Reklama

Startuje "Junior Innowacji Podkarpacia 2018"

A A A
Opracowanie Aneta Gieroń

Dodano: 29-01-2018

Liudmyla Prochko. Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR

Liudmyla Prochko. Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR

Nawet Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, biznesową przygodę z serwisem społecznościowym rozpoczął… na studiach. To taka podpowiedź dla studentów, absolwentów i młodych pracowników  naukowych uczelni wyższych. Tegoroczna edycja „Juniora Innowacji Podkarpacia” organizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. startuje dzisiaj, 29 stycznia, zaś zgłoszenia konkursowe można składać do 2 marca 2018 roku.
 
Od takiego konkursu, także na Podkarpaciu może się zacząć poważna przygoda z biznesem. 23- letnia Liudmyla Prochko dwa lata temu zajęła w nim trzecie miejsce, ale po raz pierwszy uwierzyła, że może się mierzyć z większymi wyzwaniami biznesowymi.  Od tego czasu w ramach platformy startowej udało się jej zdobyć 800 tys. zł dotacji na start-up Robosoccer sp. z o.o., a w grudniu 2017 roku w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce wystartowała z kolejną firmą Careers Ninja sp. z o.o. 
 
Ideą konkursu organizowanego od 2007 roku jest promowanie przedsiębiorczości wśród studentów i młodych naukowców. W tym roku odbędzie się VIII edycja konkursu, a organizatorzy mają nadzieję, że liczba zgłoszonych pomysłów będzie nie mniejsza niż dwa lata temu, kiedy o tytuł „Juniora Innowacji Podkarpacia” ubiegało się 29 uczestników.
 
W konkursie mogą startować:
 
- studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych,
 
- absolwenci studiów, ale ze stażem nie dłuższym niż 4 lata od czasu ukończenia edukacji,
 
- młodzi pracownicy naukowi podkarpackich uczelni wyższych posiadający dyplom magistra, ale bez tytułu doktora i z doświadczeniem w pracy badawczej nie dłuższym niż 4 lata po uzyskaniu tytułu magistra.
 
Wszyscy zainteresowani od 29 stycznia do 2 marca 2018 roku powinni złożyć podpisany formularz zgłoszeniowy, w którym opiszą swój pomysł na biznes. Spośród zgłoszonych propozycji komisja konkursowa do 19 marca wybierze 10 najlepszych pomysłów.
 
Osoby, które zakwalifikują się do najwyżej ocenionej „10”, wezmą udział w 4 - dniowych warsztatach prowadzonych przez dr Martę Czyżewską, cenionego trenera w środowisku start-upowym, która nie tylko podpowie młodym kandydatom na przedsiębiorców, jak napisać biznesplan, ale przeprowadzi z nimi intensywny kurs przedsiębiorczości.
 
Sztuka prezentacji w start-upowych przedsięwzięciach
 
Warsztaty są równie cenne, jak zaplanowane nagrody rzeczowe wartości ok. 4,5 tys. zł za zajęcie pierwszego miejsca oraz ok. 3,5 tys. zł za miejsce drugie i ok. 2 tys. zł za miejsce trzecie. Uczestnicy dowiedzą się, jak formalizować swoje biznesowe projekty, gdzie można na nie pozyskać środki, jak działają fundusze venture, w jaki sposób przygotować się do udziału w platformach startowych, a przede wszystkim nauczą się prezentacji i rozmów z inwestorami. Sesje pitchingowe to dziś bardzo popularna formuła wśród start-upowców, gdzie ma się zaledwie 5 minut, by przedstawić ideę swojego biznesu, jego zalety i ewentualne ryzyka. W tym czasie trzeba na tyle zaintrygować i przekonać do siebie inwestora, by ten zechciał kontynuować biznesowe rozmowy. Trudna, ale wysoko ceniona sztuka prezentacji w start-upowych przedsięwzięciach.
 
Reklama
Po warsztatach biznesowych autorzy 10 najlepszych pomysłów będą mieli czas na przygotowanie biznesplanów – na tym etapie, w razie większych kłopotów, także będą mogli liczyć na drobne wskazówki ze strony trenera oraz pracowników RARR S.A. Dziesięć gotowych biznesplanów oceni komisja konkursowa i wybierze trzy najlepsze. W ostatnim, trzecim etapie konkursu, najciekawsze trzy koncepcje biznesowe będą się prezentować przed komisją, a ta zdecyduje o pierwszym, drugim i trzecim miejscu „Juniora Innowacji Podkarpacia 2018”.
 
Jest też bardzo prawdopodobne, że tegoroczne wręczenie nagród będzie miało uroczystą oprawę i odbędzie się przy okazji spotkania Parków Technologicznych działających w ramach programu Polska Wschodnia, a które zaplanowane jest w Inkubatorze Technologicznym w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. Tam też młodzi, wyróżnieni przedsiębiorcy mieliby szansę pokazania swoich propozycji szerszej publiczności.
 
- Doskonale pamiętam tamte emocje – wspomina Liudmyla Prochko. – Po raz pierwszy spróbowałam działania na własny rachunek i… zdobyłam trzecie miejsce, co było zaskoczeniem, bo marzyłam o pierwszym (śmiech). Jednocześnie była to dobra lekcja pokory. Udowodniłam sobie, że już coś potrafię, ale nie miałam złudzeń, jak dużo pracy przede mną, jeśli chcę skutecznie działać w biznesie.   
 
Nagrodę otrzymała za „TeVita inteligentny system do tworzenia herbat ziołowych”. System przetwarza wprowadzoną przez użytkownika informację, szuka w bazie danych potrzebnych elementów, komponuje z nich różne rodzaje herbat i wyświetla użytkownikowi listę herbat dopasowanych do jego indywidualnych potrzeb. 
 
- Ten pomysł ciągle czeka na realizację, ale absolutnie z niego nie rezygnuję. Uwielbiam herbaty ziołowe i sądzę, że wcielę go w przyszłości w życie – dodaje Liudmyla Prochko.
 
Ta absolwentka „Turystki i Rekreacji” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która na studia do Polski przyjechała spod Równego na Ukrainie, ale nie było w tym przypadku, gdyż jej rodzina pochodzi z Krempnej w Beskidzie Niskim, skąd po II wojnie światowej zostali wysiedleni, ostatnie dwa lata wykorzystała na rozwijanie kolejnych, większych pomysłów biznesowych. 
 
Od Juniora Innowacji Podkarpacia do platformy startowej
 
Po drodze była jeszcze praca dla dwóch spółek informatycznych Cervi Robotics i ServoCode, ale to, w co najbardziej dziś się angażuje, związane jest z Careers Ninja sp. z o.o., której jest właścicielką. Firma zajmuje się tradycyjną i zdalną rekrutacją informatyków dla firm z branży IT, a ci są wyszukiwani spośród polskich, ukraińskich i białoruskich specjalistów.
 
- Z Rzeszowem jestem związana od ponad 5 lat i to naprawdę dobry dla mnie czas. Czekają też kolejne wyzwania i pomysł na kolejną firmę do następnej edycji platformy startowej, w której na pewno wezmę udział - zapowiada młoda właścicielka Careers Ninja. - W życiu warto podejmować każde wyzwanie biznesowe - doświadczenia zawsze procentują. Od startu w „Juniorze Innowacji Podkarpacia” zaczęła się moja przygoda z biznesem. Wtedy po raz pierwszy odważyłam się poddać własne umiejętności, pomysły pod publiczną ocenę, także krytyczną i choć było to dla mnie trudne, skutecznie przełamałam opory przed angażowaniem się w kolejne projekty. Tym bardziej, że nie ma głupich pomysłów. Są tylko takie, które wymagają większego zaangażowania i dopracowania.
 
Więcej informacji o konkursie „Junior Innowacji Podkarpacia” można znaleźć na stronach: www.rarr.rzeszow.pl i www.preinkubator.rzeszow.pl
 

KOMENTARZE

Jak zostać celebrytą startupowym?

Startupowcy to ludzie z wizją, pasją, z pomysłem. Ale stworzenie, rozwinięcie...

Reklama

Jest nowy pomysł na południową obwodnicę Rzeszowa

Pojawił się nowy pomysł na południową obwodnicę...

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie w realizacji 15 dużych inwestycji drogowych, o łącznej wartości ponad 10 mld zł. To cała S19, obwodnice kilku miast i droga krajowa Pilzno-Jasło...

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

Reklama

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Jerzy Kwieciński z Podkarpacia ministrem w rządzie Morawieckiego

Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, został we wtorek, 9 stycznia br. powołany na ministra inwestycji i rozwoju. Kwieciński pochodzi...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-02-16 18:59
WIG 62818.71 -0,41%
WIG20 2406.96 -0,69%
mWIG40 4829.21 +0,18%
sWIG80 14755.86 -0,11%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-02-16
USD 3,3173 -0,26%
EUR 4,1559 +0,07%
CHF 3,6049 +0,30%
GBP 4,6769 +0,01%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1349,70 +0,00% [22:59]
 Ropa brent baryłka 64,88 +0,00% [22:58]
 Pallad uncja 1036,95 +0,00% [22:59]
 Platyna uncja 1008,80 +0,00% [22:59]
 Srebro uncja 16,60 +0,00% [22:59]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY