Reklama

Startup z Jasionki i Locky - nakładka na klucze debiutują na Kickstarterze

A A A
Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Dodano: 24-08-2018

Fot. Locky

Fot. Locky

Locky – niewielkie urządzenie połączone z aplikacją - może rozwiązać problem wielu osób na całym świecie, który sprowadza się do pytania: „Czy zamknąłem drzwi?”. Z takiego założenia wychodzą jej twórcy, trzej przedsiębiorcy, którzy założyli startup w Inkubatorze Technologicznym w Jasonce i zaprojektowali inteligentną nakładkę na klucze, monitorującą stan zamka w drzwiach. Chcą ją wyprodukować i sprzedawać na rynku globalnym, dlatego zdecydowali się na publiczną zbiórkę na amerykańskim portalu crowfundingowym Kickstarter. Kampania startuje we wtorek, 28 sierpnia.

Locky to inteligentna nakładka na klucze, która pozwala użytkownikowi na monitorowanie stanu zamka w drzwiach w sposób zdalny. Urządzenie zapamiętuje sposób, w jaki przekręcamy klucz i na podstawie tego zapisu jest w stanie określić, kiedy zamknęliśmy a kiedy otworzyliśmy drzwi. Powyższe dane trafiają do dedykowanej aplikacji, gdzie użytkownik ma możliwość sprawdzenia aktualnego statusu zamka, a kiedy zapomni o zamknięciu drzwi, otrzyma stosowne przypomnienie na telefon.

Locky poinformuje, kiedy dziecko wróciło do domu

Locky umożliwia także współdzielenie informacji o stanie zamka pomiędzy wszystkimi domownikami. Rodzic może np. sprawdzić w aplikacji, o której godzinie dziecko wróciło do domu, a kiedy zapomni zamknąć drzwi wychodząc, otrzyma odpowiednie powiadomienie.

Locky posiada również inne ważne funkcjonalności, jak np. ostrzeżenia przed pozostawieniem kluczy. Oznacza to, że jeśli oddalimy się na więcej niż np. 6 metrów z telefonem od kluczy, otrzymamy powiadomienie o tym fakcie. Co więcej, jeśli nie zauważymy tego powiadomienia, nasz telefon zarejestruje ostatnie położenie i wyświetli tę informację na mapie.

Kolejny scenariusz, który często się zdarza, to pozostawienie klucza w zamku. Jeśli otworzymy drzwi i nie wyciągniemy klucza, Locky wykryje tę sytuację, a następnie wyśle odpowiednie powiadomienie użytkownikowi. Pomaga też lokalizować klucze, które gdzieś się zawieruszyły w domu. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk w aplikacji, a Locky zacznie odtwarzać dźwięk, dzięki któremu będziemy w stanie znaleźć klucze.

- Po roku ciężkiej pracy nad opracowaniem produktu posiadamy w pełni funkcjonalne i działające urządzenie. Dziś jesteśmy gotowi pokazać go światu. Już 28 sierpnia rusza globalna premiera produktu Locky na platformie Kickstarter. Jej celem jest zebranie finansowania na uruchomienie pierwszej produkcji większej skali – przyznaje Mariusz Bajor.

Pomysł na nakładkę Locky podsunęła codzienność

Sebastian, jeden z founderów Locky, niejednokrotnie zadawał sobie pytanie po wyjściu w pośpiechu z domu: „Czy zamknąłem drzwi?”. Sytuacja ta stała się na tyle częsta i powtarzalna, że skłoniło go to do poszukiwania produktu, który informowałby go o niezamkniętych drzwiach. Nie mogąc znaleźć rozwiązania, które dawałoby pewność zamknięcia drzwi i jednocześnie zachowywało poziom zabezpieczenia tożsamy z tradycyjnym zamkiem, wpadł na pomysł nakładki na klucz, która w połączeniu z dedykowaną aplikacją mobilną zbiera informacje na temat faktycznego zamykania i otwierania drzwi bez konieczności modyfikacji zamka.

Pomysłodawcami produktu Locky są Sebastian Religa, Dariusz Lipka i Mariusz Bajor. - Nasza przygoda z własnym biznesem rozpoczęła się kilka lat temu. Po kilku latach pracy na etacie, każdy z nas prowadzi z sukcesem działalność gospodarczą, Sebastian w dziedzinie IT, prowadzi software house, Darek i Mariusz w branży doradczej, doradztwo gospodarcze i biznesowe. Kiedy nasze drogi się przecięły i zaczęliśmy rozmawiać o systemie monitorowania zamka drzwiowego doskonale wiedzieliśmy, że najlepszą drogą do jego realizacji będzie niezależny projekt biznesowy – mówi Mariusz Bajor.

Tak powstała spółka Locky, której głównym celem jest opracowanie i rynkowe wdrożenie urządzenia do monitorowania stanu zamka. Spółka jest rezydentem w Inkubatorze Technologicznym w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis. Z racji oferowania produktu na międzynarodowym rynku firma zaczyna funkcjonować na rynku globalnym.

Fot. Locky

Locky otrzymało ponad 700 tys. zł z Platformy Startowej TechnoParkBiznesHub

Reklama

Praca nad produktem rozpoczęła się w ramach Platformy Startowej TechnoParkBiznesHub w Jasionce k. Rzeszowa. Był to bardzo ważny etap w rozwoju biznesu. W ramach Platformy Startowej spółka otrzymała pierwsze wsparcie doradcze i możliwość opracowania MVP, czyli prototypu o minimalnych funkcjonalnościach, które potwierdziło zasadność i wykonalność technologiczną produktu.

- Od tego momentu zaczęła się intensywna praca nad finalnym produktem. Udział w Platformie Startowej umożliwił nam pozyskanie finansowania na rozwój produktu i biznesu. Jako jej beneficjent mogliśmy wystartować w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach działania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej po środki finansowe na kontynuację prac. Zrobiliśmy to z sukcesem i otrzymaliśmy grant w wysokości ponad 700 tys. zł. To dało nam wiatr w żagle i w ciągu roku czasu opracowane zostało w pełni funkcjonalne i działające urządzenie – dodaje Mariusz Bajor.

Ważna w rozwoju działalności firmy okazała się współpraca z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, która zaczęła się z chwilą przystąpienia do Platform Startowych. Dziś spółka jest rezydentem w Aeropolis Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. -To dobre miejsce do prowadzenia biznesu, gdzie możemy korzystać z preferencyjnych warunków najmu powierzchni, posiadamy dostęp do usług specjalistycznych z zakresu projektowania i prototypowania oraz możemy nawiązywać bardzo ciekawe relacje z innymi innowacyjnymi firmami, zlokalizowanymi w Parku i jego otoczeniu – mówią właściciele spółki.

Czy Locky sprzeda się na globalnym rynku?

Czy nakładka Locky jest potrzebna? Okazuje się, że tak, bo wiele osób często dręczy to samo pytanie: „Czy zamknąłem drzwi?”

- Odbiorcą naszego produktu jest niemal każdy, kto miewa wątpliwości czy zamknął drzwi wychodząc z domu. Po głębszej analizie okazało się, że jest to powszechny problem, który dotyczy wielu osób. Dzieje się tak dlatego, że czynności powtarzalne wykonujemy automatycznie. Ludzki mózg kształtuje nawyki na podstawie powtarzalnych procesów, aby nie poświęcać czasu i energii na analizę wciąż tych samych zdarzeń. W związku z tym kilkanaście minut po wyjściu rano z domu nie mamy pewności czy drzwi naszego mieszkania zostały zamknięte – mówi Mariusz Bajor.

Spółka przeprowadziła analizy i rozmowy z potencjalnymi użytkownikami, które potwierdziły wysokie zainteresowanie produktem. Na razie firma chce dotrzeć do klientów, którzy łatwo adaptują nowe technologie, ale docelowo planuje, żeby Locky stał się domyślnym brelokiem do kluczy dla każdego.

Urządzenie doceniła już firma Oknoplast, czołowy producent okien, ale również drzwi zewnętrznych, który rozważa wprowadzenie produktu Locky do swojej serii smart home.

Fot. Locky

28 sierpnia rusza publiczna zbiórka na Kickstarterze

Spółka od początku pracy nad produktem myśli o nim globalnie, dlatego też zdecydowała się na premierę Locky’ego na największej światowej platformie crowdfundingowej Kickstarter. Celem jest nie tylko zebranie środków pozwalających na uruchomienie masowej produkcji, ale również promocja produktu na rynku amerykańskim. Kampania rozpocznie się 28 sierpnia i będzie trwała przez miesiąc.

- Założyliśmy, że naszym minimalnym celem, po osiągnięciu którego będziemy mogli dostarczyć produkt wszystkim wspierającym, jest 10 000 dolarów. Każda kwota powyżej tej wartości będzie dla nas dużym sukcesem. Jesteśmy przekonani, że kampania produktu na Kickstarterze to najlepsza opcja na dotarcie z produktem do użytkowników na rynku światowym. Gorąco liczymy na wsparcie osób z naszej społeczności oraz nowych użytkowników, do których docieramy i chcemy docierać w najbliższych dniach. Niewątpliwie równie ważnym celem kampanii jest wypromowanie i wprowadzenie polskiego produktu przez polską firmę na światowy rynek. Wierzymy, że przy odpowiednim wsparciu jest to cel do zrealizowania - mówi Mariusz Bajor.

- Mamy nadzieję, że urządzenie Locky wymyślone przez polski startup, który prowadzi działalność w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, zostanie dostrzeżone na zagranicznych rynkach i w przyszłości trafi do wielu domów i mieszkań na świecie - przyznaje Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

KOMENTARZE

Jak dofinansować startup - spotkanie na Politechnice Rzeszowskiej

Trwa nabór pomysłów do platformy TechnoPark Biznes Hub, oferującej wsparcie i pomoc finansową dla innowacyjnych pomysłów biznesowych. W ramach tego projektu na Politechnice...

Podkarpacie tworzy ekosystem przyjazny startupom

Marka Startup Rzeszów, Startup Weekend, wreszcie platforma startowa dla innowacyjnych pomysłów - to elementy ekosystemu startupowego, jaki tworzony jest na Podkarpaciu. O ekosystemie, a także o dużych...

zobacz więcej
Reklama

Prezes Stachura odchodzi. Co się dzieje w Autosanie?!

Michał Stachura od poniedziałku nie jest...

Łatwiej na lotnisko i do Aeropolis. Gotowa część drogi lotniskowej

Pierwszy etap tzw. drogi lotniskowej, która prowadzi do lotniska, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i strefy ekonomicznej Aeropolis, został już oddany...

Rusza budowa nowej stacji PKP Rzeszów Zachodni. Zamkną al. Wyzwolenia

W Rzeszowie rozpoczyna się warta 250 mln zł inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Na pierwszy ogień idzie budowa nowego dworca kolejowego Rzeszów Zachodni...

Rozbudowaną ulicą Podkarpacką pojedziemy we wrześniu

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej miała zakończyć się jeszcze na wakacjach, choć termin realizacji inwestycji przypada dopiero na październik br. Dziś już wiadomo, że przebudowaną Podkarpacką...

Reklama

3 lata na projekt i budowę. Rusza realizacja kolejnego odcinka S19

W czwartek, 9 sierpnia, podpisana została umowa na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od Podgórza do Kamienia, o długości ok. 10,5 km. Firma Budimex zaprojektuje...

Rozbudowa ul. Podkarpackiej. Trudno włączyć się do ruchu

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni dobiegnie końca. Ruch na remontowanym odcinku jest utrudniony, a powody do narzekań mają kierowcy, który...

Przyjazne miasto. Program Wojciecha Buczaka na prezydenta Rzeszowa

Koniec wakacji i początek kampanii przed wyborami samorządowymi. W poniedziałek w Hotelu Prezydenckim swój program zaprezentował Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta...

Darmowe autobusy dla uczniów rzeszowskich szkół

Jeszcze we wrześniu Rada Miasta Rzeszowa ma podjąć uchwałę gwarantującą uczniom rzeszowskich szkół darmowe przejazdy autobusami. Taką informację przekazał w piątek prezydent Rzeszowa, Tadeusz...

Miliony na kolej. Pociągi na trasie Boguchwała-Czudec pojadą 100 km/h

W niespełna rok od rozpoczęcia prac, Polskie Linie Kolejowe kończą rewitalizację linii kolejowej nr 106 Rzeszów-Jasło na odcinku Boguchwała-Czudec. Od...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr. 58

VIP Biznes&Styl Nr. 58
w numerze m.in.:

• JIVR Bike z Mielca • Nauka uprawiana w symbiozie z biznesem • Lekarz, który zaraził się wirusem podróży • Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl • Plakaty Wiesława Grzegorczyka • Kongres TSLA Expo 2018 Autosan wstaje z kolan • 50 lat zapory i elektrowni
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-09-18 15:39
WIG 57517.48 +0,82%
WIG20 2233.98 +1,04%
mWIG40 3986.5 +0,43%
sWIG80 11588.5 +0,15%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-09-18
USD 3,6817 -0,16%
EUR 4,3030 +0,14%
CHF 3,8327 +0,34%
GBP 4,8370 +0,12%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1207,90 +0,15% [15:34]
 Ropa brent baryłka 79,30 +1,71% [15:35]
 Pallad uncja 992,30 +1,51% [15:34]
 Platyna uncja 818,90 +2,26% [15:34]
 Srebro uncja 14,25 +0,21% [15:34]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.