Reklama

Biznes

Chińska szansa

Artykuł Partnera
Dodano: 21.11.2012
395_Tomasz_Konik
Share
Udostępnij
Tomasz Konik, partner w Deloitte, lider Deloitte China Services Group w Polsce:

Chiny to w tej chwili jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek świata. Chińscy decydenci postanowili, że chińskie przedsiębiorstwa powinny w większym stopniu inwestować poza Chinami (do tej pory znaczący udział chińskich inwestycji to inwestycje krajowe), a celem priorytetowym powinna być Europa.  Z kolei w Europie środek ciężkości chińskich inwestycji już systematycznie od kilku lat przesuwa się z Europy Zachodniej do Europy Wschodniej i Środkowej.  I w tym kierunku rozwojowym tkwi olbrzymia szansa dla polskiej gospodarki, dla polskich przedsiębiorców.  W przyszłości mamy szansę na przyciągnięcie do Polski znacznych inwestycji chińskich. 

W mojej ocenie, prowadząc rozmowy biznesowe z Chińczykami nie należy liczyć na szybki sukces, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Należy poznać dobrze swojego partnera biznesowego, pozwolić mu na uzyskanie odpowiedniego komfortu zaufania.  Ten proces jest zwykle czasochłonny. Niemniej jednak kiedy uzyskamy wzajemne zrozumienie i zaufanie, to rozmowy biznesowe powinny przebiegać już dużo szybciej i łatwiej.  Znany jest mi przypadek długiej współpracy polskiego inwestora w Chinach, który dopiero po kilku latach obecności na chińskim rynku zaczął naprawdę rozwijać swój biznes w Chinach.  Stało się tak, ponieważ partner chiński w pewnym momencie zaproponował działanie w innym modelu współpracy, który był znacznie korzystniejszy od poprzednio stosowanego. Pewnie nie byłoby takiej propozycji gdyby nie fakt, że partner chiński zaufał partnerowi polskiemu. 

Należy również mieć na uwadze fakt, że znacząca część działalności biznesowej Chińczyków to działalność krajowa na ich rynku wewnętrznym. Tak więc bardzo często brakuje im odpowiedniej wiedzy o zagranicznych rynkach, o stosowanych praktykach, czy nawet o zagranicznym prawie. Poznanianie wszystkich tych elementów aby doprowadzić do przeprowadzenia transakcji zajmuje obiektywnie sporo czasu i nie jest to zadanie łatwe. 

W tym kontekście znacznym ułatwieniem może być wykorzystywanie podobnych mechanizmów funkcjonujących w Polsce i Chinach, mam tutaj chociażby na myśli mechanizm Specjalnych Stref Ekonomicznych. Strefy przyczyniły się do rozwoju Chin, są mechanizmem znanym i stosowanym przez chińskich inwestorów. Stąd też bardzo pozytywna percepcja Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce przez chińskich inwestorów. Nie bez przyczyny jeden z dwunastu punktów planu premiera Chin ogłoszony podczas jego kwietniowej wizyty w Polsce wskazuje, że chiński rząd będzie wspierał chińskie przedsiębiorstwa we współpracy z poszczególnymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej w celu ustalenia i rozwoju w najbliższych 5 latach ścisłej współpracy ze strefami ekonomicznymi. W tym celu również wydaje się zasadne dalsze uatrakcyjnianie mechanizmu specjalnych stref ekonomicznych Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o wydłużenie ich działania w Polsce. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy