Reklama

Biznes

Kierowco, zanim wypijesz

Sławomir Nowak
Dodano: 05.04.2015
18827_wino_1
Share
Udostępnij
Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. W wypadkach drogowych spowodowanych głównie nadmierną prędkością  znaczny procent stanowią wypadki, gdzie kierujący równocześnie znajdował się pod wpływem alkoholu. O ile objawy użycia alkoholu są w większości przypadków znane, to mało mówi się o środkach podobnie działających jak alkohol. Każdy kierujący otrzymujący od lekarza receptę na leki z grupy przeciwbólowych, uspokajających, nasennych itp. powinien być poinformowany o ich wpływie na zdolność do kierowania pojazdem.

Im wyższa obecność alkoholu w organizmie tym większe zmniejszenie zdolności do kierowana pojazdem. Przy pustym żołądku i większym stresie pierwsze dawki alkoholu zostają szybko wchłonięte i są odczuwalne już po kilku minutach, zaś pełna zawartość alkoholu w organizmie może osiągnąć swe największe stężenie już po 30 minutach. Jest to również wartość orientacyjna, gdyż wszystko jest podporządkowane cechom indywidualnym organizmu oraz zależy od napełnienia żołądka. Przy pełnym żołądku czas wchłaniania alkoholu może wynieść nawet 2 godziny. Bezpośrednio po wchłonięciu alkoholu przez organizm rozpoczyna się jego rozkład i wydalanie a po wypiciu ostatniego przysłowiowego kieliszka w czasie około 20 – 30 minut następuje tzw. wyrównanie stężeń tzn. zawartość alkoholu w organizmie jest stała. Po tym okresie następuje dopiero tzw. spadek dyfuzyjny inaczej mówiąc eliminacja alkoholu z organizmu, która jest również bardzo indywidualna i wynosi ok. 0,12 do 0,15 promila na godzinę.
 
Przyjmuje się, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez kierowcę nietrzeźwego zwiększa się przy stężeniu alkoholu:
0,5 proc. – 2 razy
0,8 proc.  – 4 razy
1,0 proc. – 7 razy
1,5 proc. – 36 razy
 
Orientacyjnie można przyjąć, że wypicie następujących alkoholi powoduje jego stężenie w organizmie wynoszące
2 małe kufle piwa – 0,3 proc.
2 szklanki wina ( 0,2 l) – 0,5 proc.
40 gramów wódki 40 proc.  – 0,5 proc.

W chwili obecnej w prawie spotykamy dwie definicje określające stan organizmu, w którym znajduje się alkohol tj. 
stan po spożyciu alkoholu
stan nietrzeźwości
 
Dla pełności należy w tym miejscu zaznaczyć, że od ponad 20 lat nie używa się w aktach prawnych określenia, które do dnia dzisiejszego słyszy się w języku potocznym bardzo często „stan wskazujący na  użycie alkoholu” – dzisiaj mówimy o stanie po spożyciu alkoholu.

Stan po spożyciu alkoholu jest określany jako stan, przy którym stężenie alkoholu we krwi (pomiar metodą, tzw. inwazyjną) zawiera się pomiędzy 0,2 proc. – 0,5 proc. lub przy użyciu metody nieinwazyjnej – kiedy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zawiera się pomiędzy 0,1 mg – 0, 25 mg w 1 dm3 powietrza.
 
Należy w tym miejscu podkreślić, że zakres od 0 do dolnej granicy stanu po spożyciu alkoholu 0,2 nie jest zezwoleniem na wypicie jakiejś minimalnej dawki alkoholu  – jest to zakres tzw. alkoholu  fizjologicznego oraz  błędu pomiarowego. Między bajki należy włożyć opowieści i dobre rady o rozgryzieniu ziarenka pieprzu, ziela angielskiego, przeżuciu listka laurowego, wypiciu octu itp., aby oszukać urządzenia pomiarowe. Nic bardziej zwodniczego – nie należy w ogóle pić jakichkolwiek ilości, kiedy mamy zamiar jechać!
 
W Polsce i nie tylko – wykonywanie czynności kierującemu będącemu w stanie po spożyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości jest zabronione. Dla przypomnienia;…kierujący jest to osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedyńczo lub w stadzie…art.2 pkt.20 Prawa o ruchu drogowym.
 
Jednocześnie zauważyć należy, iż pod pojęciem prowadzenia pojazdu rozumieć należy wprowadzenie w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie. Przy czym bez znaczenia jest wówczas pokonana odległość. Odpowiadać z tego przepisu będzie zarówno ten kto przejechał kilka kilometrów, jaki i ten kto jedynie przeparkował samochód, podjechał pod dystrybutor na stacji paliwowej.
 
Odpowiedzialność z tego przepisu może także ponieść osoba, która kieruje holowanym pojazdem mechanicznym.
 
Kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem ( art. 87 kodeksu wykroczeń) – zagrożonym karą pozbawienia wolności do 30 dni, karą grzywny do 5000 zł, oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat, oraz 10 punktami karnymi.
 
W przypadku stwierdzenia, że osoba kierująca pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, ograniczenia wolności albo grzywny ( art. 178 a kodeksu karnego). Dodatkowo w takim przypadku następuje zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż rok a maksymalnie do lat 10.Wyrok może być również podany do wiadomości publicznej, a oprócz kary grzywny sąd może rzec tzw. nawiązkę na rzecz instytucji lub organizacji społecznej, które statutowo pomagają osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Wysokość nawiązki może wynieść maksymalnie dziesięciokrotność najniższego wynagrodzenia. Warunkiem odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest ustalenie, iż pojazd poruszał się po drodze publicznej. 
 
W praktyce ustalenie do jakiej kategorii dróg zaliczana jest dana droga odbywa się na podstawie ustawy o drogach publicznych. W przypadku wątpliwości, jaki status ma dana droga, organy ścigania zwracają się do właściwych urzędów gmin, w celu potwierdzenia czy jest to droga publiczna prywatna, droga dojazdowa do pól uprawnych czy też droga polna.
 
Oczywista rzeczą jest, że powyższe kary grożą tym, którzy popełnili wykroczenie lub przestępstwo poprzez samo kierowanie pojazdem. Jeżeli kierujący w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwym spowoduje wypadek drogowy, którego następstwem są uszkodzenia ciała lub śmierć innej osoby kary są o wiele surowsze do dożywotniego zakazu kierowania pojazdami, jeżeli osoba skazana popełniła przestępstwo po raz drugi. Badanie stanu trzeźwości kierujących leży przede wszystkim w kompetencji policji, która odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo ruchu drogowego. 
 
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że każdy kierujący ma obowiązek poddać się takiemu badaniu na żądanie policji. Badanie trzeźwości można przeprowadzić również bez zgody kierującego, jak to określono w przepisach przy użyciu siły, o czym kierujący powinien być uprzedzony.
 
Jeżeli wynik badania kierującego potwierdza uzasadnione podejrzenie wówczas policja zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem i uniemożliwia takiemu kierującemu dalsze kierowanie pojazdem. Obowiązkiem policji jest zabezpieczenie pojazdu poprzez np. przetransportowanie go na parking strzeżony, lub przekazanie go osobie wskazanej przez aktualnie zatrzymanego kierującego innej osobie posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdem i oczywiście trzeźwej. Badaniu na zawartość alkoholu w organizmie mogą być poddane inne osoby, jeżeli uczestniczyły w wypadku, w którym są zabici lub ranni, o ile zachodzi podejrzenie, że to one kierowały pojazdem w chwili zdarzenia.
 
Warto zwrócić uwagę na ilość przeprowadzonych badań alkomatem po zatrzymaniu. By wynik badania był wiarygodny funkcjonariusze winni przeprowadzić dwie próby, uzyskane w odstępach 15 – 20 minut. Tak przeprowadzone badanie pozwala bowiem wykazać czy stężenie alkoholu rośnie czy też maleje. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy pierwsze badanie wykaże wartość graniczną, tj. 0, 25 mg/dm³, drugie zaś badanie wartość niższą. Wówczas bowiem kierujący nie ponosi odpowiedzialności z art. 178 a kodeksu karnego, a może odpowiadać jedynie za wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy