Reklama

Eksport zaczyna się od znalezienia biznesowego partnera. Pomoże w tym ośrodek EEN

A A A
Artykuł sponsorowany

Dodano: 02-11-2016

Dr inż. Władysław Czajka

Dr inż. Władysław Czajka

Rejestracja w bazie firm, którą prowadzą ośrodki Enterprise Europe Network, nie wymaga wielkich zabiegów ani pieniędzy. Najważniejsze to dobrze określić profil działalności firmy, opisać swoje produkty lub usługi i sprecyzować oczekiwania wobec poszukiwanego partnera biznesowego. Profil trafia do bazy i od tego momentu ośrodki EEN w całej Europie są gotowe zaangażować się w skojarzenie Twojej firmy z zagraniczną. Zorganizują spotkanie, zabiorą na międzynarodowe targi, a nawet przeszkolą z unijnych przepisów. Nie wiesz, czy jesteś gotowy na eksport? Przeprowadzenie audytu też jest możliwe.

Sieć Enterprise Europe Network obejmuje ponad 600 ośrodków w Europie, głównie w Unii Europejskiej, ale również w krajach spoza niej. W Polsce jest ich 30 i zgrupowane są w czterech konsorcjach. Województwo podkarpackie należy do konsorcjum Polski południowej, które obszarem obejmuje również województwa: śląskie, małopolskie i świętokrzyskie. W województwie podkarpackim są trzy ośrodki Enterprise Europe Network, wszystkie zlokalizowane w Rzeszowie, ale organizujemy punkty kontaktowe i eksperckie dla przedsiębiorców w różnych częściach województwa – podkreśla dr inż. Władysław Czajka, kierownik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nasi konsultanci wyjeżdżali m.in. do Mielca, Tarnobrzega i Jasła. Współpracujemy z samorządami i aktualnie planujemy szkolenia dla MŚP w Krośnie. Wspólnie z Urzędem Miasta Krosno, 23 listopada br. będziemy organizować konferencję dla biznesu na temat eksportu do krajów unijnych.

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a wcześniej przy Stowarzyszeniu Promocji Przedsiębiorczości, które założyło WSIiZ, istnieje od 2008 r. Kontynuuje on zadania Centrum Euro Info, jakie funkcjonowały jeszcze w latach 90.

– Sieć Enterprise Europe Network, będąca bardzo przydatną dla firm organizacją, ukierunkowana jest na rozwój przedsiębiorczości innowacyjnej, opartej o nowe produkty, usługi, rozwiązania, patenty – tłumaczy Władysław Czajka. – Jako EEN wspieramy innowacyjność przedsiębiorstw i pomagamy eksportować ich produkty, usługi, szukamy partnerów za granicą. Służy temu również uczestnictwo w targach i rozmowy biznesowe. Organizujemy misje zagraniczne, wyjazdy do krajów ościennych, jak Niemcy, Czechy, a także do Francji i Wielkiej Brytanii. 

Na rynki zagraniczne z pomocą Enterprise Europe Network

– Inicjowanie kontaktów biznesowych między firmami ułatwia wewnętrzny intranet – mówi kierownik EEN przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Poszczególne ośrodki przedstawiają na nim propozycje targów dla określonych branż. Dołączamy się do nich jako współorganizator. Informujemy o wydarzeniu przedsiębiorców i z zainteresowanymi jedziemy na targi. W trakcie targów umówione są półgodzinne spotkania, tzw. brokerskie, z potencjalnymi partnerami biznesowymi dla towarzyszących nam firm. Wcześniej przedsiębiorca wybiera poprzez naszą platformę, z kim chciałby nawiązać kontakt i porozmawiać o możliwościach współpracy – sprzedaży czy zakupu towarów, wspólnej realizacji jakiegoś projektu itp.

Pomoc ośrodków Enterprise Europe Network jest ważna, ponieważ nie wszyscy przedsiębiorcy mają wiedzę na temat odbywających się w Europie targów, niektórym brakuje odwagi, by samodzielnie wybrać się na takie wydarzenie. Wyjazd całą grupą, w towarzystwie pracowników ośrodka, którzy pomagają w czasie spotkań brokerskich, również jako tłumacze, ułatwia nawiązanie międzynarodowej współpracy i wyjście ze swoją ofertą poza rynek krajowy.

Reklama

– Enterprise Europe Network organizuje również wyjazdy na targi międzynarodowe w Polsce, na które przyjeżdżają zagraniczni wystawcy i firmy. Warunek – spotkanie firm, które inicjujemy, ma mieć charakter międzynarodowy – zaznacza dr inż. Czajka. Sukcesywnie rozsyłamy do przedsiębiorców informacje o targach, na które organizowany jest wyjazd. Również firma może nam zgłosić wydarzenie, w którym chce wziąć udział i uczestniczyć w spotkaniu brokerskim – pomożemy w rejestracji, załatwimy formalności i zapewnimy wsparcie EEN podczas targów.

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze wsparcia Enterprise Europe Network, wystarczy, że zarejestruje się w bazie firm prowadzonej przez nasz ośrodek. Ważne, aby w formularzu, który otrzyma, dokładnie opisał formę działalności, swoje produkty i ofertę oraz czego oczekuje od partnera. Tak powstaje profil, który pracownicy ośrodka tłumaczą na język angielski i wprowadzają do baz danych. Bazy są widoczne dla wszystkich ośrodków sieci w Europie. Promują one profile poszczególnych firm na swoim terenie. Dostęp do bazy mają także przedsiębiorcy w niej zarejestrowani. A to oznacza, że firma, która dokładnie określiła, jaką współpracą jest zainteresowana, łatwiej znajdzie zagranicznego partnera.

W bazie ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zarejestrowanych jest około 800 firm.

– Największą szansę na międzynarodową współpracę mają te z nich, które oferują nowe, innowacyjne produkty – zauważa Władysław Czajka. Ale zachęcamy do kontaktu wszystkie firmy, także te bardziej tradycyjne i niekoniecznie nastawione na współpracę międzynarodową. Mogą one korzystać z innych naszych usług. Organizujemy seminaria, warsztaty, konferencje i szkolenia specjalistyczne pod potrzeby przedsiębiorców, dotyczące różnych regulacji unijnych, eksportu, innowacyjności, zarządzania biznesem. Przykładowo, ostatnie szkolenie poświęcone było regulacjom związanym z procedurą uzyskania znaku CE. Zainteresowanie takimi spotkaniami jest duże i zawsze mamy komplet słuchaczy w sali.

Audyty i miliony euro na innowacje

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania realizuje projekt z Programu COSME, czyli unijnego programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na lata 2014-2020, a także z Programu „Horyzont 2020”, który jest największym w historii programem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

– Projekt, który realizujemy w ramach Horyzontu, obejmuje dwa rodzaje usług dla przedsiębiorców. Pierwsza polega na przeprowadzaniu audytów w firmach pod kątem innowacyjności, w celu jej poprawy i wprowadzenia rozwiązań, które przyspieszą wzrost przedsiębiorstwa. Druga usługa to pomoc przedsiębiorcy w skutecznym aplikowaniu o fundusze z Programu „Horyzont 2020” – „Instrument dla MŚP”. Są one olbrzymie, ale konkurują o nie firmy z całej Europy – tłumaczy Władysław Czajka. Wnioskowanie przebiega w paru etapach. Najpierw firma musi wejść do pierwszej fazy programu, w której otrzymuje 50 tys. euro na opracowanie studium wykonalności. W drugiej fazie przedsiębiorca może uzyskać już 500 tys. euro, a w trzeciej, ostatniej fazie do zdobycia jest od 5 do 50 mln euro. To bardzo duże pieniądze, w których zdobyciu nasz ośrodek Enterprise Europe Network pomaga. Wsparcie zaczynamy od audytu, uzyskania informacji, w jakich obszarach firma potrzebuje pomocy i wyszukujemy odpowiedniego coacha – autoryzowanego przez EASME i znajdującego się w bazach Komisji Europejskiej oraz zaakceptowanego przez zarząd firmy – który pomoże wdrożyć program rozwojowy.

Otrzymanie dofinansowania z Programu „Horyzont” jest dla małych i średnich przedsiębiorstw potężnym wyzwaniem i niewielu firmom się to udaje. Do tej pory tylko jednej firmie z Podkarpacia udało się otrzymać środki w ramach „Instrumentu dla MŚP”, a z całej Polski takie dofinansowanie uzyskało nieco ponad 40 firm. W porównaniu z innymi państwami Europy nie jest to dobry wynik, bo, przykładowo, w Hiszpanii ponad 370, a w Niemczech i Francji ponad 100 przedsiębiorców realizuje projekty dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach „Instrumentu dla MŚP” H2020. – Dlatego też wszystkie nasze działania służą zwiększaniu wiedzy i świadomości przedsiębiorców – podkreśla dr inż. Władysław Czajka, zachęcając wszystkie firmy skoncentrowane na rozwoju do współpracy z Enterprise Europe Network.

Enterprise Europe Network

Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,

tel./fax: 17 852 49 75, e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl

www.een.wsiz.pl

KOMENTARZE

Reklama

Z marzeń wyrosła w Korczynie fabryka i pijalnia czekolady

Od zawsze wiedział, co chce w życiu...

Patio przy I LO będzie gotowe jeszcze w tym roku

Do końca tego roku przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie ma być gotowe patio - miejsce relaksu i spotkań młodzieży szkolnej oraz lokalnej społeczności. Patio zostanie wykonane w technologii...

Rekord w specjalnych strefach ekonomicznych: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan

Ponad 980 mln zł inwestycji i niemal 1200 nowych miejsc pracy mają zapewnić firmy, które w pierwszym półroczu tego roku otrzymały...

Szansa na zatrudnienie dla osób młodych, biernych zawodowo. Nowy projekt w RARR S.A

Osoby młode, do 29. roku życia, z niepełnosprawnościami, bierne zawodowo, wywodzące się ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców...

Reklama

Ponad 6 mln zł na Generator Kompetencji. Pieniądze w RARR S.A.

Sumę ponad 6 mln zł ma do rozdysponowania Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw...

Przenosiny rozpoczęte! Do końca sierpnia kupcy z Dołowej zapełnią nowe targowisko

Kupcy z popularnego rzeszowskiego bazaru przy ul. Dołowej już rozpoczynają przeprowadzkę na nowy plac targowy, znajdujący...

Premier Beata Szydło na rozpoczęciu roku szkolnego w Dobrzechowie

Z udziałem premier Beaty Szydło, minister edukacji, Anny Zalewskiej, marszałka województwa, Władysława Ortyla, ks. bp. Jana Wątroby oraz wojewody podkarpackiej...

Tańsze pożyczki dla biznesu i wsparcie na starcie działalności gospodarczej

Przez pięć ostatnich lat Fundusz Pożyczkowy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wypłacił ponad 25 mln zł pożyczek dla małych...

Jak zmienić polską szkołę na lepsze?! Debata BIZNESiSTYL "Na Żywo"

Koniec z gimnazjami. Do systemu edukacji właśnie wróciły ośmioklasowe szkoły podstawowe. Reforma szkolnictwa budzi kontrowersje, ponieważ przygotowano ją...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-09-20 18:59
WIG 64749.50 -0,00%
WIG20 2499.63 -0,13%
mWIG40 4932.16 +0,47%
sWIG80 15208.59 -0,22%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-09-20
USD 3,5619 -0,56%
EUR 4,2769 -0,38%
CHF 3,7092 -0,46%
GBP 4,8313 +0,07%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1304,94 -0,77% [22:58]
 Ropa brent baryłka 56,24 +1,55% [23:53]
 Pallad uncja 912,83 +0,76% [22:59]
 Platyna uncja 945,55 -0,90% [22:59]
 Srebro uncja 17,23 -0,81% [22:59]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY