Reklama

Biznes

Kompensata nie podlega ograniczeniu kwotowemu

Komentarz AXELO (radca prawny Tomasz Bek)
Dodano: 01.12.2016
30396_750x400b
Share
Udostępnij

Zgodnie z art. 15d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, mającym wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., zobowiązania spółki rozliczone w formie kompensaty, bez względu na rozliczoną kwotę zobowiązania będą stanowiły w całości koszt uzyskania przychodu. Ww. przepis odnosi się jedynie do zapłaty zobowiązań w formie pieniężnej, nie zaś do zapłaty w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, (Sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.955.2016.1.KB).

Komentarz AXELO (radca prawny Tomasz Bek):

Interpretacja dotyczyła spółki, która dokonuje rozliczeń ze swoimi kontrahentami w formie ustawowego potrącenia  wzajemnych należności (art. 498 Kodeksu Cywilnego).

Kwestia prawnej kwalifikacji kompensaty jako formy rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcami z perspektywy brzmienia art. 22  ustawy o swobodzie działalności gospodarczej była już przedmiotem rozstrzygnięć zarówno wyroków sądów jak i interpretacji indywidualnych. Wydaje się, że można uznać za utrwaloną linię interpretacyjną, w myśl której ograniczenie wartościowe transakcji, z powołanegoprzepisu dotyczyło limitu płatności gotówkowych i obowiązku dokonywania płatności w za pośrednictwem rachunku bankowego. Jednocześnie przepis nie wykluczał dokonywania bezgotówkowych rozliczeń pomiędzy kontrahentami w formie potrącenia (kompensaty) jeżeli zostały spełnione ustawowe lub umowne warunki jej dokonania.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzająca art. 15d do ustawy o CITna nowo wzbudziła jednak wątpliwości przedsiębiorców, w szczególności z uwagi wprowadzane restrykcyjne konsekwencje podatkowe naruszenia art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz obowiązującą od 1 stycznia 2017 r. obniżoną (do 15 000,00 zł) kwotę limitu wartości transakcji możliwej do rozliczenia w formie płatności gotówkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej słusznie uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Nowelizacja w istocie nie zmieniła charakteru prawnego zastrzeżenia zawartego w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nadal zawarte w tym przepisie limity transakcji odnoszą się do dokonywania lub przyjmowania płatności. Kompensata nie jest jednak płatnością. Innymi słowy nie stanowi świadczenia w postaci zapłaty środków pieniężnych (w formie pieniężnej). Z tego względu ograniczenia zawarte w tym przepisie nie znajdują zastosowania do tej formy rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Bezpośrednią zaś konsekwencją wyłączenia potrącenia spod regulacji art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest brak możliwości zastosowania art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.) do rozliczeń dokonanych w formie kompensaty wzajemnych należności. Wypada też podkreślić, że wykładnia wyrażona przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w niniejszej interpretacji, zgodne jest ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w Komunikacie z 13 października 2016 r. Niemniej każda interpretacja potwierdzająca to stanowisko, niewątpliwie wpłynie na uspokojenie przedsiębiorców stosujących kompensaty przy rozliczeniach ze swoimi kontrahentami.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.


Radca prawny Tomasz Bek 


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy