Reklama

Biznes

Wydatki związane programami antystresowymi mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Komentarz AXELO (radca prawny, doradca podatkowy Marzena Kidacka)
Dodano: 09.05.2017
32413_3
Share
Udostępnij

Wydatki związane z wdrożeniem programu zajęć antystresowych i relaksacyjnych dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Komentarz AXELO (radca prawny, doradca podatkowy Marzena Kidacka)

Wydatki związane z wdrożeniem programu zajęć antystresowych i relaksacyjnych dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Są to tzw. koszty pośrednie, tj. poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [dalej jako PIT]. Do tej kategorii należą m.in. wydatki związane z różnego rodzaju świadczeniami pracowniczymi takimi jak wyposażenie sal do ćwiczeń i gabinetu, a także zakup usług instruktorów i masażystów. Korzystanie z tego rodzaju zajęć wpłynie korzystnie na ogólną kondycję psycho-fizyczną pracowników oraz pomoże zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych. W sposób pośredni przełoży się to na uzyskane przez spółkę przychody m. in. poprzez poprawę wydajności pracy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, Interpretacja Indywidualna z dnia 20 kwietnia 2017 r., znak: 0114-KDIP3-1.4011.11.2017.1.IF.

 

Wydana interpretacja dotyczyła spółki z branży informatycznej, pracownicy której są narażeni na szereg niekorzystnych dla zdrowia czynników związanych z wielogodzinną pracą biurową przed monitorami. Branża ta jest szczególnie narażona na schorzenia związane z układem krążenia, wadami postawy, znaczącym pogorszeniem się wzroku, jak również na wysoki poziom stresu związany z pracą pod presją czasu(w związku z terminami narzucanymi przez klientów odnośnie realizacji zamówionych projektów), mocną konkurencją w branży. Powyższe czynniki mają bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne jak i psychiczne pracowników, co z kolei przekłada się na spadek ich produktywności.

W związku z specyfiką pracy spółka podjęła szereg działań mających na celu profilaktyczną ochronę zdrowia swoich pracowników, tj. wdrożyła program zajęć antystresowych i relaksacyjnych dla pracowników (wyposażenie sal i gabinetu, zakup usług instruktorów i masażystów).

W ocenie spółki ww. wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednie, tj. poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ponosząc wydatki mające na celu profilaktyczną ochronę zdrowia swoich pracowników spółka jako pracodawca liczy przede wszystkim na poprawę wydajności pracy, mniejszą liczbę popełnianych błędów, lepszą atmosferę w zespołach, co powinno w sposób pośredni przełożyć się na uzyskane przez nią przychody. Pozytywnym skutkiem może być również mniejsza ilość zwolnień chorobowych, których koszty ponosi (do pewnego limitu) pracodawca.

Zaprezentowane we wniosku stanowisko spółki co do ponoszonych wydatków, którego prawidłowość została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej należy uznać za słuszne.

Posługując się pojęciem kosztów uzyskania przychodów, ustawodawca określił, które z wydatków poniesionych przez podatnika mogą wpłynąć na osiągnięty przez niego dochód podatkowy. Z uwagi na to, że nie jest możliwe enumeratywne wyliczenie wszystkich kosztów, jakie podatnik mógłby ponieść w wyniku zdarzeń gospodarczych zachodzących na rynku, określono jedynie cechy, jakie poniesione koszty muszą posiadać, aby mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów:

1) kosztma służyć osiągnięciu przychodu, czyli ma zostać poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz

2) nie został wymieniony przez ustawodawcę w katalogu kosztów wyłączonych przez niego spośród kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki związane z profilaktyczną ochronę zdrowia pracowników – program zajęć antystresowych i relaksacyjnych dla pracowników, którzy są narażeni na szereg niekorzystnych dla zdrowia czynników związanych z wielogodzinną pracą biurową przed monitorami poprawia kondycję psychofizyczną pracowników, zwiększa ich wydajność, pozytywnie oddziałują na atmosferę w zespołach, a w konsekwencji wpływa na zmniejszenie liczby popełnianych błędów. W związku z tym środki wydatkowane przez spółkę na te zajęcia powinny stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu.Wydatki tew sposób pośredni przekładają się to na uzyskane przez spółkę przychody.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy