Reklama

Biznes

Zapis testamentowy nie stanowi kosztu odpłatnego zbycia ani kosztu uzyskania przychodu

Komentarz Axelo (aplikant radcowski Ernest Szczęch)
Dodano: 21.08.2018
40439_Ernest
Share
Udostępnij

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lipca 2018 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.258.2018.1.MKA stwierdził, że spłata zapisobiorcy testamentowego nie jest kosztem uzyskana przychodu, a realizowanie zapisów testamentowych w celu spłaty zapisobiorcy nie może być uznane za koszt odpłatnego zbycia, ani za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży, jeżeli oddziedziczoną nieruchomość sprzedano w celu spłaty. 

Komentarz Axelo (aplikant radcowski Ernest Szczęch)

W stanie faktycznym, na gruncie którego wydana została interpretacja, Wnioskodawca wystąpił do organu o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca w testamencie po matce otrzymał dom jednorodzinny wraz z działką jako jedyny spadkobiorca. Matka Wnioskodawcy zobowiązała go do spłaty 50% wartości domu na rzecz jej drugiego syna. Wnioskodawca nabył spadek, a na mocy orzeczenia sądu został zobowiązany do spłaty na rzecz brata.

Przedmiotem rozważań organu było rozstrzygnięcie, czy kwota przekazana bratu tytułem spłaty 50% wartości domu wraz z działką stanowi koszt odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa”), a w razie gdyby odpowiedzieć na to pytanie była negatywna, czy kwota ta stanowi koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży domu otrzymanego tytułem spadku po mamie (w rozumieniu art. 22 Ustawy)?

W treści przedmiotowej interpretacji organ dokonał wyjaśnienia, że pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało zdefiniowane przed ustawodawcę, należy zatem zastosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, a które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku. Wydatek na spłatę zapisobiorcy takim wydatkiem nie jest, gdyż wypłacenie spłaty nie było warunkiem dokonania sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca nie zapłacił bratu po to, aby móc dokonać sprzedaży domu – spłata nie została poniesiona celem dokonania zbycia. Co więcej art. 19 Ustawy określa, co stanowi przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, tj. wprost mówi o cenie wyrażonej w umowie, a nie o kwocie pieniężnej, jaka pozostaje zbywcy po wykonaniu ciążących na nim zobowiązań (bez znaczenia jest, że Wnioskodawca przeznaczył część przychodu ze sprzedaży na wypłatę zapisu wraz z odsetkami, gdyż podatnicy środki takie mogą wydatkować w dowolny sposób).

W dalszej części rozważań organ podkreślił fakt, że nieruchomość będąca przedmiotem wniosku nabyta została w drodze spadku, a więc koszt uzyskania przychodu z tytułu jej sprzedaży należy ustalić w oparciu o art. 22 ust. 6d Ustawy. Zgodnie z jego treścią: „Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn”. W ocenie organu, powyższy przepis w sposób jednoznaczny wskazuje, co może być kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, tym samym do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć wydatku w postaci zapisu testamentowego. Mimo, że zapis testamentowy jest osobistym zobowiązaniem Wnioskodawcy, to kwota spłaty zapisobiercy nie stanowi udokumentowanego nakładu zwiększającego wartość odziedziczonego domu, nie jest też kwotą zapłaconego podatku od spadku, a powyższy przepis nie daje możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu innego rodzaju wydatków niż w nim wymienione.

            Konkludując, organ stwierdził, że przychód ze sprzedaży domu – nabytego przez Wnioskodawcę po zmarłej mamie, pomniejszony o koszty uzyskania przychodu ustalone zgodnie z art. 22 ust. 6d, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na podstawie art. 30e Ustawy.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy