Reklama

Adam Michnik: Putin skręci na Ukrainie kark, czego mu szczerze życzę

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 23-04-2015

Fot. Jaromir Kwiatkowski

Fot. Jaromir Kwiatkowski

- Nie powtarzajmy błędu monachijskiego. Brońmy Ukrainy, ale róbmy to mądrze – przekonywał w czwartek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Adam Michnik. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, jedna z czołowych postaci PRL-owskiej opozycji, wygłosił wykład „Wobec Rosji i Ukrainy”, odpowiadał na pytania z sali i podpisywał swoją książkę „W poszukiwaniu utraconego sensu”.

Michnik przyznał, że dawno nie pamięta rosyjskiej propagandy równie agresywnej i nieuczciwej jak obecna wobec Ukrainy. Przyznał też, że aneksja Krymu przez Rosję była dla niego zaskoczeniem.
 
Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” przeanalizował politykę Polski wobec Ukrainy i Rosji po 1989 r. Stwierdził, że była ona proukraińska (co, zważywszy na przeszłość obu narodów, było „wielkim zwycięstwem Polaków nad własnym resentymentem”), ale nie była antyrosyjska. – Nie pielęgnowano wrogości wobec Rosji, sprzyjano dobrym relacjom polsko-rosyjskim – stwierdził Michnik. – Chcieliśmy mieć dobre stosunki z Ukrainą i z Rosją, zakładając, że Rosja respektuje postanowienia z Budapesztu (z 1994 r., zagwarantowano tam integralność terytorialną Ukrainy - przyp. JK).
 
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ta logika, zdaniem Michnika, załamała się. Rosyjska propaganda oskarża, że Majdan i obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza, to robota Amerykanów i ich sojuszników, w tym Polski.
 
Ambicją Władimira Putina jest, po pierwsze, utrzymanie i zabezpieczenie władzy nad Rosją, zaś po drugie – powrót Rosji do pierwszej ligi w polityce międzynarodowej poprzez realizację koncepcji Unii Euroazjatyckiej, która nie ma sensu bez Ukrainy.
 
Odmowa podpisania porozumienia z UE przez Janukowycza, będącego eksponentem polityki rosyjskiej na Ukrainie, była wielkim triumfem Putina. Nie zagrał tylko jeden element: nie spodziewano się, że ludzie wyjdą na Majdan w tak wielkiej liczbie. Michnik nazwał to „podwójną klęską polityki Putina”.
 
Reklama
Z tego punktu widzenia aneksja Krymu była, zdaniem naczelnego „Wyborczej”, rewanżem za klęskę Rosji na Ukrainie i próbą odwołania się do nostalgii rosyjskiego społeczeństwa za imperium. Wielu w Rosji miało już dość Putina, ale kiedy usłyszeli, że „Krym jest nasz”, sondaże poparcia dla prezydenta Rosji poszybowały w górę.
 
Zdaniem Michnika, Putin wpadł w pułapkę, którą sam na siebie zastawił. Jeżeli nadal będzie parł do konfrontacji, to pogłębi tylko konflikt z Zachodem. – Wojny z całym światem Putin nie wygra. Rosyjskie elity biznesowe to wiedzą – stwierdził Michnik. Z kolei cofać się prezydent Rosji za bardzo nie może, bo „sam wypuścił tego dżina z butelki”.
 
Naczelny „Wyborczej” jest przekonany, że to największy historyczny błąd Putina. – W tym sensie Ukraina dla niego i jego ekipy będzie  tym, czym dla ekip Breżniewa, Andropowa i Czernienki był Afganistan i to doprowadzi do jego klęski – stwierdził Michnik. I dodał: - Prędzej czy później Putin skręci na Ukrainie kark, czego mu szczerze życzę.
 
Naczelny „Wyborczej” nazwał się „antysowieckim rusofilem”. – Putiny mijają – stwierdził – a wielki naród rosyjski pozostanie.
 
Zdaniem Michnika, największe zagrożenie dla Ukrainy stanowią sami Ukraińcy. Z jednej strony dali niesamowity przykład heroicznej obrony swego kraju przed agresją rosyjską, z drugiej – nie istnieją tam: kultura demokratyczna, tradycje państwa prawa, świadomość, że trzeba się zdyscyplinować nie tylko do wojny, ale także do reform. – Najbardziej bałbym się tego, że Ukraina przegra z samą sobą – stwierdził Michnik.
 
Zdaniem naczelnego „Wyborczej”, jesteśmy w punkcie zwrotnym historii UE. Strategicznym celem Putina jest bowiem zniszczenie Unii. – Ukraińcy, którzy giną za samostijną Ukrainę, giną za demokratyczną Europę – stwierdził Michnik. – Jeżeli socjotechnika Putina okaże się skuteczna i nie będziemy mogli temu zapobiec, będziemy mieli słabą Europę. Albo się obronimy, albo zwycięży logika cywilizacji strachu.
 
Michnik namawiał jednak do ostrożnego optymizmu. – Bo – jak stwierdził – nad tym, byśmy byli pesymistami, pracuje już Władimir Władimirowicz Putin. 
 

KOMENTARZE

Adam Michnik na WSIiZ: o Rosji i Ukrainie

W najbliższy czwartek, 23 kwietnia, o godz. 10, w Wyższej Szkole Informatyki...

Spotkanie z Adamem Michnikiem w Rzeszowie

W sobotę, 27 sierpnia, Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej...

Trump w kisielu. Felieton Krzysztofa Martensa

W moim domu Stefan Kisielewski obecny był od zawsze. Bardzo go cenię, przede wszystkim jako niezwykle utalentowanego aforystę. Genialne "Rzeczy najmniejsze" są aktualne do dzisiaj.

Jesteśmy głęboko podzielonym, ale jednym narodem

Z prof. Aleksandrem Hallem, historykiem, ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, rozmawiają Aneta Gieroń i Jaromir Kwiatkowski.

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-21 18:59
WIG 60932.26 +1,62%
WIG20 2320.77 +2,14%
mWIG40 4735.44 +0,79%
sWIG80 14432.83 +0,42%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-21
USD 3,4544 +0,72%
EUR 4,2416 +0,41%
CHF 3,6205 +0,47%
GBP 4,8564 +0,94%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1330,40 -0,11% [02:56]
 Ropa brent baryłka 69,53 -0,42% [02:56]
 Pallad uncja 988,95 +0,41% [02:56]
 Platyna uncja 960,30 +0,31% [02:57]
 Srebro uncja 16,54 -0,12% [02:56]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY