Reklama

W PO listy będą gotowe na przełomie lipca i sierpnia

A A A
Z Janem Tomaką, przewodniczącym Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 07-07-2015

Jan Tomaka / źródło: peoplecheck.de

Jan Tomaka / źródło: peoplecheck.de

Zaczęliście już tworzyć listy wyborcze?
 
Oczywiście, Tzn. zacząłem ja, już po rezygnacji Zbyszka Rynasiewicza. Jesteśmy po pierwszej rozmowie w gronie członków Zarządu Regionu, dotyczącej już konkretnych nazwisk. Wytypowałem kilkadziesiąt osób – członków partii, sympatyków, ludzi, którzy startowali w wyborach do Sejmu, sejmiku czy do innych szczebli samorządu; pokazali swoją zdolność zdobywania głosów, mają ambicje i chęć startowania. Z tych osób chcemy stworzyć listy. W poprzednią sobotę odbyliśmy „pierwsze czytanie” nazwisk tych osób. Podzieliliśmy się rolami, np. rozmowami z tymi osobami w celu potwierdzenia ich chęci startu. W piątek mamy posiedzenie zarządu, na którym odbędzie się „drugie czytanie” i mam nadzieję, że 80-85 proc. nazwisk będzie już wtedy potwierdzonych. Chciałbym, abyśmy na przełomie lipca i sierpnia dokonali ustalenia ostatecznej kolejności na listach. 

Poda Pan przykładowe nazwiska?
 
Nie (śmiech).
 
Tak myślałem. Pewnie to pytanie jest przedwczesne. Ale o jedno nazwisko na pewno muszę zapytać: rozumiem, że dotychczasowy przewodniczący Zarządu Regionu, do niedawna także wiceminister infrastruktury – Zbigniew Rynasiewicz – nie jest brany pod uwagę w tych układankach.
 
Nie, dlaczego? Zbyszek powiedział wyraźnie, że nie wyklucza startu w wyborach, natomiast nie chce być liderem. Jeżeli uznamy, że jego osoba będzie wsparciem dla listy, to będzie kandydował. Na ten moment nie mogę powiedzieć ani „tak” ani „nie”. 
 
Zadałem pytanie w ten sposób, bo Zbigniew Rynasiewicz, rezygnując z mandatu w czwartym roku kadencji, dał sygnał, że – z powodów osobistych czy innych – nie jest zainteresowany dalszym zasiadaniem w parlamencie. A więc wystawianie go na listę byłoby, w moim przekonaniu, niezrozumiałe.
 
Swoją rezygnację Zbyszek Rynasiewicz uzasadniał względami osobistymi i trzeba to uszanować. Ale Pan, panie redaktorze, dobrze wie, jaka jest ordynacja wyborcza do Sejmu. W okręgu rzeszowskim jest 15 mandatów do podziału, na liście można wystawić maksymalnie 30 kandydatów. Wiadomo z góry, że piętnastu nie zostanie posłami. Daj jednak Boże, by ta piętnastka zdobyła po 1000 głosów; jest to znaczące wsparcie dla listy. Taka jest ordynacja. Dlatego liczy się każdy, kto ma zdolność zdobywania głosów. Pan też pewnie pamięta, że JOW-y to był pomysł Platformy. Mówiliśmy o nich już w pierwszej kadencji.
 
To dlaczego ich nie wprowadziliście? Powrót do tej sprawy został odebrany w ten sposób, że Platfoma – patrząc na dużą popularność Pawła Kukiza, którego jedynym konkretnym postulatem są właśnie JOW-y – specjalnie wyciągnęła tego królika z kapelusza.
 
Skądinąd Kukiz na początku wspierał nas w tej sprawie. Powód, dlaczego nie wprowadziliśmy JOW-ów, jest prosty: żeby to zrobić, trzeba zmienić Konstytucję.
 
Zgoda. Trzeba wykreślić zapis o tym, że wybory parlamentarne są m.in. proporcjonalne.
 
Reklama
Niech Pan powie, w jaki sposób Platforma mogła zmienić Konstytucję przy sprzeciwie PiS-u? Tylko połączone siły PO i PiS mogły dać szansę nachwalenie JOW-ów. 
 
Ale Platforma nie rzuciła wówczas, tak jak teraz prezydent Bronisław Komorowski, hasła referendum w sprawie JOW-ów. Można pomyśleć, że – w odróżnieniu od obecnego czasu - nie był to dla was pierwszoplanowy temat.  
 
Pomysł z referendum jest o tyle doby, że postawi dziś w niezręcznej sytuacji PiS, który zaczął nagle interesować się JOW-ami. No to zobaczymy, jaki będzie wynik referendum. Jeżeli będzie on bardzo pozytywny – w takim sensie, że naród poprze tę ideę – to i PiS zacznie realizować to, co naród chce. 
 
Nie chce Pan mówić o nazwiskach na listach, ale niektóre personalia narzucają się same. Czy w obecnej sytuacji liderką listy w okręgu rzeszowskim może być pani poseł Krystyna Skowrońska?
 
Może być. W najbliższym czasie będę w Warszawie, na posiedzeniu Zarządu Krajowego, gdzie na pewno będą rozmowy na temat zasad, sposobu układania list. Pytanie, czy wszyscy posłowie będą brani pod uwagę. Ja, jak Pan wie, od 4 lat jestem poza Sejmem i nie interesowałem się szczegółami. Teraz będę miał okazję rozmawiać na ten temat z panią premier - przewodniczącą partii. Chodzą np. pogłoski, że na liście będzie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Bywały sytuacje, że tzw. spadochroniarze się zjawiali, np. Marian Krzaklewski w wyborach do europarlamentu. Ja zakładam, że teraz takiej sytuacji nie będzie i jestem temu niechętny. 
 
Pan sam będzie kandydował?
 
Nie. Kiedy zostałem posłem po raz trzeci, w swoim gronie – rodzinnym i politycznym – powiedziałem, że jest to moja ostatnia kadencja. Kiedy nadarzyła się okazja, że można było jeszcze zaistnieć w regionie, zrezygnowałem z mandatu, choć mogłem dokończyć kadencję łącząc funkcję posła z funkcją szefa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Postawiłem się do dyspozycji Klubu PO. Miesiąc jeszcze łączyłem te dwie funkcje i 2 kwietnia 2011 r. przestałem być posłem. Nie ukrywam też, że obecnie nie kandyduję także z racji wieku. Od 25 lat, czyli od 1990 r., jestem „w obiegu”. Można w tak długim czasie trochę zdrowia stracić. Mieszkam na wsi, zajmowałem się też gospodarką, przez 30 lat byłem sadownikiem. Byłem wójtem, wicewojewodą, wicemarszałkiem, posłem. Napracowałem się dość mocno w życiu i uznałem, że najwyższy czas trochę odpocząć.
 
Na koniec chciałbym zapytać o jedną rzecz. Słabością Platformy z punktu widzenia Rzeszowa był zawsze brak mocnego lidera w stolicy województwa. Liderzy – czy to Zbigniew Rynasiewicz, czy Krystyna Skowrońska – są spoza Rzeszowa. Czy wybory parlamentarne będą okazją do wykreowania mocniejszej osobowości pochodzącej właśnie ze stolicy Podkarpacia?
 
Na liście do parlamentu, którą rozważam, jest bodaj 8 osób z samego Rzeszowa. Bardzo mocnych, doświadczonych ludzi. Mam nadzieję, że któraś z tych osób zostanie posłem i będzie budowała pozycję Platformy w Rzeszowie. 
 
A kto z polityków PO z samego Rzeszowa ma szansę być najwyżej na liście? 
 
Myślę, że w pierwszej piątce będą przynajmniej dwie osoby z Rzeszowa.

Kto? Np. Jolanta Kaźmierczak?
 
Nic więcej nie powiem (śmiech).

KOMENTARZE

Sukcesy przemyskich ikonopisarzy

Przemyśl ikonami i artystami stoi. Dwoje utalentowanych przemyskich pisarzy ikon ? Timour...

Jadalnia - serce domu

Jadalnia powinna być zaaranżowana z największą starannością. W jadalni spędzamy wiele godzin z rodziną...

Oświetlenie w domu

To w głównej mierze od oświetlenia zależy, jak się czujemy w domu i jak je postrzegamy. Powinno doskonale rozpraszać...

Potencjał gospodarczy Podkarpacia

Rozmowa z Grzegorzem Koszelem, starszym menedżerem w biurze Deloitte w Rzeszowie.

Klaudiusz Angerman - zapomniany obywatel Europy

Historia człowieka, który nie bał się marzyć i umiał planować: np. rurociąg gazowy z Rzeszowa do Lwowa lub międzynarodowe drogi wodne łączące Dniestr i Dunaj z Bałtykiem. Czuł się obywatelem...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-20 12:29
WIG 59933.06 +0,56%
WIG20 2271.15 +1,01%
mWIG40 4708.8 -0,13%
sWIG80 14290.02 -0,36%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-20
USD 3,4296 -0,13%
EUR 4,2242 +0,16%
CHF 3,6035 +0,07%
GBP 4,8114 +0,28%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1312,80 -0,31% [12:18]
 Ropa brent baryłka 66,85 +1,10% [12:18]
 Pallad uncja 986,75 +0,15% [12:18]
 Platyna uncja 949,90 -0,48% [12:16]
 Srebro uncja 16,28 -0,25% [12:17]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY