Reklama

100 dni rządu Beaty Szydło. Ocena polityków PO i PiS oraz naukowca

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 03-03-2016

Platforma Obywatelska Region Podkarpacki

Platforma Obywatelska Region Podkarpacki

100 dni tego rządu to 100 dni podważania fundamentu demokracji, 100 dni chaosu legislacyjnego - uważa Krzysztof Kłak, lider PO na Podkarpaciu, dodając w imieniu swojej partii: "wstydzimy się za 100 dni tego rządu". Wojciech Buczak, poseł PiS, przekonuje, że to dobry i pracowity rząd, i że żadnemu poprzedniemu gabinetowi nie udało się w tak krótkim czasie zrealizować tylu rzeczy ważnych dla przeciętnego Polaka. - Rozpoczęta została dobra zmiana w Polsce - uważa Buczak. Według dr. Tomasza Koziełły z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, prawda leży gdzieś pomiędzy.

Program 500+

Podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu 100 dni rządu Beaty Szydło, parlamentarzyści PO głównie krytykowali działania podjęte przez PiS w tym czasie. Posłanka Krystyna Skowrońska, mówiąc o programie 500+, stwierdziła, że PiS obiecał w kampanii wyborczej, a premier Beata Szydło potwierdziła w expose, iż będzie to 500 zł na każde dziecko. - W rzeczywistości mamy ustawę, która wyklucza prawie 3 mln dzieci - podkreśliła Skowrońska, dodając, że PO postulowała program sprawiedliwy, czyli taki, który nie dzieliłby dzieci na lepsze i gorsze, ale poprawki Platformy zostały odrzucone. Skowrońska dowodziła także, że jeżeli nie zredukuje się innych wydatków budżetowych, to albo Polska wpadnie w procedurę nadmiernego deficytu, co już niepokoi Komisję Europejską, albo w kolejnych latach nie wystarczy pieniędzy na program 500+.- Ten program bardzo dzieli rodziny i nie ma przyszłości finansowania - uważa posłanka PO.
 
Wojciech Buczak

Poseł Buczak widzi głównie dobre strony tego programu: - Uchwalenie ustawy 500+ będzie miało bardzo duże znaczenie dla poziomu życia, szczególnie w rodzinach wielodzietnych, ale to jest też zastrzyk pieniędzy, które pojawią się na rynku i ożywią gospodarkę.

Tomasz Koziełło uważa taką formę wsparcia rodzin za dobrą, ale też zastanawia się, skąd rząd weźmie pieniądze na realizację programu. - Możliwości oszczędności byłoby trochę, np. w administracji publicznej. Można byłoby też poprawić ściągalność podatków - uważa pracownik UR.

6-latki

Poseł PO Marek Rząsa podczas wspomnianej konferencji prasowej zaatakował rząd za wycofanie się z obowiązkowego nauczania 6-latków. Stwierdził, że to decyzja nie minister edukacji, tylko państwa Elbanowskich, którzy stali się "twarzą" ruchu społecznego walczącego o zniesienie tego obowiązku. Zdaniem Rząsy,  "tą jedną decyzją wprowadzili kompletne zamieszanie, dezorientację rodziców, ktorzy nie wiedzą, czy mają swoje dziecko poslać jeszcze raz do pierwszej klasy, czy skierować dziecko do klasy drugiej". Zdaniem posła PO, cofnięcie 6-latków do oddziałów przedszkolnych spowoduje brak miejsc w przedszkolach dla dzieci 5-, a zwłaszcza 4- i 3-letnich, zaś brak jednego rocznika w szkołach spowoduje konieczność zwolnień nauczycieli.

Chaosu w szkołach nie obawia się Wojciech Buczak. Przypomina, że istotą zmiany jest rezygnacja jedynie z obowiązku posyłania 6-latków do szkół i zostawienie rodzicom decyzji w tej sprawie. - Jeśli rodzice zdecydują, że dziecko jest przygotowane i tego wymaga jego dobro, to pójdzie do szkoły w wieku 6 lat - podkreśla poseł PiS. Przekonuje też, że system edukacji ma służyć przede wszystkim dzieciom, ich dobremu nauczaniu i wychowaniu, a nie urzędnikom.

Podobne jak PiS widzenie tego problemu ma Tomasz Koziełło, który uważa pomysł obowiązkowego nauczania 6-latków za zły i też jest za rozstrzyganiem tej sprawy przez rodziców.

Wiek emerytalny

W tej kwestii PO jest niekonsekwentna: z jednej strony krytykuje PiS za pomysł obniżenia wieku emerytalnego, z drugiej - za to, że ten projekt nie został jeszcze zrealizowany.
Reklama

Zdaniem Tomasza Koziełły, powinniśmy zostać przy tym, co stworzyła Platforma, zwłaszcza, że wiązało sie z tym podniesienie wysokości emerytury. Oczywiście, z zachowaniem przywileju wcześniejszego przechodzenia na emeryturę niektórych grup zawodowych. - Równolegle powinno się stworzyć warunki do tworzenia nowych miejsc pracy, by starsi stażem nie blokowali miejsc młodym - uważa pracownik UR.

Kwota wolna od podatku

Zdzisław Gawlik skrytykował to, że w kwestii zapowiadanego w kampanii wyborczej podwyższenia kwoty wolnej od podatku "jesteśmy w lesie". Zdaniem posła PO, nie wiadomo, kiedy to nastąpi, bo padają tu ze strony obozu PiS różne sprzeczne deklaracje, a ponadto będzie to kwota niższa od zapowiadanej w kampanii.

Wojciech Buczak podkreśla, że PiS zgłębia różne problemy i w razie potrzeby koryguje swoje projekty. - Nie zachowujemy się jak poprzednicy: nie udajemy, że mamy monopol na wiedzę - podkreśla poseł PiS.
 
Tomasz Koziełło

W każdej kampanii wyborczej zdarzają się hasła populistyczne, które później weryfikuje życie - komentuje Tomasz Koziełło. - Wiadomo było, że PiS w pierwszym roku nie zrealizuje wszystkich obietnic. Nie wiadomo nawet, czy zrealizuje połowę. Z prostego powodu: miał  ustalony budżet. Dopiero teraz, gdy rząd Beaty Szydło będzie samodzielnie przygotowywał budżet na przyszły rok, zobaczy, na ile realne były te obietnice. 

Dialog czy arogancja

Zdaniem Kłaka, po 1989 r. nie było takiego rządu, który potrafiłby tak mocno zdewastować fundamenty państwa prawa, czego objawem jest m.in. zagrożona demokracja i sparaliżowany Trybunał Konstytucyjny.

To, co się dzieje wokół TK, Wojciech Buczak nie uważa za naruszenie demokracji, tylko za porządkowanie prawa. - Po wielu latach funkcjonowania układu, który Polską rządził, są potrzebne zmiany, w tym zmiany w funkcjonowaniu TK - przekonuje poseł PiS. - To próba stworzenia sytuacji, w której prawo nie przeszkadza, a pomaga w dobrym urządzeniu w Polsce spraw gospodarczych i nie tylko - dodaje. Buczak podkreśla też, że rząd, podejmując wiele inicjatyw, robi to w dialogu ze społeczeństwem, z poszanowaniem prawa do wyrażania opinii przez związki zawodowe i organizacje reprezentujące różne grupy społeczne. Uważa, że ataki ze strony opozycji są wyrazem jej frustracji po przegranych wyborach oraz obawą przed odpowiedzialnością za to, co było do tej pory. - Skoncentrowani na rozwiązaniach pozytywnych, równolegle przeprowadzamy remanent tego, co zastaliśmy. Jest to obraz często przygnębiający - podkreśla Buczak.

Innego zdania jest szef PO na Podkarpaciu: - Ten rząd zaczął swoje urzędowanie od wybitnej arogancji, buty, pewności siebie, nieomylności - stwierdził Krzysztof Kłak. A poseł Zdzisław Gawlik dodał, że hasło "Dobra zmiana" może się niedługo zamienić w takie samo, tyle że z przecinkiem w środku.

Prawda leży gdzieś pomiędzy - uważa dr Tomasz Koziełło. PiS, zanim jeszcze objęło rządy, już miało, zdaniem naukowca z UR, negatywną opinię. W tej sytuacji było wiadomo, że niezależnie od tego, co zrobi rząd PiS-u, i tak będzie krytykowany. Na zasadzie: jeżeli PiS nie zrealizuje swoich obietnic - będzie oszustem. Jeżeli zrealizuje - doprowadzi kraj do bankructwa. Zdaniem Koziełły, faktem jest jednak, że PiS popełnił kilka aroganckich rzeczy: chodzi zwłaszcza o sprawę TK czy ułaskawienie Mariusza Kamińskiego.  - Jeżeli jest się od samego początku na cenzurowanym, to takich rzeczy nie powinno się robić - uważa pracownik UR. - Można było nacisnąć na TK, żeby odrzucił tych dwóch sędziów, których nielegalnie wprowadziła Platforma, ale nie od razu wywracać cały Trybunał. Bo to nie jest żadna dobra zmiana. PiS, który krytykował poprzednie ekipy, zwłaszcza PO, za arogancję, nieudacznictwo, nepotyzm i łamanie prawa, działając w ten sposób niczym się nie różni od poprzedników.

KOMENTARZE

Reklama

Prezes Stachura odchodzi. Co się dzieje w Autosanie?!

Michał Stachura od poniedziałku nie jest...

Łatwiej na lotnisko i do Aeropolis. Gotowa część drogi lotniskowej

Pierwszy etap tzw. drogi lotniskowej, która prowadzi do lotniska, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i strefy ekonomicznej Aeropolis, został już oddany...

Rusza budowa nowej stacji PKP Rzeszów Zachodni. Zamkną al. Wyzwolenia

W Rzeszowie rozpoczyna się warta 250 mln zł inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Na pierwszy ogień idzie budowa nowego dworca kolejowego Rzeszów Zachodni...

Rozbudowaną ulicą Podkarpacką pojedziemy we wrześniu

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej miała zakończyć się jeszcze na wakacjach, choć termin realizacji inwestycji przypada dopiero na październik br. Dziś już wiadomo, że przebudowaną Podkarpacką...

Reklama

3 lata na projekt i budowę. Rusza realizacja kolejnego odcinka S19

W czwartek, 9 sierpnia, podpisana została umowa na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od Podgórza do Kamienia, o długości ok. 10,5 km. Firma Budimex zaprojektuje...

Rozbudowa ul. Podkarpackiej. Trudno włączyć się do ruchu

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni dobiegnie końca. Ruch na remontowanym odcinku jest utrudniony, a powody do narzekań mają kierowcy, który...

Przyjazne miasto. Program Wojciecha Buczaka na prezydenta Rzeszowa

Koniec wakacji i początek kampanii przed wyborami samorządowymi. W poniedziałek w Hotelu Prezydenckim swój program zaprezentował Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta...

Darmowe autobusy dla uczniów rzeszowskich szkół

Jeszcze we wrześniu Rada Miasta Rzeszowa ma podjąć uchwałę gwarantującą uczniom rzeszowskich szkół darmowe przejazdy autobusami. Taką informację przekazał w piątek prezydent Rzeszowa, Tadeusz...

Miliony na kolej. Pociągi na trasie Boguchwała-Czudec pojadą 100 km/h

W niespełna rok od rozpoczęcia prac, Polskie Linie Kolejowe kończą rewitalizację linii kolejowej nr 106 Rzeszów-Jasło na odcinku Boguchwała-Czudec. Od...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr. 58

VIP Biznes&Styl Nr. 58
w numerze m.in.:

• JIVR Bike z Mielca • Nauka uprawiana w symbiozie z biznesem • Lekarz, który zaraził się wirusem podróży • Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl • Plakaty Wiesława Grzegorczyka • Kongres TSLA Expo 2018 Autosan wstaje z kolan • 50 lat zapory i elektrowni
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-09-19 18:59
WIG 58117.99 +1,03%
WIG20 2259.1 +1,26%
mWIG40 4023.37 +0,66%
sWIG80 11598.81 -0,10%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-09-19
USD 3,6685 -0,36%
EUR 4,2929 -0,23%
CHF 3,8005 -0,84%
GBP 4,8406 +0,07%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1210,90 +0,18% [05:14]
 Ropa brent baryłka 79,66 +0,44% [05:14]
 Pallad uncja 1030,50 +0,21% [05:14]
 Platyna uncja 825,30 +0,13% [05:14]
 Srebro uncja 14,36 +0,56% [05:14]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.