Reklama

Lech Wałęsa: "Żeby nam się chciało chcieć, będziemy piękną Polskę mieć"

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 17-11-2016

Lech Wałęsa Fot. Patryk Ogorzałek

Lech Wałęsa Fot. Patryk Ogorzałek

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Widząc co się dzieje i w gruncie rzeczy będąc niezadowolonym z tego, co się dzieje, postanowiłem objechać kraj, żeby razem z państwem zastanowić się, co tu należy zrobić, by nie tracić tak ciężko zdobytego zwycięstwa - tak Lech Wałęsa tłumaczył w środę w kinie "Zorza" powód swojego przyjazdu do Rzeszowa. Wcześniej były prezydent odwiedził już kilkanaście miast w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Polsce". Rzeszowskie spotkanie organizował podkarpacki KOD wspólnie z miejscowym oddziałem "Gazety Wyborczej". 

Po krótkim wstępie Wałęsa odpowiadał na pytania z sali. - Co czeka nas, zwykłych ludzi, w przyszłym roku i co czeka Polskę na arenie międzynarodowej? - brzmiało pierwsze pytanie. - Gdybym wiedział, następny Nobel - odpowiedział były prezydent.

Trzeba pytać się ludu

Przyznał, że po 1989 r. "popełniliśmy wiele błędów". Błędem była np. zbyt słaba komunikacja władzy z ludźmi. - Mnie się wydawało, że tak bardzo nam ufacie, że nie musimy gadać - tłumaczył. Przypomniał, że proponował ówczesnym rządom codzienny "otwarty jeden mikrofon telewizyjny albo radiowy", gdzie siedziałby przynajmniej jeden minister i pytał: "rodacy, możecie dzwonić, co mamy zrobić, żebyście byli zadowoleni? Podpowiedzcie nam".

Demokracja, przekonywał Wałęsa, to jednak udział. - Chciałbym, abyście wszyscy razem ze mną patrzyli, co się właściwie dzieje i gdzie są mankamenty w tym wszystkim, co przeszliśmy razem. Co trzeba uzupełnić w prawie, konstytucji i zachowaniach też, aby nasi przedstawiciele byli godni tego, że ich wybieramy, by najmądrzejszy zwyciężał, a najuczciwszy przewodził nam - przekonywał.

Fot. Patryk Ogorzałek

Fot. Patryk Ogorzałek

- Jak przyjdzie zmiana, a musi przyjść, jak dojdziecie do władzy, pamiętajcie: trzeba codziennie pytać się ludu, co chce i jednocześnie tłumaczyć, co ja dzisiaj robię, co wprowadziłem, co to ma przynieść. Żeby naród wiedział i nie nabierał się na oszustwa, na kłamstwa - dodał Wałęsa. Obiecał, że przyjedzie do Rzeszowa jeszcze raz i podzieli się wnioskami wynikającymi z jego objazdu Polski.

Jeżeli chodzi o bliższy horyzont czasowy, to stwierdził, że "na dziś" chciałby wymusić, aby "ta władza, demokratycznie wybrana, się zmieniła, aby szanowała system, który zbudowaliśmy na trzech nogach: władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, żeby nie w taki sposób załatwiała wiele spraw". - Gdyby się udało wymusić skorygowanie ich postępowania, to można by być zadowolonym, a jak nie, to żebyśmy powiedzieli wszem i wobec, że suweren, naród, ma prawo żądać referendum - przekonywał Wałęsa. Referendum miałoby, jego zdaniem, dać odpowiedź na pytanie, czy władza, choć demokratycznie wybrana, ma prawo do tak daleko idących zmian jak tworzenie nowego wojska, "rozwalanie" szkolnictwa i destabilizowanie systemu opartego na trójpodziale władzy. - I jeśli będzie odpowiedź, że nie macie prawa, to albo się zmienicie, albo muszą nastąpić nowe wybory - przekonywał Wałęsa.

10 laickich przykazań

Były prezydent podzielił się też swoimi przemyśleniami wynikającymi z podróży po świecie. Jego zdaniem, wszędzie powtarza się ten sam motyw: ludzie nie chcą takiego kapitalizmu i takiej demokracji. Zdaniem Wałęsy, lekarstwem na chorobę demokracji jest wymiana polityków po jednej kadencji oraz obniżenie progu wyborczego, żeby jak najwięcej ludzi dochodziło do głosu. Były prezydent przedstawił też swoją propozycję, aby - wobec utraty zaufania do polityków i działaczy - każdemu zakładać czipa - Jeśli chcesz być działaczem, to musisz mieć włączone to, bo ja nie będę chodził na zebrania, nie będę ciebie pilnował - przychodzą wybory, wkładam czipa do komputera i patrzę, kto ty jesteś. A tam musi być wszystko wpisane, nawet z kim śpisz - tłumaczył Wałęsa, na co sala zareagowała śmiechem i oklaskami. - A jak mnie oszukasz i ja ciebie złapię, 50 lat ty - i cala twoja rodzina - nie możesz być żadnym działaczem. Bo zawiodłeś, oszukiwałeś - dodał były prezydent.

Reklama

W kryzysie kapitalizmu najważniejsze, o czym mówią ludzie, jest - zdaniem byłego prezydenta - to, że nie rozwiązano problemu pracy i bezrobocia. Tak więc, zdaniem Wałesy, trzeba "zabrać ten temat politykom, a oddać właścicielom środków produkcji, czyli kapitalistom, bo się najlepiej na pracy znają". - I kapitalistom trzeba powiedzieć tak: nas guzik to obchodzi, ma być praca! Jak nie rozumiecie tego, to zrobimy wam rewolucję październikową, w której wszystko zabierzemy, a was pogonimy - tłumaczył były prezydent. Drugie lekarstwo to, jego zdaniem, zaprzestanie budowania wielkich zakładów na rzecz większej liczby mniejszych. Trzecie to jego sposób na strajki: właściciel prywatny powinien mieć tylko połowę zakładu, a właścicielem drugiej połowy powinni być pracownicy. - Jak będzie to każdego robotnika, pracownika, to nie będzie bez sensu strajkował, bo będzie dbał o swój interes - tłumaczył.

Fot. Patryk Ogorzałek

Wałęsa zauważył, że w dobie jednoczącej się Europy i globalizacji świata nie ma wspólnych fundamentów, które łączyłyby społeczeństwa całego świata, bo "wyrzuciliśmy chrześcijańskie fundamenty, a wprowadziliśmy polityczne". - Jak można budować na różnych fundamentach, na różnej wierze? - pytał Wałęsa. - Ja na tę okoliczność wymyśliłem, żebyśmy wprowadzili malusieńką konstytucję postępowania albo 10 laickich przykazań, które by wszystkie państwa przyjęły i gdyby to się nam udało, to mielibyśmy podstawy działania. Jaki system ekonomiczny mielibyśmy z tego wyciągnąć? Na pewno nie komunizm, ale też na pewno nie taki kapitalizm, który jest podważany wszędzie. Chociaż nikt nie podważa gospodarki wolnorynkowej i własności prywatnej, podważają to, o czym mówiliśmy wcześniej, a co jest do naprawienia.

Wałęsa kilkakrotnie atakował Jarosława Kaczyńskiego, co za każdym razem wzbudzało entuzjazm sali. M.in. stwierdził, że został "Bolkiem" po tym, jak - będąc prezydentem - wywalił Kaczyńskiego ze swojej kancelarii. Marek Poręba, były poseł PO, nawiązując do tego wątku, przypomniał słowa Wałęsy z programu "Kropka nad i", że "po wylaniu na pysk pewnej osoby zaczął się Bolek i odpowiednia kara go czeka". - Może pan zdradzi, jaka kara go czeka, bo z chęcią byśmy się przyłączyli - stwierdził Poręba. - Najgorsza dla mnie kara byłaby być na jego miejscu, Jak to wszystko wyjdzie, a przecież wyjdzie prędzej czy później, kto to spowodował, jak to robił i co teraz wyprawia, to naprawdę... cienki Bolek - odpowiedział  były prezydent.

Wałęsa zaatakował także lidera PiS za ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. - Są takie choroby, że ktoś lubi w tych umarlakach grzebać. Trzeba to zrozumieć, ale ja nie mam na to ochoty. I to za nasze pieniądze on sobie przyjemność znalazł - stwierdził.

Wy zrobicie robotę, a mnie podziękują

Były prezydent przyznał, że poparcie dla obecnego rządu wynika z tego, iż "żadna władza nie dała 500 zł, a oni dali, żadna władza nie powiedziała: za długo pracujecie". - Dlatego tak trudno jest walczyć, bo na razie oni wydają to co zarobiliśmy. Na długo to nie starczy. Szkoda, że Polska musi przez takie doświadczenia przechodzić, ale inaczej nie można, bo gdybyśmy dzisiaj zrobili rewoltę, to byłoby powstanie warszawskie. Pięknie walczyli, ale cała młodzież zginęła, a ona była potrzebna do budowania. Tam był błąd dowódców. My nie możemy tak zrobić, my musimy walczyć pięknie, finezyjnie, mądrze, inteligentnie, solidarnością - przekonywał były prezydent.

A na koniec spotkania stwierdził: - Jesteśmy wybranym pokoleniem. Zmieniały się za naszego życia setlecia, tysiąclecia historyczne, zmieniał się system. Nikt nie wierzył, nikt nam nie dawał najmniejszych szans, mówili, że tylko wojna nuklearna to zmieni. Zmieniliśmy. Ojciec Święty nam w tym pomógł, bo pozwolił się policzyć, zebrać się, a resztę zrobiliśmy my. I dlatego wiemy, jak zwyciężać. Tylko że dzisiaj rozmyliśmy się na tych, co dostali 500 i tych, co nie dostali. To wszystko powoduje, że ludzie nie wierzą, biorą, ile im dają i bardziej popierają tych, co im dają. Musimy te rzeczy przemodelować, przeczekać, ale twórczo. Jeśli tak zrobimy, to jeszcze raz wy zrobicie robotę, a mnie podziękują.

Po spotkaniu do byłego prezydenta ustawiła się długa kolejka po autograf.

Fot. Patryk Ogorzałek

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi...

Pierwsza w Polsce produkcja "inteligentnych szyb" na Podkarpaciu

Produkcję innowacyjnych "elektronicznych żaluzji" uruchomiła w Jasionce Digi Glass Factory Sp. z o.o., założona przez ojca z synem oraz przyjaciela rodziny. Trzej krakusi...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-22 18:59
WIG 59862.55 -1,76%
WIG20 2274.1 -2,01%
mWIG40 4652 -1,76%
sWIG80 14362.55 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-22
USD 3,4264 -0,81%
EUR 4,2261 -0,37%
CHF 3,6133 -0,20%
GBP 4,8445 -0,25%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1338,50 +0,58% [03:55]
 Ropa brent baryłka 69,51 +0,94% [03:55]
 Pallad uncja 982,60 +0,26% [03:54]
 Platyna uncja 954,30 +0,43% [03:55]
 Srebro uncja 16,53 +0,67% [03:55]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY