Reklama

X Forum Europa - Ukraina z prezydentem Robertem Chomą w tle

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 27-01-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Nieobecność marszałków Sejmu i Senatu, Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, przedstawicieli rządu, podkarpackich parlamentarzystów, a przede wszystkim przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to chyba najbardziej rzucało się w oczy, podczas otwartego w  piątek w Jasionce X Forum Europa - Ukraina. Forum, które miało potwierdzić, że więcej nas łączy niż dzieli, paradoksalnie zbiegło się w czasie z bardzo napiętymi stosunkami polsko - ukraińskimi, po tym jak prezydent Przemyśla, Robert Choma otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę. Forum ma jednak swój pierwszy sukces -  w piątek zakaz dla prezydenta Chomy został cofnięty, o czym poinformował Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Jubileuszowe X Forum Europa - Ukraina zorganizowane w tym roku w G2A Arena w Jasionce przez samorząd województwa podkarpackiego oraz Instytut Studiów Wschodnich jest kolejnym dużym, dziesiątym już kongresem, jaki w pierwszym półroczu od otwarcia, odbył się w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym. Ważne są też okoliczności, bo nie ma wątpliwości, że rok 2017 może być jednym z ważniejszych w procesie reform na Ukrainie i jej faktycznego zbliżenia się z Unią Europejską. Tym bardziej, że ta ostatnia zdaje się już zmęczoną i zniecierpliwioną, ciągle nie do końca przewidywalną partnerką ze Wschodu.
 
Na Forum swój przyjazd zapowiedziało ponad 700 gości, po raz pierwszy zorganizowano też Targi Wschodnie i nagle Podkarpacie znalazło się w samym centrum dyplomatycznej burzy. Obecność na Forum całego, pięcioosobowego  zarządu województw oraz licznych radnych sejmiku wojewódzkiego, na pewno było wymownym stwierdzeniem, że na poziomie współpracy obwodów i samorządów bardzo zależy nam na dobrych stosunkach polsko - ukraińskich. W oficjalnych wstąpieniach nikt też nie wspominała o zakazie wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Chomy, słusznie mając  nadzieję, że w trakcie Forum nastroje złagodnieją.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Decyzja o zakazie wjazdu została wycofana. - Była to pomyłka techniczna, została poprawiona. Mam nadzieję, że nie wpłynie to na stosunki dwustronne między naszymi państwami i narodami oraz współpracę regionalną, która bardzo dobrze rozwija się między Przemyślem a Lwowem – mówił ambasador Deszczyca. - Prezydent Choma może wjeżdżać  na Ukrainę.
 
Czy to przekona polskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu? Okaże się w sobotę i być może wtedy ktoś z oficjalnych reprezentantów polskiego parlamentu albo rządu do Jasionki przybędzie.
 
A że miłość Polska - Ukraina i Ukraina - Europa jest szorstka, dało się wyczuć także w trakcie sesji otwierającej Forum - " Jak wspólnota międzynarodowa może pomóc Ukrainie".
 
Reklama
Borys Tarasiuk, zastępca Przewodniczącego Komitetu Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy, z wyrzutem stwierdził, że Unia Europejska do dziś nie powiedziała jasno i stanowczo: "Tak, chcemy, by Ukraina była z nami". Mimo że większość ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za jak najbliższym kontaktami z Unią i sam Euromajdan w 2013 rok rozpoczął się właśnie od demonstracji Ukraińców przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Od 2005 roku Ukraina zniosła wizy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, my do dziś nie doczekaliśmy się jasnego stanowiska, ile lat przyjdzie czekać Ukraińcom na zniesienie wiz do krajów Unii, ciągle nie podpisana jest też umowa Stowarzyszeniowa, mimo że zastosowaliśmy ponad 140 rozwiązań, jakich oczekiwała od nas Unia - mówił Tarasiuk.
 
Karel Schwarzenberg, przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych Parlamentu Republiki Czeskiej, przekonywał, że Czesi są za jak najszybszą integracją  Ukrainy z Unią, tym bardziej, że doceniają Ukraińców pracujących na europejskich rynkach, gdzie się cenionymi fachowcami.
 
Schwarzenberg, chcąc podkreślić swoją solidarność z krajem będącym nie tylko w okresie trudnych reform, ale i w stanie wojny z Rosją, stwierdził, że jak najszybsze wejście Ukrainy do Unii jest w interesie całej Europy, bo wczorajsza agresja na Ukrainie, jutro może się przerodzić w agresję w Europie. 
 
 - Tutaj, gdzie jesteśmy, 80 lat temu też było więcej Żydów niż Polaków. Dlatego nigdy nie jesteśmy bezpieczni - stwierdził Schwarzenberg.

Czym niektórych wprawił w osłupienie, a atmosferę na sali ratował Władysław Ortyl, marszałek województwa, przypominają i prostując, że i owszem, na tych ziemiach przez wieki żyło obok siebie kilka narodowości, różnych wyznań i języków i rzeczywiście w niektórych miejscowościach ludność żydowska była bardzo liczna, ale Polacy na tych ziemiach na pewno nie byli mniejszością.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
- I choć dziś mamy pewne napięcia, to od lat współpraca na poziomie obwodów: lwowskiego, tarnopolskiego i Podkarpacia układa się bardzo dobrze - mówił Władysław Ortyl. X Forum Europa - Ukraina debiutuje  na Podkarpaciu i bardzo się z tego cieszymy. W kolejnych pięciu latach też ma być w Rzeszowie. Jako region bardzo się rozwinęliśmy w ostatnich latach, mamy autostradę, lotnisko, Centrum Kongresowe, znakomite tereny inwestycyjne przy  lotnisku, zależy nam  na jak najlepszej współpracy z samorządami z Ukrainy i Słowacji.
 
Ale czy Europa w ostatnich latach nie odwróciła się trochę tyłem do Ukrainy? - drążył temat Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej.
 
- Trwające od kilkunastu lat i pozostające bez efektu rozmowy o wizach, na pewno wzbudzają nieufność obywateli Ukrainy do Unii - przyznała Rebecca Harms, niemiecka eurodeputowana. - I choć zniesienie wydaje się już tak bliskie, ciągle nie ma decyzji Parlamentu Europejskiego. Nie zakończyła też ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej z Ukrainą.  Przeszkodą jest wynik niewiążącego referendum w Holandii, w którym ponad 60 proc. głosujących odrzuciło Umowę Stowarzyszeniową UE - Ukraina. Rząd Holandii szuka na razie rozwiązania, które pozwoli uspokoić holenderską opinię publiczną i parlament oraz ratyfikować Umowę Stowarzyszeniową.

KOMENTARZE

X Forum Europa - Ukraina w piątek i sobotę w Rzeszowie

Ponad 700 uczestników z Polski, Ukrainy...

Dokąd zmierza Ukraina, a dokąd Ukraińcy?! Analiza

Zaniepokojenie międzynarodowych gremiów sytuacją...

Reklama

Kongres i Targi TSLA EXPO 2017. GALERIA FOTOGRAFII

Osiem paneli dyskusyjnych, ponad 30 prelegentów z...

Automet z Sanoka skonstruował autobus elektryczny!

Bez wielkiego rozgłosu i hucznych zapowiedzi...

Z marzeń wyrosła w Korczynie fabryka i pijalnia czekolady

Od zawsze wiedział, co chce w życiu robić. W szkole wybrał profil cukierniczy, ale jak sam mówi, wypiekanie tortów nie było jego pasją. Marzył o produkcji czekolady. Że marzenia...

Za 17 mln zł będzie lepsza droga z Rzeszowa do Tyczyna

Poszerzanie ul. Sikorskiego – wylotówki z Rzeszowa w kierunku Tyczyna jeszcze trwa, a już szykuje się kolejna inwestycja na tej trasie. W czwartek, 14 września br. podpisana została...

Motocykl Harley-Davidson na TSLA EXPO 2017 wygrał chłopak z Kamienia

Mirosław Andrzej Lachtara, mieszkaniec Kamienia, jest zwycięzcą konkursu, który zorganizowany został podczas Kongresu i Targów TSLA EXPO 2017. O to on odbierze...

Reklama

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w rzeszowskich galeriach

W Millenium Hall już działa, a w CH Plaza w połowie października zostanie uruchomiona stacja szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowanie samochodów będzie...

Targi TSLA EXPO 2017. W poniedziałek poznamy zwycięzcę harleya!

Drugi dzień Targów TSLA EXPO 2017 w G2A Arena przyciągnął prawdziwy tłum miłośników motoryzacji. Pragnieniem wszystkich było wygrać motocykl Harley-Davidson...

Harley do wygrania i Moto Show na targach TSLA EXPO 2017

Widowiskowe Moto Show, okazja do wygrania wspaniałego motocykla Harley-Davidson i lotów na symulatorze w Ośrodku Kształcenia Lotniczego, premiery Mercedesa, Mazdy i Renault, a także...

Marek Darecki: Robot wyprze pracownika. Szkoła branżowa zdąży na czas?

Czwarta rewolucja przemysłowa już się rozpoczęła. Za polskim płotem powstają fabryki, w których roboty i sztuczna inteligencja produkują towary...

Premier Beata Szydło na rozpoczęciu roku szkolnego w Dobrzechowie

Z udziałem premier Beaty Szydło, minister edukacji, Anny Zalewskiej, marszałka województwa, Władysława Ortyla, ks. bp. Jana Wątroby oraz wojewody podkarpackiej...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-10-20 18:59
WIG 63719.57 -0,04%
WIG20 2465.51 -0,08%
mWIG40 4831.82 +0,24%
sWIG80 14351.99 -0,54%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-10-20
USD 3,5966 +0,20%
EUR 4,2452 +0,17%
CHF 3,6601 -0,26%
GBP 4,7221 +0,03%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1282,42 +0,00% [22:58]
 Ropa brent baryłka 57,90 +0,00% [22:58]
 Pallad uncja 970,77 +0,00% [22:57]
 Platyna uncja 926,00 +0,00% [22:58]
 Srebro uncja 17,06 +0,00% [22:58]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY