Reklama

Kongres 590: o polskiej i globalnej gospodarce w CWK G2A Arena

A A A
Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Dodano: 30-10-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Dwa dni dyskusji, siedem bloków tematycznych, kilkudziesięciu prelegentów – w dniach 16-17 listopada w CWK G2A Arena w Jasionce odbędzie się druga edycja Kongresu 590. Wezmą w nim udział przedsiębiorcy, menedżerowie, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych, instytucji okołobiznesowych, naukowcy, ekonomiści politycy i samorządowcy. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Joanna Jędrzejczyk - polska zawodniczka MMA, mistrzyni świata w boksie tajskim i MMA; włoski profesor Alberto Bagnai i Desmond Lachman z American Enterprise Institute.

Podobnie jak rok temu, prezydent Andrzej Duda ogłosi laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Spośród ok. 150 wniosków o przyznanie nagrody, nominacje uzyskało 18. Nominowane przedsiębiorstwa będą się ubiegać o wyróżnienie również w innych kategoriach: Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Start-UP.PL.

Włoski profesor-bloger i wicepremier Morawiecki w debacie o globalnej gospodarce

Podczas Kongresu 590 w debacie „Czas Rekonstrukcji. Jak przebudować demokratyczny kapitalizm, aby służył wielu, a nie nielicznym” poruszone zostaną najważniejsze problemy ekonomiczne, stojące przed współczesnymi państwami.

Swój udział w debacie zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, twórca Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; Desmond Lachman, reprezentujący think tank American Enterprise Institute, jeden z największych amerykańskich autorytetów w dziedzinie światowej gospodarki oraz profesor Alberto Bagnai, autor bestsellerów, poruszających kwestię wpływu waluty euro na włoską gospodarkę, a także twórca najbardziej popularnego bloga ekonomicznego w Italii.

Prelegenci poruszą następujące kwestie, m.in.: czy potrzeba światu nowego prawa antymonopolowego w erze cyfrowej, czy walka z rajami podatkowymi będzie moralną krucjatą XXI wieku oraz jak przeprojektować system zabezpieczeń społecznych w czasach robotów i sztucznej inteligencji. Celem debaty jest przybliżenie polskiej publiczności najważniejszych sporów o przyszłość demokratycznego kapitalizmu oraz pokazanie miejsca rozwiązań Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w globalnej dyskusji o wyzwaniach nowoczesności.

Utytułowana sportsmenka MMA gościem specjalnym kongresu

Gośćmi specjalnymi kongresu będą Desmond Lachman, Alberto Bagnai i Joanna Jędrzejczyk.

Desmond Lachman to członek American Enterprise Institute, wcześniej dyrektor zarządzający oraz główny strateg ds. Gospodarki Rynków Wschodzących w Salomon Smith Barney i wicedyrektor działu ds. Tworzenia  i Kontroli Strategii w MFW, gdzie brał czynny udział w tworzeniu polityki tej organizacji. Autorem licznych publikacji na temat światowego kryzysu finansowego, bańki kredytowej na amerykańskim rynku mieszkaniowym, sytuacji dolara amerykańskiego, oraz napięć w strefie Euro.

Reklama

Alberto Bagnai to profesor nadzwyczajny Polityki Gospodarczej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gabriele d’Annunzio w Pescara (Włochy). Jego badania dotyczą przede wszystkim obsługi zadłużenia zagranicznego i publicznego na rynkach wschodzących. Jest także autorem książek i popularnego bloga ekonomicznego. Od momentu wybuchu kryzysu tzw. „niewypłacalności państw”, jego badania koncentrują się na kryzysie Strefy Euro. Oprócz działalności badawczej, Bagnai dąży do przybliżania ogółowi społeczeństwa opinii zawartych w literaturze naukowej. Jego książka Il tramonto dell’euro z roku 2012, która już wtedy mówiła o tym, co obecnie uznaje się za konsensus w kwestii kryzysu Strefy Euro, trafiła na listy bestsellerów.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie także mistrzyni organizacji Ultimate Fighting Championship w wadze słomkowej – Joanna Jędrzejczyk. Olsztynianka od wielu lat reprezentuje Polskę w oktagonie. Na swoim koncie ma czternaście zwycięstw i ani jednej porażki. Joanna jest pierwszą Polką, która reprezentuje prestiżową organizację UFC (zawody MMA). Dzięki swoim dokonaniom uchodzi za gwiazdę światowego formatu, jest bardzo rozpoznawalną postacią w Stanach Zjednoczonych. Joanna Jędrzejczyk chce zwrócić uwagę na fakt, że patriotyzm można okazywać na co dzień, nie tylko reprezentując Polskę na galach sportów walki, ale również podczas codziennych zakupów.

Siedem bloków tematycznych o gospodarce

Kongres 590 został podzielony na siedem bloków tematycznych, w których szczegółowo omówione zostaną najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem polskiej przedsiębiorczości. 

Kongres rozpocznie Blok S1 o nazwie „Panorama branż”. Będzie on przeglądem różnych segmentów polskiej gospodarki. Paneliści dyskutować będą między innymi na temat sektorów: chemicznego, mieszkaniowego, motoryzacyjnego i rolno-spożywczego, mających istotny wkład w PKB Polski. Wykazują one też tendencje wzrostowe w obszarach, takich jak: wysokość generowanego przychodu, liczba zgłoszeń patentów i uzyskanych certyfikatów jakości, wydatki na inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe, wykorzystanie wysokomarżowych technologii czy wreszcie osiąganie wysokich pozycji w rankingach branżowych.

Kolejny blok (S2) dotyczyć będzie wyzwań biznesu. Jego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z takimi zjawiskami jak: „Zagraniczne przejęcia polskich firm – nowa rzeczywistość polskiej gospodarki”, czy też „Działalność B+R a dotacje według polskich przedsiębiorców”.

Blok S3 dotyczyć będzie sektora MSP. Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90% ogółu pracodawców i generują ponad 50% PKB. Analizując warunki wzrostu MSP, należy poddać pod dyskusję chociażby problematykę prawnego i instytucjonalnego otoczenia biznesowego w kontekście wsparcia przedsiębiorców, m.in. w ekspansji zagranicznej.

Nie zabraknie również tematów związanych z systemem podatkowym (blok S4). Paneliści dyskutować będą między innymi na temat efektywności i sposobów organizacji systemu podatkowego, wpływającego na przychody państwa oraz postaw przedsiębiorców wobec tego systemu. Kolejny blok (S5) dotyczyć będzie projektów infrastrukturalnych, między innymi takich jak: Centralny Port Komunikacyjny, a także Trójmorze.

Energetyce zostanie poświęcony blok S6. Uczestnicy poszukają diagnozy dotyczącej szans i zagrożeń dla branży, wynikających z przechodzenia od centralnego zarządzania dystrybucją energii, do stworzenia sieci indywidualnych magazynów energetycznych.

W programie znajdują się również panele poświęcone otoczeniu gospodarczemu (blok S7), w którym funkcjonuje polskie przedsiębiorstwo, składającego się z czynników ekonomicznych, polityczno-prawnych, technicznych, a także z konkurencji, dostawców czy odbiorców. 

Głównym organizatorem Kongresu jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. Partneruje jej Województwo Podkarpackie.

KOMENTARZE

G2A.COM. Globalny biznes gamingowy z Rzeszowa

Przez pierwsze lata mało kto wierzył w ich potencjał. Gdy...

G2A wśród najbardziej innowacyjnych firm w Polsce

– G2A.COM to firma, która patrzy na świat oczami...

Roboty i łaziki marsjańskie w CWK w Jasionce

To największa popularnonaukowa impreza robotyczno-kosmiczna...

Kongres "590" w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce

W dniach 17-18 listopada 2016 w CWK w Jasionce odbędzie się Kongres "590" z udziałem prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Celem spotkania jest wymiana idei polskich specjalistów z zakresu...

Z udziałem prezydenta RP. 17-18 listopada w CWK - Kongres 590

Przedsiębiorcy, menedżerowie gospodarczy, liderzy dużych firm, zarówno prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych, instytucji...

zobacz więcej
Reklama

Na Podkarpaciu projektują elementy nadwozi dla światowych marek

Kiedy Cadway Automotive w październiku 2016 r. zaczynał działalność, był startupem z dwoma inżynierami na pokładzie. W niespełna półtora roku Jakub Kocój, który...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Reklama

Patent na pierwsze w Polsce mosty kompozytowe w Błażowej i Nowej Wsi!

Konstrukcja mostu w Błażowej k. Rzeszowa, złożona z wykorzystywanych m.in. w motoryzacji i lotnictwie materiałów kompozytowych, została opatentowana!...

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Jennifer Lopez twarzą Inglota. Gwiazda stworzyła kolekcję kosmetyków

Jedna z najpopularniejszych piosenkarek i aktorek na świecie, Jennifer Lopez stworzyła nową kolekcję kosmetyków dla podkarpackiej firmy kosmetycznej Inglot...

Krzesła Nowego Stylu na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Katarze!

Organizator Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze podjął decyzję, że krzesła marki Forum Seating, należącej do Grupy Nowy Styl z Podkarpacia...

Podkarpaccy biznesmeni na liście najbogatszych. Papierz najwyżej

Krośnianin Jan Papierz, jeden z najbardziej tajemniczych polskich biznesmenów, który majątku dorobił się w handlu jako właściciel sieci marketów Merkury Market...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-04-24 12:39
WIG 60234.31 +0,47%
WIG20 2306.31 +0,64%
mWIG40 4607.76 +0,01%
sWIG80 14090.37 -0,18%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-04-24
USD 3,4401 +0,72%
EUR 4,1980 +0,43%
CHF 3,5158 +0,60%
GBP 4,8002 +0,44%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1328,40 +0,14% [12:37]
 Ropa brent baryłka 74,94 -0,12% [12:37]
 Pallad uncja 966,55 -0,87% [12:36]
 Platyna uncja 921,30 -0,28% [12:37]
 Srebro uncja 16,67 +0,36% [12:36]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY