Reklama

Prawie 2 miliardy zł zainwestowane w 9 rzeszowskich osiedli

A A A
Angelika Fila

Dodano: 21-08-2018

Most im. Tadeusz Mazowieckiego. Fot. Tadeusz Poźniak

Most im. Tadeusz Mazowieckiego. Fot. Tadeusz Poźniak

Jeszcze w 2005 roku Rzeszów liczył zaledwie 54 km kw., by w styczniu 2017 roku pochwalić się powierzchnią 120 km kw. Do stolicy Podkarpacia, która liczy prawie 50 dzielnic, w ostatnich kilkunastu latach przyłączono 9 nowych osiedli - byłych sołectw należących do okolicznych gmin - w które Rzeszów zainwestował prawie 2 mld zł. 
 
Obecna liczba mieszkańców zameldowanych w Rzeszowie wynosi 190 289, szacuje się jednak, że mieszkańców bez zameldowania może być nawet  220 tys. W 2018 roku podjęto decyzję o przyłączeniu do miasta sołectwa Matysówka z gm. Tyczyn oraz pozostałą część Miłocina z gm. Głogów Małopolski. Dzięki tym terenom Rzeszów od 1 stycznia 2019 r. będzie miała powierzchnię 126,2 km kw. 
 
W 2005 roku oddano do użytku zaledwie 459 mieszkań, a w 2017 roku już 2606, co daje wzrost o 467 proc. Podobnie przedstawia się budowa mieszkań. W 2005 roku rozpoczęto budowę 374 mieszkań, a w 2017 roku było ich już 3576, czyli o 856 proc. więcej. 
 
Powiększenie miasta o nowe osiedla wiążę się też z przyrostem naturalnym ludności. Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, gdzie znacząco rośnie liczba mieszkańców. Od 2006 roku na obszarze przyłączonym do miasta przybyło 10 430 mieszkańców. Największy przyrost nastąpił dzięki osiedlom Przybyszówka (3838 osób), Słocina (2387 osób) oraz Budziwój (1992 osoby).
 
Spośród wszystkich przyłączonych w ostatnich latach osiedli, najwięcej pieniędzy zainwestowanych został w Załężu. Przyłączona w 2006 roku dzielnica dziś kojarzy się przede wszystkim z mostem im. Tadeusza Mazowieckiego. W sumie wydano ponad 650 mln zł. Najwięcej milionów pochłonęły prace drogowe, ale także remonty i bieżące utrzymanie placówek oświatowych i funkcjonowanie Straży Miejskiej. 
 
Tylko trochę mniej pieniędzy, bo 470 mln zł wydano w Zwięczycy, gdzie powstała m. in. droga łącząca ulicę Podkarpacką z ekspresówką S19. Miasto jest też w trakcie rozbudowy drugiego etapu ulicy Podkarpackiej. Prawie milion złotych kosztowała budowa kładki dla pieszych nad potokiem Paryja. 
 
Reklama
Na inwestycje na Osiedlu Słocina, które zostało przyłączone do Rzeszowa w 2006 roku, przez 12 lat wydano łącznie ponad 170 mln zł. Oprócz inwestycji sanitarnych i kosztów bieżącej działalności kulturalnej osiedla, największe pieniądze wyłożono na budowy dróg i oświetleń. Jedną z najdroższych inwestycji była przebudowa ulicy Słocińskiej, ulicy św. Rocha, a także ulicy Paderewskiego. 
 
W 2007 roku do Rzeszowa przyłączono Osiedle Przybyszówka, którego wydatki na zadania i potrzeby oszacowano na 360 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstała szkoła, przedszkole, żłobek przy ul. Błogosławionej Karoliny i place zabaw. Największe koszty w zakresie budowy dróg pochłonęła przebudowa ulicy Dębickiej i Krośnieńskiej. Ponad 6 mln zł kosztowało sfinansowanie wozokilometrów autobusów MPK. Na terenie Przybyszówki funkcjonuje też Specjalna Strefa Ekonomiczna „Rzeszów-Dworzysko”, na której znajdują się tereny o pow. 50 ha. Dotychczas na inwestycje w zachodniej części Dworzyska zdecydowały się firmy: Raben Logistic, Sobiesław Zasada Automotive, BOWIM-Podkarpacie, Savpol, AJ Pofibud, Konsorcjum Stali, Halico, BOZ. Od 2017 roku funkcjonuje największy w Europie Środkowo-Wschodniej salon motocyklowy legendarnej amerykańskiej firmy Harley-Davidson. 
 
Osiedle Biała, które dołączyło do miasta w 2009 roku otrzymało od Ratusza 129 mln zł. Największe inwestycje to te związane z rozbudową dróg, m.in.: ul. Karola Wojtyły, ul. Sikorskiego, Rodzinnej i Miłosza. Na terenie osiedla wydano też prawie milion zł za budowę sieci szerokopasmowej Resman oraz sieci wodociągowej. 
 
Osiedle Miłocin wydatkowało prawie 60 mln zł. Miłocin dołączył do Rzeszowa w 2010 r., a jego największą inwestycją jest ulica Miłocińska, budowa drogi od ul. Lubelskiej do ul. Warszawskiej, budowa drogi z wiaduktem nad ul. Warszawską i torami kolejowymi oraz budowa drogi dojazdowej do osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Miłocińskiej – Tarnowskiej (Parkowa). 
 
W 2010 roku do stolicy Podkarpacia dołączono także Budziwój, na które przeznaczono ponad 116 mln zł. Dzięki pieniądzom z Ratusza powstała np. sala gimnastyczna przy ul. Budziwojskiej. Rozbudowano ul. Poziomkową, Budziwojską, przebudowaną boczną Herbową i rozbudowano ul. Jana Pawła II, w dwóch etapach. Prawie 200 tys. zł wyniosła dotacja dla Klubu Sportowego Grunwald Budziwój. 
 
Najmłodszym osiedlem włączonym do Rzeszowa jest Bzianka, która stała się częścią miasta w 2017 roku. Największe inwestycje dotyczą rozbudowy ul. Kalinowej na odcinku od ul. Dębickiej do końca zabudowań, budowy szkoły podstawowej, remontów i utrzymania dróg oraz eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnej. 
 

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Finał budowy drogi lotniskowej. Ponad 100 mln zł na usprawnienie ruchu

Zakończyła się budowa i odbiory techniczne drogi lotniskowej (etap I, II i III), pomiędzy drogą ekspresową S19, autostradą A4 i drogą krajową nr 9...

TSLA EXPO: Rewolucja w transporcie powinna zacząć się na Podkarpaciu

Samochody emitujące coraz mniej zanieczyszczeń, transport, który sprawia, że coraz szybciej dostarczany jest towar - w tym kierunku rozwija się świat i...

Przyjazne miasto. Program Wojciecha Buczaka na prezydenta Rzeszowa

Koniec wakacji i początek kampanii przed wyborami samorządowymi. W poniedziałek w Hotelu Prezydenckim swój program zaprezentował Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta...

Reklama

Rozbudowa ul. Podkarpackiej. Trudno włączyć się do ruchu

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni dobiegnie końca. Ruch na remontowanym odcinku jest utrudniony, a powody do narzekań mają kierowcy, który...

Darmowe autobusy dla uczniów rzeszowskich szkół

Jeszcze we wrześniu Rada Miasta Rzeszowa ma podjąć uchwałę gwarantującą uczniom rzeszowskich szkół darmowe przejazdy autobusami. Taką informację przekazał w piątek prezydent Rzeszowa, Tadeusz...

Pod Przemyślem odkryto gigantyczne złoże gazu

Wydobycie gazu na Podkarpaciu w ciągu 5 lat wzrośnie do 1,75 mld m³ rocznie, czyli aż o 28 procent – szacuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Dzięki nowej metodzie poszukiwań i wydobycia...

Kandydaci Platformy Obywatelskiej do Rady Miasta Rzeszów

Platforma Obywatelska przedstawiła w środę kandydatów do Rady Miasta. Co dziwne, pośród 33 kandydatów, na listach nie znalazła się ani jedna osoba z Nowoczesnej. Działacze PO, SD...

Startup z Jasionki i Locky - nakładka na klucze debiutują na Kickstarterze

Locky – niewielkie urządzenie połączone z aplikacją - może rozwiązać problem wielu osób na całym świecie, który sprowadza się do pytania:...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 59

VIP Biznes&Styl Nr 59
w numerze m.in.:

• Sprężyny gazowe z FA Krosno • Ratowanie cerkwi w Baligrodzie • Lasowiak, co leczy serca i rozwija nowe technologie • Japońskie roboty i ręczna robota w Hucie Szkła w Jaśle • 100 lat niepodległej Polski
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-10-15 18:59
WIG 56227.33 -0,51%
WIG20 2170.05 -0,76%
mWIG40 3973.98 +0,01%
sWIG80 11239.24 +0,25%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-10-15
USD 3,7091 -0,11%
EUR 4,2927 -0,22%
CHF 3,7502 +0,02%
GBP 4,8720 -0,74%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1229,00 -0,12% [07:16]
 Ropa brent baryłka 81,14 +0,41% [07:16]
 Pallad uncja 1077,60 -0,06% [07:16]
 Platyna uncja 844,50 -0,14% [07:16]
 Srebro uncja 14,70 -0,14% [07:16]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.