Reklama

Biznes

Za 100 mln zł przy lotnisku w Jasionce będzie centrum serwisowe dla samolotów

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.09.2018
40803_baza
Share
Udostępnij
Polska Grupa Lotnicza zbuduje centrum serwisowe dla samolotów pasażerskich, które będzie w stanie obsługiwać maszyny szerokokadłubowe: Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350. Największa tego typu baza w Europie Środkowo-Wschodniej zatrudniająca kilkaset osób, powstanie obok Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka. List intencyjny przedsięwzięcia podpisali w poniedziałek marszałek województwa Władysław Ortyl oraz Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT.
 
Bazę MRO (Maintenance Repair & Overhaul) w Rzeszowie  zbuduje Polska Grupa Lotnicza we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zostaną ulokowane hangary do obsługi technicznej. Inwestycja będzie kosztować około 100 mln złotych i ma być gotowa w ciągu 3 lat.
 
– Wchodzimy w nową jakość Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka – mówił marszałek Władysław Ortyl. A Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT podkreślił zasoby, kompetencje i doświadczenie Województwa Podkarpackiego dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. 
 
 
Fot. Archiwum Podkarpacki Urząd Marszałkowski
 
– W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – stwierdził Milczarski. – Powstanie bazy serwisowej dla samolotów pasażerskich na Podkarpaciu to dowód na to, że rozwój spółek wchodzących w skład PGL i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza rozwój nie tylko w sąsiedztwie Warszawy i Łodzi, ale też w innych regionach Polski. Baza MRO na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka będzie pozytywnym bodźcem dla rynku pracy i dla gospodarki.
 
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowaniu i uzbrojeniu. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie współpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy