Reklama

Biznes

Gala VIP-a. Wręczyliśmy statuetki “najbardziej wpływowym Podkarpacia”

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 24.11.2013
9128_galaVIP-173
Share
Udostępnij
Zdecydowane zwycięstwa marszałka Władysława Ortyla w kategorii VIP Polityka i Adama Górala, prezesa Asseco Poland S.A., w kategorii VIP Biznes. W kulturze rywalizacja była najbardziej wyrównana; ostatecznie zwyciężyła Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Dr nauk med. Aleksandra Wilczek-Banc – odkryciem roku. Takie są rozstrzygnięcia III Rankingu VIP-a „Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2013”.
 
Statuetki, autorstwa znanego podkarpackiego rzeźbiarza Macieja Syrka, wręczyliśmy zwycięzcom podczas uroczystej V Gali VIP Biznes&Styl w dużej sali Filharmonii Podkarpackiej. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek województwa Władysław Ortyl (zwycięzca kategorii „polityka”), wicewojewoda Alicja Wosik, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, parlamentarzyści oraz kilkuset przedstawicieli podkarpackiego biznesu, nauki, kultury, samorządu; sporo bohaterów naszych tekstów.
 
fot. T. Poźniak
 
Galę prowadzili dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów: red. Elżbieta Lewicka (stały współpracownik VIP-a) i red. Adam Głaczyński. Po raz pierwszy, oprócz przedstawicieli sponsorów, do wręczenia statuetek  zaprosiliśmy „generację przyszłości”: jedną studentkę i dwie licealistki – wszystkie nieprzeciętne, odnoszące ogólnopolskie sukcesy.

Statuetki trafiły w godne ręce
 
Statuetkę w kategorii VIP Kultura wręczyli Mariusz Chełminiak, Regionalny Kierownik Sprzedaży na Region Południowy firmy Netia oraz Aneta Bożek, uczennica klasy maturalnej Liceum Plastycznego w Rzeszowie, laureatka ogólnopolskich konkursów plastycznych.
 
Po jej odebraniu, zwyciężczyni w tej kategorii, Lucyna Mizera, stwierdziła, że to dla niej prawdziwy zaszczyt otrzymać tak prestiżowe wyróżnienie i znaleźć się w gronie tak znakomitych laureatów i osób nominowanych. Podziękowała Kapitule Konkursowej oraz osobom, które na nią głosowały. Po czym dodała: – Przyznane wyróżnienie traktuję jako wyraz uznania dla działalności Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Przez krótką, bo zaledwie 14-letnią, historię naszego muzeum, udało się zrealizować wiele ważnych i nieszablonowych projektów. Wykreowane przez nas nowe rozwiązania wystawiennicze i edukacyjne wpisują się w nowoczesne myślenie o muzealnictwie. Nagrodę i tę śliczną statuetkę pragnę zadedykować koleżankom i kolegom ze stalowowolskiego muzeum, bo to wspólnie budujemy pozytywny wizerunek naszej instytucji i – mamy nadzieję – kultury Podkarpacia.
 
fot. T. Poźniak
 
Laureata w kategorii VIP Biznes ogłosili Andrzej Ciosmak, dyrektor Okręgu Podkarpackiego PZU, i Jennifer Mytych, studentka IV roku biotechnologii Pozawydziałowego Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni, laureatka konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja przyszłości”, promującego uczniów nieprzeciętnych.
 
W zastępstwie Adama Górala, który nie mógł przybyć na Galę VIP-a, statuetkę odebrał Maciej Tadla, menedżer odpowiedzialny za rynki zagraniczne Asseco Poland S.A. Przekazał podziękowanie od prezesa Asseco Poland dla organizatorów rankingu i głosujących oraz obiecał, że niezwłocznie, jak tylko będzie to możliwe, przekaże na ręce prezesa statuetkę i gratulacje.
 
– To wyróżnienie traktuję jako ważny element mojej działalności gospodarczej, politycznej, a szczególnie samorządowej, bo taką rolę ostatnio pełnię – powiedział marszałek Władysław Ortyl po tym, jak odebrał statuetkę za zwycięstwo w – jak stwierdzili prowadzący – „najbardziej ekscytującej, niebezpiecznej, ale i pociągającej” kategorii VIP Polityka.
 
Statuetkę wręczyli: Józef Bigos, prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Multifarb, w skład której wchodzi Multitruck sp. z o.o., autoryzowany dealer Kia, oraz Anita Piwowar, uczennica klasy maturalnej IV LO w Rzeszowie, liderka zespołu wolontariuszy w projekcie Szlachetna Paczka, angażująca się także w tworzenie i prowadzenie zajęć artystycznych dla dzieci. 
 
fot. T. Poźniak
 
– Jest to dla mnie miłe zaskoczenie, że po tych niespełna sześciu miesiącach spotyka mnie taki zaszczyt – stwierdził marszałek. Podziękował także właścicielom VIP-a, Kapitule i wszystkim, którzy na niego głosowali. – Powiedziane było, że polityka to rzecz niebezpieczna; tak faktycznie może być. Pasjonująca także i stawiająca wielkie wyzwania. Chcę powiedzieć, że w tak znakomitym towarzystwie nominowanych jest być miło, ale też może być niebezpiecznie – żartował Władysław Ortyl. – Proszę się nie bać – skomentowała, wchodząc w ten klimat, Elżbieta Lewicka. Marszałek stwierdził, że traktuje to wyróżnienie jako dostrzeżenie roli i znaczenia  samorządu  dla woj. podkarpackiego. Podziękował także żonie za wsparcie w domu. – Zdaniem o małżonce wyjaśnił Pan ideę konkursu na temat wpływowych Podkarpacia – żartował red. Głaczyński.
 
Potem przyszła kolej na wręczenie statuetki w kategorii specjalnej – VIP Odkrycie Roku. Jej ideę wyjaśniła Aneta Gieroń, redaktor naczelna VIP-a: – To statuetka dla takiej osoby, z którą my – a mamy nadzieję, że również Państwo – bardzo chcemy się utożsamiać. Zawsze wręczamy ją osobie, która jest związana z Podkarpaciem, bardzo wiele robi dla Podkarpacia i wysoko ustawia poprzeczkę dla doskonałości. To jest też osoba, która swoimi działaniami potrafi zmieniać rzeczywistość.

Prezentując tegoroczną laureatkę, dr. Aleksandrę Wilczek-Banc oraz stworzony przez nią w Rymanowie-Zdroju ośrodek rehabilitacji kardiologicznej, szefowa VIP-a stwierdziła: – Pani Aleksandra jest Ślązaczką z krwi i kości. Całe życie była związana ze Śląskiem i Katowicami. Proszę wierzyć, że pięć lat temu zostawiła wszystko i zdecydowała się na Podkarpacie. Mało tego, że na Podkarpacie – wybrała Rymanów-Zdrój, w którym uważa, że jest najszczęśliwsza na świecie. 
 
fot. T. Poźniak
 
– Było tu kilka przekłamań – zaczęła żartobliwie dr Wilczek-Banc, adiunkt na wydziale medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. (- Dobrze się zaczyna – wtrącił red. Adam Głaczyński). – Nie mam absolutnie przekonania, że ta piękna statuetka należy się akurat mnie. Po pierwsze, ma za mało liści, bo udziałowców w tym przedsięwzięciu było dużo więcej. Powinien tutaj koło mnie stać człowiek, który spowodował, że przyjechałam na Podkarpacie, czyli pan dr Kazimierz Widenka, ordynator kardiochirurgii z Rzeszowa. To on przez pół roku namawiał mnie, żeby po 20 latach pracy porzucić klinikę w Katowicach i pojawić się tutaj, na Podkarpaciu. Pani redaktor była uprzejma powiedzieć, że wszystko porzuciłam. Nie, zabrałam z sobą syna – żartowała laureatka. Podkreśliła, że ośrodek w Rymanowie-Zdroju nie powstałby, gdyby nie Uzdrowisko Rymanów i jego władze oraz Urząd Marszałkowski i dotacje unijne. Podziękowała także „za zrozumienie” Narodowemu Funduszowi Zdrowia, bowiem – jak stwierdziła – „bez kontraktu nie mielibyśmy 120 pacjentów”.  
 
– Kiedy przyjechałam tu pięć lat temu, okazało się, że jesteśmy jednym z trzech województw, w którym nie ma szpitala rehabilitacji kardiologicznej. W tej chwili jesteśmy na czwartym miejscu w kraju. To jest skok milowy, jeśli chodzi o dostępność takiej formy leczenia – podkreśliła. „Pochyliła także czoło” przed personelem szpitala: – Bardzo dziękuję za to, że udało się stworzyć coś na kształt rodziny. To jest właściwie nie moja opinia, lecz pacjentów. Dzisiejsza medycyna jest trochę „odczłowieczona”, a u nas jednak podobno widzi się pacjenta, personel się uśmiecha, więc dochodzenie do zdrowia jest dużo szybsze.
 
– A Podkarpacie – ładne jest? – zapytał red. Głaczyński.
 
– O, tak – stwierdziła Aleksandra Wilczek-Banc. – Zdradzę Państwu, że tak naprawdę przyjechałam tu przedłużyć sobie życie, ponieważ ludzie na Podkarpaciu żyją najdłużej.  
 
Zdobywczyni statuetki VIP Odkrycie Roku poprosiła także „wpływowych Podkarpacia”, by mieli na uwadze nie tylko innowacje, ale także to, by „zachować na Podkarpaciu to, co jest najcenniejsze, czyli naturę, bo jest już niewiele takich regionów w kraju, które mogą się poszczycić tak piękną naturą, pięknym krajobrazem”. – Jeśli o to zadbamy, to Państwo będziecie żyć tam samo długo jak ja. Mam stracone, już nie przyznam się ile, lata na Śląsku, ale może to jeszcze odrobię – żartowała Aleksandra Wilczek-Banc.
 
– No i kto uważa, że kategoria VIP Odkrycie Roku to był zły pomysł? – skomentował red. Głaczyński.
 
Gratulacje i prezenty z okazji 5-lecia VIP-a
 
Zwycięzcom i nominowanym w rankingu gratulowali wicewojewoda Alicja Wosik, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i europosłanka Elżbieta Łukacijewska.
 
– Życzę wszystkim dziś nagrodzonym, by tę wysoko ustawioną poprzeczkę utrzymali – stwierdziła pani wicewojewoda.
 
– Podkarpacie rozwija się, Rzeszów również, i jest to zasługa przede wszystkim mieszkańców Podkarpacia i Rzeszowa. Serdeczne dzięki i prosimy o jeszcze. Oby nasza Ojczyzna, Rzeszów i Polska, się rozwijały – powiedział prezydent Rzeszowa.
 
– Jestem dumna z tego, że jestem mieszkanką Podkarpacia – stwierdziła pani europoseł. – Zawsze to podkreślam i mówię, jak wspaniały jest to region. Wspaniały dzięki ludziom, którzy tutaj mieszkają, tworzą i działają. Jestem dumna, że na Podkarpaciu mieszka tylu wspaniałych ludzi, którzy dzięki swojej pracy, pasji, umiejętnościom i zdolnościom powodują, że Podkarpacie się rozwija, że tworzone są miejsca pracy, że Podkarpacie jest coraz bardziej atrakcyjne, przyciąga inwestorów i nowych mieszkańców. To jest tak, że często chwalimy kogoś daleko, a nie widzimy tego, co mamy blisko. Jestem dumna, gdy słyszę słowa zachwytu nad Podkarpaciem, nad tym, jak ono się bardzo zmieniło, jak pięknieją nasze miasta, miasteczka i jak rozwija się biznes.

Podczas Gali nie tylko rozdaliśmy statuetki zwycięzcom rankingu VIP-a na najbardziej wpływowych na Podkarpaciu. Była ona także okazją do świętowania 5-lecia istnienia naszego magazynu, który mocno wpisał się w medialny pejzaż Podkarpacia.
 
Z tej okazji okolicznościowe prezenty dla redakcji wręczyli, na ręce redaktor naczelnej Anety Gieroń, wicewojewoda Alicja Wosik i marszałek Władysław Ortyl, a listy gratulacyjne nadesłali: wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz Piotr Tomański i Mirosław Pluta, posłowie PO.
 
– W pewnym sensie odnieśliście Państwo sukces we wszystkich kategoriach tu omawianych – zwróciła się do redakcji VIP-a Alicja Wosik. – W dziedzinie polityki – mobilizując wszystkich nas – ludzi polityki, władzy – do jeszcze intensywniejszej pracy, do godnego reprezentowania Podkarpacia na forum krajowym i międzynarodowym. W dziedzinie gospodarki – bo prowadzenie czasopisma w warunkach rynkowych w dzisiejszych czasach nie jest łatwym przedsięwzięciem. I w dziedzinie kultury – bo wyznaczacie Państwo trendy w tym świecie i sami jesteście czasopismem, które wpisało się znakomicie w świat mediów. Dobre warsztatowo dziennikarstwo, zgodne z etyką zawodową, zawsze warto wspierać. 
 
– VIP jest czasopismem, które kreuje i promuje nasze Podkarpacie w sposób innowacyjny. Nam innowacji potrzeba, ale we wszystkich obszarach, i tu z czymś takim się spotykamy – stwierdził marszałek Ortyl.
 
A Elżbieta Łukacijewska dziękowała naszej redakcji za to, że „pokazujecie piękno Podkarpacia, wspaniałych ludzi, którzy tutaj tworzą i działają”.
 
„Trąbka” Hanny Banaszak i urodzinowy tort
 
W części artystycznej wystąpiła znakomita wokalistka Hanna Banaszak, która zachwyciła uczestników Gali nie tylko urodą, ale przede wszystkim wspaniałym głosem.  Jej wokaliza, przy pomocy której wykonała partię trąbki z pięknej kompozycji Chucka Mangione „Dzieci Sancheza”, na pewno pozostanie słuchaczom na długo w pamięci. Nic więc dziwnego, że recital wokalistki i jej znakomitych kolegów-muzyków został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
 
fot. T. Poźniak
 
Po części „dla ducha” nastąpiła część „dla ciała”. Catering zapewnił Hotel Ambasadorski. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć urodzinowego tortu. W foyer Filharmonii długo trwały rozmowy kuluarowe.  

fot. T. Poźniak

Więcej o tegorocznej edycji rankingu „Najbardziej Wpływowi Podkarpacia” – w listopadowo-grudniowym numerze VIP-a.
 

Wyniki rankingu Najbardziej Wpływowi Podkarpaciu 2013 

VIP Polityka
  1. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, od 2005 do 2013 roku senator PiS.  W latach 2005-2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. 
  2. Tadeusz Ferenc, samorządowiec i polityk, od trzech kadencji prezydent Rzeszowa. Wcześniej był  m.in. prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej  Nowe Miasto w Rzeszowie.
  3. Zbigniew Rynasiewicz, od 2005 r. poseł Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, przewodniczący Regionu Podkarpackiego PO.
  4. Elżbieta Łukacijewska, posłanka PO do Parlamentu Europejskiego. Przez 6 lat (2004-2010) była przewodniczącą, a następnie wiceprzewodniczącą Regionu Podkarpackiego PO.
  5. Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacka. Od 2006 r. dyrektor biura podkarpackiej PO, w 2007 r. została wicewojewodą, a w grudniu 2010 r. po raz pierwszy objęła urząd wojewody. 
  6. Stanisław Ożóg, od 8 lat poseł Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1992-1998 był burmistrzem Sokołowa Małopolskiego, od 1999 r. do 2005 r. zajmował stanowisko starosty rzeszowskiego.
  7. Piotr Przytocki, prezydent Krosna od 2002 roku. Wybory w 2006 r. i w 2010 r. wygrywał z ponad 70. poparciem wyborców. Tygodnik „Newsweek Polska” przyznał mu tytuł „Najlepszy Prezydent w Polsce 2008".
  8. Tomasz Poręba, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. Zanim został eurodeputowanym, przez kilka lat pracował w Brukseli jako urzędnik. Wiceprzewodniczący rzeszowskiego PiS. 
  9. Marek Kuchciński, poseł PiS od 2001 roku. W latach 1999–2001 zajmował stanowisko wicewojewody podkarpackiego. W 2011 roku został wicemarszałkiem Sejmu.
  10. Krystyna Skowrońska, posłanka PO, była prezes Banku Spółdzielczego w Przecławiu. W Sejmie nieprzerwanie od 2001r., wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych.
 
VIP Biznes
  1. Adam Góral, współzałożyciel i prezes Asseco Poland SA.  Prezes Podkarpackiego Klubu Biznesu, współzałożyciel Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.
  2. Adam i Jerzy Krzanowscy, założyciele i współwłaściciele firmy „Nowy Styl”, która wyprodukowała ponad 50 mln krzeseł i jest największym wytwórcą foteli oraz krzeseł w Europie Środkowej.
  3. Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec. Absolwent Politechniki Krakowskiej, który sprowadził do Mielca produkcję legendarnych śmigłowców Black Hawk.
  4. Artur Kazienko, prezes zarządu i właściciel Kazar Footwear z Przemyśla. Buty i torebki z logiem Kazar są od dawna znane i popularne wśród gwiazd oraz projektantów mody. 
  5. Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie, właścicielka Galerii Millenium Hall w Rzeszowie
  6. Wiesław Grzyb, przedsiębiorca z Dębicy, założyciel i prezes Arkus & Romet Group, który w ciągu ćwierćwiecza zbudował największe w Polsce imperium rowerowe,  którego roczne obroty sięgają 200 mln zł. 
  7. Anna i Czesław Koliszowie, właściciele firmy „Ankol”, która jest głównym dostawcą materiałów i wyrobów kompletujących dla lotniczych zakładów produkcyjnych oraz autoryzowanym przedstawicielem wybranych polskich zakładów zbrojeniowych.
  8. Ryszard Ziarko, założyciel i właściciel firmy „Ciarko”. Największy w Polsce i trzeci w Europie producent okapów kuchennych z Sanoka. „Ciarko” zatrudnia ponad 400 osób i produkuje ponad 700 tys. okapów rocznie.
  9. Piotr Mikrut, prezes Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA, firmy będącej  jednym z największych producentów farb i lakierów w Polsce. Produkty Śnieżki są sprzedawane w całej Europie Środkowowschodniej, a firma zatrudnia ponad 500 osób.
  10. Wojciech Materna, prezes i założyciel Stowarzyszenia „Informatyka Podkarpacka" skupiającego kilkadziesiąt firm informatycznych z naszego region
VIP Kultura
  1. Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Menedżerka kultury, która  dokładnie 18 lat rozpoczęła swoją przygodę z muzealnictwem i która w kilkanaście lat zdołała stworzyć znane i cenione w Polsce i w Europie muzeum.
  2. Aneta Adamska, założycielka, reżyserka i scenarzystka teatru „Przedmieście” z Rzeszowa. Pomysłodawczyni festiwalu „Źródła pamięci. Grotowski, Kantor, Szajna.” Laureatka wielu nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą.
  3. Jerzy Ginalski, archeolog, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Twórca „Miasteczka Galicyjskiego” oraz rekonstrukcji Szlacheckiego Dworu ze Święcan  w sanockim skansenie.
  4. Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego. Sanocki zamek zawdzięcza mu największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego. 
  5. Wit Karol Wojtowicz,  historyk sztuki (absolwent KUL), w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej związany ze środowiskiem lubelskich „Spotkań", od 1990 r. dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie.
  6. Janusz Szuber, znakomity sanocki poeta.  Autor wierszy, które stawiane są w tym samym szeregu, co twórczość Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego.
  7. Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Odkrywca grodu z epoki brązu na Podkarpaciu. Twórca archeologicznego skansenu „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła.
  8. Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dzięki jego staraniom do świetności wrócił zabytek światowej klasy –  Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu z XVI w.
  9. Bogdan Szymanik, założyciel i współwłaściciel Wydawnictwa „BOSZ” w Lesku, specjalizującego się w edycji albumów o sztuce, krajobrazie, przyrodzie i dziedzictwie kulturowym. 
  10. Monika Szela, aktorka, od ponad roku dyrektorka Teatru Maska w Rzeszowie, która Przegląd Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada” zamieniła w Festiwal.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy