Reklama

Profesorowie i sportowcy Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 19-01-2017

Od lewej: prof. Tadeusz Pomianek, prof. Tadeusz Markowski, Rafał Wilk i Krzysztof Ignaczak. Fot. Tad

Od lewej: prof. Tadeusz Pomianek, prof. Tadeusz Markowski, Rafał Wilk i Krzysztof Ignaczak. Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Dokładnie 170 lat temu pierwszym honorowym obywatelem Rzeszowa został Józef Bielecki, nauczyciel i dyrektor gimnazjum. W środowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa do grona, które liczy już 52 osoby, dołączyły kolejne trzy: Rafał Wilk, wybitny sportowiec, prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. Tadeusz Pomianek, współtwórca i prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zasłużonym, a ostatecznie Honorowym Obywatelem Rzeszowa został też Krzysztof Ignaczak, wieloletni siatkarz Asseco Resovii. Słynny libero tak bardzo się wzruszył, że zamiast wpisać się do księgi zasłużonych, podziękowanie złożył na kartach honorowych obywateli Rzeszowa. - Ale proszę, nie wymazujcie mnie, będę jeszcze ciężej pracował na rzecz Rzeszowa, by na ten tytuł faktycznie zapracować - prosił sportowiec, czym rozczulił ponad 700 gości na widowni. Całość spięły piękne dźwięki hejnału Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańki na początek wieczoru i występ genialnego Włodka Pawlika Trio na zakończenie.
 
Rzeszów jego mieszkańcami stoi, można stwierdzić po wieczorze honorowych obywateli, bo rzeczywiście, w tym roku było ich więcej niż w latach poprzednich. 
 
- Miasto dynamicznie się rozwija, przyciąga przedsiębiorców, turystów, a co najważniejsze, nowych mieszkańców - podkreślał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - Ale jego prestiż budują wyjątkowi obywatele.
 
Poczet których otwiera Jan Pakosławic, pierwszy właściciel miasta, od którego historia Rzeszowa się datuje, a ta  ma już 663 lata - tyle czasu minęło od jego lokacji. Z tej okazji w środowy wieczór Andrzej Bajor oraz jego syn Adrian, właściciele firmy Stalbudowa Kazex, którzy w 2014 roku ufundowali pomnik Jana Pakosławica w Rzeszowie, oficjalnie ofiarowali go miastu jako swoją cegiełkę w rozwoju Rzeszowa. Z tej też okazji nadano tytuły zasłużonych i honorowych obywateli Rzeszowa.
 
Laudację na cześć zasłużonego do Rzeszowa, Krzysztofa Ignaczaka wygłosił Witold Walawender, który miał o tyle ułatwione zadanie, że nawet gdyby nic nie powiedział, widownia byłaby zachwycona - tak popularna jest siatkówka w Rzeszowie. 
 
 
Krzysztof Ignaczak. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Ignaczak, słynny libero pochodzi z Wałbrzycha, ale dokładnie 10 lat temu związał się z Rzeszowem, gdzie przez 9 lat grał w Asseco Resovii. W 2014 roku, wraz z reprezentacją Polski wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata. Tego samego dnia ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. W maja 2016 roku skończył mu się kontrakt z Asseco Resovią Rzeszów, po 9 latach odszedł z rzeszowskiego klubu, całkowicie zakończył karierę zawodniczą, ale z miastem związał się na stałe.
 
Krzysztof Ignaczak najbardziej dziękował Klubowi Kibica Asseco Resovii, bo razem z drużyną stworzyli coś naprawdę wspaniałego, czym można chwalić się w całej Europie. Przypomniał też o śp. Adamie Rusinku i Adamie Góralu, którzy namówili go na przyjazd do Rzeszowa i jak się okazało, ta decyzja odmieniła jego życie.
 
- A najbardziej dziękuję mieszkańcom Rzeszowa, że mnie zaakceptowali - ze śmiechem stwierdził Krzysztof Ignaczak.
 
Rafał Wilk, żużlowiec, trener żużlowy, trzykrotny mistrz paraolimpijski z Londynu (2012) i z Rio (2016) w handbike'u; kawaler Orderu Odrodzenia Polski, prawdziwy człowiek ze stali, statuetkę  honorowego obywatela Rzeszowa otrzymał po laudacji, jaką na jego cześć wygłosił Marcin Deręgowski.
 
Reklama
Wilk był też najbardziej oklaskiwanym bohaterem wieczoru, bo rzeczywiście droga, jaką przeszedł, od kompletnie wykluczonego społecznie i sportowo człowieka po tragicznym wypadku na torze, do mistrza olimpijskiego i nauczyciela akademickiego, była niezwykła.
 
- Jestem dumny, że jestem rzeszowianinem - mówił Rafał Wilk, który przeprosił, że póki co nie może wstać, podziękować na stojąco, ale kto wie, może Bóg da...
 
Wilk podkreślał, że wszystkie nagrodzone osoby są mistrzami w tym, co robią, a przez to Rzeszów tak dobrze rozwija się sportowo, naukowo i biznesowo. 
 
 
Rafał Wilk. Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Marzyłem, by być mistrzem na żużlu, nie udało się, ale coś innego się udało i za to jestem wdzięczny. Tak samo jak za wnuczkę, która już w lutym pojawi się w naszej rodzinie. Będę dziadkiem, coś nowego otwiera się w moim życiu - dodał były żużlowiec.
 
Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, w nawiązaniu do laudacji wygłoszonej przez Stanisława Ząbka, przyznał, że zaszczytne to dla niego wyróżnienie tym bardziej, że z Rzeszowem związany jest od kilkudziesięciu lat. Tutaj  ukończył technikum mechaniczno - elektryczne i Wyższą Szkołę Inżynierską, czyli dzisiejszą Politechnikę Rzeszowską. Z rzeszowską uczelnią związany jest od 47 lat. Był jej pierwszym absolwentem, który otrzymał tytuł profesora belwederskiego, dwukrotnie rektorem, prorektorem, a od 2016 roku rektorem po raz trzeci.
 
- W domu to żona jest rektorem, prorektorami zaś dwie córki i to właśnie im bardzo dziękuję za wszystko, co zdarzyło się w moim życiu - mówił prof. Markowski.
 
Przypomniał też profesorów: Romana Niedzielskiego, pierwszego rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej i prof. Kazimierza Oczosia, pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej, bo to od nich rozpoczęła się budowa uczelni, która dziś jest chlubą Rzeszowa i Podkarpacia.
 
- A obecny status uczelni to wkład kilku pokoleń  nauczycieli akademickich i pracowników politechniki - podsumował prof. Markowski.
 
 
Prof. Tadeusz Markowski. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Prof. Tadeusz Pomianek, współzałożyciel i prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, stwierdził, że dla człowieka w sile wieku, jakim jest, otrzymanie tytułu honorowego obywatela Rzeszowa, utwierdza go w przekonaniu, że to, co dostał od Boga, udało mu się w życiu sensownie wykorzystać.

Laudację na jego cześć wygłosił Andrzej Dec, a prof. Pomianek, skwitował to krótkim i wymownym - " od 20 lat robimy swoje".
 
- I to nie była droga usłana różami - dodał prezydent WSIiZ. - Tyle tylko, że jedni po porażkach popadają w kompleksy, albo teorie spiskowe, a my z porażek wyciągamy wnioski. I tak z porażek rośnie fundament przyszłych sukcesów. Warto być odważnym, bo filar przyszłości miasta buduje się z ludzkich cnót.
 
 
Prof. Tadeusz Pomianek. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Do nagrodzonych bohaterów wieczoru z okolicznościowymi adresami zwrócili się także: wojewoda podkarpacka, Ewa Leniart; wicemarszałek województwa, Stanisława Kruczek, poseł Krystyna Wróblewska w imieniu podkarpackich parlamentarzystów oraz ks. biskup Kazimierz Górny.  
 
Na zakończenie ze sceny popłynęły jeszcze przepiękne dźwięki Włodek Pawlik Trio i tylko szkoda, że spora grupa gości nie była w stanie dotrwać do końca i przeszkadzała w trakcie koncertu. Może to jakaś podpowiedź dla organizatorów na przyszłość, że nawet najciekawszych wieczorów i przemówień nie można przedłużać w nieskończoność, bo skutek jest dokładnie odwrotny od zmierzonego. 
 
 
Włodek Pawlik. Fot. Tadeusz Poźniak

KOMENTARZE

Reklama

Z marzeń wyrosła w Korczynie fabryka i pijalnia czekolady

Od zawsze wiedział, co chce w życiu...

Patio przy I LO będzie gotowe jeszcze w tym roku

Do końca tego roku przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie ma być gotowe patio - miejsce relaksu i spotkań młodzieży szkolnej oraz lokalnej społeczności. Patio zostanie wykonane w technologii...

Rekord w specjalnych strefach ekonomicznych: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan

Ponad 980 mln zł inwestycji i niemal 1200 nowych miejsc pracy mają zapewnić firmy, które w pierwszym półroczu tego roku otrzymały...

Szansa na zatrudnienie dla osób młodych, biernych zawodowo. Nowy projekt w RARR S.A

Osoby młode, do 29. roku życia, z niepełnosprawnościami, bierne zawodowo, wywodzące się ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców...

Reklama

Ponad 6 mln zł na Generator Kompetencji. Pieniądze w RARR S.A.

Sumę ponad 6 mln zł ma do rozdysponowania Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw...

Przenosiny rozpoczęte! Do końca sierpnia kupcy z Dołowej zapełnią nowe targowisko

Kupcy z popularnego rzeszowskiego bazaru przy ul. Dołowej już rozpoczynają przeprowadzkę na nowy plac targowy, znajdujący...

Premier Beata Szydło na rozpoczęciu roku szkolnego w Dobrzechowie

Z udziałem premier Beaty Szydło, minister edukacji, Anny Zalewskiej, marszałka województwa, Władysława Ortyla, ks. bp. Jana Wątroby oraz wojewody podkarpackiej...

Tańsze pożyczki dla biznesu i wsparcie na starcie działalności gospodarczej

Przez pięć ostatnich lat Fundusz Pożyczkowy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wypłacił ponad 25 mln zł pożyczek dla małych...

Jak zmienić polską szkołę na lepsze?! Debata BIZNESiSTYL "Na Żywo"

Koniec z gimnazjami. Do systemu edukacji właśnie wróciły ośmioklasowe szkoły podstawowe. Reforma szkolnictwa budzi kontrowersje, ponieważ przygotowano ją...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-09-19 18:59
WIG 64750.09 +0,16%
WIG20 - -
mWIG40 4908.91 +0,32%
sWIG80 15242.28 +0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-09-19
USD 3,5821 -0,17%
EUR 4,2930 +0,22%
CHF 3,7264 -0,30%
GBP 4,8277 -0,79%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1310,20 -0,08% [18:58]
 Ropa brent baryłka 55,03 -0,72% [18:58]
 Pallad uncja 904,80 -2,85% [18:58]
 Platyna uncja 948,30 -1,49% [18:58]
 Srebro uncja 17,27 +0,00% [18:58]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY