Reklama

Biznes

Gaudeamus Igitur na Uniwersytecie. Rektor dzieli się obawami

Alina Bosak
Dodano: 02.10.2017
35148_main
Share
Udostępnij
Ponad 7 tysięcy nowych żaków dołączyło dziś do grona studentów Uniwersytet Rzeszowskiego. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, rektor uczelni prof. Sylwester Czopek, mówił o sukcesach naukowców i studentów, planach utworzenia szpitala uniwersyteckiego i konieczności przygotowania się do planowanej na 2020 rok reformy szkolnictwa wyższego, na której rzeszowski uniwersytet, stając się „regionalnym”, może bardzo wiele stracić.

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęła się mszą św. w kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej, którą odprawił ks. bp. Edward Białogłowski. Potem orszak profesorów i studentów przeszedł na uniwersytet, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Obok pracowników i studentów uczelni wzięli w niej udział podkarpaccy parlamentarzyści, senatorowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rządowych instytucji i placówek, zagranicznych uczelni, a także biznesu. Na inauguracji obecny był również prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki szkolnictwa wyższego, poprzedni rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.     

Prof. Sylwester Czopek w otwierającym to spotkanie wystąpieniu przypomniał sukcesy, jakimi Uniwersytet Rzeszowski zamknął ubiegły rok akademicki. – Różnorodność to największy wyróżnik naszego uniwersytetu i jego najmocniejsza strona. Mamy 12 wydziałów. Rozwijamy 38 różnych dyscyplin, odnosząc sukcesy naukowe, a także związane ze sztuką i sportem akademickim. Potrafimy badać, odkrywać, przekraczać granice wiedzy.

Prof. Czopek wspomniał m.in. o  badaniach prowadzonych przez lekarzy i zespół fizyków skupionych wokół prof. UR Józefa Cebulskiego, dotyczących badań tkanek nowotworowych za pomocą FTIR oraz spektroskopii ramanowskiej w celu odnalezienia wskaźnika oceniającego skuteczność leczenia raka piersi. – To przykład, że prowadzimy nie tylko prace czysto akademickie, ale takie, które głęboko wnikają w zapotrzebowanie dzisiejszego świata – mówił rektor UR, zauważając, że uczelnia współpracuje z otoczeniem społecznym, prowadząc ważne badania socjologiczne, a wkrótce będzie także współodpowiedzialna za świadczenia medyczne w szpitalu uniwersyteckim, którym wkrótce stanie się jeden z rzeszowskich szpitali. – Nieprzypadkowo zwracam uwagę na te właśnie aspekty pracy uczelni: umiędzynarodowienie, jakość kształcenia, współpracę z otoczeniem, efektywność badawczą, działania projakościowe. To one są wskazywane jako słowa klucze w projekcie Konstytucja dla Nauki – nowej ustawie, dotyczącej nauki i szkolnictwa wyższego, której projekt znamy od 2 tygodni. Reforma jest potrzebna, ale w zbyt wielu punktach ta ustawa budzi nasz uzasadniony niepokój i obawy. Dotyczą one rozmijania się ducha ustawy z konkretnymi przepisami, a po drugiego – chęci pogodzenia zbyt wielu, sprzecznych ze sobą, a także z duchem ustawy interesów różnych podmiotów sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Tutaj zdecydowanie przegrane są takie uczelnie, jak Uniwersytet Rzeszowski, które proponowana regulacja pozostawia niejako na boku.

Prof. Sylwester Czopek apelował, aby z ustawy usunąć określenie „regionalny” dla takich uniwersytetów jak rzeszowski. – W ten sposób sami deprecjonujemy naszą uniwersyteckość. Uniwersytet jest bezwarunkowy i taki powinien pozostać. Skutki każdej rewolucji są widoczne dopiero po latach. Zawsze jest jakaś grupa, która płaci za nią zbyt wysoką cenę. Nie chciałbym, aby dotyczyło to naszego uniwersytetu. Rewolucja w systemie nauki i szkolnictwa wyższego bez dodatkowych środków nie spełni pokładanych w niej nadziei. Przeznaczanie 0,43 proc. PKB w skali kraju na naukę to zdecydowanie za mało.

Rektor, cytując łacińską sentencję „Ciężkie prawo, lecz prawo”, zapewnił, że rozpoczynający się rok akademicki będzie nakierowany na przygotowanie się do reformy. Misją kolegium rektorskiego i senatu będzie przygotowanie uniwersytetu na rok 2020, w którym ustawa ma wejść w życie. Pomóc mają w tym także młodzi pracownicy UR. Rektor postanowił powołać uczelnianą Radę Młodych Naukowców.

Rok akademicki 2017/2018 na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęło 17,7 tys. studentów, w tym 14,5 tysiąca na studiach stacjonarnych, na 52 kierunkach. Największą popularnością cieszyły się: kierunek lekarski, filologia angielska i lingwistyka stosowana. Z 17,4 tys. kandydatów w tegorocznej rekrutacji na studia przyjętych zostało 7 tysięcy (2 tys. więcej niż przed rokiem). Na uczelni pracuje ok. 2200 osób, w tym 113 profesorów tytularnych.

Podczas uroczystości wręczono medale i odznaki. I tak, Medale Złote za Długoletnią Służbę, z rąk wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart, otrzymali: prof. dr hab. Janina Kaniuczak, dr hab. n. med. prof. UR Andrzej Maciejczak, prof. dr hab. Maria Droba, prof. dr hab. Czesław Trąba, inż. Bożena Małek, mgr Zbigniew Sarna. Medale Srebrne za Długoletnią Służbę, trafiły do: dra inż. Edmunda Hajduka, mgr Elżbiety Mazur. Medale Brązowe za Długoletnią Służbę, wręczono: dr Agnieszce Ćwirlej-Sozańskiej, dr Elżbiecie Domce-Jopek, dr. Danielowi Szymczykowi i mgr Małgorzacie Dworak.

Stanisław Fundakowski, podkarpacki wicekurator oświaty, wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej kilkudziesięciu pracownikom UR. Laur Naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, honorujący osobę o najważniejszych osiągnięciach naukowych w okresie ostatnich 4 lat kapituła powołana przez JM Rektora przyznała dr. hab. prof. UR Maciejowi Wnukowi, dyrektorowi Pozawydziałowego Instytutu Biotechnologii.

Po raz pierwszy przyznany został Laur Dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, honorujący osobę o najważniejszych osiągnięciach dydaktycznych w ostatnim roku. Kapituła przyznała to wyróżnienie dr Anecie Bylak  z Wydziału Biologiczno-Rolniczego oraz dr.  Wojciechowi Bajorkowi za zdobycie wraz z drużyną Akademickiego Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej. Laur Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego dla najlepszego absolwenta otrzymała Paula Wieczorek, absolwentka Wydziału Filologicznego.

Wręczono również Medale Uniwersytetu Rzeszowskiego. Otrzymali je: Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, Bogusław Berdel, Stanisław Dudziński, Jerzy Nowak, Andrzej Piekarczyk, Ludwik Borowiec.

W tym roku wykład inauguracyjny na UR pt. „O czym śpiewają ptaki” wygłosiła dr hab. Ewa Węgrzyn.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy