Reklama

Biznes

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 21.01.2018
37380_poltorak
Share
Udostępnij
Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał Józef Bielecki, nauczyciel i dyrektor gimnazjum. W sobotni wieczór w Filharmonii Podkarpackiej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa do szacownego towarzystwa, które liczy już 55 osób, dołączyły kolejne dwie: Marta Półtorak, współwłaścicielka Marma Polskie Folie oraz Centrum Kulturalno – Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie oraz prof. Jerzy Posłuszny, rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, najstarszej niepublicznej szkoły wyższej na Podkarpaciu. Wszystko to przy pięknych dźwiękach hejnału Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańki, recitalu pianisty Macieja Skarbka, oraz świetnego występu Lory Szafran z zespołem, które uświetniły 664. rocznicę lokacji Rzeszowa. 
 
A wszystko to przez Jana Pakosławica, zręcznego dyplomatę, który 19 stycznia 1354 roku otrzymał Rzeszów w darze od króla Kazimierza Wielkiego. Przez 7 wieków miasto przechodziło różne dzieje, ale to co przesądziło o jego rozwoju to m.in. wybudowanie kolei na trasie Kraków – Lwów przez Rzeszów w 1860 roku, inwestycje COP-u w okresie międzywojennym, utworzenie z Rzeszowa miasta wojewódzkiego w 1945 roku oraz scentralizowanie tutaj stolicy Podkarpacia w 1999 roku. Do tego w ostatnich latach doszła budowa autostrady A4 oraz dynamiczne rozszerzenie granic Rzeszowa – o czym przypomniał w ciekawej, skróconej historii Rzeszowa, Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie.
 
Co ciekawe ten ostatni temat szczególnie podkreślił ks. biskup Kazimierz Górny, który gratulując Honorowym Obywatelom Rzeszowa, życzył też dynamicznego rozwoju Rzeszowowi, a zwłaszcza jak najszybszego przyłączenia nowych miejscowości i gmin m.in. Trzebowniska, Świlczy i Krasnego. Były ordynariusz diecezji rzeszowskiej żartobliwie wspomniał nawet o miastach – Boguchwale i Tyczynie, czym wzbudził sporą radość na sali, choć raczej nie wszystkim było do śmiechu. 
 
– Miasto dynamicznie się rozwija, przyciąga przedsiębiorców, turystów, a co najważniejsze, nowych mieszkańców – podkreślał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Ale jego prestiż budują wyjątkowi obywatele i wspaniała młodzież, z której szczególnie jestem dumny.
  
Laudację na cześć Marty Półtorak wygłosił Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który miał zadanie łatwe i trudne zarazem. Wyróżniona jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w Rzeszowie i na Podkarpaciu, ale i przez ostatnie dwie dekady była bardzo aktywna nie tylko w biznesie, dlatego zwięzłe przedstawienie wszystkich jej aktywności było małym wyzwaniem. 
 
Marta Półtorak jest prezesem Marma Polskie Folie, jednego z największych w Europie przetwórców tworzyw sztucznych i producentów folii dla ogrodnictwa, budownictwa  oraz przemysłu. Firma od 27 lat istniejąca na rynku ma pięć zakładów produkcyjnych w Kańczudze, Nowej Dębie, Kędzierzynie – Koźlu, Bielsku – Białej i Wilkowicach, gdzie zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób. Półtorak jest również prezesem Develop Investment, właściciela Centrum Handlowo-Rozrywkowego Millenium Hall w Rzeszowie, a w latach 2005 – 2015 była bardzo mocno zaangażowana w sponsoring oraz rozwój rzeszowskiej drużyny żużlowej Stal Rzeszów. W ostatnich latach wspólnie z mężem angażują się także w rozwój produkcji wina z Podkarpacia, w którym to upatrują szansę na rozwój najbiedniejszych terenów regionu m.in. Pogórza Dynowskiego.
 
 
Marta Półtorak. Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Mogłam mieszkać wszędzie, ale wybrałam Rzeszów i nie żałuję  – mówiła wzruszona Marta Półtorak. I choć w ostatnich latach odebrała wiele nagród i wyróżnień, to jednak bycie pierwszą kobietą wśród Honorowych Obywateli Rzeszowa, cieszy i wzrusza bardzo.
 
Prezes Marma Polskie Folie,  przyznała, że na pewno nie udałoby się jej aż tyle zrobić i pomóc w tak wielu przypadkach, gdyby nie wsparcie rodziny, męża, rodziców, dzieci, ale też współpracowników, przyjaciół i znajomych. Przywołała również zabawną anegdotę o mężczyźnie, który przychodzi do księgarni i pyta, gdzie znajdzie książkę pt. „Mężczyzna – pan i władca”. Na co ekspedientka odpowiada: „Proszę szukać w dziale baśni i legendy.”
 
Czy kobiety będą odgrywały coraz bardziej znaczącą rolę w życiu publicznym? Czas pokaże! Marta Półtorak wspominając zaś o Honorowych Obywatelach Miasta Rzeszowa sprzed 20 lat przywołała Jana Pawła II i Wojciecha Kilara. To ten ostatni powiedział: „Dziękuję Bogu, że jest Rzeszów. Cudowne, polskie miasto”. I rzeczywiście, ponad 80 proc. mieszkańców Rzeszowa jest dumnych z miasta, w którym mieszka, a to przekłada się na coraz większą popularność Rzeszowa wśród polskich miast metropolitalnych. 
 
Laudację na cześć prof. Jerzego Posłusznego wygłosił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. 
 
Profesor Jerzy Posłuszny to twórca i rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, najstarszej uczelni niepublicznej na Podkarpaciu, która w 2016 roku obchodziła jubileusz 20-lecia. W 2016 roku uczelnia postanowiła też przenieść siedzibę z Przemyśla do Rzeszowa i na bazie Zamiejscowego Wydziału utworzyła nową uczelnię pod nazwą Rzeszowska Szkoła Wyższa WSPiA. W ciągu tych dwóch dekad prof. Posłusznemu udało się stworzyć silny i liczący się ośrodek prawniczy w Polsce. Obecnie WSPiA zatrudnia ponad 200 profesorów, doktorów, asystentów i lektorów, którzy kształcą na czterech kierunkach: administracja, zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne i prawo. Uczelnia może się też pochwalić jednym z najnowocześniejszych w Polsce kampusów, który powstał na około 3 hektarach w centrum Rzeszowa.  
 
 
Jerzy Posłuszny. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Prof. Jerzy Posłuszny, przyznał, że otrzymane wyróżnienie, to przywilej, zaszczyt i zobowiązanie.
 
– Dziękuję za docenienie, że udało się w Rzeszowie zbudować dobrą uczelnię niepubliczną, która przez 20 lat wykształciła m.in.  4,5 tys.  mieszkańców Rzeszowa – mówił prof. Posłuszny. Przypomniał też, jak w ostatnich latach zmienił się stosunek do samego miasta.
 
– Gdy jeszcze kilka lat temu brałem udział w ogólnopolskich konferencjach, nie brakowało aluzyjek do Rzeszowa jako części Bieszczadów – opowiadał. – Dziś takie sytuacje już się nie zdarzają, a miasto, nawet z odrobiną zazdrości, jest postrzegane jako nowoczesne i szybko rozwijające się. I chyba hasło reklamowe „Rzeszów – stolica innowacji”, kiedyś zdające się brzmieć nieco na wyrost, dziś jest jak najbardziej aktualne. 
 
Do nagrodzonych bohaterów wieczoru z gratulacjami zwrócili się także: ks. biskup Kazimierz Górny oraz Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, który pogratulował w imieniu marszałka województwa. Na widowni  nie zabrakło też radnych Rzeszowa, przedstawiciela wojewody podkarpackiego, parlamentarzystów i europarlamentarzystów. Obecni byli m.in. Elżbieta Łukacijewska, Krystyna Wróblewska, Zdzisław Gawlik, prof. Aleksander Bobko oraz Krystyna Skowrońska. Wśród gości pojawili się też prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości. Obaj od dawna są wykładowcami w WSPiA w Rzeszowie. 
 
 
Lora Szafran. Fot. Tadeusz Poźniak
 
W trakcie wieczoru nie zabrało też tradycyjnego, ogromnego tortu i świetnej muzyki. Wystąpili: utalentowany młody pianista, Maciej Skarbek, który wykonał „Walce szlachetne i sentymentalne” Maurice’a Ravela oraz Lora Szafran z zespołem. Znakomita wokalistka jazzowa wywodząca się z Krosna, zaprezentowała utwory z ostatniej płyty „Piosenki naszych Mistrzów − Wars, Szpilman, Wasowski. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy