Reklama

Dom

Jak wykorzystać w ogrodzie skoszoną trawę

Jadwiga Brzozowska, OP PZD Rzeszów
Dodano: 20.06.2016
27826_trawa
Share
Udostępnij
Sezon działkowy w pełni i choć pogoda niespecjalnie sprzyja ogrodnikom, trawa rośnie bujnie. Użytkownicy trawników zastanawiają się, co robić ze skoszoną trawą: zostawiać na trawniku, czy wyrzucać. Pamiętajmy, że skoszoną trawę można wykorzystać w ogrodzie.

koszona trawa jest bogatym źródłem azotu, który przenika do podłoża za pośrednictwem organizmów glebowych przetwarzających tkanki roślinne w próchnicę. Skoszoną trawę można wykorzystać również do ściółkowania rabat. Ograniczymy w ten sposób parowanie wody z grządek i kiełkowanie chwastów. Nie używajmy trawy z kwiatostanami innych traw i roślin, bo zachwaścimy sobie grządki. Skoszoną trawę można pozostawić na trawniku, ale pod warunkiem, że jest młoda i krótka. Tylko taka trawa szybko rozłoży się i wzbogaci nasz trawnik w azot, dzięki któremu znów urośnie. Jeżeli będziemy kosić systematycznie to odpadnie nam problem z wyrzucaniem trawy.

Kompost z trawy

Skoszoną trawę warto kompostować. Wykładamy ją na pryzmę kompostową warstwami do 15 cm i przesypujemy preparatami przyspieszającymi rozkład materii lub zwykłym nawozem azotowym tj.: mocznikiem. Następnie przysypujemy trawę 15-centymetrową warstwą ziemi lub innej materii organicznej (cienkie gałęzie i pędy, fusy z kawy, herbaty, odpadki kuchenne, ale bez mięsa i tłuszczu). Po kilku miesiącach otrzymamy kompost, który będziemy mogli wykorzystać na grządki, rabaty lub do zasilania trawnika.

Polecam suszenie skoszonej trawy. Z siana można zrobić wyciąg, którym po rozcieńczeniu 1:3 opryskujemy jabłonie, agrest i porzeczki przeciwko mączniakom. Pierwszy zabieg wykonujemy przy pękaniu pąków, a następne co 10-15 dni, w zależności od pogody. Jeśli będzie deszczowa aura, trzeba opryskiwać po każdym deszczu, a jeśli ładna pogoda, to po upływie 15 dni.

Wywar z siana stosujemy na mszyce, liściożerne gąsienice i larwy pluskwiaków zawsze przy pojawieniu się szkodników.

Jak zrobić wywar z siana?

Siano zalewamy zimną wodą tak, żeby woda je przykryła. Gotujemy przez 30 minut na słabym ogniu i odstawiamy pod przykryciem, aż ostygnie. Taki wywar wykorzystujemy w ciągu tygodnia. Wrzący wywar można wlać do słoików i wykorzystać w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Aby uzyskać wyciąg, siano zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na 24 godziny. Po przecedzeniu zużywamy go tego samego dnia.

Częste koszenie trawnika i optymalne nawożenie ograniczy występowanie mchu i chwastów. A piękny trawnik cieszy oczy i zachęca do chodzenia na boso. Zahartujemy się i pozbędziemy się  problemów ze zdrowiem.
 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy