Reklama

Dom

Idzie wiosna, czas zabrać się za czyszczenie rynien

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 03.03.2017
31416_rynny
Share
Udostępnij

Zimą, ze względu na duże obciążenia, systemy rynnowe szczególnie narażone są na uszkodzenia i awarie. Problemem jest warstwa zalegającego śniegu oraz lodu, ale również zanieczyszczenia, takie jak pył z komina czy resztki liści lub igliwia. Blokują one drożność rynien, skutkiem tego, mogą być nacieki na elewacji. Dlatego tuż przed nadejściem wiosny, warto przeprowadzić gruntowany przegląd systemów rynnowych.

– Sezonowa konserwacja rynien jest prostsza niż mogłoby się wydawać – mówi Magdalena Gardyła z firmy Galeco. –  Ogranicza się do usunięcia zabrudzeń, gałęzi i liści, a to oznacza, że wszystkie prace jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca. Ponadto,  regularnie czyszczone systemy rynnowe, z powodzeniem zachowują dobrą kondycję przez cały okres gwarancyjny.

Prace konserwacyjne należy przeprowadzać w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. – Szczególną uwagę zwróćmy na elementy posiadające uszczelki, ponieważ te zużyte należy wymienić na nowe – wyjaśnia ekspertka z firmy Galeco. – Zapewniając pełną drożność i czystość rynien, mamy gwarancję, że brudna deszczówka nie będzie wylewać się wprost na elewację. Pamiętajmy, że wilgoć w warstwie ocieplenia przegród zewnętrznych oznacza rozległy zakres prac naprawczych oraz spore koszty, a czasem wystarczy jedno popołudnie, aby oczyścić system odprowadzania wody i ochronić ściany zewnętrzne oraz konstrukcję dachu przed zawilgoceniem.

Usuwanie zanieczyszczeń z systemów rynnowych

W skutek działania czynników atmosferycznych w rynnach gromadzi się wiele zanieczyszczeń organicznych i chemicznych np. osad z dymu kominowego. Wszystkie należy usunąć mechanicznie za pomocą miękkiej gąbki lub ścierki. Niedopuszczalne jest używanie akcesoriów z ostrymi krawędziami,  takich jak grabie ogrodowe czy druciane szczotki. Mogą one zarysować warstwę ochronną, co w konsekwencji prowadzi do korozji. Na zakończenie – z pomocą ogrodowego węża lub myjki ciśnieniowej – płuczemy rynny i rury spustowe. Jeśli w trakcie opłukiwania, w którymś miejscu zbierze się woda, świadczy to o tym, że w tym miejscu koryto zostało wygięte.

Zaprawka na rdzę

Rynny wymagają również zabezpieczenia przed rdzą. Jeśli w trakcie usuwania zanieczyszczeń zauważymy uszkodzenia, pamiętajmy, aby je wyczyścić i zamalować zaprawką. Na uwagę zasługują również rury spustowe i stan obejm mocujących je do elewacji. Warto dokręcić kilka luźnych śrub, aby uniknąć oberwania poluzowanych mocowań przez silny wiatr. W przypadku stwierdzenia nieszczelności możemy sięgnąć po produkty uszczelniające. W sprzedaży oferowane są preparaty kauczukowe, bitumiczne oraz silikonowe. Najmniej problematyczne będą te produkty, które łatwo pomalować farbą dopasowaną do koloru rynien.

Sezonowa konserwacja to idealny moment na montaż dodatkowych akcesoriów ochronnych. Dla przykładu siatki oraz sitka u ujścia spustowego mogą zapobiec gromadzeniu się liści, gałązek oraz innych dużych zanieczyszczeń. Co więcej, będą skuteczną przeszkodą dla ptaków wijących gniazda.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy