Reklama

Dom

Kostka brukowa, kamień a może deski kompozytowe?! Co najlepsze na taras

Ewelina Czyżewska
Dodano: 15.07.2016
28307_table-1489057_960_720-750x500
Share
Udostępnij

Taras jest  miejscem, w którym spędzamy dużo czasu. Idealnie nadaje się na spotkania towarzyskie oraz rodzinne obiady. Jest to również zakątek  do popołudniowego leniuchowania na ulubionym leżaku. By cieszyć się również jego wyglądem, warto dobrze przemyśleć, czym powinien być wykończony

Aby taras służył nam przez długie lata, ważne jest odpowiednie dobranie materiału, z którego zostanie wykonany lub czym będzie wykończony. Warto zainwestować w materiał funkcjonalny i trwały, który będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Ważne jest również, by jego wygląd i styl dopasowany był do naszego ogrodu, a przede wszystkim, by stanowił spójną całość z naszym domem.

Taras z kostki brukowej

Tarasy z kostki brukowej to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność i bezpieczeństwo. – Kostka brukowa jest niezwykle trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne materiałem, a jej lekko chropowata powierzchnia chroni przed przypadkowym poślizgnięciem się – mówi Marcin Trawka z firmy BRUKARZ z Rzeszowa. – Ponadto szeroka gama dostępnych kolorów, wzorów i kształtów, umożliwia wykonanie dowolnej aranżacji. Mogą to być kostki gładkie, fakturowane lub z dodatkiem np. piasku granitowego lub bazaltu. To mogą być również kostki mechanicznie postarzane, o krawędziach fazowanych, bez faz czy też zaokrąglonych.

Podłoże pod kostkę powinno być bardzo dokładnie przygotowane. – Dzięki temu, uchronimy nasz taras przed przerastaniem chwastami oraz zapadaniem się nawierzchni – uczula Marcin Trawka. – Kostkę układa się na minimum trzydziestocentymetrowej warstwie podkładu ze starannie ubitego tłucznia, pospółki lub grysu łamanego. Na jego wierzchniej warstwie wykonuje się 5 cm podsypkę cementowo – piaskową, a po jej dokładnym wyrównaniu można układać kostkę betonową. Fugi wypełnia się piaskiem lub by uzyskać ładniejszy efekt, specjalnym miałem np. bazaltowym.

Taras z kamienia lub z płyty betonowej

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie do wykończenia tarasu płyty betonowej. Jest to bardzo prosta forma, którą często spotyka się w nowoczesnej architekturze. – Tak jak w przypadku kostki brukowej, mamy do wyboru różnorodną kolorystkę i kształty – tłumaczy właściciel firmy brukarskiej. – Najczęściej  jednak ludzie wybierają kolor betonu, czyli szarość.

Bardzo ładnym materiałem, jednak droższym od poprzednich, jest naturalny kamień. Jego niejednolity kolor oraz różnorodność kształtów sprawiają, że płaszczyzna tarasu jest niepowtarzalna. Taras wykonany z naturalnych materiałów z pewnością zachwyci niejednego konesera. – Najczęściej na tarasy stosuje się kostki kamienne np. granitowe lub bazaltowe – wymienia Marcin Trawka. – Obecnie można również dostać różnego rodzaju kamienie, w postaci wielkoformatowych lub małoformatowych płytek. Kamień układa się na wcześniej przygotowanej wylewce betonowej. W zależności od rodzaju kamienia mamy możliwość wykonania różnych powierzchni. Mogą być one polerowane, szczotkowane, szlifowane, łupane lub płomieniowane.

Taras z desek kompozytowych

– Tarasy wykonane z desek kompozytowych, są alternatywną dla tarasów drewnianych – mówi Maciej Rug, z firmy MARIOT w Rzeszowie. – Są bardzo trwałe, nie wymagają impregnowania i odnawiania, a wyglądem do złudzenia przypominają deski drewniane. Materiał z którego wykonane są deski kompozytowe, jest mieszaniną drewna i polichlorku winylu. Barwione są już na etapie produkcji. Dzięki temu, w późniejszym użytkowaniu nie wymagają ponownego malowania. Ponadto ich powierzchnia jest antypoślizgowa. W przeciwieństwie do zwykłych desek, pozbawione są sęków oraz zdecydowanie łatwiej się je układa. Deski te nie wyginają się i nie pękają tak jak np. płytki. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Podobnie jak w niektórych tarasach drewnianych, producenci oferują całe systemy tarasowe – wyjaśnia Maciej Rug. – Taki zestaw zawiera deski, legary, maskownice i wszelkiego rodzaju łączniki, które mocują system bez widocznych wkrętów. Deski kompozytowe nie wymagają układania izolacji, a legary kładzie się bezpośrednio na betonie. Muszą wręcz przylegać do niego na całej długości. Dlatego wylewka betonowa pod tarasem z desek kompozytowych, musi być idealnie równa i mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody.

Taras wykończony okładziną kamienną

Bardzo atrakcyjnie wyglądają tarasy wykończone okładziną kamienną. – Największą zaletą tego rozwiązania, jest przede wszystkim trwałość – tłumaczył przedstawiciel firmy MARIOT w Rzeszowie. – Odporny jest zarówno na wysokie temperatury dodatnie jak i ujemne. To zdecydowanie odróżnia go od płytek, które narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, często już po dwóch lub trzech sezonach pękają, odpadają i wyglądają nieestetycznie.

Ogromną zaletą okładziny kamiennej jest również łatwość jej nakładania. – Możemy zrobić to samodzielnie – wyjaśnia Maciej Rug. – Wystarczy, że będziemy ściśle trzymać się wskazówek  podanych w instrukcji, która dołączona jest do materiałów. Ponadto duży wybór kolorystyki sprawia, że bez problemu znajdziemy kolor odpowiadający naszemu otoczeniu.

Taras pokryty cegłą klinkierową

Oprócz wyżej wymienionych, ciekawą opcją jest wykonanie tarasu z cegły klinkierowej. Może to być alternatywa dla kostek czy płyt betonowych, a nawet kamienia. Najlepiej ten sposób sprawdzi się przy elewacjach budowanych z cegieł. Dzięki temu będziemy mieć harmonijną całość – Cegły klinkierowe, które stosowane są na tarasy, są znacznie twardsze od cegieł stosowanych na elewacjach budynków – wyjaśnia Marcin Trawka właściciel firmy brukarskiej. – Zaletą cegły jest możliwość łączenia jej na kilka różnych sposobów. Najczęściej układa się je w jodełkę, wiązania blokowe lub płytkowe. Jednak zwykle nawierzchnie ceglane nie są wielkich rozmiarów, ponieważ zastosowanie ich w nadmiarze, wpływa niekorzystnie na odbiór otoczenia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy