Reklama

Dom

Płytki ceramiczne jak drewno lub kamień, czyli naturalny wygląd bez kłopotu

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 28.07.2016
28469_Hexon-Madera
Share
Udostępnij

Wnętrza wykończone naturalnymi surowcami urzekają klimatem, ale mogą być kłopotliwe w utrzymaniu. Wymagają bowiem odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla lubiących efekt naturalności na ścianach i podłogach są płytki ceramiczne imitujące drewno, kamień lub beton.

Otoczenie przyrody wycisza, koi zmysły i sprawia, że najefektywniej wypoczywamy. Dlatego coraz częściej we wnętrzach domów i mieszkań, spotkać można surowce naturalne. Przy pomocy drewna, kamienia i betonu stworzyć możemy zarówno oszczędną w formie, surową aranżację, jak i ciepłe, przytulne wnętrze.

Decydując się naturalne materiały, musimy mieć jednak na uwadze, że wymagają one odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji. Ponadto, surowce naturalne źle sprawdzają się w przestrzeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy kuchnia lub też nasłonecznionych, na tarasie czy balkonie. Dla tych, którzy nie chcą rezygnować z naturalnego wyglądu, a jednocześnie szukają wygody, rozwiązaniem mogą być płytki ceramiczne, perfekcyjnie imitujące materiały naturalne.

Podłoga jak z drewna

Drewno w łazience to marzenie niejednego wielbiciela pięknych wnętrz. Niestety, estetyka często przegrywa z pragmatyką i rezygnujemy np. z aranżacji wilgotnej przestrzeni łazienkowej naturalnymi deskami. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem mogą być płytki stylizowane na prawdziwe deski.

Do wyboru są imitacje różnego drewna oraz naturalna kolorystyka. Jasny odcień beżu imituje świerk skandynawski, ciemny gres wygląda jak postarzany dąb, natomiast pośredni brąz przypomina afrykańskie drewno. Niektóre z nich są również zdobione tak, by dodatkowo zwiększyć efekt naturalności. Można je zamówić w różnych kształtach, zarówno w standardowych, jak i nietypowych.

Jeśli wybierzemy duże płytki, kształt wydłużonych desek sprawi, że podłoga będzie wyglądała jeszcze bardziej realistycznie. Gres to z kolei sposób na drewnianą powierzchnię na lata, bez zarysowań i wgnieceń.

Płytki ceramiczne charakteryzuje mniejszy opór cieplny niż w przypadku prawdziwego drewna czy paneli. Dlatego świetnie sprawdzą się również w przypadku ogrzewania podłogowego.

Płytki imitujące kamień

Oprócz płytek imitujących drewno, ciekawą opcją są również płytki, inspirowane wyrazistym rysunkiem kamienia. Gresy, które odzwierciedlają ruchy płyt tektonicznych, nadadzą wnętrzu charakteru rodem z wnętrza ziemi. Jeżeli dodatkowo wybierzemy lustrzane wykończenia, jeszcze bardziej pogłębimy efekt naturalności. Połyskująca tafla nie tylko nada przestrzeni elegancki charakter, ale również optycznie ją powiększy.

Mocno zaznaczone użylenia i kolory tworzą spektakularne efekty na każdej powierzchni, a regularne krawędzie sprawią, że możemy układać je blisko siebie, tworząc dużą, efektownie wykończoną przestrzeń.

Płytki imitujące beton

U tych, którzy lubią prostotę i minimalizm, świetnie sprawdzą się płytki gresowe odzwierciedlające rysunek betonu. To obecnie jeden z najmodniejszych materiałów aranżacyjnych. Szarą taflę można np. przełamać dekoracyjną, połyskującą glazurą z misternym wzorem z perskiego dywanu, który wygląda jakby został odciśnięty w betonie.

Doskonałym pomysłem jest również wprowadzenie do betonowej aranżacji nieco geometrii. Kolekcje imitujące beton można również łączyć z drewnem lub gresem drewnopodobnym. Możemy wtedy uzyskać efekt, jakby rysunek drewna, został odciśnięty w betonie. To niezwykle ciekawe połączenie „drewnianego ciepła” z industrialną surowością betonu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy