Reklama

Dom

Kuchnia w zabudowie – wszystko da się schować

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 10.02.2017
31252_zabudowa
Share
Udostępnij

Nowoczesne aranżacje kuchenne to najczęściej wnętrza w jednolitym kolorze. Dzięki temu optycznie wydają się większe, a ich minimalistyczny charakter dodatkowo podkreśla brak widocznego sprzętu AGD. Ten współczesny trend, jest odpowiedzią na potrzebę kompleksowego zorganizowania przestrzeni, a jednocześnie nadania kuchni indywidualnego charakteru.

Współcześni architekci wnętrz projektują kuchnię tak, aby zapewnić jej użytkownikom  maksymalną wygodę pracy i komfort obsługi wszystkich sprzętów. Duży nacisk kładą również na jej minimalistyczny wygląd, unikając przy tym wolnostojącego sprzętu AGD. To najlepszy sposób na stworzenie funkcjonalnej kuchni o spójnym wyglądzie. Dzięki temu rozwiązaniu lodówka, piekarnik czy okap są optymalnie dopasowane do charakteru wnętrza, a także zdecydowanie łatwiej zadbać o ich czystość.  Takie rozwiązanie optycznie powiększa także przestrzeń kuchni.

AGD w zabudowie – funkcjonalne i zapewnia spójny wygląd kuchni

– Zabudowany sprzęt AGD nie ingeruje w wygląd kuchni, bo ukrycie – często niespójnych elementów dekoracyjnych – umożliwia stworzenie harmonijnego wyglądu całego wnętrza – tłumaczy Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko, producenta okapów kuchennych. – Kwintesencją nowoczesnego designu są bowiem meble o prostej formie, symetrycznych kształtach i wyrazistych odcieniach, w których można ukryć wszystkie przedmioty i sprzęty służące do gotowania, pieczenia i przygotowywania posiłków.

– Bardzo ważne jest jednak prawidłowe dopasowanie wielkości poszczególnych sprzętów do mebli, stąd już na etapie projektu, warto poznać wymiary wszystkich planowanych urządzeń – wyjaśnia ekspert firmy Ciarko. – Dzięki temu, zabudowa sprzętu AGD nie wpłynie na efektywność jego działania.

Stworzenie kuchni z zabudowanym AGD znacząco ułatwia również sprzątanie, znika bowiem problem trudno dostępnych powierzchni, skosów i załamań. Ukryta zmywarka, mikrofalówka czy okap, są także cennym rozwiązaniem w kontekście bezpieczeństwa dzieci. W tak urządzonym pomieszczeniu ważną kwestią jest jednak zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Okap w suficie kuchni

– Ciekawym rozwiązaniem jest montaż okapu sufitowego, który jest prawie niewidoczny dla użytkowników, ponieważ silnik może być ukryty zarówno w przestrzeni podsufitowej, jak i na poddaszu – mówi Kamil Machura. –  To pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w zabudowie meblowej. Przy montażu okapu należy jednak pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości – czyli 55 centymetrów w przypadku elektrycznej płyty grzewczej oraz co najmniej 65 centymetrów nad kuchenką gazową.

– W nowoczesnych okapach bardzo praktyczną funkcją jest możliwość regulacji wysokości i oświetlenia, które dodatkowo rozjaśnią wnętrze urządzone w ciemnych kolorach – dodaje ekspert firmy Ciarko.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy