Reklama

Dom

Beton, drewno, wanny wolnostojące i inne trendy łazienkowe 2017

Ewelina Czyżewska
Dodano: 27.02.2017
31398_umywalka
Share
Udostępnij

Albo design albo ergonomia? Nic bardziej mylnego. Łazienki są coraz ładniejsze, a do tego bardzo funkcjonalne. Producenci prześcigają się w dostarczaniu rozwiązań, które można idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ważny jest design, ale również wysoki poziom higieny oraz komfort użytkowania. W nowoczesnej łazience możemy się zrelaksować, a dzięki zminimalizowaniu widocznych elementów armatury, łatwiej zadbać o jej czystość. O tym jak zaprojektować łazienkę praktyczną i luksusową opowiadają eksperci tej branży.

Surowość materiałów w połączeniu z mocnymi akcentami kolorystycznymi, a także minimalizm wyposażenia i ogromna dbałość o higienę. W tych kilku słowach, można zamknąć to, na czym nam najbardziej zależy w projektowaniu współczesnych łazienek.

– Od projektantów wymaga się przede wszystkim odpowiedniego wykorzystania powierzchni łazienkowej z naciskiem na jej funkcjonalność – mówi Paweł Szczepański, kierownik działu wyposażenia łazienek w Salonie Łazienek BOZ w Rzeszowie. – Łazienka, ma być miejscem relaksu, dlatego powszechne stają się rozwiązania, które zwiększają zarówno poziom higieny, jak i komfort użytkowania.

Wanna wolnostojąca? A może kabina Walk In

Fot. Salon Łazienek Elements

– Od jakiegoś czasu w projektowaniu domów i mieszkań, zauważalny jest trend powiększania pomieszczeń łazienkowych – mówi Beata Dziubkiewicz-Świeboda, szef Salonu Łazienek Elements w Rzeszowie. – Jest to spowodowane tym, że korzystanie z łazienki nie ogranicza się już tylko do podstawowych czynności higienicznych. Często łazienka jest naszym małym domowym SPA. Z tego powodu, coraz większą popularnością cieszą się duże wanny wolnostojące. Najczęściej są to produkty wykonane z konglomeratu lub akrylu, ale do łask wracają też wanny stalowe – przy czym – jest to stal bardzo wysokiej jakości, która gwarantuje stabilność, ochronę termiczną i wieloletnią trwałość. Taka wanna będzie nam służyła nawet  kilkadziesiąt lat.

– Wolnostojąca wanna to również bardzo ciekawy element dekoracyjny. Sprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych urządzonych w stylu skandynawskim czy retro – podpowiada Grzegorz Chotkowski z Salonu Łazienek BLU w Rzeszowie. – Mogą być to minimalistyczne wanny inspirowane geometrią lub modele w kształcie starodawnej balii, montowane na ozdobnych nóżkach. Wybierając model wanny wolnostojącej, musimy mieć na uwadze wielkość oraz styl wykończenia wnętrza, w którym wanna będzie się znajdowała. Z tego typu wannami doskonale komponują się też eleganckie baterie podłogowe lub warianty przeznaczone do montażu na krawędzi wanny.

– Baterie są bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrz, to coś w rodzaju łazienkowej biżuterii – dodaje Beata Dziubkiewicz-Świeboda. – Coraz więcej uwagi zwracamy na ich kształt i kolor. Dziś to już nie tylko chrom, biel i czerń. Dostępne są baterie w różnych odcieniach złota, grafitu, mosiądzu, ale również w żywych kolorach czerwieni, zieleni i wielu innych.

Oprócz wanien wolnostojących, które tworzą tzw. strefę kąpielową coraz bardziej powszechne są otwarte kabiny prysznicowe typu Walk In. Najczęściej jest to szyba, w dodatku pokryta powłoką ułatwiającą utrzymanie jej w czystości i brodzik równy z posadzką lub sama kabina z odpływem w podłodze lub ścianie. – Ich konstrukcja gwarantuje przestronność, która potrzebna jest do bezpiecznego przeprowadzenia czynności higienicznych, a zamontowanie odpływu liniowego i wyeliminowanie progów znacząco ułatwia wejście do kabiny – podkreśla Paweł Szczepański. – Wysoką funkcjonalność kabiny bezbrodzikowej dopełnia często podtynkowy zestaw natryskowy. Zabudowanie przyłączy baterii, zapewnia nie tylko oszczędność miejsca, ale również wizualne dopasowanie do minimalistycznej formy kabiny. Bardzo modne są również deszczownice podświetlane światłem LED, które często montowane są bezpośrednio w suficie i sterowane za pomocą panelu dotykowego, w który wbudowany jest termostat.

Funkcjonalność połączona z nowoczesnym designem i duża dbałość o higienę

– Ważną kwestią przy projektowaniu nowoczesnych łazienek, jest dbałość o czystość oraz zminimalizowanie użycia detergentów – mówi ekspert z Salonu Łazienek BLU w Rzeszowie. – Dlatego też coraz bardziej popularne są bezrantowe miski WC. Tradycyjny kołnierz wewnętrzny jest siedliskiem brudu i bakterii, a wyeliminowanie tych zagłębień ułatwia utrzymanie miski w czystości, bez konieczności stosowania silnych środków myjących. Ponadto, standardem są również podwieszane meble, których montaż ułatwia swobodny dostęp do całej podłogi, a tym samym zwiększa funkcjonalność łazienki.

– Jeśli chodzi o meble łazienkowe, to jest to segment, który bardzo rozwinął się przez ostatnie lata – podkreśla szefowa salonu Elements w Rzeszowie. – Producenci wręcz prześcigają się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, ułatwiających ich użytkowanie. Meble wyposażone są w wysokiej jakości okucia, systemy cichego domykania oraz organizery ułatwiające przechowywanie. – Ale oprócz cech typowo praktycznych, mamy również bardzo bogate wzornictwo – dodaje przedstawiciel rzeszowskiego BOZu. – Mogą to być minimalistyczne, białe meble z połyskiem, które świetnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach, a także meble z wysokiej jakości drewna. Dopełnieniem mebli są natomiast efektowne umywalki stawiane na blatach.

– No i, oczywiście, dodatki – wtrąca Beata Dziubkiewicz-Świeboda. – Począwszy od luster, przez różnego rodzaju oświetlenie dekoracyjne, półki na kosmetyki,  uchwyty, po wieszaki. Wszystko to w różnych stylach i kolorach. Ponadto, istotnym elementem wyposażenia nowoczesnej łazienki są grzejniki. Tu wybór jest wręcz nieograniczony. Nie jest to już tylko tzw. drabinka. Duża różnorodność kształtów i bogata paleta kolorów sprawia, że grzejniki oprócz funkcji grzewczych są również stylową dekoracją łazienki. 

Wielkoformatowe płytki i jak najmniej fug

– Jeśli chodzi o aranżację ścian, to największym zainteresowaniem cieszą się produkty i wystrój w stylu skandynawskim – stwierdza Grzegorz Chotkowski. – Biel, drewno, a także różne odcienie szarości, w tym te imitujące beton lub naturalny kamień. Poza tym, najczęściej wybierane są płyty wielkoformatowe, w których ranty cięte są pod kątem 90 stopni. Dzięki temu, przykładając jedną płytę do drugiej, unikniemy szerokich fug. – Dostępna na rynku gama wzorów i dekorów nieustannie się poszerza – dodaje ekspert z rzeszowskiego BOZu. – Mogą one posiadać niezwykle interesującą fakturę, np. imitującą surowy cement, łuszczący się tynk lub cegłę. Ponadto mogą być matowe, z połyskiem lub ze wzorem, zarówno wklęsłym jak i wypukłym. Duża różnorodność dostępnych wzorów sprawia, że każda łazienka może wyglądać inaczej.

Fot. Villeroy&Boch
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy