Reklama

Rośliny na żywopłoty - lepsze iglaki czy liściaste?

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 23-11-2016

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Żywopłoty zakładamy po to, aby odizolować się od sąsiadów, od hałaśliwej i zakurzonej drogi. Przy żywopłotach chcemy jak najmniej się napracować, dlatego też najczęściej wybieramy rośliny iglaste. Oprócz mniejszych nakładów pracy iglaki są skuteczną barierą dla intruzów. Ale warto pomyśleć o żywopłocie liściastym - tak radzą ekolodzy.

Najczęściej sadzimy żywotniki (Thuje), ponieważ nie sprawiają większych problemów w uprawie, są zimozielone i ładnie wyglądają. A co najważniejsze, nie musimy grabić liści jesienią. Wśród drzew i krzewów iglastych wyróżniamy wolno i szybko rosnące. Na żywopłoty nadają się drzewa z obu grup, ale sadząc szybko rosnące, lepszy efekt osiągniemy w krótszym czasie. Ale niezależnie od tego na jakie drzewa lub krzewy zdecydujemy się, ważne jest, aby były one zdrowe i  tej samej wielkości – wysokości. Dlatego warto kupować rośliny w jednej szkółce.

Jałowce nie sprawiają problemów w uprawie, nie są wybredne co do podłoża, ale trzeba pamiętać o związywaniu gałązek przez sezonem zimowym, żeby padający mokry śnieg ich nie wyłamał. Podczas zimy trzeba strącać nadmiar białego puchu z gałązek.  Dlatego nie nadają cię na żywopłoty – zbyt dużo pracy na zimę.

Najbardziej wytrzymałe są świerki.  Przeważnie sadzi się je w żywopłotach nieformowanych, aby podkreślić ich naturalny pokrój.  W zależności od odległości nasadzenia żywopłot świerkowy może być gęsty lub bardziej ażurowy.

Świerk serbski, kłujący i pospolity najczęściej sadzimy na żywopłoty nieformowane i wysokie. Świerki dobrze znoszą cięcie więc możemy prowadzić z nich również żywopłoty formowane. Będą miały wtedy zwarty pokrój i nie będą łamać się pod wpływem śniegu, jak jałowce. Świerki nie mają większych wymagań glebowych. Dobrze rosną na glebach żyznych, ciężkich i wapiennych. Świerki potrzebują dużo słońca i nie tolerują zanieczyszczeń powietrza. Niestety w ostatnich latach są masowo porażane przez ochojnika świerkowego. To mszyca, która wysysa soki z najmłodszych pączków i dlatego tworzą się nibyszyszki. Zwalczanie jest trudne i uciążliwe, ale możliwe. Świerk kłujący jest wytrzymały na mróz i mało wymagający, ale nie lubi cienia.

Świerki przycinamy od razu po posadzeniu i uszczykujemy dwa-trzy razy w roku, żeby ładnie się rozkrzewiły.

Możemy również posadzić świerk biały np. odmianę 'Conica'; 'Dasy's White'; 'Sanders Blue'. Rosną wolno, ale mają ładny i zwarty stożkowy pokrój.Odmiana 'Dasy's White' ma kremowe przyrosty, a 'Sanders Blue' ma sinozielone igiełki. Świerki te nie lubią suszy, bo porażane są wtedy przez przędziorki.

Żywotniki (Thuje) rosną najszybciej, mają ładne odcienie zieleni, miękkie w dotyku łuski i przyjemny, choć podobno toksyczny w nadmiarze zapach. Żywotniki lubią łagodne zimy, nie za upalne lata i wilgotne powietrze. Nie wytwarzają głębokiego systemu korzeniowego i dlatego w czasie upałów należy je podlewać. Dzięki płytkiemu systemowi korzeniowemu można bez obaw przesadzać duże egzemplarze. Żywotniki lubią dużo słońca, wtedy ładnie rosną, mają zwarty pokrój i dobrze się wybarwiają.

Reklama

Najczęściej sadzimy odmianę 'Smaragd'. Ma ciemnozielone, gęste łuski, dobrze rośnie i znosi cięcie. Odmiana 'Aurescens' i 'Sunkist' są zielone z odcieniem żółtego, a na zimę mają żółto zabarwione łuski. Ale w mroźne zimy mocno brązowieją i szybciej przemarzają.

Podczas deszczowej aury żywotniki zaczynają chorować. Porażane są przez szarą pleśń, zamieranie pędów czy fytoftorozę. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy: brązowienie i opadanie igieł, trzeba zastosować odpowiednie środki chemiczne. Żywotniki ładnie wyglądają w szpalerze, ale to przez nie na przedwiośniu tworzą się zastoiska mrozowe, przez co rośliny mogą przemarzać.

Zastosujmy się do rad ekologów i posadźmy rodzime gatunki, zwłaszcza te liściaste. Będziemy mieć dużo grabienia liści jesienią, ale przecież ruch to zdrowie. Posadzić można dosłownie wszystkie liściaste drzewa i krzewy. Atrakcyjne niewątpliwie będą derenie, szczególnie te o kolorowych pędach. Nieśmiertelny ligustr pospolity też będzie lepszy, niż jałowiec.  Dobrze prowadzony i utrzymany żywopłot nie połamie nam się pod wpływem śniegu.

Rośliny na żywopłoty uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta. Jednak żywopłot najlepiej jest zakładać jesienią. Drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami sadzimy w październiku, gdy opadną liście. Można też posadzić je wczesną wiosną zanim rozwiną się pąki. Buki i graby lepiej posadzić wiosną.

Rośliny na żywopłot sadzimy do dołków przekopanych na głębokość szpadla. Przed posadzeniem warto wymieszać ziemię z kompostem lub torfem (jedna część kompostu lub torfu na dwie części ziemi).

Rośliny na żywopłot formowany sadzimy co 20-50 cm, a na nieformowany co 30-100 cm. Jeżeli rośliny na żywopłoty sadzimy w małych odstępach, to zamiast dołków wykopmy rów. Można również wyłożyć czarną agrowłókninę - nie będą wtedy rosły chwasty, a żywopłot  szybciej urośnie.

Rośliny na żywopłoty sadzimy w jednym rzędzie, a jeżeli chcemy mieć szczelny - obronny żywopłot, to wtedy sadzimy rośliny w dwóch rzędach.

Pamiętajmy o przycinaniu żywopłotu. Cięcie pobudza rośliny do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Cięcie wykonujemy wiosną w pierwszym roku po posadzeniu. Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny na żywopłot, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy silniej – do 15 cm nad ziemią. Podczas cięcia żywopłotu usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.

Żywopłot liściasty z roślin zimozielonych możemy ciąć dopiero następnego roku po posadzeniu – w lipcu lub sierpniu. Krzewy na żywopłot o dużych liściach – jak kalina sztywnolistna – należy ciąć sekatorem, żeby nie uszkodzić liści, które potem brzydko zasychają. W kolejnych latach po posadzeniu żywopłoty strzyżemy co najmniej dwukrotnie: na przełomie czerwca i lipca – przycinamy wtedy wszystkie pędy do połowy ich długości i  pod koniec sierpnia - wszystkie tegoroczne pędy skracamy do długości 10 cm.

Jeżeli nasz formowany żywopłot osiągnął odpowiednią wysokość, to przycinamy go nawet raz w miesiącu. Dzięki temu będzie miał regularny kształt. Żywopłoty z roślin zimozielonych tniemy dwa razy w roku: wczesną wiosną i w czerwcu. Takie prace wykonujemy przy pochmurnej pogodzie, żeby słońce nie poparzyło przyciętych i odsłoniętych liści. Żywopłoty nieformowane warto wiosną, raz na kilka lat przerzedzić i odmłodzić skracając młodsze gałązki o dwie trzecie ich długości.

KOMENTARZE

Otoczenie domu to nie tylko rośliny

Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie...

Nowa drużyna PGE Marma Rzeszów w Millenium Hall

W piątkowy wieczór, dwa miesiące przed inauguracją...

Ogród - zielone zacisze Greinplast

Zarówno projektowanie ogrodów, jak również ich urządzanie, są czynnościami...

Jan Półzięć, uczestnik maratonu bostońskiego: To był horror

Słyszałem wybuch, widziałem, że coś się stało, bo karetki jeździły jak zwariowane. To był horror - tak opisuje wydarzenia z Bostonu Jan Półzięć ze Strzyżowa...

PiS jest silny słabością Platformy

Z dr. Bartłomiejem Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Jaromir Kwiatkowski.

zobacz więcej
Reklama

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem...

Stylowy dom na wąską działkę

Decydując się na zakup gotowego projektu domu warto najpierw sprawdzić czy wpasuje się...

Najgorętsze miejscowości nad polskim morzem - tutaj warto zamieszkać

Czy czasami nachodzi Cię taka myśl, że chciałbyś zmienić swoje otoczenie? Na dłuższą bądź krótszą chwilę? Podobno długotrwałe przebywanie w tym...

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do łóżka?

Sypialnia to nasze małe królestwo, które urządzamy z ogromną starannością. Dbamy o to, aby wszystko było takie, jak sobie wymarzyliśmy. Niestety, często skupiamy się na wyglądzie...

Walka z smogiem - termoizolacja domu

Wraz z sezonem grzewczym niczym bumerang powraca do nas także smog. Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, aż 33 znajduje...

Reklama

Wilczełyko pojawi się już niedługo

Podczas lekkich zim zakwita już w styczniu. Wawrzynek wilczełyko to jedna z pierwszych roślin, które zwiastują szybki koniec zimy. Kwiaty kuszą swym zapachem i przyciągają wzrok - wawrzynek kwitnie na biało lub różowo...

Ocieplenie wnętrza - porady aranżacyjne

Latem sprawdzają się powściągliwe dekoracje, duże przestrzenie i chłodne kolory. W zimie potrzebujemy jednak zupełnie innego klimatu. Wnętrze naszego domu ma być wtedy ciepłym i bezpiecznym miejscem. W tym artykule...

Zimowe róże, czyli ciemierniki. Piękne, ale trujące. Jak je uprawiać?

Zimą brakuje kolorowych akcentów, niewiele roślin kwitnie o tej porze. Wyjątek stanowią m.in. ciemierniki, rośliny odporne na mróz i kwitnące w zależności...

Funkcjonalność kuchni czyli klucz do sukcesu

Gdy kuchnia nie jest dobrze zorganizowana oraz podzielona na odpowiednie strefy nawet najlepsze umiejętności nie pomogą. Kluczem do sukcesu oprócz pasji do gotowania jest ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia...

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników na budowie?

Budownictwo ze względu na swoją specyfikę, jest branżą szczególnie narażoną na występowanie wypadków. Rocznie w Polsce w wypadkach na budowach rannych zostaje ponad 5 tys. osób. W 2016...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY