Reklama

Rośliny na żywopłoty - lepsze iglaki czy liściaste?

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 23-11-2016

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Żywopłoty zakładamy po to, aby odizolować się od sąsiadów, od hałaśliwej i zakurzonej drogi. Przy żywopłotach chcemy jak najmniej się napracować, dlatego też najczęściej wybieramy rośliny iglaste. Oprócz mniejszych nakładów pracy iglaki są skuteczną barierą dla intruzów. Ale warto pomyśleć o żywopłocie liściastym - tak radzą ekolodzy.

Najczęściej sadzimy żywotniki (Thuje), ponieważ nie sprawiają większych problemów w uprawie, są zimozielone i ładnie wyglądają. A co najważniejsze, nie musimy grabić liści jesienią. Wśród drzew i krzewów iglastych wyróżniamy wolno i szybko rosnące. Na żywopłoty nadają się drzewa z obu grup, ale sadząc szybko rosnące, lepszy efekt osiągniemy w krótszym czasie. Ale niezależnie od tego na jakie drzewa lub krzewy zdecydujemy się, ważne jest, aby były one zdrowe i  tej samej wielkości – wysokości. Dlatego warto kupować rośliny w jednej szkółce.

Jałowce nie sprawiają problemów w uprawie, nie są wybredne co do podłoża, ale trzeba pamiętać o związywaniu gałązek przez sezonem zimowym, żeby padający mokry śnieg ich nie wyłamał. Podczas zimy trzeba strącać nadmiar białego puchu z gałązek.  Dlatego nie nadają cię na żywopłoty – zbyt dużo pracy na zimę.

Najbardziej wytrzymałe są świerki.  Przeważnie sadzi się je w żywopłotach nieformowanych, aby podkreślić ich naturalny pokrój.  W zależności od odległości nasadzenia żywopłot świerkowy może być gęsty lub bardziej ażurowy.

Świerk serbski, kłujący i pospolity najczęściej sadzimy na żywopłoty nieformowane i wysokie. Świerki dobrze znoszą cięcie więc możemy prowadzić z nich również żywopłoty formowane. Będą miały wtedy zwarty pokrój i nie będą łamać się pod wpływem śniegu, jak jałowce. Świerki nie mają większych wymagań glebowych. Dobrze rosną na glebach żyznych, ciężkich i wapiennych. Świerki potrzebują dużo słońca i nie tolerują zanieczyszczeń powietrza. Niestety w ostatnich latach są masowo porażane przez ochojnika świerkowego. To mszyca, która wysysa soki z najmłodszych pączków i dlatego tworzą się nibyszyszki. Zwalczanie jest trudne i uciążliwe, ale możliwe. Świerk kłujący jest wytrzymały na mróz i mało wymagający, ale nie lubi cienia.

Świerki przycinamy od razu po posadzeniu i uszczykujemy dwa-trzy razy w roku, żeby ładnie się rozkrzewiły.

Możemy również posadzić świerk biały np. odmianę 'Conica'; 'Dasy's White'; 'Sanders Blue'. Rosną wolno, ale mają ładny i zwarty stożkowy pokrój.Odmiana 'Dasy's White' ma kremowe przyrosty, a 'Sanders Blue' ma sinozielone igiełki. Świerki te nie lubią suszy, bo porażane są wtedy przez przędziorki.

Żywotniki (Thuje) rosną najszybciej, mają ładne odcienie zieleni, miękkie w dotyku łuski i przyjemny, choć podobno toksyczny w nadmiarze zapach. Żywotniki lubią łagodne zimy, nie za upalne lata i wilgotne powietrze. Nie wytwarzają głębokiego systemu korzeniowego i dlatego w czasie upałów należy je podlewać. Dzięki płytkiemu systemowi korzeniowemu można bez obaw przesadzać duże egzemplarze. Żywotniki lubią dużo słońca, wtedy ładnie rosną, mają zwarty pokrój i dobrze się wybarwiają.

Reklama

Najczęściej sadzimy odmianę 'Smaragd'. Ma ciemnozielone, gęste łuski, dobrze rośnie i znosi cięcie. Odmiana 'Aurescens' i 'Sunkist' są zielone z odcieniem żółtego, a na zimę mają żółto zabarwione łuski. Ale w mroźne zimy mocno brązowieją i szybciej przemarzają.

Podczas deszczowej aury żywotniki zaczynają chorować. Porażane są przez szarą pleśń, zamieranie pędów czy fytoftorozę. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy: brązowienie i opadanie igieł, trzeba zastosować odpowiednie środki chemiczne. Żywotniki ładnie wyglądają w szpalerze, ale to przez nie na przedwiośniu tworzą się zastoiska mrozowe, przez co rośliny mogą przemarzać.

Zastosujmy się do rad ekologów i posadźmy rodzime gatunki, zwłaszcza te liściaste. Będziemy mieć dużo grabienia liści jesienią, ale przecież ruch to zdrowie. Posadzić można dosłownie wszystkie liściaste drzewa i krzewy. Atrakcyjne niewątpliwie będą derenie, szczególnie te o kolorowych pędach. Nieśmiertelny ligustr pospolity też będzie lepszy, niż jałowiec.  Dobrze prowadzony i utrzymany żywopłot nie połamie nam się pod wpływem śniegu.

Rośliny na żywopłoty uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta. Jednak żywopłot najlepiej jest zakładać jesienią. Drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami sadzimy w październiku, gdy opadną liście. Można też posadzić je wczesną wiosną zanim rozwiną się pąki. Buki i graby lepiej posadzić wiosną.

Rośliny na żywopłot sadzimy do dołków przekopanych na głębokość szpadla. Przed posadzeniem warto wymieszać ziemię z kompostem lub torfem (jedna część kompostu lub torfu na dwie części ziemi).

Rośliny na żywopłot formowany sadzimy co 20-50 cm, a na nieformowany co 30-100 cm. Jeżeli rośliny na żywopłoty sadzimy w małych odstępach, to zamiast dołków wykopmy rów. Można również wyłożyć czarną agrowłókninę - nie będą wtedy rosły chwasty, a żywopłot  szybciej urośnie.

Rośliny na żywopłoty sadzimy w jednym rzędzie, a jeżeli chcemy mieć szczelny - obronny żywopłot, to wtedy sadzimy rośliny w dwóch rzędach.

Pamiętajmy o przycinaniu żywopłotu. Cięcie pobudza rośliny do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Cięcie wykonujemy wiosną w pierwszym roku po posadzeniu. Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny na żywopłot, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy silniej – do 15 cm nad ziemią. Podczas cięcia żywopłotu usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.

Żywopłot liściasty z roślin zimozielonych możemy ciąć dopiero następnego roku po posadzeniu – w lipcu lub sierpniu. Krzewy na żywopłot o dużych liściach – jak kalina sztywnolistna – należy ciąć sekatorem, żeby nie uszkodzić liści, które potem brzydko zasychają. W kolejnych latach po posadzeniu żywopłoty strzyżemy co najmniej dwukrotnie: na przełomie czerwca i lipca – przycinamy wtedy wszystkie pędy do połowy ich długości i  pod koniec sierpnia - wszystkie tegoroczne pędy skracamy do długości 10 cm.

Jeżeli nasz formowany żywopłot osiągnął odpowiednią wysokość, to przycinamy go nawet raz w miesiącu. Dzięki temu będzie miał regularny kształt. Żywopłoty z roślin zimozielonych tniemy dwa razy w roku: wczesną wiosną i w czerwcu. Takie prace wykonujemy przy pochmurnej pogodzie, żeby słońce nie poparzyło przyciętych i odsłoniętych liści. Żywopłoty nieformowane warto wiosną, raz na kilka lat przerzedzić i odmłodzić skracając młodsze gałązki o dwie trzecie ich długości.

KOMENTARZE

Otoczenie domu to nie tylko rośliny

Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie...

Zabezpieczamy rośliny doniczkowe na zimę

Coraz więcej osób hoduje na balkonach i tarasach nie tylko pelargonie...

Rzadko spotykane, ogrodowe rośliny owocowe

W ogrodzie sadzimy nie tylko rośliny ozdobne, ale też chętnie...

Gdy rośliny się stresują, nie rosną jak trzeba. Jak im pomóc?

Jeśli nasze rośliny gorzej rosną, zazwyczaj zrzucamy winę na panujące warunki atmosferyczne lub na jakość sadzonek. Rośliny, podobnie jak ludzie, reagują na niesprzyjające...

Uszkodzenia mrozowe i dziki zwierz - jak ratować rośliny

Najgorsze, co może wydarzyć się zimą w ogrodzie i na działce, to uszkodzenia mrozowe. Gdy gwałtownie zmienia się temperatura, noce są zimne, a w dzień przyświeci słońce, wtedy...

zobacz więcej
Reklama

Kiszenie jest ok!

Nic tak nie smakuje latem, jak ogórki małosolne… Przy niewielkim nakładzie pracy uzyskamy wyborny efekt końcowy...

Trwają borówkowe żniwa

Dzieciaki na zmianę z kwiczołami, chętnie skubią owoce prosto z krzaczków. W ostatnich latach borówka...

Bloczki fundamentowe z silikatu - czy można stosować zaprawę cienkowarstwową?

Murowanie na tzw. cienką spoinę to nowoczesny sposób na wznoszenie ścian, chętnie wykorzystywany zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych...

Goja - podobno najzdrowszy owoc świata

Kolcowój chiński pochodzi z Azji i jest uprawiany w wielu krajach świata. Charakterystyczne, suszone, czerwone owoce kolcowoju chińskiego są znane jako jagody Goji – panaceum na wszystkie choroby. Jagody goji zawierają...

Jak zaplanować wejście do domu (poradnik z projektem)

Strefa wejściowa do budynku jednorodzinnego - na pierwszy rzut oka to banał: furtka, chodnik, czasem schodki. Ma umożliwić wygodne dojście do budynku. Już w tej odpowiedzi tkwi niewielka...

Reklama

Jak zrobić elewację z klinkieru - poradnik

Elewacja z klinkieru, który cechuje wysoka odporność na uszkodzenia, przez lata dobrze prezentuje się na budynku. Dlatego inne brakuje zwolenników takiego rozwiązania. Aby jednak taka inwestycja spełniła pokładane...

Jak zbierać grzyby ? kilka ważnych podpowiedzi

Zbieranie grzybów to narodowy sport Polaków. Każdy, kto choć odrobinę zna się na grzybach, przy ich wysypie co sił w nogach pędzi z koszykiem do lasu. Tylko odważni i zdesperowani kupują grzyby u...

Co warto sprawdzić przed wynajęciem mieszkania?

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia, można porównać do pracy detektywa. Bo ładny wygląd to nie wszystko. Za fasadą nowoczesnej aranżacji często odnaleźć można szereg ubytków, niedopatrzeń...

Jak właściwie ułożyć panele laminowane [zdjęcia i film]

Popularne panele laminowane wydają się materiałem prostym w montażu, dlatego wiele osób, samodzielnie zabiera się do ich układania. Warto przy tym pamiętać o ważnych szczegółach...

Co posadzić, by w ogrodzie zawitały motyle i owady zapylające

Wrzosy, astry, lilaki to tylko niektóre kwiaty, które przyciągają do ogrodu motyle i owady zapylające. Motyle lubią rośliny i niebieskie. Jeśli nie straszna nam gąsienica...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY