Reklama

Dom

Kostka brukowa – jako element dekoracyjny ogrodu

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 01.03.2017
31405_kostka
Share
Udostępnij

Nawierzchnie alejek i podjazdu dla aut, są najważniejszymi elementami architektonicznymi ogrodu. Nie tylko wyznaczają trasy komunikacyjne. Zastosowanie szlachetnej, dekoracyjnej kostki, ma ogromny wpływ na wygląd działki, jak i całej posiadłości. Podpowiadamy jak przeobrazić ogród i ożywić otaczającą dom przestrzeń za pomocą kostki brukowej.

Na rozmach prac w ogrodzie, a także termin ich realizacji, duży wpływ mają możliwości finansowe jego właściciela. Dlatego większość osób aranżacją posesji zajmuje się dopiero wtedy, gdy wykończona jest część mieszkalna. Niezależnie jednak od charakteru i stanu posiadłości, ogrodową metamorfozę warto zacząć od podstaw, czyli od przemyślenia aranżacji i stworzenia projektu.

 – Modernizację ogrodu przeprowadza się zwykle w celu zwiększenia atrakcyjności, estetyki oraz bezpieczeństwa nawierzchni, jak i samej posesji – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk. – Częstym powodem remontu ogrodu jest również zmiana potrzeb użytkowników domu, np. gdy właściciel zdecydował, że większa część działki, która do tej pory była uprawna, ma od teraz spełniać funkcję rekreacyjną.

Jak przeprowadzić metamorfozę ogrodu?

– Frontowa część działki pełni rolę reprezentacyjną, dlatego warto zadbać o to, aby była nie tylko funkcjonalna i bezpieczna, ale także estetyczna. Efekt ten możemy osiągnąć na przykład za pomocą ozdobnych kostek trapezowych – radzi Agnieszka Kępa, architekt z firmy Mirodor Design. – Dzięki nim możliwe jest budowanie kół i łuków oraz fantazyjnie profilowanych ścieżek. Dodatkowo, możemy ze sobą połączyć elementy o różnych kolorach, co jeszcze bardziej wyeksponuje ułożony wzór i podkreśli dekoracyjny wygląd nawierzchni. Ostatecznie jednak, to jak będzie prezentowała się frontowa część działki, zależy od stylu domu, charakteru sąsiedniej zabudowy i oczekiwań właściciela

Metamorfoza ogrodu często wpływa zarówno na estetykę posesji, ale także komfort użytkowania ogrodu. Czasem zmiany podnoszą wartość posiadłości.

Przykłady przeprowadzonej metamorfozy

Miejsce szarego, prostego chodnika z betonowej kostki – zajęła kręta, dekoracyjna alejka, która rozświetliła i ożywiła przestrzeń. Wykorzystanie produktów w kształcie trapezu umożliwiło uformowanie łuków, a dzięki temu wejście stało się bardziej atrakcyjne i dynamiczne. Rezultatem zastosowania kostki w dwóch jasnych, lecz kontrastujących kolorach, jest harmonijna aranżacja, gdzie alejka współgra z wyglądem domu. Modernizacja pozwoliła również zapanować nad bujnie rozwiniętą roślinnością i ukryć mankamenty działki. Teraz front jest nowoczesny i nietuzinkowy.

W przypadku drugiej metamorfozy, mało estetyczną alejkę z luźno ułożonych płyt chodnikowych, bez krawężników czy obrzeży, zastąpiono eleganckim chodnikiem z dodatkiem płukanej kostki w kolorze grafitowym. Szeroki, mieniący się różnymi kolorami chodnik jest teraz elegancki, bezpieczny i atrakcyjny – niezależnie od pory roku. Otaczają go wstęgi drobnych kamyków oraz dekoracyjna roślinność, w wyniku czego nawierzchnia chodnika pełni główną rolę w aranżacji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy