Reklama

Prysznic ogrodowy - idealny na upały i nie tylko

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 07-06-2017

Prysznic to urządzenie, które powoli staje się standardem ogrodowego wyposażenia. Idealnie sprawdza

Prysznic to urządzenie, które powoli staje się standardem ogrodowego wyposażenia. Idealnie sprawdza się jako sposób na ochłodę w upalne dni, a do tego jest praktyczny, bo ułatwia pracę w ogrodzie. Może być również jego ozdobą. Prysznic ogrodowy można zrobić samemu lub kupić gotowe urządzenie. Podpowiadamy, jak wszystko dobrze zaplanować.

Prysznic to urządzenie, które powoli staje się standardem ogrodowego wyposażenia. Idealnie sprawdza się jako sposób na ochłodę w upalne dni, a do tego jest praktyczny, bo ułatwia pracę w ogrodzie. Może być również jego ozdobą.  Prysznic ogrodowy można zrobić samemu lub kupić gotowe urządzenie. Podpowiadamy, jak wszystko dobrze zaplanować.

Pracę rozpoczynamy od ustalenia miejsca, w którym ustawimy prysznic ogrodowy. To ważne, również ze względu na połączenie ze źródłem poboru wody. Prysznic powinien mieć też swój odpływ, by woda mogła spłynąć i powoli wsiąknąć w ziemię. Zatem dobrym miejscem będzie ustronne, lekkie wzniesienie terenu.

Skąd brać wodę?

Miejsce, w którym ustawimy prysznic nie może być zbyt odległe od źródła wody. Najczęściej jest to kran z wodą, której używamy do podlewania grządek. Stamtąd, możemy ją doprowadzić przy pomocy węża ogrodowego. Pojawia się tylko pytanie – czy wystarczy nam wyłącznie zimna woda? Jeśli zależy nam na ciepłej wodzie, musimy podpiąć go do kranu z ciepłą wodą, który znajduje się najczęściej wewnątrz domu. Możemy to zrobić poprzez uchylone okno lub wywiercić otwór w murze i zrobić stałą instalację.

Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do prysznica wody, możemy używać prysznica turystycznego, do którego dostarczmy ją w pojemniku. O wiele wygodniejszy jest jednak prawdziwy natrysk, który stoi na nóżkach lub wbijany jest w grunt. Najprostszy stacjonarny prysznic ogrodowy kupimy już za niecałe 40 zł.

Ciekawym rozwiązaniem jest prysznic solarny, który wyposażony jest w kolektor słoneczny, mieszacz wody oraz w zbiornik, do którego doprowadzana jest zimna woda. Kolektor podgrzewa wodę do temperatury ok. 60 stopni C, a następnie w mieszaczu łączy ciepłą z zimną. Prysznic solarny jest bardzo praktyczny, ale nie możemy liczyć na to, że wykąpią się pod nim w krótkim czasie wszyscy członkowie rodziny, bo efektywność systemu solarnego jest bardzo ograniczona. Koszt takiego prysznica to około 350 złotych.

Jak zbudować prysznic ogrodowy samodzielnie?

Reklama

Do budowy prysznica ogrodowego będą nam potrzebne: kran prysznicowy wykonany ze stali szlachetnej, wąż do podłączenia kranu, około 70 impregnowanych pali drewnianych z drewna świerkowego na ogrodzenie, o długości 2,5 metra - w zależności od wysokości budowanego prysznica, płyty z kamienia naturalnego (liczba zależy od planowanej powierzchni prysznica) oraz około 0,4 metra sześciennego żwiru na drenaż i tyle samo piasku pod bruk do układania płyt. Do tego drut ogrodzeniowy, cynkowany (około 4 m) i niezbędne narzędzia, tj. szpadel, piła, młot gumowy oraz wiertarko-wkrętarka.

W miejscu, gdzie powstanie prysznic, układamy płyty z kamienia naturalnego. Następnie przy pomocy szpadla zaznaczamy kontur powierzchni prysznica. Przy określaniu powierzchni i kształtu warto skupić się na tym, aby prysznic był wygodny w użyciu, a wejście do niego - odpowiednio szerokie. Najlepiej, jeśli będzie miał owalny kształt, z lekko przesuniętym wejściem, które zapewni użytkownikom większą prywatność.

Następnie, wewnątrz zaznaczonego szpadlem konturu prysznica, należy wykopać ziemię na głębokości około 20 centymetrów i wysypać ją równomiernie warstwą przygotowanego żwiru. Przykrywamy ją warstwą piasku i wyrównujemy powierzchnię.

Gdy podłoże jest już gotowe, układamy płyty, łącząc ze sobą większe z mniejszymi, tak by ładnie ze sobą kontrastowały. Między płytami trzeba zostawić około 5-10 centymetrów odstępu. Po ułożeniu płyt na piasku, dociskamy je lekko ręką, a następnie przy pomocy gumowego młotka, mocno wbijamy je w podłoże. Wszystkie szczeliny między płytami wypełniamy pozostałym żwirem, który będzie służył jako drenaż.

Jeśli podłoże pod prysznic jest już przygotowane, przystępujemy do budowy prysznica. Stawiamy konstrukcję na palach - coś w rodzaju parawanu - który będzie zapobiegał zbytniemu rozprzestrzenianiu się wody. Aby zwiększyć stabilność konstrukcji, wbijamy pale młotem kowalskim bezpośrednio w ziemię na głębokość około 50 centymetrów.

Pale łączymy drutem ogrodzeniowym. W tym celu w każdym palu, w górnej i dolnej części - na wysokości około jednej trzeciej długości pala – wiercimy otwór, a następnie przewlekamy drut przez dolny otwór w pierwszym palu, od zewnątrz do wewnątrz, a przez drugi pal od wewnątrz na zewnątrz, dotąd aż połączymy je wszystkie. Na końcu zwijamy drut tak, aby się nie poluzował. W analogiczny sposób należy połączyć pale od góry. I prysznic jest gotowy!

KOMENTARZE

Wanna czy prysznic? Rozwiązaniem jest parawan nawannowy

Jeśli cenimy sobie funkcjonalność kabiny...

Najnowsze trendy w urządzaniu łazienek

Niebanalny, oryginalny, skandynawski, a czasem ekstrawagancki styl oraz...

Odwodnienie liniowe do łazienki - na co zwrócić uwagę?

Odwodnienie liniowe znajduje zastosowanie...

Reklama

W poszukiwaniu czystej formy czyli minimalizm wnętrz

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest...

Remontowy must have

Remont na całego? Jeśli sądzisz, że powinien być zrobiony raz a porządnie, zainwestuj w porządny sprzęt...

Kiedy posiać kwiaty? Jak się zabrać za siew roślin ozdobnych?

Producenci kwiatów już rozpoczęli uprawę niektórych roślin ozdobnych. Jeżeli mamy miejsce, czas i ochotę, to sami możemy podjąć próbę wyhodowania różnych...

Czysto, że aż lśni- najlepsze sposoby na osad kamienny!

Kto nie zna osadów tworzących się wokół baterii, czy na elementach ceramiki łazienkowej? To niestety powszechny i powracający problem.W "walce z osadem nie musimy inwestować w...

Uchybienia w montażu okien - jak ich uniknąć?

Co raz częściej poszukujemy okien o wysokich parametrach technicznych, z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Nawet najlepsze okna nie będą dobrze nam służyły, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane...

Reklama

Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Koszenie trawy jest jedną z podstawowych czynności ogrodniczych. Aby murawa wokół domu prezentowała się znakomicie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę. Podstawowym kryterium wyboru rodzaju napędu kosiarki będzie dostęp do...

Rannik zimowy najszybciej zakwitnie w ogrodzie

Ta mała krzewinka, o wzniesionym pokroju dorasta do 5-10 cm wysokości. Jej ozdobą są żółte kwiaty (jak u ziarnopłonu), pachnące i miododajne. Zwieńczeniem korony kwiatowej są zielone, powycinane liście...

Seler - niepozorna bomba witaminowa

Zachwycano się nim już w starożytności. Jeśli wierzyć Homerowi, jego zapach "podobał się samym bogom". Madame de Pompadour, chcąc rozpalić rządze króla Ludwika XV wykorzystywała go jako afrodyzjak. Wygląda niepozornie...

Jego Wysokość Pomidor

Królują na polskich stołach. Co raz częściej wzorem kuchni śródziemnomorskiej sięgamy po nie smażone i grillowane oraz niezwykle aromatyczne suszone. Ale co zrobić, by pełne mikroelementów pomidory dobrze rosły?

Judaszowiec - uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany widok. Zauroczy każdego swoimi przepięknymi kwiatami, które pojawiają się nie tylko na pędach, ale także na konarach, a nawet na pniu. Nazwa...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY