Reklama

Ograniczamy ilość szkodników na działce

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 17-07-2017

Szkodniki na działce nie są niepokonane. Trzeba tylko wiedzieć, czym którego potraktować. Fot. Pixab

Szkodniki na działce nie są niepokonane. Trzeba tylko wiedzieć, czym którego potraktować. Fot. Pixabay

Grządki to nie tylko podlewanie, nawożenie i pielenie, ale także nierówna walka ze szkodnikami. O tej porze roku ich nie brakuje, a ciężko z nimi walczyć w sezonie wyjazdowym.

Nasze uprawy licznie atakują różne mszyce, które roznoszą choroby roślin, dlatego trzeba je systematycznie i wytrwale likwidować. Jeżeli znajdziemy kilka niedużych koloni mszyc, to rozgniećmy je palcami. A gdy będą pokazywać się nowe osobniki, powtarzajmy zabieg. Jeżeli mamy dużo czasu warto zastosować wywar z piołunu lub wyciąg z cebuli, mniszka lekarskiego, krwawnika, skrzypu polnego, pokrzywy lub czosnku. Gdy wypatrzymy dużo koloni mszyc to należy zastosować Mospilan 20 SP lub Calypso 480 SC. Ważne, żeby stosować środki selektywne, czyli takie, które nie zabiją wszystkich owadów, jedynie wybrane grupy.

Zwróćmy uwagę na uprawy gruntowe i doniczkowe truskawek i poziomek. Jeżeli w pobliżu tych roślin pojawiły się mrówki, tzn., że mszyce żerują na korzeniach tych roślin. Warto zmienić podłoże do uprawy i opryskać korzenie w/w preparatami. Dodatkowo można pokropić powierzchnię gleby kroplami miętowymi lub żołądkowymi, które odstraszą i mszyce i mrówki.

Podobnie ma się sprawa z gąsienicami we wszystkich uprawach. Przy kilku sztukach nie warto stosować środków chemicznych. Gąsienice można zebrać i zniszczyć lub opryskiwać wywarem z krwawnika, zdrowych liści pomidora, żywokostu, siana, wilczomlecza sosnki lub wyciągiem z rumianku, łopianu większego, wrotyczu, lub piołunu. Ale zanim nasze uprawy zostaną zdziesiątkowane prze gąsienice koniecznie trzeba zastosować  Mospilan 20 SP lub Steward 30 WG. Odławiajmy motyle, formy dorosłe wielu szkodników, które składają jaja, a ich larwy, czyli gąsienice, zjadają nasze uprawy.

Reklama

W owocach śliw żerują larwy owocnicy żółtorogiej i owocówki śliwkóweczki, a w małych jabłuszkach larwy owocnicy jabłkowej i owocówki jabłkóweczki. Systematycznie usuwajmy opadające zawiązki owoców, żeby larwy w nich żerujące nie weszły do gleby i nie przepoczwarzyły się. Przekopywanie gleby pod drzewami ma sens, ponieważ wyciągamy na zewnątrz szkodniki, które zostaną zjedzone przez ptaki. Warto pod drzewami ułożyć czarną włókninę, z której łatwiej jest posprzątać zawiązki ze szkodnikami, ponadto, włóknina jest skuteczna barierą dla szkodników. Nie przejdą przez nią do gleby ani nie wyjdą z gleby na zewnątrz. Na włókninę możemy wyłożyć korę lub żwirek – podniesiemy tym samym walory estetyczne kwatery sadowniczej.

Dodatkowo, na wysokości około 20 cm okręćmy pień drzew jabłoni i śliw papierem falistym. Pod koniec maja oraz w sierpniu owijamy pnie śliw. Zaś pod koniec czerwca owijamy pnie jabłoni. Co tydzień sprawdzajmy, czy nie ma w nich szkodników. To, co pożyteczne: skorki, chrząszcze, biedronki – wypuszczamy, a papier palimy i zakładamy nowy. Lustrację prowadzimy przez 3 tygodnie. W ten sposób możemy ograniczyć występowanie owocówek na jabłoni i śliwie.

W owocach czereśni i wiśni żeruje larwa nasionnicy trześniówki. Jeżeli mamy problem z białymi gąsienicami w owocach, to trzeba zerwać owoce przed ich pełną dojrzałością, żeby larwy z owocami nie spadły na ziemię i nie przepoczwarzyły się. Możemy też dla pewności przekopać ziemię pod drzewami albo rozłożyć włókninę, analogicznie, jak w przypadku jabłoni i śliw.

Na liściach lilii i cebuli żerują ceglaste, małe chrząszcze poskrzypki liliowej i cebulowej. Można je wyłapać i rozgnieść. To najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości.

W suche i upalne lato na roślinach doniczkowych i w szklarniach masowo pojawia się mączlik szklarniowy – mała, biała muszka siejąca spustoszenie wśród upraw i przędziorki – małe pajęczaki żerujące po spodniej stronie liści. Larwy wysysają soki, liście skręcają się i powoli zamierają. A małe muszki i dorosłe przędziorki nadal składają jaja i kolejne rośliny zamierają. Te szkodniki są dużym utrapieniem dla osób uprawiających zioła lub warzywa w doniczkach na balkonie. Przede wszystkim należy zwiększyć wilgotność powietrza w tych miejscach. Jest to trudne, ale możliwe.

Ustawiamy na balkonie duże podstawki z wysypanym żwirkiem, wlewamy wodę, która trzeba systematycznie uzupełniać i ustawiamy doniczkę. Oprócz tego wywieszamy żółte tablice lepowe, do których przyklejają się muszki. Po zauważeniu na tablicach pierwszych muszek warzywa i rośliny ozdobne opryskujemy preparatami: Confidor 200SL lub Juventox 040 SL albo Afik lub Admiral 100 EC. Jeżeli zaobserwujemy przędziorki to warto zastosować Omite 30 WP lub Afik i Envidor 240 SC. Jeżeli nie wygrywamy z tymi szkodnikami, to lepiej zrezygnować z uprawy balkonowej.

KOMENTARZE

Podlewanie warzyw - lepiej rzadziej a obficie

Podlewanie to najprostsza czynność do wykonania w ogrodzie...

Jak wykorzystać w ogrodzie skoszoną trawę

Sezon działkowy w pełni i choć pogoda niespecjalnie sprzyja...

Stylowy dom na wąską działkę

Decydując się na zakup gotowego projektu domu warto najpierw sprawdzić czy wpasuje się...

Taras na skarpie lub w zagłębieniu - czy to dobry pomysł?

Brukowany taras przed domem to dość coraz częściej spotykany widok. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy płaską działką. Sytuacja nieco się zmienia, jeśli ten fragment...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej
Reklama

W poszukiwaniu czystej formy czyli minimalizm wnętrz

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest...

Judaszowiec - uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany...

Kolejny rekord padł! Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych...

Świąteczny stojak na kwiaty

Szukasz pomysłu na efektowną dekorację wielkanocnego stołu? Sprawdź, jak własnoręcznie wykonać oryginalny stojak na kwiaty, który będzie wspaniałym wiosennym akcentem podczas świąt.

Podnośniki meblowe- mniej siły większa swoboda

Podnośniki to z pewnością meblarska rewolucja. Za ich zastosowaniem opowiadają się nie tylko esteci. Proste wykończenie i możliwość doboru szafki bez zbędnych uchwytów ucieszy i tych, którzy...

Targi Aranżacji Wnętrz Home Design już za nami!

Blisko 70 wystawców, liczne warsztaty, prelekcje, wystawy artystów sztuki użytkowej i 3000 odwiedzających, konkursy, nowe znajomości, wśród wystawców i wielkie zainteresowanie odwiedzających –...

Reklama

Samodzielne silikonowanie - co warto wiedzieć?

Uszczelniacze zwane silikonami to produkty, które przydają się przy wielu pracach budowlano-remontowych. Dzięki wszechstronnym właściwościom często wykorzystywane są do wykonywania różnorodnych...

Aromatyczna bylina - znakomita nie tylko jako dodatek do pizzy.

Regularnie spożywane listki oregano poprawiają apetyt i pozytywnie działają na cały układ trawienny i wszelkie problemy gastryczne. Warto dodać suszone lub świeże liście...

Truskawki pnące- piękne owoce do późnej jesieni

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje...

Jak pomóc naszej elewacji ?

Renowacja elewacji pozwala kontrolować procesy jej starzenia się. Wymaga dokładności i zachowania odpowiedniej kolejności prac. Ważnym elementem jest również wybór dobrych jakościowo i sprawdzonych materiałów.

zobacz więcej

POLECANE

VIP MARZEC-KWIECIEŃ

VIP MARZEC-KWIECIEŃ
w numerze m.in.:

• W uprawianiu nauki najważniejsze są wątpliwości! • Mamy rynek pracownika • Bogusław Barnaś - najważniejsza jest wyobraźnia • Twarze Podkarpacie 10 lat VIP Biznes&Styl • Kongres TSLA Expo 2018 • Bolidy Caro Cars z Mielca • 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY