Reklama

Co posadzić, by w ogrodzie zawitały motyle i owady zapylające

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 11-08-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Wrzosy, astry, lilaki to tylko niektóre kwiaty, które przyciągają do ogrodu motyle i owady zapylające. Motyle lubią rośliny i niebieskie. Jeśli nie straszna nam gąsienica bielinka kapustnika, bo kapusty nie sadzimy, to takie właśnie okazy umieśćmy w swoim ogródku.

Dzieci lubią biegać za tymi skrzydlatymi pięknościami, podglądać je na kwiatach, a potem przebierać się w motyle. W domowych ogrodach, gdzie uprawia się wiele różnych gatunków roślin, motyle są częstymi gośćmi, ale na typowo rekreacyjnych działkach mamy ich jak na lekarstwo. A szkoda. Na świecie żyje około 170 tysięcy gatunków motyli, w Polsce 3156 gatunków z 73 rodzin, z czego 163 to motyle dzienne. Motyle żyją krótką chwilę, umilmy im ten czas, sadząc kwiaty.

Skąd się biorą motyle?

Na początku są jaja, z których wylęgają się żarłoczne gąsienice siejące spustoszenie wśród roślin. Gdy już się najedzą owijają się przędzą, zakładają kokon, z którego po pewnym czasie wychodzą piękne, kolorowe motyle. Żyją one krótko – po złożeniu jaj giną. U niektórych gatunków motyli (np. u niektórych rusałek)zimują owady dorosłe, ale przeważnie zimują poczwarki lub jaja. Owady dorosłe zimują na strychach lub w piwnicach albo w przygotowanych domkach dla motyli.

Co lubią motyle?

Motyle lubią łąki i nieużytki, gdzie mają przestrzeń i rośliny żywicielskie, które objadają „do korzenia”. Obecność człowieka tylko im szkodzi. Stosowane przez nas w ochronie roślin środki chemiczne skutecznie zniszczą jaja i larwy wielu owadów w tym motyli.

Motyle lubią oczywiście kwiaty, sfermentowane owoce oraz mocz. W ogrodzie i na działce kwiatów i owoców nie brakuje, a ostatniego składnika być nie powinno. Spacerując po łąkach, na których pasą się zwierzęta najwięcej motyli zaobserwujemy właśnie przy ich odchodach.

Motyle najbardziej lubią budleję, która kusi je swoim zapachem i długimi kwiatostanami. Ogromne ilości tych owadów znajdziemy na kwitnących ziołach, szczególnie na macierzance, oregano, kozłku lekarskim, lawendzie, mięcie, kocimiętce, nasturcji, hyzopie, werbenie. Warto przeznaczyć w ogrodzie grządkę na łąkę. Różnorodność rosnących gatunków roślin przyciągnie nie tylko motyle, ale i owady zapylające, które są niezbędne w ogrodzie. Jeżeli nie łąka to choćby kępka pokrzywy, do której zlecą się m.in. rusałka pawik, rusałka kratkowiec, rusałka admirał, rusałka pokrzywnik oraz inne.

Reklama
Są domki nie tyko dla pszczół, ale i dla motyli. Fot. Jadwiga Brzozowska

Uwaga na gąsienice

Gąsienice motyli lubią żerować na konkretnym gatunku rośliny i dlatego, przy ich masowym wystąpieniu dochodzi do gołożerów. Wtedy gąsienice są szkodnikami, z którymi walczymy - np. bielinek kapustnik na warzywach kapustnych.

Na zagonach z marchwią, koprem oraz przy biedrzeńcu anyżu pojawia się paź królowej. Jej gąsienice żerują w tych roślinach, wchodząc w szkodę.

Rusałka osetnik pojawia się najczęściej na łopianie i żmijowcu, a czerwończyk na szczawiu. Natomiast rusałka admirał i żałobnik pojawią się na sfermentowanych śliwkach lub gruszkach.

Rozpoznawanie motyli to nie lada sztuka. Pamiętajmy, że mamy motyle dzienne oraz nocne, czyli ćmy. Motyle różnią się w wyglądzie między gatunkami, ale także między osobnikami należącymi do jednego gatunku. Z zapamiętaniem wyglądu i nazw niektórych motyli nie będziemy mieć najmniejszego problemu, ale niektóre są do siebie tak podobne, że rozpoznają je tylko specjaliści.

Dlaczego motyle giną?

Ograniczamy motylom ich naturalne siedliska, coraz więcej mamy upraw jednorodnych i wielkopowierzchniowych, a na działkach i w ogrodach mamy szeroko pojętą rekreację. Równo skoszony trawnik i iglaki to nie jest dobre miejsce dla motyli. W takim ogrodzie, gdzie nic nie kwitnie wieje dla nich nudą. Jednogatunkowe i równo posadzone lasy oraz brak miedz pomiędzy polami uprawnymi sprawia, że owady nie mają miejsca do rozwoju i żerowania, przez co wiele gatunków ginie.

Jakie rośliny posadzić, by przyleciały motyle?

Wiosną lub jesienią posadźmy wieloletnie astry niskie lub wysokie. Późnym latem zakwitną feerią barw, a motyle dopełnią dzieła. Rozchodnik okazały, słonecznik szorstki, tojeść orszenilowata, wrzos pospolity, nawłoć, floksy, rudbekie, jeżówki, gęsiówka, zawciąg, ubiorek, miesięcznica,czy fiołki, lewkonia, lak, prymulki, goździki brodate, aksamitki, cynie, smagliczki, dziurawiec, facelia błękitna, mniszek, miodunka, rezeda żółta, maciejka, nostrzyk, malina, żagwin, a nawet pęcherznica, berberys, bez lilak, lipa drobno i szerokolistna, klony, kasztanowiec i tulipanowiec skutecznie zwabią motyle do ogrodu. Motyle przysiądą na krótką chwilę na każdej kwitnącej na żółto i niebiesko roślinie.

Nie warto w ogrodzie sadzić wyłącznie tulipanów, róż, pacioreczników, irysów, przylaszczek, niezapominajek, maków, piwonii i malw, bo motyle nie darzą ich większą sympatią.

KOMENTARZE

Reklama

Jak urządzić przedpokój w małym mieszkaniu?

Przedpokój to pomieszczenie, które nasi goście widzą...

Zbycie udziału w nieruchomości a obowiązek podatkowy

Przeniesienie udziałów w nieruchomości...

Jodła kaukaska - najpiękniejsza choinka na święta. Dla alergika też!

Jodła kaukaska pochodzi z Azji Zachodniej, rośnie w górzystych rejonach Gruzji, Rosji oraz Turcji. W połowie dziewiętnastego wieku gatunek ten został...

Produkty na bazie wapna - idealne do pokoju dziecięcego i nie tylko

Ogrzewanie i klimatyzacja wysuszają powietrze. W konsekwencji, spędzanie większości czasu w zamkniętych pomieszczeniach ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie...

Na co zwrócić uwagę, przygotowując dom na zimę?

Okna, rynny, kominek trzeba przeglądnąć przed nadejściem zimy. Podpowiadamy, o czym jeszcze pamiętać, aby odpowiednio przygotować dom na zimę.

Reklama

Jarmuż - ostatnie, jesienne warzywo. Uprawa i odmiany

Po przymrozkach nadchodzi czas zbioru jarmużu. Jarmuż należy do rodziny kapustowatych i, co ciekawe, nie występuje w środowisku naturalnym, ale tylko i wyłącznie w uprawie. Jak na odmianę...

Modrzew europejski zniesie mróz, ale miejski smog niekoniecznie

Jesienią modrzew europejski pięknie przebarwia się na złoto żółty kolor. Prezentuje się wtedy niezwykle wspaniale, ale traci swój urok przez opadające i wszędzie...

Jak przygotować wygodny dom dla seniora?

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie ważne. Bez względu na to, czy starsza osoba wprowadza się do swoich dzieci i wnucząt, czy też woli mieszkać w pojedynkę, warto zadbać...

Jak dbać o granitowe i stalowe zlewy oraz baterie?

Choć w większości domów na dobre zagościły już zmywarki, to jednak zlewozmywak nadal spełnia istotną rolę, a strefa zmywania jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w kuchni. Poza zmywaniem...

Jak ocieplać w chłodne i wilgotne dni?

Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią, zimą czy nawet wczesną wiosną, bywa bardzo utrudnione. Pogoda często uniemożliwia takie czynności, jak klejenie płyt termoizolacyjnych...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY