Reklama

Uprawiamy cynie - kwiaty, z których spory jest pożytek

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 18-09-2017

Cynie długo kwitną i świetnie sprawdzają jako kwiaty cięte do wazonu. Fot. Pixabay

Cynie długo kwitną i świetnie sprawdzają jako kwiaty cięte do wazonu. Fot. Pixabay

Choć większości osób kwiaty te kojarzą się z wiejskim ogródkiem, to doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, a co najważniejsze, przyciągają motyle. Cynie kwitną nieprzerwanie od końca czerwca do pierwszych przymrozków. Ich uprawa nie jest kłopotliwa, a wielobarwne kwiaty są efektowne. Cynie świetnie nadają się na kwiaty cięte, utrzymują się w wazonach do 2 tygodni. Pamiętajmy jednak o tym, aby ścinać je, gdy są całkowicie rozwinięte. 

Kwiatostany cynii są osadzone na sztywnej i szorstkiej łodydze. Dolne płatki występują w wielu kolorach, są języczkowe, a płatki rurkowe są brązowe. Cynie kwitną od czerwca do późnej jesieni.

Uprawa cynii

Jak większość kwiatów, cynie lubią stanowiska słoneczne oraz żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby. Jeżeli mamy ziemię piaszczystą, to trzeba do niej dodać kompostu i torfu odkwaszonego, żeby poprawić jej jakość, strukturę i warunki wodne. Jeżeli mamy podłoże gliniaste, koniecznie musimy dodać piasku, kompostu lub torfu odkwaszonego, żeby rozluźnić podłoże. Ważne jest systematyczne podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie, a po obfitych lub długotrwałych opadach deszczu również spulchnianie podłoża. Przekwitłe kwiaty cynii usuwamy, aby kolejne mogły w pełni zakwitnąć.

Cynie rozmnażamy przez wysiew nasion, które odznaczają się dużą silą kiełkowania. Nasiona wysiewamy od połowy marca do płaskich doniczek wypełnionych wcześniej przygotowanym podłożem: ziemia ogrodowa połączona z piaskiem w stosunku 1:1. Warto przynieść dzień wcześniej ziemię do pomieszczenia, w którym będziemy siać, żeby się ogrzała.

Następnie wysiewamy nasiona, oprószamy ziemią i delikatnie przyklepujemy. Zraszamy i nakrywamy perforowana folią lub zwykłą spożywczą, w której robimy otwory za pomocą igły. Doniczkę stawiamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu i czekamy. Po siedmiu dniach cynie zaczynają kiełkować. Gdy na roślinach wyrośnie pierwsza para liści właściwych, wówczas pikujemy je, najlepiej do pojedynczych doniczek. Jeżeli nie mamy tyle miejsca na parapecie, to możemy przepikować je do większej donicy w rozstawie 10x10 cm.

Na dwa tygodnie przed wysadzeniem na miejsce stałe rośliny musimy zahartować. Ostatecznie cynie wysadzamy na miejsce stałe po „zimnej Zośce” (15 maja). Gdyby po tym terminie nadeszły przymrozki, koniecznie trzeba na noc okryć rabaty kwiatowe grubą białą agrowłókniną.

Nasiona cynii możemy wysiać do inspektu pod koniec marca (jeżeli zapowiada się w miarę ciepła wiosna) lub bezpośrednio do gruntu ale dopiero po ustąpieniu przymrozków. Z tym, że cynie zakwitną nam zdecydowanie później, niż te przygotowane z rozsady, czyli w sierpniu. Cynie wysokie sadzimy w rozstawie 30x30 cm, a niskie 15x15cm. Rośliny dobrze znoszą przesadzanie, nawet w okresie kwitnienia. Kwiaty cynii wytwornej pojawiają się po ok. 12 tygodniach od siewu, a cynii wąskolistnej po 7 tygodniach.

Nawożenie. Jeżeli do podłoża dodaliśmy kompostu, to nie musimy używać aż tak dużo specjalnego nawozu do roślin kwitnących. Ale jeżeli nie przygotowaliśmy podłoża pod cynie, wówczas powinniśmy podlewać je wodą z nawozem do kwitnących, przynajmniej raz na dwa tygodnie. 

Gatunki

Reklama

Cynia wytworna - najbardziej rozpowszechniona, wdzięczna roślina do wszelkich kombinacji, dzięki którym hodowcy cały czas tworzą nowe odmiany. Gatunek ten obejmuje rośliny wysokie rosnące do 90 cm oraz miniaturki dorastające zaledwie do 30 cm. Dużą zmienność znajdziemy wśród koszyczków, które mogą mieć pojedyncze lub pełne płatki, peoniowe,  kaktusowe, chryzantemowe, daliowe i pomponowe. Barwy kwiatów są przeróżne od spokojnych pastelowych łososiowych po krzykliwe czerwienie, róże, purpury, żółcie i pomarańcze. Wielkość koszyczków też jest zróżnicowana: od maleńkich, zaledwie 3 cm, aż do 15 cm średnicy.

Cynie daliowe dorastają do 90 cm wysokości, koszyczki kwiatowe również są duże, osiągają średnicę 12–15cm.

Odmiana „Burnus” dorasta do 55 cm wysokości, ma jaskrawo czerwone kwiaty.

„Illumination” i „Morena” dorastają do 90 cm wysokości, mają duże różowe kwiaty o średnicy 10–12 cm,

„Jowita” o kwiatach czerwono szkarłatnych,

„Lawa”, „Jowita” o kwiatach ciemnoczerwonych,

„Envy” o kwiatach zielonkawożółtych,

„Polar Bear” o kwiatach zielonkawobiałych,

„Eldorado” o kwiatach łososioworóżowych,

„Purple Prince” o kwiatach fioletowych,

„Dream” o kwiatach liliowych.

Cynie chryzantemowe dorastają do 60 cm wysokości i tworzą równie duże kwiatostany, jak daliowe. Znajdziemy tu:

„Blaze” o kwiatach szkarłatno-pomarańczowych,

„Orys”  o kwiatach pomarańczowych,

„Kirke” o kwiatach żółtych,

„Red Man” o kwiatach czerwonych,

„Empress” o kwiatach łososiowych,

„Coral Pink” o kwiatach koraloworóżowych.

Cynie kaktusowe zwane igiełkowymi, dorastają do 60–80 cm wysokości. W torebkach z nasionami „Burpees Spielarten” znajdziemy mix roślin o kwiatach pastelowych.

Można również kupić pojedyncze odmiany t.j.: „Inca”  o kwiatach mocno pomarańczowych, „Pinca” o kwiatach jasnoróżowych, „Lilac Emperor” o kwiatach ciemnofioletowych.

Cynie pomponowe dorastają do 50 cm wysokości, kwiaty maja drobne ale pełne. śród nich możemy wyróżnić grupę Liliput o kwiatach w intensywnych kolorach oraz grupę Thumbelina. Rośliny mogą mieć do 15 cm wysokości oraz pełne i pojedyncze kwiaty.

Cynia wąskolistna dorasta do 40 cm wysokości, ma krzaczasty pokrój i malutkie kwiaty o średnicy 4–6 cm. Kwitnie obficie i długo: od lipca do pierwszych przymrozków. Płatki języczkowe najczęściej występują w kolorze żółtym pomarańczowym lub białym, choć są i odmiany o kwiatach czerwonych, różowych, purpurowych, fioletowych oraz  dwubarwne.

Odmiana „Amulette White” o pojedynczych białych kwiatach i pomarańczowych środkach,

„Crystal White”  o kwiatach białych,

„Orange Star” o kwiatach intensywnie pomarańczowych,

„Chippendale” o kwiatach pojedynczych złocisto orzechowych,

„Persian Carpet” o kwiatach wielobarwnych,

„Starbright Mixed” o kwiatach złotych, pomarańczowych i białych.

„Starbright” dorasta do wysokości do 30 cm, tworzące kwiaty o jednym okółku kwiatów języczkowych, w kolorze białym oraz różnych odcieniach żółtego i pomarańczowego.

KOMENTARZE

Reklama

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem...

Stylowy dom na wąską działkę

Decydując się na zakup gotowego projektu domu warto najpierw sprawdzić czy wpasuje się w posiadaną działkę, zwłaszcza pod względem wielkości. Niestety coraz częściej, zwłaszcza na terenach miejskich działki są bardzo wąskie...

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do łóżka?

Sypialnia to nasze małe królestwo, które urządzamy z ogromną starannością. Dbamy o to, aby wszystko było takie, jak sobie wymarzyliśmy. Niestety, często skupiamy się na wyglądzie...

Walka z smogiem - termoizolacja domu

Wraz z sezonem grzewczym niczym bumerang powraca do nas także smog. Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, aż 33 znajduje...

Reklama

Wilczełyko pojawi się już niedługo

Podczas lekkich zim zakwita już w styczniu. Wawrzynek wilczełyko to jedna z pierwszych roślin, które zwiastują szybki koniec zimy. Kwiaty kuszą swym zapachem i przyciągają wzrok - wawrzynek kwitnie na biało lub różowo...

Ocieplenie wnętrza - porady aranżacyjne

Latem sprawdzają się powściągliwe dekoracje, duże przestrzenie i chłodne kolory. W zimie potrzebujemy jednak zupełnie innego klimatu. Wnętrze naszego domu ma być wtedy ciepłym i bezpiecznym miejscem. W tym artykule...

Zimowe róże, czyli ciemierniki. Piękne, ale trujące. Jak je uprawiać?

Zimą brakuje kolorowych akcentów, niewiele roślin kwitnie o tej porze. Wyjątek stanowią m.in. ciemierniki, rośliny odporne na mróz i kwitnące w zależności...

Funkcjonalność kuchni czyli klucz do sukcesu

Gdy kuchnia nie jest dobrze zorganizowana oraz podzielona na odpowiednie strefy nawet najlepsze umiejętności nie pomogą. Kluczem do sukcesu oprócz pasji do gotowania jest ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia...

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników na budowie?

Budownictwo ze względu na swoją specyfikę, jest branżą szczególnie narażoną na występowanie wypadków. Rocznie w Polsce w wypadkach na budowach rannych zostaje ponad 5 tys. osób. W 2016...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY