Reklama

Warto sadzić maliny w ogrodzie. Która odmiana najlepsza?

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 09-10-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Nic nie smakuje lepiej podczas przeziębienia, jak gorąca herbata z sokiem z leśnych malin przygotowana przez babcię lub mamę. Ostatnimi laty wędrówki po lesie nie należą do bezpiecznych ze względu na kleszcze, dlatego maliny powinniśmy uprawiać na działkach i w swoich przydomowych ogródkach. Można je sadzić na jesień lub wiosnę.

Dlaczego maliny są takie zdrowe?

Ponieważ zawierają dużo kwasów organicznych m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, pektyny, antocyjany, cukry, witaminy: C, E, B1, B2, B6 oraz potas, magnez, wapń, żelazo. Liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne przez co działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Maliny są niezastąpionym i niezawodnym środkiem przeciwgorączkowym, ponieważ pobudzają czynność gruczołów potowych, a pot podczas parowania obniża temperaturę ciała. Garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie łagodzą biegunkę oraz wzdęcia.

Podłoże

Malina preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie, próchniczne, żyzne, ale nie podmokłe. Przed posadzeniem najlepiej jest dodać do podłoża kompostu. Maliny dobrze rosną po roślinach kapustnych i po burakach, ponieważ pozostawiają one glebę żyzną i odchwaszczoną. Ziemniaki i pomidory nie są dobrym przedplonem, gdyż są gospodarzami grzybów atakujących system korzeniowy maliny.

Sadzenie

Aby krzewy malin dobrze rosły i plonowały powinny pochodzić z kwalifikowanych szkółek. Maliny z odkrytym korzeniem najlepiej jest sadzić wczesną wiosną po przymrozkach, które mogłyby je uszkodzić, albo jesienią, gdy jest więcej wilgoci w glebie.  Maliny zakupione w doniczkach można sadzić przez cały rok. Krzewy malinowe sadzimy w odległości co 50 cm od siebie, 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce. Można obsypać grządkę malinową sosnową korą, która chroni glebę przed wysychaniem i chwastami oraz utworzy kołderkę dla korzeni chroniąc je przed mrozem. Po posadzeniu grządkę podlewamy i przycinamy pędy malin tuż nad ziemią, na 3 oczka. Jeżeli sadzimy maliny jesienią, wówczas musimy uformować kopczyki z ziemi, zabezpieczające system korzeniowy przed przemarznięciem.

Nawożenie

Najlepiej jest stosować kompost wiosną każdego roku, ponieważ zawiera on wszystkie niezbędne składniki i nie sposób przenawozić nim uprawianych roślin. Jeżeli decydujemy się na nawożenie nawozami sztucznymi, to dawki obliczamy na podstawie wykonanej analizy gleby. Nigdy nie nawozimy na oko, bo łatwo możemy przenawozić i doprowadzić do zasolenia gleby.

Podlewanie

W okresie suszy maliny, jak inne rośliny, powinniśmy systematycznie podlewać, aby uzyskać wyczekiwane kwiaty i owoce.

Reklama

Cięcie malin nie jest trudne, trzeba tylko kierować się kilkoma zasadami. Jeżeli mamy maliny powtarzające owocowanie, wówczas po pierwszych zbiorach przycinamy pędy, które owocowały. Jesienią maliny ponownie zaowocują i wtedy takie pędy całkowicie wytniemy. Jednakże, przy takim prowadzeniu plony i same owoce malin są mniejsze, niż przy prowadzeniu krzewu na owocowanie tylko letnie lub tylko jesienne. Dlatego warto zdecydować się na jeden termin zbioru, owoce będą duże podobnie jak plony. Wycinamy również nadmierną ilość młodych jednorocznych pędów, tych najsłabszych oraz pędy chorei uszkodzone, które nadmiernie zagęszczają krzew. W jednym krzewie maliny zostawiamy tylko 5 głównych i mocnych pędów. Pozostawione pędy trzeba zawijać na drutach, lub przywiązać do palików. Cięcie malin owocujących na tegorocznych pędach odbywa się jesienią i polega na wycięciu wszystkich pędów tuż przy ziemi.

Maliny letnie – przycinamy jesienią: usuwamy wszystkie dwuletnie pędy, które zakończyły owocowanie.

Maliny jesienne – po jesiennym owocowaniu wycinamy pędy tuż przy ziemi. Niewycięte pędy będą dawały słabszy plon w przyszłym roku, poza tym są siedliskiem chorób i szkodników.

Jesienne:

Polana owocuje od sierpnia do listopada, jest odporna na choroby. Owoce ma duże, smaczne, słodkie najlepsze na przetwory. Jest bardzo plenna. Po owocowaniu pędy wycinamy.

Polka powtarza owocowanie, a owocuje na pędach jednorocznych. Owoce są bardzo duże, zwarte, nadają się do bezpośredniego spożycia, mrożenia i przetwórstwa.

Polesie powtarza owocowanie, które rozpoczyna nieco wcześniej niż Polana. Wzrost roślin średnio silny, może się lekko pokładać. Nie wytwarza zbyt dużo pędów przy roślinie matecznej. Owoce smaczne, słodkie, duże (zwłaszcza u roślin rosnących w niezbyt dużym zagęszczeniu). Kolor owoców ciemnoczerwony z niewielkim omszeniem. Owoce zarówno deserowe jak i do przetwórstwa. Odporna na choroby, przydatna do uprawy ekologicznej.

Poranna Rosa to odmiana o dużych, żółtych owocach, owocująca na tegorocznych pędach od początku września do końca sezonu wegetacyjnego, może powtarzać owocowanie w tradycyjnym terminie dojrzewania malin. Odmiana charakteryzuje się bardzo małą podatnością na gnicie owoców i zamierania pędów.

Pokusa – polecana do uprawy amatorskiej odmiana deserowa. Wytwarza owoce duże, kuliste lub lekko stożkowate. Owoce na pędach jednorocznych rozpoczynają dojrzewanie od połowy sierpnia.

Lloyd George – odmiana zagraniczna, owocująca powtórnie na przełomie września i października.

Letnie:

Pruska – to bujnie rosnąca odmiana, wytwarzająca duże owoce. Ze względu na wzrost wymaga rozpinania na drutach.

Benefis – średnio późna odmiana o sztywnych pędach i silnym wzroście. Duże, ciemnoczerwone owoce dojrzewają od połowy lipca.

Bristol – odmiana wytwarzająca nietypowe, czarne owoce. Rośnie bujnie, pędy dorastają do 4m długości, wymaga wiec podpór oraz przycinania. Kolce występują licznie i są zwrócone do dołu. Duże, kuliste owoce są niezwykle soczyste, aromatyczne i słodkie. Dojrzewa od połowy lipca. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, przetwarzania na dżemy i galaretki oraz do mrożenia. Odporna na mróz i choroby.

Glen Ample – szybko rosnąca, mrozoodporna odmiana, niezwykle popularna na całym świecie. Duże, czerwone owoce można zbierać przez długi czas.

Sokolica – owoce są smaczne, jasnoczerwone, duże, o kształcie tępo ściętego stożka, dojrzewające pod koniec czerwca. Jest mało podatna na choroby.

Laszka – ma słodkie, jędrne, stożkowe, ciemnoczerwone owoce, rośnie średnio silnie, a pędy są sztywne i kolczaste. Owocuje pod koniec czerwca. Jest umiarkowanie podatna na choroby pędów i mało podatna na szarą pleśń.

KOMENTARZE

Rzadko spotykane, ogrodowe rośliny owocowe

W ogrodzie sadzimy nie tylko rośliny ozdobne, ale też chętnie...

Jesienne owoce na przeziębienie

Nie wszyscy mają czas na zbieranie owoców i robienie przetworów, a szkoda, bo domowe...

Bezcenny rokitnik przyda się w ogrodzie

Z rokitnika można tworzyć żywopłoty nieformowane i sadzić go na nieużytkach...

Edukacyjny Sad Owocowy od wiosny na Lisiej Górze

Posadzone zostaną drzewa i krzewy owocowe, posiany trawnik. Obok roślin staną tabliczki informacyjne na temat każdej z nich. W tym małym sadzie staną także dwie drewniane ławeczki z drewnianych bali...

Agrest w przydomowych ogródkach - polecane odmiany

Uprawa agrestu w ciągu ostatnich lat zeszła na drugi plan ze względu na jego choroby, a szkoda. Owoce agrestu są jednymi z pierwszych owoców letnich i doskonale nadają się do przetworzenia na...

zobacz więcej
Reklama

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem...

Stylowy dom na wąską działkę

Decydując się na zakup gotowego projektu domu warto najpierw sprawdzić czy wpasuje się...

Najgorętsze miejscowości nad polskim morzem - tutaj warto zamieszkać

Czy czasami nachodzi Cię taka myśl, że chciałbyś zmienić swoje otoczenie? Na dłuższą bądź krótszą chwilę? Podobno długotrwałe przebywanie w tym...

Walka z smogiem - termoizolacja domu

Wraz z sezonem grzewczym niczym bumerang powraca do nas także smog. Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, aż 33 znajduje...

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do łóżka?

Sypialnia to nasze małe królestwo, które urządzamy z ogromną starannością. Dbamy o to, aby wszystko było takie, jak sobie wymarzyliśmy. Niestety, często skupiamy się na wyglądzie...

Reklama

Wilczełyko pojawi się już niedługo

Podczas lekkich zim zakwita już w styczniu. Wawrzynek wilczełyko to jedna z pierwszych roślin, które zwiastują szybki koniec zimy. Kwiaty kuszą swym zapachem i przyciągają wzrok - wawrzynek kwitnie na biało lub różowo...

Ocieplenie wnętrza - porady aranżacyjne

Latem sprawdzają się powściągliwe dekoracje, duże przestrzenie i chłodne kolory. W zimie potrzebujemy jednak zupełnie innego klimatu. Wnętrze naszego domu ma być wtedy ciepłym i bezpiecznym miejscem. W tym artykule...

Zimowe róże, czyli ciemierniki. Piękne, ale trujące. Jak je uprawiać?

Zimą brakuje kolorowych akcentów, niewiele roślin kwitnie o tej porze. Wyjątek stanowią m.in. ciemierniki, rośliny odporne na mróz i kwitnące w zależności...

Funkcjonalność kuchni czyli klucz do sukcesu

Gdy kuchnia nie jest dobrze zorganizowana oraz podzielona na odpowiednie strefy nawet najlepsze umiejętności nie pomogą. Kluczem do sukcesu oprócz pasji do gotowania jest ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia...

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników na budowie?

Budownictwo ze względu na swoją specyfikę, jest branżą szczególnie narażoną na występowanie wypadków. Rocznie w Polsce w wypadkach na budowach rannych zostaje ponad 5 tys. osób. W 2016...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY