Reklama

Trawa pampasowa ozdobi jesienny ogród. Posadź teraz

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 02-11-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Powoli przemija polska złota jesień. Jedynie ostatnie kwiaty astrów i dalii oraz trawy urozmaicają gołe grządki. Wśród pędów traw zimują owady i chowają się w nich drobne ptaszki – żeby przeczekać silny wiatr. Poza tym szumiący wśród pędów wiatr przegania panującą w ogrodzie ciszę. Warto kupić sadzonkę i posadzić ją jeszcze w tym roku.

Kortaderia pampasowa, okolcz srebrzysty czyli trawa pampasowa, bo o niej mowa, pochodzi z  południowo-amerykańskich stepów. Spotykana w Argentynie, Urugwaju, Brazylii i Chile. Jest  rośliną dwupienną, czyli występują osobniki żeńskie i męskie. Kwiatostany męskie są mniejsze i mniej dekoracyjne, a kwiatostany żeńskie są bardzo efektowne - kwitnące rośliny osiągają nawet do 3 m wysokości.

Trawa pampasowa kwitnie od września do października, kwiatostany mogą mieć kolor biały, kremowy, beżowy lub srebrzystoróżowy. Trawa ta rośnie silnie, dorasta do wysokości 3m. Liście są zielone, paskowane lub szarozielone, ostre na brzegach, szerokie do 2 cm, sztywne i długie, dlatego tworzą „fontannę”, nawet do 1-2 m wysokości.

Trawa pampasowa wymaga żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym pH oraz słonecznego i osłoniętego stanowiska. Może rosnąć przy ścianie domu, przy murze, na stoku, ale nigdy w obniżeniach terenu, miejscach zalewowych i na ciężkiej, zbitej gliniastej glebie. Niestety, lubi przemarzać, szczególnie różowo kwitnące egzemplarze i te o pstrych liściach.

Sadzonki

W szkółkach możemy kupić gotowe do wysadzenia sadzonki, pochodzące z podziału karp. Takie sadzonki z pewnością będą posiadały wszystkie cechy wybranej odmiany. Trawy możemy rozmnażać również z nasion. Jednakże nigdy nie mamy pewności, czy powtórzą one cechy rośliny matecznej.

Mając rozrośniętą trawę na swojej działce, możemy ją odmłodzić i rozmnożyć.  Podział jest prosty – odcinamy fragment karpy za pomocą sztychówki i wsadzamy na nowe, uprzednio przygotowane miejsce, albo możemy podarować dobremu sąsiadowi. Pamiętajmy tylko o podlewaniu i porządnym okrywaniu młodych sadzonek podczas mroźnych i bezśnieżnych zim.

Siew nasion

Reklama

Nasiona wysiewamy do doniczek z ziemią ogrodową zmieszaną z piaskiem i odkwaszonym torfem, od marca do maja. Równomiernie rozsypujemy nasiona na powierzchni gleby, delikatnie ubijamy i zraszamy. Warto okryć doniczkę folią spożywczą i ponakłuwać w kilku miejscach. Stworzymy w ten sposób specyficzny mikroklimat przyspieszający i ułatwiający wzrost roślin.

Doniczki stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Do dobrego kiełkowania trawy potrzebują temperatury 20-22 st. C. Pierwsze kiełki pojawią się po 14-24 dniach. Gdy podrosną, musimy je przepikować do większych doniczek o średnicy 8-10 cm do takiej samej mieszanki gleby, w której kiełkowały. W okresie letnim doniczki z trawą powinny stać w jasnym miejscu, najlepiej w  inspekcie. Na okres pierwszej zimy doniczki przenosimy do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 2-3 st. C. Młode trawy wysadzamy na miejsce w maju, po ostatnich przymrozkach.

Pielęgnacja trawy pampasowej

Ważne jest systematyczne podlewanie – w okresach suszy przynajmniej raz w tygodniu oraz zasilanie np. co 3 tygodnie. Warto podczas podlewania domieszać np. Azofoskę lub popularny płynny nawóz do roślin kwitnących. Jesienią uzupełnimy niedobory potasu stosując np. Superfosfat lub sporo kompostu, który mieszamy z podłożem.

Na zimę, ale dopiero po pierwszych przymrozkach, rośliny trzeba związać, dobrze osuszyć – jak agawy i jeszcze dokładniej okryć. Szczególnie odmiany różowo kwitnące i o pstrych liściach, ponieważ są bardziej wrażliwe na mróz niż pozostałe. Warstwa ochronna powinna mieć około 50 cm grubości, a zastosowane maty, liście lub stroisz powinny być suche podczas okrywania karpy. Nad całością można położyć drewnianą skrzynkę, która zabezpieczy kołderkę przed wiatrem lub ciekawskimi zwierzętami.

Odmiany 

Już ponad 50 odmian trawy pampasowej zostało wyselekcjonowanych przez hodowców i botaników, ale zwykle na rynku spotkamy ich kilkanaście. Warto kupić odmianę „Pumila”, która jest najbardziej przystosowana od naszego klimatu, dorasta do wysokości 1,8m i ma kremowe kwiaty.

Ciekawą odmianą jest „Rosea” o czerwonych kwiatach, „Remorino”o srebrnych kwiatach, wysoka odmiana (dorasta do 3m) „Sunningdale Silver o srebrnych kwiatach wysoko ponad liśćmi. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Nasiona trawy pampasowej można kupić od 2 - 15 zł za opakowanie. Sadzonkę kupimy już za 10 zł. Im większa - starsza roślina, tym więcej kosztuje. Zawsze pytajmy o wysokość rośliny i jej mrozoodporność. Kwiaty mogą nas zaskoczyć.

KOMENTARZE

Otoczenie domu to nie tylko rośliny

Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie...

Nowa drużyna PGE Marma Rzeszów w Millenium Hall

W piątkowy wieczór, dwa miesiące przed inauguracją...

Ogród - zielone zacisze Greinplast

Zarówno projektowanie ogrodów, jak również ich urządzanie, są czynnościami...

Jan Półzięć, uczestnik maratonu bostońskiego: To był horror

Słyszałem wybuch, widziałem, że coś się stało, bo karetki jeździły jak zwariowane. To był horror - tak opisuje wydarzenia z Bostonu Jan Półzięć ze Strzyżowa...

PiS jest silny słabością Platformy

Z dr. Bartłomiejem Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Jaromir Kwiatkowski.

zobacz więcej
Reklama

W poszukiwaniu czystej formy czyli minimalizm wnętrz

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest...

Remontowy must have

Remont na całego? Jeśli sądzisz, że powinien być zrobiony raz a porządnie, zainwestuj w porządny sprzęt...

Kiedy posiać kwiaty? Jak się zabrać za siew roślin ozdobnych?

Producenci kwiatów już rozpoczęli uprawę niektórych roślin ozdobnych. Jeżeli mamy miejsce, czas i ochotę, to sami możemy podjąć próbę wyhodowania różnych...

Czysto, że aż lśni- najlepsze sposoby na osad kamienny!

Kto nie zna osadów tworzących się wokół baterii, czy na elementach ceramiki łazienkowej? To niestety powszechny i powracający problem.W "walce z osadem nie musimy inwestować w...

Uchybienia w montażu okien - jak ich uniknąć?

Co raz częściej poszukujemy okien o wysokich parametrach technicznych, z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Nawet najlepsze okna nie będą dobrze nam służyły, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane...

Reklama

Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Koszenie trawy jest jedną z podstawowych czynności ogrodniczych. Aby murawa wokół domu prezentowała się znakomicie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę. Podstawowym kryterium wyboru rodzaju napędu kosiarki będzie dostęp do...

Rannik zimowy najszybciej zakwitnie w ogrodzie

Ta mała krzewinka, o wzniesionym pokroju dorasta do 5-10 cm wysokości. Jej ozdobą są żółte kwiaty (jak u ziarnopłonu), pachnące i miododajne. Zwieńczeniem korony kwiatowej są zielone, powycinane liście...

Jego Wysokość Pomidor

Królują na polskich stołach. Co raz częściej wzorem kuchni śródziemnomorskiej sięgamy po nie smażone i grillowane oraz niezwykle aromatyczne suszone. Ale co zrobić, by pełne mikroelementów pomidory dobrze rosły?

Seler - niepozorna bomba witaminowa

Zachwycano się nim już w starożytności. Jeśli wierzyć Homerowi, jego zapach "podobał się samym bogom". Madame de Pompadour, chcąc rozpalić rządze króla Ludwika XV wykorzystywała go jako afrodyzjak. Wygląda niepozornie...

Judaszowiec - uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany widok. Zauroczy każdego swoimi przepięknymi kwiatami, które pojawiają się nie tylko na pędach, ale także na konarach, a nawet na pniu. Nazwa...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY