Reklama

Berberys najpiękniejszy jesienią. Polecamy najciekawsze odmiany

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 10-11-2017

Barwne krzewy berberysu ozdabiają jesienny ogród. Fot. Pixabay

Barwne krzewy berberysu ozdabiają jesienny ogród. Fot. Pixabay

Berberys pospolity czyli kwaśnica rośnie w całej Europie, również w Polsce, ale bywa niszczony ze względu na rdzę źdźbłową, której jest żywicielem pośrednim. Warto go posadzić w ogrodzie – pięknie ozdobi go jesienią.

Berberys Wilsona jest niskim, gęstym, ciernistym krzewem o małych, wąskich i pół zimozielonych liściach. Bardzo podobny do niego jest berberys wiązkowy. Berberys koreański to wyprostowany, wysoki krzew odporny na mróz i rdzę. Powstał nawet berberys Chopina, który jest mieszańcem koreańskiego i pospolitego. Do berberysów zimozielonych i najbardziej mrozoodpornych, które pochodzą z Chin zaliczamy: berberys Juliany (wyprostowany, ciernisty krzew o wąskich, skórzastych i zielonych liściach); i brodawkowaty (niski krzew przypominający b. Thunberga).

Najbardziej rozpowszechniony jest berberys Thunberga, który pochodzi z Japonii i jest odporny na rdzę źdźbłową. Jest niezwykle dekoracyjnym krzewem, właściwie o każdej porze roku. W zależności od odmiany posiada liście od żółtych, przez zielone, po bordowe z obwódką lub bez. Pokrój krzewów też bywa różny od miniaturowych kul, przez kolumnowe do szeroko krzewiących się. Jesienią liście pięknie przebarwiają się tworząc jeden z ostatnich barwnych akcentów. Po opadnięciu liści zostają owoce, które możemy spożytkować lub pozostawić dla ptaków. Ze świeżych owoców można przyrządzić soki, syropy, dżemy, nalewki i wino. Owoce można suszyć, dodawać do herbaty lub do musli. Razem z liśćmi (można jeść je na surowo) sprawdzają się jako dekoracja deserów i ciast.

Berberys jest rośliną mało wymagającą

Preferuje stanowiska w pełnym słońcu ale dobrze rośnie również w półcieniu. Berberys lubi glebę umiarkowanie żyzną i wilgotną, lekką piaszczysto gliniastą i przepuszczalną. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, ale niektóre odmiany mogą w mroźne i bezśnieżne zimy przemarzać. Większość odmian przeznaczonych na żywopłoty i prowadzonych w formie naturalnej dorasta do 3 m wysokości i szerokości. Pędy pionowe są słabo rozgałęzione lub lekko łukowato wygięte. Liście maja kształt eliptyczny o brzegach drobno piłkowanych. U odmiany 'Golden Ring' brzegi liści dodatkowo mają kremową obwódkę. Wszystkie pędy są pokryte drobnymi cierniami, które wbite w nadmiarze, ciężko jest usunąć z dłoni. Berberys kwitnie w maju i czerwcu, ale niezbyt atrakcyjnie: tworzy zwisające grona z bladymi kwiatkami, które nieładnie pachną. Za to jesienią dojrzewają czerwone podłużne owoce.

Berberys praktycznie nie choruje i rzadko bywa atakowany przez szkodniki. Najczęściej chorują krzewy posadzone w cieniu, w wilgotnej glebie i miejscu nieprzewiewnym. Latem, po obu stronach blaszki liściowej i na młodych pędach pojawia się mączysty nalot. To mączniak prawdziwy. Po zauważeniu pierwszych objawów należy usuwać porażone części rośliny i opryskać preparatem Dithane NeoTec 75 WG lub Topsin M 500 SC. Opryski powtarzamy 2 lub 3 razy w odstępach co 7-10 dni, stosując dwa preparaty naprzemiennie. Ważne, aby jesienią dokładnie wygrabić wszystkie opadłe liście. Dzięki temu zmniejszymy ilość patogenów.

Reklama

Cięcie. Po posadzeniu krzewów przeznaczonych na żywopłot musimy je skrócić o 30%. Dzięki temu lepiej się ukorzenią i rozkrzewią. Następnie, każdego roku w maju, najlepiej po kwitnieniu, a potem w lipcu znów delikatnie przycinamy żywopłot utrzymując jego kształt. Odmian o pokroju kuli np. ‘Bagatelle’ nie musimy przycinać.

Po kilku latach należy wprowadzić cięcie odmładzające, które polega na usuwaniu starych pędów. Po kwitnieniu usuwamy do 20% takich pędów na wysokości około 30 cm od ziemi. Z pąków bocznych wybiją nowe pędy, które zakwitną i zaowocują w przyszłym roku. Dzięki temu, że berberysy tworzą zbite i gęste krzewy, doskonale nadają się na żywopłot obronny.

Nawożenie warto wykonać każdego roku nawozem o długim działaniu typu Osmocote. Nawozimy zawsze na wiosnę, bo nawóz działa do 6 miesięcy. Opakowanie 15 kg kupimy już za 330 zł.

Podlewanie jest konieczne przy długotrwałej suszy. Zawsze podlewamy glebę, nie liście. Podlewamy o stałej porze, np. wieczorem i w te same dni tygodnia. (rośliny podlewane podczas suszy przyzwyczaja się do podlewania i nie szukają wody w głębszych warstwach gleby).

Odmiany wysokie

'Atropurpurea' to ciernisty krzew o pokroju kopuły, dorasta do 2 m wysokości. Liście są purpurowoczerwone, opadają na zimę. To odporny na złe warunki krzew, często sadzony w parkach i jako krzew na żywopłot.

'Golden Ring' to ciernisty krzew o pokroju kopuły, dorasta do 3m wysokości. Liście są purpurowoczerwone z wąską żółtą obwódką, opadają na zimę. To odporny na złe warunki krzew, często sadzony w parkach i jako krzew na żywopłot.

'Rose Glow' ciernisty krzew tworzący kopułę dorastającą do 2 m wysokości. Liście są pstre: purpurowo różowo białe.

'Kórnik' tworzy kopułę dorastająca do 2 m wysokości. Liście ma zielone z marmurkowym białym nakrapianiem. Latem liście stają się zielone.

'Erecta' to kolumnowy i wąski, ciernisty krzew, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są zielone i opadają na zimę. Można posadzić go jako żywopłot lub soliter.

'Helmond Pillar' to kolumnowy i wąski, ciernisty krzew, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są sezonowe i purpurowoczerwone.

'Powwow' krzew o kolumnowym pokroju dorasta do 1,5 m wysokości. Liście na wiosnę są cytrynowożółte, potem zielone z kremowymi plamkami, a jesienią pomarańczowoczerwone. Jest mało odporna na mróz i warunki stresowe.

'Red Pillar' to wyprostowany krzew z lekko rozkładającymi się na boki pędami. Dorasta do 1,5m wysokości, liście są purpurowo czerwone, sezonowe.

Odmiany niskie

'Bagatelle' dorasta do 40cm wysokości i szerokości. Liście ssą brązowoczerwone, a jesienią szkarłatne.

'Kobold' tworzy kulkę o wysokości 50cm, liście są ciemnozielone, a jesienią szkarłatne. Nadaje się na obwódki.

'Atropurpurea Nana' dorasta do wysokości 60cm i 1m szerokości. Nadaje się na obwódki i na skalniaki. Liście ma purpurowobrązowe, a jesienią szkarłatne.

'Aurea' dorasta do 1m wysokości szerokości. Liście ma jaskrawożółte. Najlepiej rośnie w półcieniu, ponieważ w pełnym słońcu ulega poparzeniu.

'Bogozam' tworzy kulę o wysokości 40cm. Liście są złotożółte. Jest bardziej wytrzymały na słońce niż 'Aurea'.

KOMENTARZE

Reklama

Jak urządzić przedpokój w małym mieszkaniu?

Przedpokój to pomieszczenie, które nasi goście widzą...

Narożnik - czy to dobry wybór do salonu?

Dobór odpowiednich mebli do salonu nie należy do najłatwiejszych...

Pęknięcia na ścianach - jak je załatać?

Przyczyną pęknięć są najczęściej drgania podłoża lub ścian...

Jak przywrócić blask kuchennym urządzeniom?

W kuchni bez wątpienia, zawsze powinna panować nienaganna czystość. W końcu to miejsce, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki. Czasem jednak kuchnia, przypomina bardziej warsztat twórczy. Wydawać...

Alarm - sposób, by uchronić dom przed włamaniem

Media i policja co roku przestrzegają przed wzrostem liczby włamań na przełomie grudnia i stycznia, kiedy przypada kilka świąt tuż po sobie. Dłuższy urlop skłania ku wyjazdom poza miejsce zamieszkania...

Trochę szczęścia na Nowy Rok - Paulownia cesarska, czyli drzewko szczęścia

Paulownia tomentosa – paulownia omszona (pawłownia) nazywana również królewską na cześć królowej holenderskiej i carskiej księżnej...

Reklama

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem tylko dobrze przemyślany i przyjazny wystrój sprawia, że czujemy się w nim komfortowo. Jeszcze większa radość w tym, gdy mieszkanie urządzone...

Jak opóźnić opadanie igieł z choinek i stroików świątecznych

Świąteczne dekoracje zazwyczaj wykonywane są na bazie żywych gałązek jedlinowych, pędów poinsecji z różnymi kolorowymi i świecącymi dodatkami. Jeżeli mamy...

Najgorętsze miejscowości nad polskim morzem - tutaj warto zamieszkać

Czy czasami nachodzi Cię taka myśl, że chciałbyś zmienić swoje otoczenie? Na dłuższą bądź krótszą chwilę? Podobno długotrwałe przebywanie w tym...

Zimowe róże, czyli ciemierniki. Piękne, ale trujące. Jak je uprawiać?

Zimą brakuje kolorowych akcentów, niewiele roślin kwitnie o tej porze. Wyjątek stanowią m.in. ciemierniki, rośliny odporne na mróz i kwitnące w zależności...

Zero Waste - ekologiczne trendy w prowadzeniu domu

Zero Waste – to modny trend. Coraz częściej mówi się o tym, w jaki sposób prowadzić gospodarstwo domowe w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, jak ograniczyć do minimum ilość generowanych odpadów...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY