Reklama

Berberys najpiękniejszy jesienią. Polecamy najciekawsze odmiany

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 10-11-2017

Barwne krzewy berberysu ozdabiają jesienny ogród. Fot. Pixabay

Barwne krzewy berberysu ozdabiają jesienny ogród. Fot. Pixabay

Berberys pospolity czyli kwaśnica rośnie w całej Europie, również w Polsce, ale bywa niszczony ze względu na rdzę źdźbłową, której jest żywicielem pośrednim. Warto go posadzić w ogrodzie – pięknie ozdobi go jesienią.

Berberys Wilsona jest niskim, gęstym, ciernistym krzewem o małych, wąskich i pół zimozielonych liściach. Bardzo podobny do niego jest berberys wiązkowy. Berberys koreański to wyprostowany, wysoki krzew odporny na mróz i rdzę. Powstał nawet berberys Chopina, który jest mieszańcem koreańskiego i pospolitego. Do berberysów zimozielonych i najbardziej mrozoodpornych, które pochodzą z Chin zaliczamy: berberys Juliany (wyprostowany, ciernisty krzew o wąskich, skórzastych i zielonych liściach); i brodawkowaty (niski krzew przypominający b. Thunberga).

Najbardziej rozpowszechniony jest berberys Thunberga, który pochodzi z Japonii i jest odporny na rdzę źdźbłową. Jest niezwykle dekoracyjnym krzewem, właściwie o każdej porze roku. W zależności od odmiany posiada liście od żółtych, przez zielone, po bordowe z obwódką lub bez. Pokrój krzewów też bywa różny od miniaturowych kul, przez kolumnowe do szeroko krzewiących się. Jesienią liście pięknie przebarwiają się tworząc jeden z ostatnich barwnych akcentów. Po opadnięciu liści zostają owoce, które możemy spożytkować lub pozostawić dla ptaków. Ze świeżych owoców można przyrządzić soki, syropy, dżemy, nalewki i wino. Owoce można suszyć, dodawać do herbaty lub do musli. Razem z liśćmi (można jeść je na surowo) sprawdzają się jako dekoracja deserów i ciast.

Berberys jest rośliną mało wymagającą

Preferuje stanowiska w pełnym słońcu ale dobrze rośnie również w półcieniu. Berberys lubi glebę umiarkowanie żyzną i wilgotną, lekką piaszczysto gliniastą i przepuszczalną. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, ale niektóre odmiany mogą w mroźne i bezśnieżne zimy przemarzać. Większość odmian przeznaczonych na żywopłoty i prowadzonych w formie naturalnej dorasta do 3 m wysokości i szerokości. Pędy pionowe są słabo rozgałęzione lub lekko łukowato wygięte. Liście maja kształt eliptyczny o brzegach drobno piłkowanych. U odmiany 'Golden Ring' brzegi liści dodatkowo mają kremową obwódkę. Wszystkie pędy są pokryte drobnymi cierniami, które wbite w nadmiarze, ciężko jest usunąć z dłoni. Berberys kwitnie w maju i czerwcu, ale niezbyt atrakcyjnie: tworzy zwisające grona z bladymi kwiatkami, które nieładnie pachną. Za to jesienią dojrzewają czerwone podłużne owoce.

Berberys praktycznie nie choruje i rzadko bywa atakowany przez szkodniki. Najczęściej chorują krzewy posadzone w cieniu, w wilgotnej glebie i miejscu nieprzewiewnym. Latem, po obu stronach blaszki liściowej i na młodych pędach pojawia się mączysty nalot. To mączniak prawdziwy. Po zauważeniu pierwszych objawów należy usuwać porażone części rośliny i opryskać preparatem Dithane NeoTec 75 WG lub Topsin M 500 SC. Opryski powtarzamy 2 lub 3 razy w odstępach co 7-10 dni, stosując dwa preparaty naprzemiennie. Ważne, aby jesienią dokładnie wygrabić wszystkie opadłe liście. Dzięki temu zmniejszymy ilość patogenów.

Reklama

Cięcie. Po posadzeniu krzewów przeznaczonych na żywopłot musimy je skrócić o 30%. Dzięki temu lepiej się ukorzenią i rozkrzewią. Następnie, każdego roku w maju, najlepiej po kwitnieniu, a potem w lipcu znów delikatnie przycinamy żywopłot utrzymując jego kształt. Odmian o pokroju kuli np. ‘Bagatelle’ nie musimy przycinać.

Po kilku latach należy wprowadzić cięcie odmładzające, które polega na usuwaniu starych pędów. Po kwitnieniu usuwamy do 20% takich pędów na wysokości około 30 cm od ziemi. Z pąków bocznych wybiją nowe pędy, które zakwitną i zaowocują w przyszłym roku. Dzięki temu, że berberysy tworzą zbite i gęste krzewy, doskonale nadają się na żywopłot obronny.

Nawożenie warto wykonać każdego roku nawozem o długim działaniu typu Osmocote. Nawozimy zawsze na wiosnę, bo nawóz działa do 6 miesięcy. Opakowanie 15 kg kupimy już za 330 zł.

Podlewanie jest konieczne przy długotrwałej suszy. Zawsze podlewamy glebę, nie liście. Podlewamy o stałej porze, np. wieczorem i w te same dni tygodnia. (rośliny podlewane podczas suszy przyzwyczaja się do podlewania i nie szukają wody w głębszych warstwach gleby).

Odmiany wysokie

'Atropurpurea' to ciernisty krzew o pokroju kopuły, dorasta do 2 m wysokości. Liście są purpurowoczerwone, opadają na zimę. To odporny na złe warunki krzew, często sadzony w parkach i jako krzew na żywopłot.

'Golden Ring' to ciernisty krzew o pokroju kopuły, dorasta do 3m wysokości. Liście są purpurowoczerwone z wąską żółtą obwódką, opadają na zimę. To odporny na złe warunki krzew, często sadzony w parkach i jako krzew na żywopłot.

'Rose Glow' ciernisty krzew tworzący kopułę dorastającą do 2 m wysokości. Liście są pstre: purpurowo różowo białe.

'Kórnik' tworzy kopułę dorastająca do 2 m wysokości. Liście ma zielone z marmurkowym białym nakrapianiem. Latem liście stają się zielone.

'Erecta' to kolumnowy i wąski, ciernisty krzew, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są zielone i opadają na zimę. Można posadzić go jako żywopłot lub soliter.

'Helmond Pillar' to kolumnowy i wąski, ciernisty krzew, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są sezonowe i purpurowoczerwone.

'Powwow' krzew o kolumnowym pokroju dorasta do 1,5 m wysokości. Liście na wiosnę są cytrynowożółte, potem zielone z kremowymi plamkami, a jesienią pomarańczowoczerwone. Jest mało odporna na mróz i warunki stresowe.

'Red Pillar' to wyprostowany krzew z lekko rozkładającymi się na boki pędami. Dorasta do 1,5m wysokości, liście są purpurowo czerwone, sezonowe.

Odmiany niskie

'Bagatelle' dorasta do 40cm wysokości i szerokości. Liście ssą brązowoczerwone, a jesienią szkarłatne.

'Kobold' tworzy kulkę o wysokości 50cm, liście są ciemnozielone, a jesienią szkarłatne. Nadaje się na obwódki.

'Atropurpurea Nana' dorasta do wysokości 60cm i 1m szerokości. Nadaje się na obwódki i na skalniaki. Liście ma purpurowobrązowe, a jesienią szkarłatne.

'Aurea' dorasta do 1m wysokości szerokości. Liście ma jaskrawożółte. Najlepiej rośnie w półcieniu, ponieważ w pełnym słońcu ulega poparzeniu.

'Bogozam' tworzy kulę o wysokości 40cm. Liście są złotożółte. Jest bardziej wytrzymały na słońce niż 'Aurea'.

KOMENTARZE

Reklama

Nowa kuchnia w jeden weekend

Kuchnia często jest sercem domu. To w niej spędzamy większość czasu w gronie najbliższych...

Domowy kosz na śmieci - już nie tylko pod zlewem

Wolnostojący z workiem i pokrywką, bezdotykowy, prosty zestaw do segregacji śmieci czy może mechaniczny utylizator? Ilość dostępnych na rynku rozwiązań, może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy...

Buraki czerwone na jesienne chłody

Buraki czerwone to nie tylko ćwikła czy podstawa popularnej zupy, ale też zdrowe chipsy i sok z buraków będący panaceum na wszystkie choroby. Warzywo to regularnie spożywane pod różnymi postaciami w okresie jesiennym podniesie...

Wielka Brytania na wyciągnięcie ręki, czyli przyklejamy fototapetę z Londynem

Londyn, podobnie jak wiele współczesnych metropolii, w sposób unikalny łączy przeszłość z teraźniejszością. Obok zabytkowych katedr...

Reklama

Ocieplanie budynków za pomocą płyty fenolowej - nowoczesne technologie

Choć w Polsce o ocieplaniu budynków zaczęło się robić naprawdę głośno zaledwie kilkanaście lat temu, to historia tego zagadnienia swoimi korzeniami...

Naprawiamy trawnik po lecie - wypalone miejsce po basenie i donicach

Po upalnym lecie i przy braku systematycznego nawadniania przydomowy trawnik nie prezentuje się zbyt dobrze. Trawa może być żółta i zeschnięta, wręcz wypalona...

Warto sadzić maliny w ogrodzie. Która odmiana najlepsza?

Nic nie smakuje lepiej podczas przeziębienia, jak gorąca herbata z sokiem z leśnych malin przygotowana przez babcię lub mamę. Ostatnimi laty wędrówki po lesie nie należą do bezpiecznych...

Jak sprzątać, by kurz szybko nie wracał

Ile czasu będziemy poświęcać porządkom, można zaplanować już na etapie urządzania. Wybierając meble i sprzęty, zwróćmy uwagę na takie materiały, które nie tylko pozwolą nam w szybki sposób pozbyć się...

Spiek kwarcowy i drewno, czyli najmodniejszy stół do jadalni

Stół do jadalni inny niż wszystkie? Jeśli myślisz, że do tak prostego mebla niewiele już można wnieść nowego, zerknij na dzieła włoskich projektantów z Werony, miasta...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY