Reklama

Zabezpieczanie roślin na zimę - okrywamy dopiero przy mrozach

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 04-12-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Zima zimie nierówna, dlatego każdego roku stajemy przed dylematem: już otulać rośliny, czy jeszcze poczekać. Generalnie, rośliny zabezpieczamy przed chłodem, gdy temperatura przez całą dobę i przez kilka dni z rzędu jest ujemna. Jeżeli synoptycy zapowiadają małe przymrozki, to nie okrywamy roślin, ponieważ będzie im za ciepło. Powinniśmy śledzić prognozy pogody, żeby w odpowiednim momencie otulić rośliny, czyli: przed nadejściem mrozów lub zimnych wiatrów z kierunków północnych i wschodnich, przy jednoczesnym braku pokrywy śnieżnej.

Do okrywania roślin używamy białej, grubej (zimowej) agrowłókniny, tradycyjnej lub biodegradalnej, papieru falistego lub słomy, trzciny, pędów kukurydzy, stroiszu, trocin i kory. Nigdy nie używamy do owijania folii, ponieważ rośliny po nią nie oddychają, zaparzają się i w rezultacie szybciej przemarzają.

Jak otulamy rośliny?

Przed nadejściem prawdziwej – mroźnej i śnieżnej zimy, wrażliwe rośliny otulamy kilkoma warstwami włókniny. Możemy zrobić chochoły ze słomy, trzciny lub kukurydzy, kryjąc w ich wnętrzu róże, irgi, krzewuszki, trzmieliny, azalie i inne rośliny szczepione na pniu.

Jeżeli nie mamy takich materiałów, wówczas część szczepioną owijamy kilkoma warstwami włókniny, dodatkowo owijamy pień, uprzednio usypując z gleby kopczyk nad korzeniami. Warstwy włókniny łączmy za pomocą sznurka lub zszywamy zszywaczem. Można przyozdobić takie kaptury za pomocą kolorowej wstążki – ogród stanie się weselszy. Zimowa osłona nie może być zbyt szczelna, bo brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób.

Róże rabatowe obowiązkowo kopczykujemy ziemią, trocinami lub korą i stroiszem.

Jeżeli aura będzie bardziej jesienna niż zimowa, ale nocą pojawi się mróz, a w ciągu dnia zimny wiatr, wówczas nasze rośliny będą cierpieć. Koniecznie musimy zabezpieczyć je przed takimi warunkami i owinąć w dwie – trzy warstwy włókniny.

Co otulamy?

Reklama

Wszystkie posadzone tej jesieni: cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów i krokusów, azalie, różaneczniki, hortensje, pierisy, żywotniki wschodnie, cyprysiki, wszystkie niemrozoodporne krzewy posadzone w tym roku i szczepione formy roślin.

Trawy i juki oraz kolumnowe formy iglaków np.: jałowce, cyprysiki, należy obwiązać sznurkiem, żeby świeży i mokry śnieg ich nie obłamał. Dodatkowo trawy można obłożyć jedliną lub usypać kopczyk z trocin lub kory.

W sadzie należy kopczykować i zabezpieczyć jedliną najmłodsze drzewka posadzone w tym roku. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia mocnych mrozów, trzeba wyłożyć obornik dookoła drzewka (ale tak, żeby nie dotykał do pnia) i zasypać go ziemią i owinąć drzewka białą agrowłókniną. Dodatkowo drzewka owocowe można owinąć od dołu plastikową siatką, która zabezpieczy rośliny przez zającami.

Wycinamy z jeżyn wszystkie pędy, które owocowały w tym roku i zabezpieczamy ją przed przemarznięciem. Można obłożyć pędy słomą lub zadołować.

Rośliny pozostawione w donicach na tarasie lub balkonie również należy zabezpieczyć na zimę. Najważniejsza jest bryła korzeniowa. Donice z każdej strony obkładamy grubym styropianem, folią bąbelkową i papierem falistym. Dodatkowo stawiamy donice np. na palecie. Ziemię w donicy obsypujemy warstwą trocin, torfu, kory i liści, dodatkowo zabezpieczamy siatką, żeby wiatr nie wywiał materiału. Tak przygotowana donicę ustawiamy w zacisznym miejscu.

Do nastania mrozów i podczas każdej odwilży musimy podlewać rośliny w donicach. Jeżeli podczas zimy nie będzie mrozu, to tym bardziej musimy pamiętać o podlewaniu: systematycznie, ale z umiarem.

Jeżeli hodujemy drzewka iglaste, powinniśmy je obwiązać sznurkiem, aby padający śnieg nie obłamał pędów. Zimą i na przedwiośniu słońce mocno dogrzewa do balkonu. Warto go wówczas zacienić stosując siatkę maskującą lub białą włókninę. Ograniczymy w ten sposób parowanie wody z roślin i stworzymy dodatkową ochronę przed wiatrem. Z nastaniem ciepłych dni ściągamy kolejno warstwy zabezpieczające nasze rośliny.

Najwięcej uszkodzeń mrozowych pojawia się w okresie wczesnowiosennym, gdy słońce w dzień świeci mocniej, a nocą ściska mróz. Rośliny rabatowe można obficie zrosić tak, aby woda na nich zamarzła. Powstały na roślinach lód ochroni przed mrozem. Najwygodniej jednak jest okryć cienką warstwą włókniny najbardziej wrażliwe rośliny i ściągnąć ją po ustąpieniu przymrozka.

KOMENTARZE

Reklama

Judaszowiec - uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany...

Kolejny rekord padł! Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych...

Świąteczny stojak na kwiaty

Szukasz pomysłu na efektowną dekorację wielkanocnego stołu? Sprawdź, jak własnoręcznie...

Podnośniki meblowe- mniej siły większa swoboda

Podnośniki to z pewnością meblarska rewolucja. Za ich zastosowaniem opowiadają się nie tylko esteci. Proste wykończenie i możliwość doboru szafki bez zbędnych uchwytów ucieszy i tych, którzy...

Targi Aranżacji Wnętrz Home Design już za nami!

Blisko 70 wystawców, liczne warsztaty, prelekcje, wystawy artystów sztuki użytkowej i 3000 odwiedzających, konkursy, nowe znajomości, wśród wystawców i wielkie zainteresowanie odwiedzających –...

Samodzielne silikonowanie - co warto wiedzieć?

Uszczelniacze zwane silikonami to produkty, które przydają się przy wielu pracach budowlano-remontowych. Dzięki wszechstronnym właściwościom często wykorzystywane są do wykonywania różnorodnych...

Reklama

Aromatyczna bylina - znakomita nie tylko jako dodatek do pizzy.

Regularnie spożywane listki oregano poprawiają apetyt i pozytywnie działają na cały układ trawienny i wszelkie problemy gastryczne. Warto dodać suszone lub świeże liście...

Układamy kostkę brukową - jak zrobić to prawidłowo?

Układanie kostki brukowej przed domem bardzo często zlecamy fachowcom. Możemy jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli zdecydujemy się tę czynność wykonać samemu. Konieczna będzie...

Jak pomóc naszej elewacji ?

Renowacja elewacji pozwala kontrolować procesy jej starzenia się. Wymaga dokładności i zachowania odpowiedniej kolejności prac. Ważnym elementem jest również wybór dobrych jakościowo i sprawdzonych materiałów.

Pierwiosnki - łatwe w uprawie dla ogrodników amatorów

Te byliny o skromnych rozmiarach już samą nazwą zapewniają nas o swej pierwszej pozycji w kwiatowym korowodzie nowego sezonu. Dziś, łatwo dostępne, czarują nas niezwykłymi białymi...

Truskawki pnące- piękne owoce do późnej jesieni

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje...

zobacz więcej

POLECANE

VIP MARZEC-KWIECIEŃ

VIP MARZEC-KWIECIEŃ
w numerze m.in.:

• W uprawianiu nauki najważniejsze są wątpliwości! • Mamy rynek pracownika • Bogusław Barnaś - najważniejsza jest wyobraźnia • Twarze Podkarpacie 10 lat VIP Biznes&Styl • Kongres TSLA Expo 2018 • Bolidy Caro Cars z Mielca • 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY