Reklama

Jodła kaukaska - najpiękniejsza choinka na święta. Dla alergika też!

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 08-12-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Jodła kaukaska pochodzi z Azji Zachodniej, rośnie w górzystych rejonach Gruzji, Rosji oraz Turcji. W połowie dziewiętnastego wieku gatunek ten został sprowadzony do Europy i z powodzeniem jest uprawiany, przede wszystkim w Dani. Kraj ten, ze względu na specyficzny klimat, stał się jednym z wiodących producentów i eksporterów jodły kaukaskiej – rocznie produkuje się tu około milion drzewek na święta.

Jodłowe choinki są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Igły jodeł są miękkie, nie kłują, z czasem zasychają, przez co nie opadają. Jodełki w porównaniu ze świerkami delikatniej pachną dlatego są częściej wybierane przez alergików na świąteczne drzewka.

Jodła kaukaska w środowisku naturalnym może dorastać nawet do 25-30 m wysokości, niektóre okazy dorastają do 50-60 m, przy średnicy pnia do 2 m. W naszym klimacie jodła kaukaska nie czuje się najlepiej, rośnie dość wolno – po 10 latach osiąga zaledwie 3 m wysokości i niecały metr szerokości, a dorasta do 5-10 m wysokości. Jodła ta nie wytwarza żywicy, posiada jedynie pęcherzyki żywiczne.

Na początku wzrostu jodła kaukaska ma regularny, stożkowaty pokrój i wąską koronę, która z czasem staje się bardziej zaokrąglona. Gałęzie rosną bardzo gęsto, prawie poziomo. Igły są krótkie, sztywne, ale nie kłujące, są błyszczące i ciemnozielone, a od spodu mają dwa białe paseczki. Warto je rozcierać, ponieważ wydobywa się z nich świeży, cytrusowy zapach. Jodła kwitnie od kwietnia do maja, jest rośliną jednopienną, rozdzielnopłciową (na jednym egzemplarzu znajdują się czerwone i kuliste kwiaty męskie i żółto zielone kwiaty żeńskie). Szyszki dorastają do 20 cm, są pionowo skierowane ku górze, rozpadają się z czasem, co jest cechą charakterystyczną jodeł.

Ten gatunek jodły jest bardzo wymagający: drzewa najlepiej rosną na glebach wilgotnych ale nie podmokłych, żyznych, próchniczych, gliniastych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Ponieważ jadły kaukaskie są wrażliwe na wahania temperatury i przymrozki, wymagają stanowiska ciepłego, osłoniętego od wiatrów i słonecznego. Jodły lubią wilgotne powietrze, dlatego dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych. Jeżeli nie mamy w ogrodzie oczka, a chcemy posadzić jodłę kaukaską, musimy zraszać ją systematycznie, szczególnie podczas upałów i suszy. Przy tego typu zabiegach należy zwracać szczególną uwagę na możliwość wystąpienia chorób, którym sprzyja wysoka wilgotność powietrza.

Jodły nie wymagają częstego nawożenia (wystarczy raz w roku zastosować nawóz długodziałający typu Osmocote) i praktycznie nie wymagają cięcia (wystarczy tylko podciąć dolne gałęzie). Jodły źle znoszą przesadzanie, ponieważ mają mocno rozbudowany system korzeniowy z licznymi korzeniami bocznymi. Zdarza się, że młode jodłowe przyrosty są atakowane przez mszyce: obiałkę kaukaską, i ochojnika jodłowego. Warto opryskać drzewa z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego opryskać całe drzewa preparatem na bazie oleju parafinowego, który skutecznie ogranicza występowanie tych szkodników.

Reklama

Jodła kaukaska jest najpiękniejszym drzewkiem i jednocześnie najdroższym. Za cięte egzemplarze wysokie na ok. 180 cm zapłacimy około 100 zł (warto sprawdzać oferty marketów budowlanych, które proponują jodły w cenach promocyjnych np.: za drzewko o wysokości 1,4 – 1,8 m zapłacimy około 55 zł). Możemy również kupić jodełkę w doniczkach, ale im większe drzewko tym droższe, ponadto im starsze drzewko, tym większe prawdopodobieństwo, że się później nie przyjmie.

Jodła i choroby

Fytoftoroza prowadzi do zahamowania wzrostu porażonych roślin. Na początku infekcji igły stają się chlorotyczne, następnie czerwono-brązowe. Najpierw zgnilizna atakuje podstawę pędu, a następnie przesuwa się ku górze. Pod korą pojawia się wyraźne zaczerwienienie tkanek i dochodzi również do gnicia korzeni. Jeżeli zauważymy takie objawy, to chore drzewko powinniśmy wykopać i spalić. Powinniśmy również odkazić zakażoną glebę preparatem Proplant 722 SL w dawce 4 litrów na 1metr kwadratowy. Ponadto, rośliny rosnące dookoła należy podlać jednym z preparatów: Previcur Energy 840 SL, Aliette lub Substral do zwalczania fytoftorozy na iglakach. Podlewanie wodnymi roztworami fungicydów wykonujemy 2–3 krotnie, co 7–10 dni. W razie potrzeby powtarzamy.

Zapobieganie: do sadzenia wybieramy zdrowe drzewka, pochodzące z wykwalifikowanych szkółek ogrodniczych. Dołki przeznaczone pod jodły warto podsypać przekompostowaną korą sosnową, która ogranicza rozprzestrzenianie się grzybów wywołujących chorobę.

Zamieranie pędów objawia się w postaci brązowych i nekrotycznych plam na pędach. Prowadzi do brązowienia i opadania igieł oraz do obumierania całych pędów. Porażone pędy zawsze wycinamy z zapasem zdrowej tkanki, dodatkowo drzewa opryskujemy przynajmniej dwukrotnie (co 14 dni) preparatem Topsin M 70 WP (0,1%).

Szkodniki na jodle

Ochojnik jodłowy to mszyca żerująca na spodniej stronie igieł. Porażone igły słabiej rosną, z czasem opadają powodując ogołocenie gałęzi. Na początku sezonu wegetacyjnego drzewa należy opryskać preparatem: Promanal 60 EC, Pinoil 0,12 AL lub Treol 770 EC. Przy masowym wystąpieniu szkodnika trzeba zastosować ochronę chemiczną preparatami: Confidor 200 SL, Pirimor 500 WG, Provado Plus AE, Agricolle Spray, w ostateczności Decis 0,15 EW.

Polecane odmiany jodły do nasadzeń w ogrodzie

'GoldenSpreader' to bardzo wolno rosnąca odmiana karłowa, która po 10 latach osiąga zaledwie 1 m wysokości i szerokości. Odmiana o krzaczastym pokroju z zagłębieniem w środku drzewa. Igły są krótkie, z wierzchu błyszczące i o barwie żółto-złocistej, a od spodu są biało-żółte i matowe.

'Pendula' to odmiana wolno rosnąca - po 10 latach osiąga zaledwie 4,5 m wysokości, o pokroju płaczącym. Igły są  płaskie, o intensywnie zielonej barwie i mają od spodu dwa białe paski.

'Robusta' to odmiana szybkorosnąca o nieregularnym pokroju i luźnej koronie. Igły na pędach są krótkie, grube i sztywne i często odwrócone. Jest to odmiana dość odporna na niskie temperatury.

'Aurea' to odmiana wolno rosnąca o stożkowatym pokroju o złocistożółtych igłach zimową porą.

KOMENTARZE

Bajkowo oświetlony Rzeszów... szkoda, że bez śniegu!

Już drugi weekend grudnia rzeszowianie...

Świąteczne wnętrza

Boże Narodzenie to jedna z nielicznych w roku okazja, by całkowicie przemienić swój dom czy mieszkanie. Wspaniałe przybrania, eleganckie dodatki i oczywiście dostojna choinka nadadzą wnętrzu świątecznego wyglądu. Dziś ograniczać nas może jedynie...

Bożonarodzeniowa kuchnia siostry Anastazji

Amerykańska agencja Associated Press twierdzi, że dla Polek jest większym autorytetem kulinarnym niż Nigella Lawson. Na koncie ma sprzedanych ponad 1,6 miliona książek i kilkadziesiąt udzielonych wywiadów, w...

zobacz więcej
Reklama

Jak urządzić przedpokój w małym mieszkaniu?

Przedpokój to pomieszczenie, które nasi goście widzą...

Zbycie udziału w nieruchomości a obowiązek podatkowy

Przeniesienie udziałów w nieruchomości...

Jodła kaukaska - najpiękniejsza choinka na święta. Dla alergika też!

Jodła kaukaska pochodzi z Azji Zachodniej, rośnie w górzystych rejonach Gruzji, Rosji oraz Turcji. W połowie dziewiętnastego wieku gatunek ten został...

Produkty na bazie wapna - idealne do pokoju dziecięcego i nie tylko

Ogrzewanie i klimatyzacja wysuszają powietrze. W konsekwencji, spędzanie większości czasu w zamkniętych pomieszczeniach ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie...

Na co zwrócić uwagę, przygotowując dom na zimę?

Okna, rynny, kominek trzeba przeglądnąć przed nadejściem zimy. Podpowiadamy, o czym jeszcze pamiętać, aby odpowiednio przygotować dom na zimę.

Reklama

Modrzew europejski zniesie mróz, ale miejski smog niekoniecznie

Jesienią modrzew europejski pięknie przebarwia się na złoto żółty kolor. Prezentuje się wtedy niezwykle wspaniale, ale traci swój urok przez opadające i wszędzie...

Jak przygotować wygodny dom dla seniora?

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie ważne. Bez względu na to, czy starsza osoba wprowadza się do swoich dzieci i wnucząt, czy też woli mieszkać w pojedynkę, warto zadbać...

Jak dbać o granitowe i stalowe zlewy oraz baterie?

Choć w większości domów na dobre zagościły już zmywarki, to jednak zlewozmywak nadal spełnia istotną rolę, a strefa zmywania jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w kuchni. Poza zmywaniem...

Jak ocieplać w chłodne i wilgotne dni?

Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią, zimą czy nawet wczesną wiosną, bywa bardzo utrudnione. Pogoda często uniemożliwia takie czynności, jak klejenie płyt termoizolacyjnych...

Nowoczesne lampy Marset dostępne w BOZ Design

O produktach marki Marset mówi się, że to coś więcej niż lampy. Klasyczne linie na przemian z nowoczesnymi kształtami przenikają się w stojących, wiszących, czy biurkowych lampach, a ich światło dobrze...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY