Reklama

Kiedy posiać kwiaty? Jak się zabrać za siew roślin ozdobnych?

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 01-03-2018

Możemy sami wyhodować sadzonki roślin ozdobnych. Pod koniec lutego trzeba wysiać nasiona. Fot. Pixab

Możemy sami wyhodować sadzonki roślin ozdobnych. Pod koniec lutego trzeba wysiać nasiona. Fot. Pixabay

Producenci kwiatów już rozpoczęli uprawę niektórych roślin ozdobnych. Jeżeli mamy miejsce, czas i ochotę, to sami możemy podjąć próbę wyhodowania różnych roślin. Jeżeli wysiejemy nasiona w połowie lub pod koniec lutego, już na przełomie kwietnia i maja będziemy cieszyć się efektami naszej pracy. Warto już teraz poszukać nasion ciekawych roślin i wysiać je. Paczkę nasion można kupić za 2–3 zł. Nie musimy wysiewać wszystkich, żeby nie przesadzić z ilością sadzonek. Jeżeli wyhodujemy kilka roślin, to i tak zaoszczędzimy po kilka złotych na sztuce, ponieważ w na rynku za jedną najtańszą roślinę zapłacilibyśmy około 3-4 zł.

Do czego wysiać? W marketach i sklepach ogrodniczych można kupić miniszklarenki, płaskie pojemniki, pęczniejące doniczki torfowe lub multiplaty. Ale zwykłe pojemniki po serkach lub jogurtach również wystarczą. Ważne, żeby były czyste.

Podłoże jest ważne. Sklepy oferują nam gotowe podłoże do wysiewu, ale sami możemy takie przygotować. Wystarczy zmieszać ziemię ogrodową z piaskiem, wyparzyć ją i wyłożyć do przygotowanych pojemników. Tak przygotowane podłoże jest wolne od wszelkich patogenów. Większość ogrodników pomija wyprażanie gleby. Gdy podłoże ogrzeje się (wystarczy 24 godziny w temperaturze pokojowej)  zaczynają siew nasion.

Co siać? W lutym wysiewamy lwie paszcze, żeniszki, lewkonie, lobelie, petunie, werbeny, begonie stale kwitnące, dalie, heliotrop,  pokrzywkę i pelargonie. Posiane o tej porze wcześniej wejdą w okres kwitnienia i dłużej będą zdobić tarasy i ogrody. Niektóre rośliny są łatwe w uprawie, niektóre mogą nam przysporzyć niemało problemów. Niemniej jednak, warto podjąć próbę, zdobędziemy kolejne doświadczenia.

Żeniszek meksykański wysiewamy do multiplatów (wielodoniczek) i przysypujemy cienką warstwą piasku. Stawiamy w jasnym miejscu, na południowym parapecie i przykrywamy perforowaną folią. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 20°C. Gdy rośliny będą miały pierwsze liście, odkrywamy je i pikujemy do większych doniczek.

Lwia paszcza – możemy ją siać od stycznia do kwietnia lub bezpośrednio do gruntu w maju. Po przepikowaniu, gdy rośliny podrosną powinniśmy rozpocząć uszczykiwanie pędów aby roślina rozkrzewiła się.

Lewkonia letnia – siejemy ją w lutym, a gdy siewki mają po 2-3 liście pikujemy do małych doniczek. Sadzonki warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Lobelia przylądkowa – drobne nasionka wysiewa się do skrzynek i nie przykrywa się ich ziemią, tylko delikatnie dociska. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20ºC po 2 tygodniach. Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek.

Reklama

Petunia ogrodowa – wysiewa się ją do skrzynek pod koniec stycznia i na początku lutego. Nasiona dociskamy do podłoża, nie przysypujemy ich ziemią. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20ºC po 2 tygodniach. Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek.

Werbena ogrodowa – nasiona wysiewamy w lutym lub marcu. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20ºC po 2 tygodniach. Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek. Sadzonki warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Begonia stale kwitnąca – jest kłopotliwa w uprawie, ale warto spróbować. Nasiona siejemy w styczniu lub w lutym, nie przykrywamy ich ziemią, tylko dociskamy do podłoża. Pojemnik z nasionami przykrywamy folią. Nasiona kiełkują w temperaturze 20-22°C. Po 3 tygodniach siewki z dwoma listkami pikujemy do oddzielnych pojemników i dalej uprawiamy bez przykrycia. Ze wzrostem roślin siewki trzeba kilkakrotnie przepikować.

Dalia zmienna – nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi, zraszamy i nakrywamy folią. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 18-20ºC. Folię zdejmujemy, gdy roślinki osiągną centymetr wysokości, a siewki z czterema listkami pikujemy do małych doniczek.

Heliotrop peruwiański – siejemy pod koniec stycznia lub na początku lutego. Nasiona długo kiełkują, wymagają temperatury 20-22°C. Siewki przesadza się dwa razy.

Koleus (pokrzywka) – nasion nie przykrywamy, tylko dociskamy do podłoża. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 18-20ºC. Gdy rośliny podrosną przesadzamy je do osobnych doniczek.

Pelargonie rabatowe i bluszczolistne – przed wysianiem nasion należy moczyć je w wodzie lub naparze z rumianku przez 24 godziny. Nasiona wysiewamy i przysypujemy cienką warstwą podłoża. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 20-25°C. Gdy rośliny wykiełkują, folię zdejmujemy. Siewki z 2-3 listkami pikujemy do osobnych pojemników i dalej uprawiamy w jasnym, ciepłym miejscu bez przykrycia.

Nasiona przed siewem warto moczyć w wodzie lub w naparze z rumianku, który odkaża i przyspiesza kiełkowanie. Niektórzy ogrodnicy delikatnie posypują glebę cynamonem, który podobno hamuje rozwój grzybów pleśniowych. Wszystkie nasiona bez względu na to, czy są przysypane podłożem czy tylko dociśnięte zraszamy wodą, a doniczkę nakrywamy folią spożywczą, którą nakłuwamy lub przykrywamy czystą szybą. Pojemniki ustawiamy na południowym – najjaśniejszym parapecie. Od czasu do czasu podnosimy osłony, aby dobrze przewietrzyć nasze uprawy. Dzięki temu nie powinny rozwinąć się pleśnie. Kiełkujące rośliny zraszamy, nie zalewamy ich dużą ilością wody. Nawożenie, najlepiej dolistne nawozem do roślin kwitnących, rozpoczynamy 2-3 tygodnie po przesadzeniu roślin do osobnych doniczek.

Tak przygotowaną, gotową rozsadę musimy zahartować przed wysadzeniem na miejsce stałe. Wystawiamy doniczki z roślinami na balkon, w pochmurne dni. Na miejsce stałe rośliny wysadzamy dopiero po 15 maja, po zimnych ogrodnikach. Jeżeli po tym czasie zaistnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, rośliny rabatowe i balkonowe należy okryć białą agrowłókniną.

KOMENTARZE

Co wysiać na grządkach, gdy zbierzemy pierwszy plon

Po zbiorach warzyw koniecznie trzeba wysiać...

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Biegnę, więc jestem - wyznania maratończyka

Gdy Piotr Latawiec pierwszy raz pomyślał o przebiegnięciu...

Rynek Galicyjski w Sanoku

Po pięćdziesięciu latach dyskusji i snucia projektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otwarto Rynek Galicyjski. Znalazło się na nim 29 obiektów z 13 podkarpackich miejscowości. Rynek cieszy się ogromnym powodzeniem. Tylko we wrześniu 2011...

Jan Bury - Chce mówić o kompetencjach i procedurach zamiast "wielkich kadrowych"

Z posłem Janem Burym, liderem podkarpackiego PSL, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego tej partii, zwycięzcą rankingu VIP-a w kategorii...

zobacz więcej
Reklama

Judaszowiec - uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany...

Kolejny rekord padł! Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych...

Świąteczny stojak na kwiaty

Szukasz pomysłu na efektowną dekorację wielkanocnego stołu? Sprawdź, jak własnoręcznie...

Podnośniki meblowe- mniej siły większa swoboda

Podnośniki to z pewnością meblarska rewolucja. Za ich zastosowaniem opowiadają się nie tylko esteci. Proste wykończenie i możliwość doboru szafki bez zbędnych uchwytów ucieszy i tych, którzy...

Targi Aranżacji Wnętrz Home Design już za nami!

Blisko 70 wystawców, liczne warsztaty, prelekcje, wystawy artystów sztuki użytkowej i 3000 odwiedzających, konkursy, nowe znajomości, wśród wystawców i wielkie zainteresowanie odwiedzających –...

Samodzielne silikonowanie - co warto wiedzieć?

Uszczelniacze zwane silikonami to produkty, które przydają się przy wielu pracach budowlano-remontowych. Dzięki wszechstronnym właściwościom często wykorzystywane są do wykonywania różnorodnych...

Reklama

Aromatyczna bylina - znakomita nie tylko jako dodatek do pizzy.

Regularnie spożywane listki oregano poprawiają apetyt i pozytywnie działają na cały układ trawienny i wszelkie problemy gastryczne. Warto dodać suszone lub świeże liście...

Układamy kostkę brukową - jak zrobić to prawidłowo?

Układanie kostki brukowej przed domem bardzo często zlecamy fachowcom. Możemy jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli zdecydujemy się tę czynność wykonać samemu. Konieczna będzie...

Jak pomóc naszej elewacji ?

Renowacja elewacji pozwala kontrolować procesy jej starzenia się. Wymaga dokładności i zachowania odpowiedniej kolejności prac. Ważnym elementem jest również wybór dobrych jakościowo i sprawdzonych materiałów.

Pierwiosnki - łatwe w uprawie dla ogrodników amatorów

Te byliny o skromnych rozmiarach już samą nazwą zapewniają nas o swej pierwszej pozycji w kwiatowym korowodzie nowego sezonu. Dziś, łatwo dostępne, czarują nas niezwykłymi białymi...

Truskawki pnące- piękne owoce do późnej jesieni

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje...

zobacz więcej

POLECANE

VIP MARZEC-KWIECIEŃ

VIP MARZEC-KWIECIEŃ
w numerze m.in.:

• W uprawianiu nauki najważniejsze są wątpliwości! • Mamy rynek pracownika • Bogusław Barnaś - najważniejsza jest wyobraźnia • Twarze Podkarpacie 10 lat VIP Biznes&Styl • Kongres TSLA Expo 2018 • Bolidy Caro Cars z Mielca • 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY