Reklama

Kiedy posiać kwiaty? Jak się zabrać za siew roślin ozdobnych?

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 01-03-2018

Możemy sami wyhodować sadzonki roślin ozdobnych. Pod koniec lutego trzeba wysiać nasiona. Fot. Pixab

Możemy sami wyhodować sadzonki roślin ozdobnych. Pod koniec lutego trzeba wysiać nasiona. Fot. Pixabay

Producenci kwiatów już rozpoczęli uprawę niektórych roślin ozdobnych. Jeżeli mamy miejsce, czas i ochotę, to sami możemy podjąć próbę wyhodowania różnych roślin. Jeżeli wysiejemy nasiona w połowie lub pod koniec lutego, już na przełomie kwietnia i maja będziemy cieszyć się efektami naszej pracy. Warto już teraz poszukać nasion ciekawych roślin i wysiać je. Paczkę nasion można kupić za 2–3 zł. Nie musimy wysiewać wszystkich, żeby nie przesadzić z ilością sadzonek. Jeżeli wyhodujemy kilka roślin, to i tak zaoszczędzimy po kilka złotych na sztuce, ponieważ w na rynku za jedną najtańszą roślinę zapłacilibyśmy około 3-4 zł.

Do czego wysiać? W marketach i sklepach ogrodniczych można kupić miniszklarenki, płaskie pojemniki, pęczniejące doniczki torfowe lub multiplaty. Ale zwykłe pojemniki po serkach lub jogurtach również wystarczą. Ważne, żeby były czyste.

Podłoże jest ważne. Sklepy oferują nam gotowe podłoże do wysiewu, ale sami możemy takie przygotować. Wystarczy zmieszać ziemię ogrodową z piaskiem, wyparzyć ją i wyłożyć do przygotowanych pojemników. Tak przygotowane podłoże jest wolne od wszelkich patogenów. Większość ogrodników pomija wyprażanie gleby. Gdy podłoże ogrzeje się (wystarczy 24 godziny w temperaturze pokojowej)  zaczynają siew nasion.

Co siać? W lutym wysiewamy lwie paszcze, żeniszki, lewkonie, lobelie, petunie, werbeny, begonie stale kwitnące, dalie, heliotrop,  pokrzywkę i pelargonie. Posiane o tej porze wcześniej wejdą w okres kwitnienia i dłużej będą zdobić tarasy i ogrody. Niektóre rośliny są łatwe w uprawie, niektóre mogą nam przysporzyć niemało problemów. Niemniej jednak, warto podjąć próbę, zdobędziemy kolejne doświadczenia.

Żeniszek meksykański wysiewamy do multiplatów (wielodoniczek) i przysypujemy cienką warstwą piasku. Stawiamy w jasnym miejscu, na południowym parapecie i przykrywamy perforowaną folią. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 20°C. Gdy rośliny będą miały pierwsze liście, odkrywamy je i pikujemy do większych doniczek.

Lwia paszcza – możemy ją siać od stycznia do kwietnia lub bezpośrednio do gruntu w maju. Po przepikowaniu, gdy rośliny podrosną powinniśmy rozpocząć uszczykiwanie pędów aby roślina rozkrzewiła się.

Lewkonia letnia – siejemy ją w lutym, a gdy siewki mają po 2-3 liście pikujemy do małych doniczek. Sadzonki warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Lobelia przylądkowa – drobne nasionka wysiewa się do skrzynek i nie przykrywa się ich ziemią, tylko delikatnie dociska. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20ºC po 2 tygodniach. Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek.

Reklama

Petunia ogrodowa – wysiewa się ją do skrzynek pod koniec stycznia i na początku lutego. Nasiona dociskamy do podłoża, nie przysypujemy ich ziemią. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20ºC po 2 tygodniach. Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek.

Werbena ogrodowa – nasiona wysiewamy w lutym lub marcu. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20ºC po 2 tygodniach. Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek. Sadzonki warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Begonia stale kwitnąca – jest kłopotliwa w uprawie, ale warto spróbować. Nasiona siejemy w styczniu lub w lutym, nie przykrywamy ich ziemią, tylko dociskamy do podłoża. Pojemnik z nasionami przykrywamy folią. Nasiona kiełkują w temperaturze 20-22°C. Po 3 tygodniach siewki z dwoma listkami pikujemy do oddzielnych pojemników i dalej uprawiamy bez przykrycia. Ze wzrostem roślin siewki trzeba kilkakrotnie przepikować.

Dalia zmienna – nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi, zraszamy i nakrywamy folią. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 18-20ºC. Folię zdejmujemy, gdy roślinki osiągną centymetr wysokości, a siewki z czterema listkami pikujemy do małych doniczek.

Heliotrop peruwiański – siejemy pod koniec stycznia lub na początku lutego. Nasiona długo kiełkują, wymagają temperatury 20-22°C. Siewki przesadza się dwa razy.

Koleus (pokrzywka) – nasion nie przykrywamy, tylko dociskamy do podłoża. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 18-20ºC. Gdy rośliny podrosną przesadzamy je do osobnych doniczek.

Pelargonie rabatowe i bluszczolistne – przed wysianiem nasion należy moczyć je w wodzie lub naparze z rumianku przez 24 godziny. Nasiona wysiewamy i przysypujemy cienką warstwą podłoża. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 20-25°C. Gdy rośliny wykiełkują, folię zdejmujemy. Siewki z 2-3 listkami pikujemy do osobnych pojemników i dalej uprawiamy w jasnym, ciepłym miejscu bez przykrycia.

Nasiona przed siewem warto moczyć w wodzie lub w naparze z rumianku, który odkaża i przyspiesza kiełkowanie. Niektórzy ogrodnicy delikatnie posypują glebę cynamonem, który podobno hamuje rozwój grzybów pleśniowych. Wszystkie nasiona bez względu na to, czy są przysypane podłożem czy tylko dociśnięte zraszamy wodą, a doniczkę nakrywamy folią spożywczą, którą nakłuwamy lub przykrywamy czystą szybą. Pojemniki ustawiamy na południowym – najjaśniejszym parapecie. Od czasu do czasu podnosimy osłony, aby dobrze przewietrzyć nasze uprawy. Dzięki temu nie powinny rozwinąć się pleśnie. Kiełkujące rośliny zraszamy, nie zalewamy ich dużą ilością wody. Nawożenie, najlepiej dolistne nawozem do roślin kwitnących, rozpoczynamy 2-3 tygodnie po przesadzeniu roślin do osobnych doniczek.

Tak przygotowaną, gotową rozsadę musimy zahartować przed wysadzeniem na miejsce stałe. Wystawiamy doniczki z roślinami na balkon, w pochmurne dni. Na miejsce stałe rośliny wysadzamy dopiero po 15 maja, po zimnych ogrodnikach. Jeżeli po tym czasie zaistnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, rośliny rabatowe i balkonowe należy okryć białą agrowłókniną.

KOMENTARZE

Co wysiać na grządkach, gdy zbierzemy pierwszy plon

Po zbiorach warzyw koniecznie trzeba wysiać...

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Biegnę, więc jestem - wyznania maratończyka

Gdy Piotr Latawiec pierwszy raz pomyślał o przebiegnięciu...

Rynek Galicyjski w Sanoku

Po pięćdziesięciu latach dyskusji i snucia projektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otwarto Rynek Galicyjski. Znalazło się na nim 29 obiektów z 13 podkarpackich miejscowości. Rynek cieszy się ogromnym powodzeniem. Tylko we wrześniu 2011...

Jan Bury - Chce mówić o kompetencjach i procedurach zamiast "wielkich kadrowych"

Z posłem Janem Burym, liderem podkarpackiego PSL, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego tej partii, zwycięzcą rankingu VIP-a w kategorii...

zobacz więcej
Reklama

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem...

Stylowy dom na wąską działkę

Decydując się na zakup gotowego projektu domu warto najpierw sprawdzić czy wpasuje się...

Najgorętsze miejscowości nad polskim morzem - tutaj warto zamieszkać

Czy czasami nachodzi Cię taka myśl, że chciałbyś zmienić swoje otoczenie? Na dłuższą bądź krótszą chwilę? Podobno długotrwałe przebywanie w tym...

Walka z smogiem - termoizolacja domu

Wraz z sezonem grzewczym niczym bumerang powraca do nas także smog. Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, aż 33 znajduje...

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do łóżka?

Sypialnia to nasze małe królestwo, które urządzamy z ogromną starannością. Dbamy o to, aby wszystko było takie, jak sobie wymarzyliśmy. Niestety, często skupiamy się na wyglądzie...

Reklama

Wilczełyko pojawi się już niedługo

Podczas lekkich zim zakwita już w styczniu. Wawrzynek wilczełyko to jedna z pierwszych roślin, które zwiastują szybki koniec zimy. Kwiaty kuszą swym zapachem i przyciągają wzrok - wawrzynek kwitnie na biało lub różowo...

Ocieplenie wnętrza - porady aranżacyjne

Latem sprawdzają się powściągliwe dekoracje, duże przestrzenie i chłodne kolory. W zimie potrzebujemy jednak zupełnie innego klimatu. Wnętrze naszego domu ma być wtedy ciepłym i bezpiecznym miejscem. W tym artykule...

Zimowe róże, czyli ciemierniki. Piękne, ale trujące. Jak je uprawiać?

Zimą brakuje kolorowych akcentów, niewiele roślin kwitnie o tej porze. Wyjątek stanowią m.in. ciemierniki, rośliny odporne na mróz i kwitnące w zależności...

Funkcjonalność kuchni czyli klucz do sukcesu

Gdy kuchnia nie jest dobrze zorganizowana oraz podzielona na odpowiednie strefy nawet najlepsze umiejętności nie pomogą. Kluczem do sukcesu oprócz pasji do gotowania jest ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia...

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników na budowie?

Budownictwo ze względu na swoją specyfikę, jest branżą szczególnie narażoną na występowanie wypadków. Rocznie w Polsce w wypadkach na budowach rannych zostaje ponad 5 tys. osób. W 2016...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY