Reklama

Pierwiosnki - łatwe w uprawie dla ogrodników amatorów

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 07-05-2018

Fot.Pixabay

Fot.Pixabay

Te byliny o skromnych rozmiarach już samą nazwą zapewniają nas o swej pierwszej pozycji w kwiatowym korowodzie nowego sezonu. Dziś, łatwo dostępne, czarują nas niezwykłymi białymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi i niebieskimi kwiatami. 

Naturalne stanowiska pierwiosnków znajdziemy w górach Europy i Azji. W Polsce pierwiosnki rosną na Pogórzach i czystych łąkach. Trzeba pamiętać, że są objęte ścisłą ochroną gatunkową, dlatego nie powinniśmy wykopywać ich do swych ogródków.

Pierwiosnki jako rośliny na obwódki

Pierwiosnki dobrze sprawdzają się na kwietnych rabatach i skalniakach (bezłodygowy, gruziński, łyszczak, ząbkowany, zarzyczkowaty), w wiosennych kompozycjach, jako rośliny na obwódki (gruziński, bezłodygowy i wyniosły) oraz do nasadzeń w doniczkach. Przy oczkach wodnych dobrze będą rosły pierwiosnki: omączony, kwiecisty i japoński. Ale trzeba sadzić je pod wyższymi roślinami, które osłonią latem ich korzenie.

Feria barw

Kwiaty pierwiosnków cieszą oko barwami od białej lub żółtej przez różową do fioletu i czerwieni. Kwiaty mają płatki gładkie lub karbowane, z barwnymi obwódkami lub bez, a kwiaty mogą być zebrane w wiechy lub w kulki. Pędy kwiatowe mogą być krótkie 2-3 cm, mogą również dorastać do 1 m.

Pierwiosnki zaleca się do skalnych ogródków, na rabaty, do tworzenia obwódek. Można sadzić je pod drzewami, krzewami, a także przy zbiornikach wodnych. Fot.Pixabay

Wrażliwe  na nadmiar wody

Pierwiosnki lubią słońce, ale warto sadzić je pod drzewami. W okresie bezlistnym konary nie zasłonią kwiatów, a potem ochronią korzenie przed palącym, letnim słońcem. W miejscach słonecznych można uprawiać tylko pierwiosnki gruzińskie, bezłodygowe, lekarskie i kwieciste ale należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu. Pamiętajmy, że pierwiosnek omączony i Viala, są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu. Pierwiosnki w większości gatunków są mrozoodporne, ale w bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Dlatego zawsze trzeba okryć je stroiszem, torfem lub białą włókniną. Okrycia na zimę wymagają wrażliwe na mróz odmiany ogrodowe pierwiosnka bezłodygowego oraz starsze egzemplarze pierwiosnków ząbkowanego i Viala.

Gleby

Rośliny wymagają gleb żyznych, próchnicznych, stosunkowo ciężkich i gliniastych, które dłużej otrzymują latem wilgoć. Na glebach lekkich i piaszczystych, nawet przy systematycznym podlewaniu, rośliny rosną gorzej.Pierwiosnki: omączony, japoński, kwiecisty i Beesa preferują gleby żyzne i torfowe. Pierwiosnki łyszczak i omszony dobrze rosną na glebie zawierającej wapń. Pierwiosnek zarzyczkowaty preferuje gleby lekkie, próchniczne i ubogie w wapń.

Rozmnażanie i wysiew pierwiosnków

Reklama

Prymulki najłatwiej jest rozmnożyć przez podział kęp w maju i czerwcu lub przez wysiew nasion (pierwiosnek ząbkowany i jego odmiany). Pierwiosnki zarzyczkowaty i omączony wysiewamy zaraz po zbiorze nasion. Jeżeli decydujemy się na wysiew nasion pierwiosnków: wyniosłego, bezłodygowego i gruzińskiego (kiełkuje nawet po dwóch sezonach wegetacyjnych) to trzeba nasiona przechłodzić. Skrzynkę z wysianymi nasionami umieszczamy np. na balkonie, ale dopiero wtedy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni C. Natomiast nasiona pierwiosnka łyszczaka powinniśmy przemrozić. Generalnie, nasiona primulek wysiewamy w maju do płaskich skrzynek wypełnionych przygotowanym podłożem: torf, ziemia ogrodowa i piasek. Nasiona delikatnie uklepujemy, całość zraszamy, skrzynki okrywamy perforowana folią i czekamy do trzech tygodni. Siewki można przepikować do większych doniczek lub od razu latem wysadzić na miejsce stałe, w rozstawie 25x25 cm.

Mszyce i przędziorki- jak zwalczać?

Podczas wilgotnej pogody na liściach i kwiatach może pojawić się szara pleśń. Jeżeli w porę nie zastosujemy środków chemicznych, to choroba szybko opanuje roślinę, którą trzeba będzie wyrzucić. Przy pierwszych objawach stosujemy Switch 62,5 WG lub Teldor 500 SC. Zdarza się, że na pierwiosnkach mogą pojawić się mszyce oraz przędziorki. Aby zwalczyć mszyce należy zastosować Afik lub Calypso 480 SC, a przędziorki zwalczymy stosując Omite 30 WP i Magus 200 SC.

Najczęściej sadzone gatunki

 Pierwiosnek gruziński dorasta do 5 cm wysokości; ma różnobarwne kwiaty: od białych, różowych, czerwonych, do purpurowych, a nawet niebieskawych, są również kwiaty ciemnofioletowe z żółtym oczkiem, kwitnie od marca do maja.

Pierwiosnek lekarski ma pomarszczone liście, od spodu pokryte białym nalotem; żółte kwiaty są zebrane w długie 10–25cm kwiatostany. Kwitnie od marca do maja.

Pierwiosnek bezłodygowy dorasta do 15-25 cm wysokości, ma kwiaty o barwie od białej, różowej, czerwonej, po niebieskie, fioletowo-niebieskie. Wyrastają one ze środka rozety liściowej w kwietniu.

Pierwiosnek omączony ma wydłużone liście z białym nalotem od spodu, łodyga kwiatostanowa dorasta do 25 cm, a kwiaty są: różowe, purpurowe, fioletowe z żółtą gardzielą i pojawiają się w kwietniu.

Pierwiosnek ząbkowany ma sztywne i wysokie do 30 cm pędy kwiatostanowe, które pojawiają się przed rozwojem liści w marcu. Kwiaty są: białe, purpurowe i ciemnofioletowe.

Pierwiosnek wyniosły ma liście pomarszczone, omszone po obu stronach, prawie 40 cm łodygę kwiatostanową, a kwiaty: białe, kremowe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, rdzawe, purpurowe; kwitnie w kwietniu.

Pierwiosnek Viala ma gęste, wydłużone kwiatostany do 40–60 cm wysokości, dwubarwne kłosy: kielichy ciemnoczerwone, kwiaty różowo-liliowe, kwitnie od czerwca do lipca.

Pierwiosnek kwiecisty jest najbardziej okazały, jego łodygi kwiatostanowe dorastają do 1 m wysokości; kwiaty są żółte, pojawiają się od czerwca do lipca.

KOMENTARZE

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Biegnę, więc jestem - wyznania maratończyka

Gdy Piotr Latawiec pierwszy raz pomyślał o przebiegnięciu...

Rynek Galicyjski w Sanoku

Po pięćdziesięciu latach dyskusji i snucia projektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otwarto...

Jan Bury - Chce mówić o kompetencjach i procedurach zamiast "wielkich kadrowych"

Z posłem Janem Burym, liderem podkarpackiego PSL, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego tej partii, zwycięzcą rankingu VIP-a w kategorii...

Z każdej strony świata na Podkarpacie

Z różnych powodów ludzie od zawsze decydują się na rewolucyjne zmiany w swoim życiu i? o dziwo te zmiany prawie zawsze są zmianami na lepsze. Historie wyjątkowych cudzoziemców, którzy związali się z Podkarpaciem...

zobacz więcej
Reklama

Kolejny rekord padł! Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych...

Podnośniki meblowe- mniej siły większa swoboda

Podnośniki to z pewnością meblarska rewolucja. Za...

Świąteczny stojak na kwiaty

Szukasz pomysłu na efektowną dekorację wielkanocnego stołu? Sprawdź, jak własnoręcznie...

Targi Aranżacji Wnętrz Home Design już za nami!

Blisko 70 wystawców, liczne warsztaty, prelekcje, wystawy artystów sztuki użytkowej i 3000 odwiedzających, konkursy, nowe znajomości, wśród wystawców i wielkie zainteresowanie odwiedzających –...

Przerwać bieg zasiedzenia nieruchomości może tylko jej właściciel

Dnia 17 kwietnia 2018 roku zapadła bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca przerwania biegu zasiedzenia nieruchomości w kontekście tego, kto inicjuje...

Aromatyczna bylina - znakomita nie tylko jako dodatek do pizzy.

Regularnie spożywane listki oregano poprawiają apetyt i pozytywnie działają na cały układ trawienny i wszelkie problemy gastryczne. Warto dodać suszone lub świeże liście...

Reklama

Samodzielne silikonowanie - co warto wiedzieć?

Uszczelniacze zwane silikonami to produkty, które przydają się przy wielu pracach budowlano-remontowych. Dzięki wszechstronnym właściwościom często wykorzystywane są do wykonywania różnorodnych...

Układamy kostkę brukową - jak zrobić to prawidłowo?

Układanie kostki brukowej przed domem bardzo często zlecamy fachowcom. Możemy jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli zdecydujemy się tę czynność wykonać samemu. Konieczna będzie...

Pierwiosnki - łatwe w uprawie dla ogrodników amatorów

Te byliny o skromnych rozmiarach już samą nazwą zapewniają nas o swej pierwszej pozycji w kwiatowym korowodzie nowego sezonu. Dziś, łatwo dostępne, czarują nas niezwykłymi białymi...

Truskawki pnące- piękne owoce do późnej jesieni

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje...

Jak pomóc naszej elewacji ?

Renowacja elewacji pozwala kontrolować procesy jej starzenia się. Wymaga dokładności i zachowania odpowiedniej kolejności prac. Ważnym elementem jest również wybór dobrych jakościowo i sprawdzonych materiałów.

zobacz więcej

POLECANE

VIP MARZEC-KWIECIEŃ

VIP MARZEC-KWIECIEŃ
w numerze m.in.:

• W uprawianiu nauki najważniejsze są wątpliwości! • Mamy rynek pracownika • Bogusław Barnaś - najważniejsza jest wyobraźnia • Twarze Podkarpacie 10 lat VIP Biznes&Styl • Kongres TSLA Expo 2018 • Bolidy Caro Cars z Mielca • 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY