Reklama

Dom

Nieśmiertelniki – czyli suszymy kwiaty

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 06.08.2018
40342_75koc
Share
Udostępnij

W hinduizmie kwiaty kocanki ogrodowej składane są w ofierze bogu Śiwie. Kocanki ogrodowe czyli nieśmiertelniki lub po prostu suszki, przywędrowały do nas z Australii.  Uprawiamy je przede wszystkim na rabatach, choć można i w doniczkach na balkonie. Doskonale nadają się do suszenia.

Zanim kwiaty w pełni rozwiną się (żółty środek powinien być zakryty) ścinamy je i suszymy „ głową w dół ” w przewiewnym i zacienionym miejscu. Przez kilka lat utrzymają swój kolor, szczególnie jeżeli przed wystawieniem spryskamy je lakierem do włosów. Świeże kwiaty zawsze możemy wstawić do wazonu.

Kocanki kwitną od połowy lipca do przymrozków

Kocanki dorastają od 40 do100 cm wysokości, mają wzniesioną, słabo owłosioną i rozgałęziającą się łodygę. Gdy kwiatów jest dużo, albo po obfitym deszczu roślina może pokładać się, dlatego warto zamocować podpory. Liście kocanek ogrodowych są podługowato-lancetowate, całobrzegie, mają do 10 cm długości. Cała roślina delikatnie pachnie. Kocanki kwitną od połowy lipca do przymrozków. Koszyczki kwiatowe złożone są z żółtych kwiatów rurkowych (środek kwiatu), otoczonych suchymi białymi, żółtymi, różowymi, brązowymi,  czerwonymi lub prawie fioletowymi listkami okrywy koszyczka, które są prawdziwą ozdobną częścią kwiatostanu.

Podlewanie- nawóz do roślin kwitnących

Odmiany ogrodowe mają zwiększoną liczbę suchych listków okrywy koszyczka i większe koszyczki o średnicy nawet 8 cm. Kocanki preferują gleby żyzne, lekko kwaśne, ciepłe i stanowiska słoneczne. Warto dodać kompostu do podłoża, a potem systematycznie podlewać z nawozem do roślin kwitnących, żeby lepiej i dłużej kwitły. Nasiona kocanki ogrodowej wysiewamy pod koniec marca i na początku kwietnia do zimnego inspektu bądź na miejsce stałe do gruntu. Nasiona kiełkują po 7-10 dniach w temperaturze 20°C. Gdy roślinki podrosną należy je przepikować, a na miejsce stałe  wysadzamy w maju w rozstawie 30×50 cm.

W hinduizmie kwiaty kocanki ogrodowej składane są w ofierze bogu Śiwie. Fot.Pixabay

Choroby:

Podczas ciepłej, wilgotnej pogody i przy znacznym zagęszczeniu roślin pojawi się mączniak prawdziwy. Na liściach i łodygach można zaobserwować skupiska białej grzybni przerastające blaszki liścia. Po pewnym czasie liście i łodygi zamierają i cała roślina nadaje się do wyrzucenia. Rośliny można uratować stosując: Bravo 500 SC lub Score 250 EC.

Szkodniki:

Obwódki rabat z roślinami warto obsypać preparatem zatrzymującym ślimaki, np.: Snacol 05 GB lub Mesurol Alimax 02 RB. Na młodych roślinach, często tuż pod koszyczkami kwiatowymi mogą pojawić się mszyce. Przy niewielkich koloniach można zastosować wyciąg z rabarbaru, bylicy piołun lub czosnku. Ale jeśli mszyc jest dużo należy sięgnąć po Afik, Agricolle lub Mospilan 20 SP.

Odmiany

  • niskie, dorastające do 35 cm wysokości: 'Golden Beauty' o złoto żółtych kwiatach, 'Sunbrella' o kwiatach żółtych, grupa Sundaze, która odznacza się wczesną porą kwitnienia i ciepłymi barwami: od białej, cytrynowożółtej, złotożółtej, po brązowopomarańczową, czerwoną i karminową.
  • wysokie: 'Sunbrella Pink' o kwiatach różowych, 'Nevada White' o kwiatach białych
  • przewieszające się: 'Basket Bon Bon' – mieszanka kolorów.

Kocanki to chyba najbardziej popularne kwiaty do układania suchych bukietów i kompozycji kwiatowych. Fot.Pixabay

W sklepach ogrodniczych i internetowych  można kupić gotowe, różne mieszanki nasion np.: w wybranych kolorach lub mieszanki kolorów. Na etykiecie opakowania zawsze podana jest barwa kwiatów i wysokość rośliny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy