Reklama

Dach musi być szczelny i? modny

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 02-09-2016

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

10 lat temu ludzie nie za bardzo zwracali uwagę na to, jaki ma być kolor czy kształt dachu, chodziło tylko o to, by zabezpieczał dom od góry. Dziś dachy mają dwa zastosowania: mają zabezpieczyć dom przed wpływem czynników atmosferycznych, ale jednocześnie mają być ładne, modne i pasować do otoczenia czy do projektu domu – tłumaczy Mirosław Pryga, przedstawiciel handlowy PPUH „REGAMET" Sp. J. K. Boroń, W. Tryba z Mielca.

Generalnie są dwie najpopularniejsze grupy pokryć dachowych: z blachy lub dachówki ceramicznej. Które wybrać? Co warto wiedzieć, gdy – budując nasz wymarzony dom – nad tym się zastanawiamy?

Między projektem budowlanym a gustem klienta

Czasami wybór jest ograniczony założeniami projektu budowlanego. – Określa on, jakie parametry ma spełniać budynek, m.in. jaka jest wytrzymałość dachu. A więc czy jest ona na tyle wysoka, że możliwe jest zastosowanie dachówki betonowej lub ceramicznej, czy w grę wchodzi tylko lekkie pokrycie dachowe z blachy – wyjaśnia Mirosław Pryga. Dodaje, że różnica ciężarów jest bardzo duża: 1 m kw. pokrycia z dachówki waży ok. 40 kg, a z blachy – tylko 5 kg.

Jeżeli projekt budowlany nie stawia żadnych ograniczeń, tzn. możliwe jest zastosowanie zarówno ciężkiego (dachówki), jak i lekkiego (blacha) pokrycia dachowego, to wybór jest już ograniczony jedynie gustem klienta. – Dlatego, zanim zacznę coś doradzać, muszę wysłuchać klienta, żeby stwierdzić, co mu się podoba – podkreśla przedstawiciel firmy „Regamet”.

Blacha – lżejsza i tańsza

Obecnie o wiele częstsze zastosowanie na dachach ma blacha. Z kilku powodów. Przede wszystkim, jak już wyżej wspomniano, jest lekkim pokryciem dachowym. Po drugie, jest też – w porównaniu z dachówką ceramiczną - materiałem tańszym, niższe są też koszty jej położenia. - Konstrukcja dachu pod dachówkę ceramiczną musi być większa i mocniejsza, bo musi wytrzymać większy ciężar, co podwyższa cenę całego dachu – zauważa Mirosław Pryga. I dodaje: - Trudno jest wyliczyć proporcję, ale myślę, że jeżeli w przypadku blachy cały dach kosztuje, powiedzmy, 20 tys. zł, to w przypadku dachówki ceramicznej może to być koszt rzędu nawet 40 tys. zł, czyli dwukrotnie wyższy.

Dlatego, jak podkreśla przedstawiciel firmy „Regamet”, większość jego klientów skłania się ku temu, by kupować materiał tańszy, czyli blachę. Tym bardziej, że – i to jest kolejna zaleta pokrycia lekkiego - wybór, jeżeli chodzi o kolory i kształty, jest tu o wiele większy niż w przypadku dachówek.

Blachy i blachodachówki

Czasami, słysząc o pokryciach z blachy, spotykamy się z pojęciem blachodachówki. Jaka jest różnica? - Blachy są profilowane tylko wzdłuż. Blachodachówka ma oprócz tego poprzeczne przetłoczenie co 35 cm, przez co bardziej przypomina z wyglądu dachówki – wyjaśnia nasz ekspert.

Dachówki mają na ogół podobny kształt, blachodachówki natomiast różnią się typem fałd: jedne są bardziej prostokątne, inne bardziej faliste; jedne wyższe, inne niższe itd. – Jeżeli zastanawiamy się, czy blachodachówka jest lepsza czy gorsza, to kształt nie ma w tym przypadku większego znaczenia – podkreśla przedstawiciel firmy „Regamet”.

Reklama

Bardziej istotny przy decyzji, czy można zastosować blachodachówkę, czy nie, jest – jego zdaniem - kąt nachylenia dachu. Musi on mieć powyżej 15 stopni. Jeżeli jest mniejszy, a więc dach jest płaski, to – według naszego eksperta – po pierwsze, nie widać go z dołu; zaś po drugie, na tych przetłoczeniach może zatrzymywać się woda. Dlatego przy kącie nachylenia dachu poniżej 15 stopni Mirosław Pryga odradza stosowanie blachodachówek, zaleca natomiast użycie blachy trapezowej.

Zauważa jednak, że i tu „czasy się zmieniają”. - 10 lat temu większość klientów kupowała blachy trapezowe, obecnie blachodachówki. Za 10 lat gusty mogą już być inne, bo ludzie szukają nowych rozwiązań, chcą mieć coś, co się jeszcze nie „opatrzyło”. Co roku wprowadzamy nowsze modele blachodachówek, blach trapezowych czy panelowych, tak żeby nadążyć za trendami na rynku – podkreśla przedstawiciel firmy „Regamet”.

Mielecka firma ma w ofercie siedem rodzajów blachodachówek i osiem wzorów blach trapezowych, które może uciąć pod indywidualne potrzeby klienta.

Pod dachówkami mniej słychać deszcz

Jeżeli konstrukcja dachu jest nowa, to po pewnym czasie osiądzie, przez co niektóre dachówki mogą odstawać. Wtedy spadający śnieg może gromadzić się w mikroszczelinach. - Blachodachówka w długich arkuszach jest bardziej szczelna niż w krótkich, czy w dachówkach ceramicznych – podkreśla przedstawiciel firmy „Regamet”.

A w czym dachówki ceramiczne górują nad blachami? Ich zaletą, jak podkreśla Mirosław Pryga, jest to, że gdy pada deszcz czy grad, dachówka lepiej tłumi związany z tym szum. – Gdy poddasze jest źle ocieplone, ten szum czy dudnienie są w przypadku pokrycia dachowego z blachy głośniejsze niż przy dachówkach ceramicznych czy betonowych – twierdzi nasz ekspert. Ale, jak podkreśla, i na to jest rada: lepsza izolacja domu od środka.

Dach wymieniamy częściej, choć nie ma takiej potrzeby

A jak wygląda porównanie żywotności blach z dachówkami? Dużym plusem są dziś blachy z długimi gwarancjami, nawet 30 lat. – Standardowo gwarancja jest udzielana na okres 10-30 lat – twierdzi nasz ekspert. – Dla porównania, dachówki mają okres gwarancyjny od 30 do maksymalnie 50 lat. Jest on wprawdzie dłuższy, ale trzeba wziąć pod uwagę, że na dach oddziałują czynniki atmosferyczne i po 30 latach – bez względu na to, czy ma pokrycie z blachy czy dachówki – wymaga on wymiany lub konserwacji.

Pytanie, trochę „pod włos”, brzmi jednak: czy trzymanie tak długo na dachu tego samego pokrycia ma sens? Zwłaszcza, że np. koszt renowacji dachówki ceramicznej, czyli jej ściągnięcia, oczyszczenia i ponownego ułożenia, jest całkiem spory. Nasz ekspert podkreśla, że większość jego klientów skłania się ku temu, by nie konserwować, lecz wymieniać pokrycia dachowe, czy to z dachówki ceramicznej, czy z blachy.

Decydują tu głównie względy aktualnej mody. - Mamy sporo takich przypadków, że klienci założyli pokrycie dachowe 10 lat temu i po tym okresie chcą je wymienić, mimo że jest ono w bardzo dobrym stanie, bo chcą nadążać za modą . Czyli wymieniają nie dlatego, że muszą, ale ponieważ chcą mieć coś innego, bo czasy i moda się zmieniły – podkreśla Mirosław Pryga. I dodaje: - Taki dach z powodzeniem wytrzyma 30-40 lat. Kwestia jest jednak inna: czy on po 30 latach jeszcze cieszy.

KOMENTARZE

Reklama

Jak zbierać grzyby ? kilka ważnych podpowiedzi

Zbieranie grzybów to narodowy sport Polaków. Każdy...

Jak zrobić elewację z klinkieru - poradnik

Elewacja z klinkieru, który cechuje wysoka odporność na uszkodzenia...

Jak zaplanować wejście do domu (poradnik z projektem)

Strefa wejściowa do budynku jednorodzinnego...

Goja - podobno najzdrowszy owoc świata

Kolcowój chiński pochodzi z Azji i jest uprawiany w wielu krajach świata. Charakterystyczne, suszone, czerwone owoce kolcowoju chińskiego są znane jako jagody Goji – panaceum na wszystkie choroby. Jagody goji zawierają...

Co warto sprawdzić przed wynajęciem mieszkania?

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia, można porównać do pracy detektywa. Bo ładny wygląd to nie wszystko. Za fasadą nowoczesnej aranżacji często odnaleźć można szereg ubytków, niedopatrzeń...

Jak właściwie ułożyć panele laminowane [zdjęcia i film]

Popularne panele laminowane wydają się materiałem prostym w montażu, dlatego wiele osób, samodzielnie zabiera się do ich układania. Warto przy tym pamiętać o ważnych szczegółach...

Reklama

Grubość spoiny tradycyjnej i cienkowarstwowej - jakie obowiązują normy

Spoina to najsłabszy punkt muru. Miejsce łączenia poszczególnych elementów stanowi bowiem potencjalne źródło mostków termicznych. Wydawałoby się...

Żurawina dobra na wszystko. Jak ją uprawiać w ogrodzie?

Dawniej zbieraliśmy żurawinę na podmokłych leśnych łąkach. Teraz, gdy pozarastały wysokimi drzewami, pozostaje nam uprawa na działce. Przygotowanie podłoża nie jest aż tak...

Egzotyczne storczyki czy eleganckie róże? Wybieramy kwiatowy obraz do pokoju

Dlaczego postawiliśmy na floralne obrazy? Kwiaty – storczyki, słoneczniki, jak i róże – to nie tylko elegancki, ale także ponadczasowy motyw...

Kominek gazowy - zalety montażu i możliwości aranżacyjne

Kominki gazowe to nie tylko elegancki design i wizja żywego ognia, to także bezproblemowa obsługa i możliwość montażu w każdym miejscu. Jakie są zalety posiadania urządzenia...

Proste sposoby, by oszczędzać prąd i wodę

Jak oszczędzać prąd i wodę? Wystarczy wypracować kilku prostych nawyków i wybór odpowiednich urządzeń, aby dom był bardziej przyjazny środowisku, a w portfelu zostawało co miesiąc kilka banknotów więcej...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY