Reklama

Dom

Przygotowywanie podłoża przed malowaniem – krok po kroku

Opracowanie Ewelina Czyżewska
Dodano: 07.09.2016
29049_fot.-Fotolia-750x500
Share
Udostępnij

Gładkie i równe ściany w ulubionym kolorze, to marzenie każdej osoby, która urządza wnętrza swojego domu. Aby jednak uzyskać taki efekt, należy przed malowaniem starannie przygotować podłoże. Jakie czynności powinniśmy wykonać, aby ściany były czyste i gładkie?

Pomimo, że na rynku jest bardzo dużo ciekawych rozwiązań do aranżacji ścian, to wciąż w domach królują idealnie gładkie ściany, pokryte jedynie farbą. Żeby jednak efekt był zadowalający, a ściany były rzeczywiście gładkie, musimy przed malowaniem skrupulatnie przygotować  podłoże. Jeżeli malujemy ściany w nowym mieszkaniu sprawa jest prosta. Po nałożeniu gładzi i gruntu, można przystąpić do malowania. Czasem nawet wystarczy sam preparat gruntujący. Problemy pojawiają się natomiast wtedy, gdy ściany, które chcemy pomalować, nie są już pierwszej świeżości.

Krok pierwszy – odłuszczanie ścian

Zanim zaczniemy malować, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej ścianie. Jeżeli pojawiły się na niej niepokojące przebarwienia, istnieje ryzyko, że na ścianie pojawiła się pleśń lub mamy do czynienia z tłustymi plamami.

– Jeżeli zauważymy, że ściany mają tłuste plamy, warto je usunąć za pomocą specjalnego mydła malarskiego –  wyjaśnia Dorota Turska, Marketing Manager w firmie Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej i budowlanej. – Takie mydło należy rozpuścić w wodzie, a następnie umyć zabrudzone powierzchnie i zmyć je zwykłą wodą. W przypadku, gdy ściana nie wymaga wygładzania, można na nią od razu nałożyć farbę. Natomiast do usuwania pleśni, warto zastosować preparaty grzybobójcze na bazie chloru. Spryskujemy nimi zanieczyszczone miejsca, a później przecieramy. Przy wyborze odpowiedniego preparatu, powinniśmy zwrócić uwagę, czy oprócz usuwania pleśni ze ściany, będzie ją chronił przed ponownym pojawieniem się niechcianych nalotów.

Krok drugi – wygładzanie

Po usunięciu ze ściany tłustych plam i innych zanieczyszczeń, musimy ponownie dokładnie się jej przyjrzeć. Należy bowiem sprawdzić, czy ściany są odpowiednio równe, czy nie ma w nich ubytków lub jakichś wystających elementów. Jeżeli znajdziemy jakieś nierówności, musimy się ich pozbyć wygładzając ścianę.

Do tej czynności musimy przygotować odpowiednie narzędzia oraz materiały, takie jak szlifierka, papier ścierny oraz szpachla. – Dobrze jest wybierać gładzie, które mają w sobie włókna strukturalne – mówi specjalistka od chemii gospodarczej i budowlanej. – Zapewnią one oddychanie ścian i w dużym stopniu wyeliminują pęknięcia w miejscu łączenia ściany np. z płytą gipsowo-kartonową.

Po przygotowaniu wszelkich niezbędnych narzędzi, zabieramy się do pracy. Najpierw usuwamy papierem ściernym zbędne i wystające fragmenty podłoża. Następnie łatamy szpachlą powstałe na ścianach szczeliny. – Masę szpachlową najlepiej nakładać pacą, warstwami do 3 mm – tłumaczy Dorota Turska z Dragon Poland. – Po wyschnięciu należy powłokę zeszlifować, aby wyrównała się z poziomem podłoża. Tak przygotowaną powierzchnię czeka już tylko gruntowanie.

Krok trzeci – gruntowanie

Aby zwiększyć wydajność farby najlepiej użyć uniwersalnego gruntu. Po jego nałożeniu na ścianie tworzy się powłoka, która zmniejsza nasiąkliwość powierzchni, zwiększa przyczepność kolejno nakładanych warstw, a jednocześnie ujednolica parametry całej gruntowanej powierzchni. Jeżeli chcemy dodatkowo uodpornić ściany na zarysowania i wypełnić powstałe mikroszczeliny, warto zdecydować się na grunt głęboko penetrujący. Są to najczęściej preparaty w postaci koncentratów i wymagają rozrobienia z odpowiednią ilością wody.

Gruntowanie wykonujmy wałkiem lub pędzlem. Przy niezwykle chłonnych podłożach najlepiej zastosować podwójną warstwę. Pamiętajmy, żeby dobrze zabezpieczyć pomieszczenie folią malarską, gdyż preparat gruntujący może zostawić plamy trudne do usunięcia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy