Reklama

Dom

Rynny – kwadratowe, a może ukryte? Zależy od stylu domu

Opracowanie redakcyjne
Dodano: 18.08.2017
34096_bis_750
Share
Udostępnij

Rynny dzięki różnorodności tonacji, kształtów i materiałów, z których są wykonywane, dają niemal nieograniczone możliwości aranżowania przestrzeni. Podpowiadamy, jak dopasować orynnowanie do stylu domu, by stworzyć harmonijną i efektowną całość.

Rynny powinny nie tylko zapewniać bezpieczeństwo samemu budynkowi i jego mieszkańcom, ale też stanowić dopełnienie jego wizualnej strony. Ważna zatem jest nie tylko ich funkcjonalność, ale także kolor i kształt. System orynnowania dobrany z odpowiednią starannością potrafi zmienić wygląd nie tylko samego domu, ale i całej przydomowej przestrzeni.

Rynna geometrycznie nowoczesna

Domy budowane w stylu nowoczesnym charakteryzują się przede wszystkim kontrastowymi zestawieniami – zarówno kolorów, jak i materiałów. Coraz częściej spotkać możemy budynki, w których drewno łączone jest z betonem, a szkło ze stalą. Wyróżnikiem nowoczesnego budownictwa są również geometryczność kształtów i z reguły płaskie dachy, dzięki którym budynek wydaje się być jeszcze bardziej foremny.

– Do dachów płaskich, które bardzo często stosowane są przy tego typu architekturze jednorodzinnej, stosuje się specjalne systemowe odwodnienia. W tych rozwiązaniach woda z powierzchni dachu odprowadzana jest do wpustu dachowego i/lub wpustu attykowego zwanego rzygaczem, a następnie do koszy zlewowych, rur kanalizacyjnych i spustowych – mówi Anna Góral, specjalista ds. marketingu Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

– W przypadku dachów dwuspadowych lub wielospadowych z okapem, zastosować można orynnowanie o przekroju kwadratowym, które idealnie wpisuje się w założenia nowoczesnej architektury. Rynna może być zasłonięta stalową maskownicą, zlicowaną z krawędzią dachu, a kwadratowa rura spustowa prowadzona po zewnętrznej ścianie budynku, stając się dodatkowym elementem dekoracyjnym.

Minimalizm a rynny

Minimalizm to zdecydowanie znak naszych czasów. Nie bez powodu domy projektowane w tym stylu to z reguły proste bryły, pokryte jednolitym kolorem tynku. W budynkach minimalistycznych rezygnuje się ze wszelkich zbędnych elementów tak, aby stworzyć najczystszą formę. Nie wszyscy wiedzą jednak, że prostota i surowość elementów wykończeniowych mogą przejawiać się także w systemach orynnowania.

– W inwestycjach na wzór nowoczesnej, minimalistycznej stodoły z dwuspadowym dachem świetnie sprawdzą się bezokapowe systemy orynnowania, których montaż odbywa się jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji budynku. W efekcie zarówno rynna jak i rura spustowa są niewidoczne, co pozwala na osiągnięcie prostej i niezwykle modernistycznej bryły. Efekt podkreślimy wykorzystując dodatkowo płaską dachówkę lub blachodachówkę, która spotęguje odbiór całości jako eleganckiej i minimalistycznej – radzi Anna Góral.

Orynnowanie w klasycznej odsłonie

Beże, biele i szarości, a także ozdobny tynk to główne cechy charakteryzujące budynki zaprojektowane w klasycznym stylu. W inwestycjach tego typu odcień systemu rynnowego dopasowuje się zwykle do koloru połaci. Dzięki temu elementy rynien „wtapiają się” w dach, tworząc jedną, spójną całość. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu tradycji i szlachetności obiektu, postawmy na rynny w ciemnoczerwonym lub brązowym odcieniu.

W projektach domów zaprojektowanych w takim stylu najlepiej sprawdzają się rynny stalowe i te wykonane z PVC. Oprócz szerokiej palety kolorystycznej, cechują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, modele wykonane z tych materiałów świetnie spełniają swoją funkcję zastosowane przy dużych powierzchniach dachowych, gdyż bardzo dobrze odprowadzają nadmiar wody opadowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy