Reklama

Rekordowa podaż - ale czy rzeczywiście mamy duży wybór mieszkań?

A A A

Dodano: 02-07-2015

Rekordowa podaż - ale czy rzeczywiście mamy duży wybór mieszkań?
Rzeszowski rynek nieruchomości mieszkaniowych – krótkie podsumowanie I kw. 2015 r.
 
Edyta Betleja
Certus Nieruchomości
 
Wielu z nas zastanawia się jakie będą tendencje na rynku nieruchomości mieszkaniowych w 2015 roku i czy nadszedł dobry czas na zakup wymarzonego lokum. Jak wynika z przygotowanego przez „Certus Nieruchomości” www.certus.net.pl raportu za I kwartał 2015r. okres ten zaskoczył nas rekordową ilością mieszkań oddanych do użytkowania, w porównaniu nie tylko z IV kwartałem 2014 r. ale także w stosunku wszystkich dotychczasowych kwartałów w historii rzeszowskiego budownictwa.
 
Zauważmy duży ok. 100% wzrost ilości mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, oraz których budowę rozpoczęto pomiędzy 2014 r. a rokiem wcześniejszym. Świadczy to o dużej aktywności deweloperów na rynku rzeszowskim oraz budowie wielu nowych inwestycji mieszkaniowych w Rzeszowie. Natomiast troszkę inaczej wygląda to w ujęciu kwartalnym – niemal dwukrotnie zmalała liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w porównaniu z IV kw. 2014 r. Proces budowlany jest przewidywalny więc należy się spodziewać w najbliższym czasie sporej ilości mieszkań oddawanych do użytku.
 
 
 
Analizując dane w I kw. 2015 r. można śmiało stwierdzić, że rok 2015 w liczbach zapowiada się imponująco, zauważamy znaczny wzrost mieszkań oddanych do użytkowania, których liczba tylko w I kw. jest porównywalna z całym rokiem 2010.
 
W I kwartale 2015 r. wśród mieszkań, których budowę rozpoczęto dominowały mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem oraz mieszkania indywidualne stanowiące po 40% całości. Również w kategorii mieszkań oddanych do użytkowania ogromną przewagę osiągnęły mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem (74%). Wśród mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie w I kwartale 2015 r. także najwięcej było mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem – ponad 50% ogólnej liczby. Oznacza to, że wysoka podaż nowych mieszkań od deweloperów będzie utrzymana.
 
Czy ceny mieszkań wzrosną?
 
Średnie ceny transakcyjne mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym ulegały wahaniom. W I kw. 2015 roku zauważamy znaczny wzrost ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym, która wyniosła 4 857 zł za 1 m², w porównaniu z poprzednim kwartałem zwiększyła się o 3%, a w przeciągu roku wzrosła o ok. 8%. Natomiast na rynku wtórnym sytuacja jest wręcz odwrotna – cena transakcyjna spadła o 2% i wynosi 4 485 zł za 1 m² i jest identyczna jak w II kwartale 2011 r.
 
Z kolei ceny ofertowe, a więc wywoławcze na rynku pierwotnym w I kw. 2015 r. kształtowały się na poziomie 5 245 zł za m.kw., porównując z ubiegłym kwartałem nastąpił wzrost o 211 zł tj. 4%. Podobnie sytuacja się kreuje na rynku wtórnym, cena 1 m² w I kwartale 2015 również wzrosła, lecz różnica jest niewielka – wynosi 6 zł tj. 0,1%. 
 
 
 
Ważniejsza jest jednak informacja o rzeczywistej różnicy pomiędzy ceną transakcyjną a ofertową. Na rynku pierwotnym w I kw. 2015 r. wynosiła 388 zł w odniesieniu do 1 m² czyli ok. 7%, natomiast na rynku wtórnym jest o 2% wyższa i wynosi ok. 9%. Jak wynika z podanych liczb właściciele nieruchomości z tzw. „drugiej ręki” są bardziej skłonni do negocjacji niż w przypadku deweloperów lub być może bardziej zawyżają realną cenę. 
 
 
Drugi oddech programu „Mieszkanie dla Młodych” – nowelizacja ustawy
 
Według danych opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego liczba wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w 2014 roku osiągnęła liczbę 15 972 na łączną kwotę 366,3 mln zł., co stanowi ok. 38% wszystkich środków z budżetu przeznaczonych na MdM. Tak więc wykorzystanie przeznaczonych na ten cel środków z programu MdM w roku 2014 było niewielkie ale pod koniec 2014 roku w grudniu kwota dopłat znacznie wzrosła, aż o 82% w porównaniu do listopada, ponadto 92% środków pieniężnych do wypłaty na rok 2015 stanowią kwoty, które zostały zarezerwowane w grudniu 2014 r., można stwierdzić, że MdM będzie się rozwijał.
 
Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszył się największym powodzeniem w województwie małopolskim, gdzie złożono największą ilość wniosków tj. 2 881, na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie z podobną liczbą wniosków – 2713 oraz województwo wielkopolskie, gdzie złożono 2 467. Po przeciwnej stronie skali z najmniejszą ilością wniosków znalazły się województwo opolskie (141), świętokrzyskie (175) oraz co szczegónie nas smuci – podkarpackie – 317 wniosków.
 
Reklama
W samym Rzeszowie w 2014 r. złożono zaledwie 219 wniosków na kwotę ok. 4,6 mln PLN, co daje znikomy 1,37% udział w całym programie. Niestety w naszym regionie jest minimalny stopień wykorzystania dopłat państwa na własne lokum.
 
Głównymi zmianami w programie, które mają wejść w życie w II poł. 2015 r. będzie zwiększenie wartości dofinansowania dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci do 30% oraz zwiększenie metrażu mieszkania kwalifikującego się do programu do 65 m2. Dla rodzin posiadających minimum trójkę dzieci został również zniesiony limit dotyczący wieku (do tej pory Beneficjent nie mógł mieć więcej niż 35 lat) oraz zakaz posiadania wcześniejszego lokum. To dobre zmiany, zwiększą wsparcie dla rodzin wielodzietnych. 
 
Przeszkodą, która uniemożliwia młodym rodzinom z Podkarpacia skorzystanie z programu są nowo ustalone limitycenowe obowiązujące od II kw. 2015 r. W Rzeszowie zaszła największa zmiana wśród wszystkich miast w Polsce – nowy limit jest znacznie niższy o ok. 300 zł za 1 m² od obowiązującego w poprzednim kwartale i wynosi obecnie 4 049,65 zł. Bardzo trudno na rynku rzeszowskim o takie ceny mieszkań, zwłaszcza nowych. Jest to poważny minus, który może być powodem powtórki z 2014 roku w niskiej ilości złożonych wniosków o dofinansowanie w regionie podkarpackim.
 
 
„Fundusz mieszkań na wynajem” – nowy projekt finansowany przez BGK
 
Fundusz Mieszkań na Wynajem to nowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest spopularyzować najem mieszkań w Polsce.  
 
Środkami funduszu zarządza spółka BGK Nieruchomości, działająca przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Projekt przewiduje wybudowanie 20 tys. mieszkań na wynajem w największych polskich miastach. Planuje się przeznaczyć na ten cel środki w wysokości 5 mld zł. Na początku program w swoim założeniu ma objąć kilka głównych miast Polski między innymi Warszawę, Poznań, Wrocław, Kraków, Łódź. Pierwsze mieszkania do wynajęcia powstały w Poznaniu na ul. Saperskiej, kolejna inwestycja ma ruszyć w Gdańsku przy ul. Kilińskiego. Mniejsze miasta, w tym Rzeszów, nie zostały do niego jak narazie zakwalifikowane. 
 
 
 
---------------------------------------------------------
Jaromir Rajzer
Prezes Zarządu Certus Nieruchomości Sp. z o.o.,
Partner Zarządzający „Polskiego Konsorcjum Nieruchomości”, 
 
Po pierwsze mamy niespotykaną podaż. Jak dotąd nie było w historii Rzeszowa takiego kwartału, gdzie oddano do użytkowania prawie 900 mieszkań. Zdarzały się wielokrotnie lata, przed 2009r., że w czasie całego roku wybudowano mniej mieszkań niż teraz w jednym kwartale. Biorąc pod uwagę rekordowe ilości wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów w 2014 r. ta tendencja na razie się utrzyma. Niestety, paradoksalnie nie powoduje to aż tak dużego wyboru nowych mieszkań bo spora ich część jest już sprzedana lub zarezerwowana. Jesteśmy zdumieni dużym popytem biorąc pod uwagę realny wzrost cen na rynku pierwotnym. 
 
Jeszcze nigdy różnica pomiędzy rynkiem nowych mieszkań a rynkiem mieszkań z rynku wtórnego nie sięgała ok. 400 zł za 1 m.kw. Tym bardziej, że nowe mieszkanie to jeszcze dodatkowo średnio ok. 1000 zł za każdy m.kw. na wykończenie. Być może nadchodzi dobry czas dla mieszkań z drugiej ręki. Od IV kw. 2007 r. ich ceny zmieniają się minimalnie, można powiedzieć , że stoją w miejscu. Jeśli znajdziemy lokum z odpowiednią funkcją, metrażem, wykończeniem i lokalizacją, a trzeba powiedzieć, że wybór jest spory, to ceny mogą nas skusić do szybszych decyzji.
 
Tym bardziej, że obecny wskaźnik dopuszczalnej ceny w programie MdM wynosi tylko ok. 4050 zł/m.kw., a mieszkań w takich cenach praktycznie nie ma. Rozmija się to z rynkiem o ok. 15-20%. 
 
Z założenia program „MdM” miał wspierać demografię. Ministrowi Nowakowi wydawało się, że program spowoduje obniżkę średnich cen mieszkań do poziomu kwalifikującego się do dotacji, jak i że będzie się on cieszył od razu dużym „wzięciem”. Od początku, zaraz po przedstawieniu założeń programu przestrzegaliśmy, że tak się nie stanie a program, choć słuszny w założeniu, zawiera wiele istotnych wad. Życie, jak zwykle przyznało całkowitą rację fachowcom, a nie urzędnikom. Statystyki za 2014 r. wskazują, że rodziny z więcej niż 2 dzieci stanowiły ok. 3,5% beneficjentów programu, natomiast ok. 77% kwoty wsparcia trafiło do rodzin bezdzietnych lub singli. Tak w praktyce wyglądał „komponent demograficzny” min. Nowaka.
 
Całkowicie nieuzasadnionym jest wykluczenie z dofinansowania rynku wtórnego, a tym samym wykluczenie Polski „powiatowej”, gdzie rynek pierwotny po prostu nie istnieje, bo deweloperzy nie budują w małych miasteczkach. 
 
Niestety program MdM omija Podkarpacie. Nasz region wykorzystał poniżej 1,5% wartości tego wsparcia dla całego kraju. Konsumują go przede wszystkim bogate miasta: Kraków, Trójmiasto, Poznań. I żeby było śmieszniej również inny program rządowy – „Fundusz mieszkań na wynajem”, jak na razie trafia również do tych samych miast, omijając Rzeszów.
 

KOMENTARZE

Reklama

Żyjąc w dobie tworzyw sztucznych, tęsknimy za naturą

Z Katarzyną Janią, projektantką wnętrz...

Kiedy stosować metalowe łączniki w konstrukcji ściany?

Wszystkie ściany konstrukcyjne muszą...

Odbiór mieszkania od dewelopera- na co zwrócić uwagę?

Obiór kluczy do własnego mieszkania...

Bez prądu ani rusz!

Choć w dzisiejszych czasach, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez prądu, to niestety z powodu awarii np. przeciążonej sieci lub zerwanych linii, dochodzi do przerw w jego ciągłej dostawie. Takie sytuacje nie są częste, ale niestety zdarzają się...

Koniec z włamaniami i zalaniem w czasie wakacji! Dzięki inteligentnemu domowi poczujesz się bezpiecznie

Lato to czas wakacyjnych urlopów, zasłużonego i jakże upragnionego odpoczynku. Niestety...

Jej wysokość juka karolińska

Przyciąga wzrok swoimi imponującymi białymi kwiatostanami i szpiczastymi liśćmi. Mimo że wygląda egzotycznie i pochodzi z "ciepłych krajów", to z powodzeniem może rosnąć w naszym klimacie, jeśli zapewnimy jej osłonięte od wiatru...

Reklama

Urządzić swoje mieszkanie, czyli czym kierują się Polacy kupując nowe meble?

Zgodnie z danymi GUS i Eurostatu wartość produkcji sprzedanej mebli w Polsce wyniosła w 2016 r. 42 mld zł. Za 10 proc. tej kwoty odpowiada...

Czy warto instalować sterowniki do zarządzania ogrzewaniem?

Wysoki komfort cieplny, niższe rachunki, pozytywny wpływ na środowisko naturalne- to tylko niektóre z korzyści wynikających z zarządzania ogrzewaniem. Dobór sterowników już...

Pełnia sezonu na pożywną cukinię

Można ją jeść na surowo. Przyrządzać leczo czy smażyć jej kwiaty. Cukinia zdrowo uzależnia. Zawieraja dużo witaminy C, A, K, z grupy B oraz mikroelementy. Pestki cukinii zawierają kukurbitacynę – związek o działaniu...

Profesjonalny sprzęt budowlany - rusztowania aluminiowe

Rusztowania są niezbędnym elementem w przemyśle budowlanym i bardzo użytecznym narzędziem do prowadzenia prac na dużych wysokościach. Pełnią bardzo ważną funkcję głównie w budownictwie...

Dyptam jesionolistny - krzew, który nie goreje

Nie bez kozery ta ozdobna roślina nazywana jest również krzewem Mojżesza. Wydziela dużo palnych olejków ( zwłaszcza podczas upałów), które nie zapalają się jednak samorzutnie, a po podpaleniu tylko...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr. 58

VIP Biznes&Styl Nr. 58
w numerze m.in.:

• JIVR Bike z Mielca • Nauka uprawiana w symbiozie z biznesem • Lekarz, który zaraził się wirusem podróży • Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl • Plakaty Wiesława Grzegorczyka • Kongres TSLA Expo 2018 Autosan wstaje z kolan • 50 lat zapory i elektrowni
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.