Reklama

Rynek nieruchomości a wojna

A A A

Dodano: 02-07-2015

Rynek nieruchomości a wojna
Czyli co się sprzedaje i wynajmuje u naszych ukraińskich sąsiadów
 
Jurij Sorbat
Przedstawiciel Certus 
Nieruchomości na Ukrainie
 
Konflikt zbrojny na wschodniej Ukrainie, a w szczególności na terenach obwodu donieckiego i ługańskiego rozpoczął się w kwietniu 2014 roku i od tej pory drastycznie wpłynął na obrót nieruchomościami w tych rejonach. Po obaleniu władzy Wiktora Janukowycza i prorosyjskiej Partii Regionów oraz powołaniu rządu Jaceniuka, prorosyjscy separatyści, wspierani militarnie przez Rosję, wystąpili zbrojnie przeciwko nowemu rządowi. W szybkim tempie zajęli miasta leżące blisko Donbasu i ogłosili utworzenie Federacyjnej Republiki Noworosji. Wraz z wybuchem wojny gospodarka Ukrainy gwałtownie ucierpiała, zamarł między innymi rynek nieruchomości komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Głównym powodem była ogromna dewaluacja ukraińskiej waluty – hrywny, oraz brak chętnych na zakup na terenach zagrożonych.
 
Drastyczne wskaźniki gospodarcze na rynku ukraińskim 
 
Rząd Ukrainy musi się zmagać nie tylko z wojną z Rosją – lecz – co za tym idzie z narastającym kryzysem gospodarczym. W artykule przygotowanym przez Certus Nieruchomości www.certus.net.pl analizie poddana została sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach na Ukrainie, takich jak: 
 
Kijów (stolica), Lwów (jeden z największych ośrodków kultury ukraińskiej) oraz miast, które według znaczenia i liczby ludności, można porównać z Rzeszowem – Iwano-Frankowsk i Łuck. Ostatnie trzy są miastami partnerskimi Rzeszowa. Oprócz sytuacji politycznej, wojny na wschodzie oraz związanych z tym ruchów migracyjnych, również niestabilny kurs hrywny ukraińskiej ma duży wpływ na rynek nieruchomości. Spokojny kraj nieoczekiwanie doznał, co to jest wojna. Po latach 90. najbardziej niestabilna sytuacja na rynku nieruchomości miała miejsce w roku 2008 i powtarza się również dziś. 
 
Zagraniczny dług Ukrainy zwiększył się do poziomu 102,2% PKB, przekraczając wartość całej gospodarki. W 2015 roku zadłużenie będzie jeszcze większe, osiągając 106% PKB. 
 
 
 
Według europejskiego rankingu płynności rynków nieruchomości, sporządzonego przez międzynarodową firmę DTZ, Ukraina znalazła się na ostatniej pozycji listy. W badaniu brano pod uwagę relację wolumenu transakcji do całkowitej ilości dostępnych aktywów rynku nieruchomości komercyjnych. Zgodnie z danymi z roku 2014, bezpośrednie inwestycje zagraniczne Ukrainy są na poziomie 1,9 mld USD i są prawie o dwa razy niższe od wskaźnika z 2013 r. Poziomy inwestowania w Ukrainę wskazują na negatywną dynamikę od 2011 roku. Przewiduje się, że aktywność inwestycyjna nadal będzie słaba w stosunku do stabilizacji sytuacji ekonomicznej i politycznej w kraju.
 
Rok 2014 odznaczył się bardzo dużym poziomem dewaluacji waluty ukraińskiej. Oficjalny kurs UAH do USD 31 grudnia 2014 r. sięgnął 15,77 UAH za 1 USD, co odpowiada osłabieniu waluty narodowej o 97% od początku roku. Tempo wzrostu różnicy obrotu handlu detalicznego i wynagrodzenia po raz pierwszy od 2009 roku było ujemne. W styczniu-grudniu 2014 roku realne wynagrodzenie i obrót handlu detalicznego zademonstrowały obniżenie o 6,5% i 8,6%. Zachodzące zmiany miały duży wpływ na rynek nieruchomości. 
 
W strukturze popytu w roku 2014 przeważają firmy IT oraz firmy z sektora produkcji. Zgodnie z wynikami, największą ilość powierzchni biurowych wynajęły firmy IT (32%) i firmy produkcyjne (29%). Spośród przeprowadzonych transakcji największe powierzchnie wynajmowali międzynarodowi najemcy. Po raz pierwszy od 1 kwartału 2009 roku na rynku biurowym Kijowa postrzegany jest negatywny poziom czystego pochłaniania. W IV kwartale 2014 roku czyste pochłonięcie wyniosło 3,6 tys. m kw. Ogółem w 2014 roku pochłonięcie było na poziomie 20,1 tys. m kw. i okazało się o 3,5 niższe niż w roku 2013.
 
Za ile można wynająć mieszkanie na Ukrainie?
 
W miastach najbardziej dotkniętych wojną – Doniecku i Ługańsku, państwowy rejestr nieruchomości nie działa od końca kwietnia 2014 r., kiedy to Słowiańsk został zagarnięty przez terrorystów „Donieckiej Republiki Ludowej”. Latem i na początku jesieni w zeszłym roku można było jeszcze sprzedać nieruchomości wyjeżdżając do sąsiednich spokojniejszych obwodów, ale od rozpoczęcia aktywnych działań wojennych jest to już niemożliwe. Notariusze wyjechali nie mając pracy, około 3/4 mieszkańców miast objętych wojną uciekło szukając schronienia w innych obwodach Ukrainy, oraz na Krymie, w Rosji i w Polsce. Pytanie dotyczące nieruchomości powoduje sarkastyczny śmiech: „A niech Pan tam pojedzie i spróbuje coś kupić, jeżeli przeżyje” – mówi Wiktoria Charczenko, koordynatorka programu Pomoc dla Polaków z Donbasu i wiceprzewodniczącą Związku Polaków w Donbasie. Obecnie sytuacja jest fatalna, ludzie próbują przetrwać, jeżeli ktoś ma rodziców lub mieszkanie, które boi się stracić – zostaje na miejscu, idzie do pracy, jeżeli ową jeszcze ma, i nawet nie postrzega martwych osób leżących przy chodniku lub zniekształconych domów.
 
W Dniepropietrowsku cena za wynajem mieszkań na początku bardzo wzrosła na skutek zamieszek w Doniecku, a potem nieco się zmniejszyła o 10-15%. Na przykład jednopokojowe mieszkanie w centrum, które w zeszłym roku kosztowało 6 tys.UAH/mc, obecnie kosztuje 5 tys.UAH/mc. Na obrzeżach miasta za jednopokojowe mieszkanie 3-3,5tys.UAH/mc, dziś zapłacimy 2-2,5 tys.UAH/mc, a czasem nawet 1,5 tys.UAH/mc. Najemcy coraz częściej chcą, by wynajmujący płacił za media, co wcześniej się nie zdarzało. Jeżeli w zeszłym roku płaciło za nie ok. 10% wynajmujących, w tym roku już ok. 50%. Przez dewaluację hrywny częstym zjawiskiem jest ponowne podpisywanie umów co pół roku. W zawieranych umowach pojawia się prawo właściciela do zmiany ceny za najem mieszkania co 6 miesięcy. Cena za najem mieszkań w segmencie B i C zazwyczaj jest podawana w UAH, natomiast tradycyjnie najwyższa klasa A jest wynajmowana w dolarach amerykańskich – informuje Julija Kornijenko z agencji nieruchomości „Infoservice”.
 
Reklama
 
Cena najmu mieszkań w Zaporożu była bardziej dyktowana migracją, a nie zmianą kursu UAH. W sierpniu i przez całe lato przybyło bardzo dużo uchodźców, którzy wynajmowali każde wolne mieszkanie nie patrząc na cenę i przyjeżdżając do biura nieruchomości bardzo często tylko z dokumentami w reklamówce, bez żadnych innych rzeczy – podaje pracownik agencji nieruchomości „Jalta-city”, pani Alona. Ale potrwało to przez jakieś 2-3 miesiące. Teraz ludzie poszukują bardziej atrakcyjnych ofert pod względem ceny i starają się negocjować w stronę jej obniżenia. 
 
 
Firmy sprzedające nieruchomości we Lwowie nie są zobowiązane do natychmiastowego wprowadzania danych dotyczących nieruchomości na stronę internetową. Takie działanie ma na celu dostosowanie istniejącej oferty do klienta, który zrobi „dobre wrażenie” na właścicielu mieszkania. Wynajmujący, zanim zdecyduje się zawrzeć umowę najmu, musi się zastanowić, czy chce wynająć osobie z Doniecka (Ługańska), czy toleruje dzieci, psy i koty u siebie w mieszkaniu i jak duże jest ryzyko, że najemcy wyjadą od razu po zakończeniu wojny, czasem z niezapłaconym czynszem. Najem plus media oraz święty spokój, że z mieszkaniem wszystko będzie w porządku – tego właśnie dziś oczekuje właściciel nieruchomości.
 
Natomiast w marcu 2015 r. Yuriy Solovey, deputowany z Iwano-Frankowska, poinformował, że rynek pierwotny obecnie jest jednym z głównych instrumentów inwestowania. Średnia cena na rynku pierwotnym kreuje się od 250 USD do 350 USD za 1 mkw, natomiast na rynku wtórnym wynosi ponad 300 USD/ 1mkw, w centrum miasta około 600-1100 USD/1mkw. 
 
Jak poinformowała pośrednik w obrocie nieruchomościami z agencji Realtor Pani Oksana, do tej pory przyjeżdżają uchodźcy z obwodu donieckiego, w tym z Mariupola. Około 70% mieszkań wynajmowanych jest w dolarach, reszta w walucie krajowej. Budynek w centrum można wynająć za 12 tys. UAH lub 5-6 tys. UAH na obrzeżu miasta.
 
Wpływ wojny na Ukrainie na podkarpacki rynek nieruchomości
 
Wojna na Ukrainie oraz głęboki kryzys gospodarczy wpływa negatywnie nie tylko na sytuację wewnątrz kraju jak i na polski, w tym podkarpacki rynek nieruchomości. Od kilku lat można było zaobserwować duży wpływ obywateli Ukrainy na obrót nieruchomości zwłaszcza w Warszawie, Krakowie, ale także w Rzeszowie. Wspólne inwestycje ukraińsko-polskie przy wschodniej granicy dawały owocne perspektywy na przyszłość. Po wprowadzeniu Karty Polaka, która dawała dodatkowe uprawnienia oraz przywileje dla ukraińskich przedsiębiorców mających polskie korzenie, wzrosła ilość transakcji, szczególnie dotyczących sprzedaży mieszkań. Biznesmeni, politycy, lekarze, prawnicy stali się liderami w nabywaniu nieruchomości na terenie Polski. Wszystko zaczęło się zmieniać z chwilą wybuchu konfliktu zbrojnego na linii Rosja-Ukraina, znacznie spadł popyt na zakup mieszkań, z powodu nagłego zubożenia społeczeństwa na Ukrainie zostało rozwiązanych wiele niezrealizowanych transakcji. Ceny mieszkań spadły do poziomu nieopłacalności, na przykład w o wiele większym Lwowie cena mieszkania jest tańsza niż na rynku rzeszowskim, a mimo tego nie ma chętnych na jego kupno. 
 
Analizując dogłębnie wiele sporządzonych raportów można stwierdzić, iż ceny średnie mieszkań na rynku ukraińskim są o ok. 40% niższe niż w Polsce. Najwyższe ceny mieszkań utrzymują się w stolicy Ukrainy – Kijowie, w którym zamieszkują około 3 miliony obywateli. Jednak porównując je z cenami mieszkań w Warszawie, która posiada o milion mieszkańców mniej, są one o połowę niższe. Największe różnice w cenie odnotowuje się przy mieszkaniach o małym metrażu: im większa powierzchnia mieszkania, tym ceny są bardziej porównywalne. Podobna sytuacja kreuje się w Lwowie, który ma zbliżoną liczbę mieszkańców do Krakowa. Średnia cena mieszkania dwupokojowego w Krakowie wynosi ok. 350 000 zł, natomiast w Lwowie takie samo mieszkanie pod względem powierzchni można nabyć już za 170 000 zł. 
 
Rynek nieruchomości na Podkarpaciu stracił ważnego inwestora, którego w chwili obecnej po prostu nie stać na zakup czy wynajem mieszkania po polskich cenach. Coraz więcej ludności ukraińskiej przekracza polską granicę w poszukiwaniu pracy i pieniędzy na chleb, również coraz więcej Ukraińców stara się o pobyt stały na Podkarpaciu.
 
 
------------------------------
 
Jaromir Rajzer
Prezes Zarządu Certus Nieruchomości Sp. z o.o.,
Partner Zarządzający „Polskiego 
Konsorcjum Nieruchomości”, 
 
Jeszcze 5-10 lat temu najwięcej mieszkań w Polsce spośród cudzoziemców nabywali obywatele Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii. W ostatnich latach ta tendencja się zmieniła i przodują Niemcy. Na drugą pozycję w roku 2014 wysunęli się natomiast Ukraińcy, z udziałem wynoszącym ok. 12-13% całego wolumenu obrotu mieszkań w odniesieniu do cudzoziemców. Co ciekawe, wcale nie nasz region, choć geograficznie najbliższy, cieszy się wśród nich największą popularnością. Przoduje zdecydowanie Warszawa i Kraków. Potem spora przerwa i reszta kraju, w tym Podkarpacie z udziałem tylko ok. 2-3% wszystkich kupowanych w Polsce przez Ukraińców mieszkań. Być może strach wojny powoduje chęć oddalenia się od granicy, a być może po prostu lepsze możliwości z inwestycyjnego punktu widzenia dyktują inne decyzje.
 
W ostatnim czasie rzeczywiście obserwujemy większą ilość gości z Ukrainy w biurach „Polskiego Konsorcjum Nieruchomości”, którzy często, jeśli tylko mają środki – wolą je zainwestować w Polsce, w kraju stabilnym, niż u siebie gdzie ceny nieruchomości, póki co, ciągle spadają, a obrót nimi w niektórych, zwłaszcza zachodnich obwodach po prosty zamarł. Takie mieszkanie to także często alternatywa w przypadku konieczności przeprowadzki. Jednakże pamiętajmy, że są też inne opinie. W czasach niestabilności, zwłaszcza wojny, wielu traci, są także tacy co zarabiają. I to fortuny. Trzeba mieć nerwy i wyczucie inwestycyjne, ale w okresie dużych spadków cen kupno bywa kuszącą alternatywą. Przecież wojna kiedyś się skończy... 

KOMENTARZE

Reklama

Żyjąc w dobie tworzyw sztucznych, tęsknimy za naturą

Z Katarzyną Janią, projektantką wnętrz...

Kiedy stosować metalowe łączniki w konstrukcji ściany?

Wszystkie ściany konstrukcyjne muszą...

Odbiór mieszkania od dewelopera- na co zwrócić uwagę?

Obiór kluczy do własnego mieszkania...

Bez prądu ani rusz!

Choć w dzisiejszych czasach, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez prądu, to niestety z powodu awarii np. przeciążonej sieci lub zerwanych linii, dochodzi do przerw w jego ciągłej dostawie. Takie sytuacje nie są częste, ale niestety zdarzają się...

Koniec z włamaniami i zalaniem w czasie wakacji! Dzięki inteligentnemu domowi poczujesz się bezpiecznie

Lato to czas wakacyjnych urlopów, zasłużonego i jakże upragnionego odpoczynku. Niestety...

Jej wysokość juka karolińska

Przyciąga wzrok swoimi imponującymi białymi kwiatostanami i szpiczastymi liśćmi. Mimo że wygląda egzotycznie i pochodzi z "ciepłych krajów", to z powodzeniem może rosnąć w naszym klimacie, jeśli zapewnimy jej osłonięte od wiatru...

Reklama

Urządzić swoje mieszkanie, czyli czym kierują się Polacy kupując nowe meble?

Zgodnie z danymi GUS i Eurostatu wartość produkcji sprzedanej mebli w Polsce wyniosła w 2016 r. 42 mld zł. Za 10 proc. tej kwoty odpowiada...

Czy warto instalować sterowniki do zarządzania ogrzewaniem?

Wysoki komfort cieplny, niższe rachunki, pozytywny wpływ na środowisko naturalne- to tylko niektóre z korzyści wynikających z zarządzania ogrzewaniem. Dobór sterowników już...

Pełnia sezonu na pożywną cukinię

Można ją jeść na surowo. Przyrządzać leczo czy smażyć jej kwiaty. Cukinia zdrowo uzależnia. Zawieraja dużo witaminy C, A, K, z grupy B oraz mikroelementy. Pestki cukinii zawierają kukurbitacynę – związek o działaniu...

Profesjonalny sprzęt budowlany - rusztowania aluminiowe

Rusztowania są niezbędnym elementem w przemyśle budowlanym i bardzo użytecznym narzędziem do prowadzenia prac na dużych wysokościach. Pełnią bardzo ważną funkcję głównie w budownictwie...

Dyptam jesionolistny - krzew, który nie goreje

Nie bez kozery ta ozdobna roślina nazywana jest również krzewem Mojżesza. Wydziela dużo palnych olejków ( zwłaszcza podczas upałów), które nie zapalają się jednak samorzutnie, a po podpaleniu tylko...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr. 58

VIP Biznes&Styl Nr. 58
w numerze m.in.:

• JIVR Bike z Mielca • Nauka uprawiana w symbiozie z biznesem • Lekarz, który zaraził się wirusem podróży • Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl • Plakaty Wiesława Grzegorczyka • Kongres TSLA Expo 2018 Autosan wstaje z kolan • 50 lat zapory i elektrowni
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.