Reklama

Dom

Szkło w domu dobre na drzwi i schody

Artykuł promocyjny
Dodano: 21.12.2015
23984_zdjecie-glowne-szklane_plytki_stolmat
Share
Udostępnij
Drzwi, kabiny prysznicowe, lustra, balustrady, czy schody to tylko niektóre z zastosowań szkła w domu. – Coraz częściej wykorzystujemy szkło w domu, ponieważ jest ponadczasowe i stanowi niebanalne dopełnienie wnętrza.
 
Może być przezroczyste albo pokryte emalią w pasującym do wnętrza odcieniu. Matowe lub połyskliwe. Zdobione ornamentami. Z lustrem albo bez. Szklane kabiny prysznicowe, szklane drzwi. Szkło w domu może zaistnieć na wiele sposobów.
 
– Jest także szkło lodowe, składające się z trzech warstw szkła laminowanego, z których środkowa jest popękana, co daje efekt tafli lodu. Świetnie nadaje się na ozdobne blaty, okładziny ścian, stałe przeszklenia między pomieszczeniami lub elementy szklanych podłóg i schodów – podpowiadają w salonie STOLMAT, w rzeszowskiej Galerii Wnętrz DEXA, gdzie w setkach wariantów szklanych drzwi, naściennych tafli, schodów itp. znaleźć można i takie z lustrami weneckimi, czy szklanymi płaskorzeźbami. – Zdarza się także, że klienci sami określają wzór, który ma być wypiaskowany lub wyrzeźbiony w szkle, wykorzystują gotowe szklane aplikacje lub oryginalne kryształy Swarovskiego.
 
Jeśli dołożyć do tego dowolną, wymarzoną kolorystykę, okazuje się, że szkło, pomijając taką oczywistość, jak okna, można wykorzystać w zasadzie w każdym wnętrzu. To klastyczne tworzywo można zastosować zarówno w tradycyjnych pomieszczeniach, jak i tych nowoczesnych. Nadaje ono pomieszczeniu lekkości i charakteru. Dlatego warto zastosować szkło w małym wnętrzu, ponieważ optycznie je powiększy i doskonale doświetli.
 
– Odpowiednio dopasowana szklana zabudowa w domu jest ponadczasowa i elegancka – podkreślają w salonie STOLMAT. – Można ją łączyć z różnymi materiałami wykończeniowymi.
 
Jak dodają fachowcy z galerii DEXA, ograniczeniem jest to, że szklane aranżacje, które proponują, przeznaczone są jedynie do wnętrz budynków. Niemożliwa jest także zabudowa większa niż wymiar formatki szkła, którą można zahartować lub zalaminować. – Należy również pamiętać, że szkła takiego nie można ciąć, zamawia się go wyłącznie na wymiar – tłumaczą w salonie.
 
Szkło laminowane nie rozpryśnie się po domu

Szklane drzwi, zabudowy, czy schody są bezpieczne i wytrzymałe.
 
– Szkło wykorzystywane do produkcji drzwi oraz innych zabudów szklanych to pojedyncza, hartowana tafla – tłumaczą w sklepie STOLMAT. – Hartowanie wzmacnia szkło i sprawia, że jest ono nawet cztery razy trwalsze od zwykłego, niehartowanego materiału. Dodatkowo, szkło można poddać procesowi laminacji, czyli klejeniu dwóch lub trzech tafli. Szkło hartowane bardzo trudno jest rozbić, gdy jednak dojdzie do takiej sytuacji, ryzyko zranienia się jest niewielkie, ponieważ rozpada się ono na drobne, nieostre kawałki. Natomiast gdy rozbije się szkło laminowane, wszystkie rozbite kawałki zostają na folii laminacyjnej. Laminowanie stanowi zatem dodatkowe zabezpieczenie i jest stosowane głównie przy stopniach i balustradach szklanych.
 
Szkło w domu – praktyczny słowniczek
 
Jaki rodzaj szkła wybrać do swojego domu? Pracownicy ze sklepu w galerii DEXA przygotowali dla naszych Czytelników specjalny przewodnik. Szkło w domu może pojawić się w następujących odsłonach:

Szkło bezbarwne przeźroczyste – mimo swojej nazwy, szkło bezbarwne ma odcień zielony. Jest to naturalny odcień szkła spowodowany obecnością jonów żelaza.

Szkło opthi white – jest to szkło odbarwione, prawie zupełnie pozbawione zielonego odcienia.
 
Szkło satinato – szkło chemicznie trawione kwasem. Wyglądem przypomina szkło matowane piaskowaniem, lecz ma bardziej delikatną strukturę matu.

Szkło antisol – jest to szkło przeźroczyste, barwione w masie.

Szkło refleksyjne – to szkło bezbarwne lub barwione w masie i pokryte z jednej strony warstwą napylonego próżniowo lustra. W domu szkło to stosuje się w oknach i ściankach działowych.
Jeśli warstwa odblaskowa znajduje się od strony pomieszczenia bardziej oświetlonego, to uzyskuje się wówczas znany powszechnie efekt utrudnionej widoczności do wnętrza takiego pomieszczenia.
 
Szkło ornamentowe – jest to szkło nieprzeźroczyste, przeważnie o grubości 4 mm – stosowane w domu głównie do witraży i drzwi drewnianych.

Szkło laminowane – jest to szkło sklejone folią laminacyjną – uzyskuje się wtedy tzw. szkło warstwowe bezpieczne. Laminować można szkło niehartowane oraz hartowane. Do wykonywania laminowanych drzwi i konstrukcji szklanych stosuje się wyłącznie szkło hartowane. Jako laminat możemy użyć folii w różnej kolorystyce, jak i dowolnej fotografii.
 
Szkło emaliowane – szkło nieprzeźroczyste, pokryte z jednej strony warstwą emalii, najczęściej stosowane jako blaty czy uzupełnienia we wnękach i meblach. Na drzwi i konstrukcje szklane w domu stosuje się szkło emaliowane hartowane.
 
Szkło lodowe – to szkło składające się z trzech warstw szkła laminowanego, gdzie szkło środkowe jest popękane. Szkło lodowe nadaje się na ozdobne blaty, okładziny ścian, stałe przeszklenia między pomieszczeniami lub elementy szklanych podłóg i schodów.
 
Lustra weneckie – to szkło przeźroczyste, barwione w masie i pokryte z jednej strony warstwą napylonego próżniowo metalu (podobnie jak w szkle refleksyjnym, lecz warstwa odblaskowa jest znacznie grubsza).
 
Szkło fusingowe – to szkło poddawane procesom fizyczno-chemicznym w wysokich temperaturach, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szklanych płaskorzeźb, których wygląd można dodatkowo podkreślić malując na dowolne kolory.
 
Artykuł powstał we współpracy z firmą STOLMAT mieszczącą się w GALERII WNĘTRZ DEXA, RZESZÓW, AL. ARMII KRAJOWEJ 4a, www.dexa-rzeszow.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy