Reklama

Dom

Oświetlenie w domu

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.11.2012
150_VENEZIA-ABAT-JOUR_lampa
Share
Udostępnij
To w głównej mierze od oświetlenia zależy, jak się czujemy w domu i jak je postrzegamy. Powinno doskonale rozpraszać światło, lecz nie rozpraszać myśli domowników, eksponować atuty pomieszczenia, lecz nie konkurować z nimi. Światło daje poczucie ciepła, wyzwala energię i pobudza do działania.

Efektowne i jednocześnie funkcjonalne zaprojektowanie oświetlenia wnętrz stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdego projektanta, niezależnie od tego, czy jest on profesjonalistą czy amatorem. Choć odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje wnętrzu smaku, może je też całkowicie zepsuć, dlatego jego wybór powinien być tak samo dobrze przemyślany jak wybór mebli.

Różne role


Lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła, która z kolei zmienia się w zależności od funkcji wnętrza i wykonywanych w nim czynności. Do czytania i pisania wymagana jest duża ilość światła. Do szycia bądź innych czynności wymagających wielkiej precyzji, pomieszczenie powinno być wręcz rozświetlone, a największe skupienie światła powinno znajdować się w miejscu pracy. Jeśli pomieszczenie przeznaczone jest na relaks czy oglądanie telewizji, można sobie pozwolić na mniejszą ilość światła.
Ponieważ we wnętrzach zwykle łączymy różne funkcje, nie można się ograniczać do jednego źródła światła, lecz zaprojektować kilka źródeł, które będą ze sobą harmonizować, zapewniając niezwykły koncert promieni sztucznego światła. Należy przy okazji koniecznie wziąć pod uwagę rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, korzystając z najnowszych osiągnięć techniki.

Niebanalne oświetlenie – niebanalne wnętrze

 
Dobrze zaprojektowane oświetlenie każdego wnętrza dzieli się na trzy grupy: główne, tworzące nastrój oraz funkcjonalne. Oświetlenie główne to wyróżniony centralny punkt pomieszczenia, może to być najważniejsza lampa, bądź tak wyjątkowa, że nie pozwalająca oderwać wzroku. Zadaniem tego oświetlenia jest równomiernie oświetlenie całe pomieszczenie i zapewnienie w nim dobrej widoczności.
– Coraz częściej design oświetlenia nie odstaje meblom, a nawet je przewyższa, dzięki czemu w naszym salonie BOZ design możemy podziwiać świecące dzieła sztuki. Obecnie najmodniejsze są duże klosze lamp oraz ciekawe kształty przyciągające uwagę. Przykładem jest lampa MURANO DUE –ETHER składająca się z dużej ilości nieforemnych baniek szklanych. Taka lampa zawieszona nad jadalnianym stołem nie pozwala przejść obok siebie bez zachwytu – mówi Grzegorz Zgórski, manager salonu BOZ Design w Rzeszowie.
 
 Duże klosze lamp wiszących nadają się nie tylko do jadalni. – Pojedynczo lub w zestawie po trzy dobrze wyglądają nad stolikiem kawowym lub w rogu salonu. Salon to idealne miejsce do dużych lamp stojących, które niczym żuraw sięgają do środka pomieszczenia. Sypialniane kinkiety coraz częściej zastępują lampy wiszące zawieszone nad stolikami nocnymi po obu stronach łóżka.

LED-owa inspiracja


Drugą grupą oświetlenia jest oświetlenie inspirowane klubami i barami, tworzące nastój. Jak mówi Grzegorz Zgórski, do kreowania atmosfery miejsca idealnie nadaje się oświetlenie wykonane w technologii LED, które coraz częściej jest wbudowane w pomieszczenie, a kolor światła można dowolnie zmieniać. Wbudowane oświetlenie w technologii LED jest świetnym, nieszablonowym pomysłem, pozwalającym na rozświetlanie wnętrz w zależności od nastroju. Należy o nim jednak pomyśleć na etapie budowy domu. W istniejących już wnętrzach technologia LED również jest możliwa. Oświetlenie LED wbudowuje się w meble (np. pod szafkami kuchennymi) lub umieszcza się je za meblami (np. za sofą w salonie lub za łóżkiem w sypialni). Coraz więcej lamp również jest skonstruowanych przy użyciu tej technologii.
– Oświetlenie ledowe to zdecydowanie mniejsze zużycie energii, przekształcana jest ona bowiem w większości w światło, a nie jak w przypadku tradycyjnej żarówki w ciepło.
 
Diody LED mogą świecić przez kilkanaście lat bez przerwy, nie ma więc konieczności częstej wymiany na nowe. Co więcej, oświetlenie LED potrzebuje zdecydowanie mniej czasu na rozbłyśnięcie do wymaganej jasności – mówi Marta Winiarczyk, specjalista ds. marketingu i reklamy w firmie Lis – Poland.
Jako przykład lampy o wzorze będącym synonimem luksusu Marta Winiarczyk podaje lampę Royal. – Ma unikatowy wzór, dostosowany do wymagań nowoczesnego wnętrza. Wykorzystuje połączenia błyszczącej, lustrzanej, metalicznej powierzchni, w której odbijają się refleksy światła – i szkła w różnych formach geometrycznych – delikatnej tafli i ciężkich brył. Wszystkie te elementy tworzą wyjątkowy design stając się synonimem luksusu.

Lampa jak żuraw
   

Lampy podłogowe i stołowe stanowią istotną grupę odpowiedzialną za oświetlenie wnętrza. – Skupiają one światło w miejscu, w którym jest ono potrzebne na przykład do pracy czy czytania. Można je łatwo przestawić i ustawić odpowiedni kierunek światła. Lampy podłogowe do nowoczesnego salonu najczęściej znajdują swoje miejsce za sofą lub fotelem i niczym żuraw sięgają w wybrane przez nas miejsce.

Niepowtarzalna lampa podłogowa może być w salonie świetną dominantą, pozostawiająca w tyle resztę wnętrza. Lampy podłogowe mogą też tworzyć niesamowite efekty wizualne, dając intrygujący mix kolorów.

Warto zadbać także w domu o impresje świetlne, które wydobędą urodę ważnych dla pomieszczenia detali. We wnętrzach klasycznych, gdzie ważną rolę odgrywają elementy dekoracyjne, takie jak np. zegar, zabytkowa rzeźba, czy bezcenne rodzinne pamiątki, można skorzystać z dodatkowego strumienia światła. Strumień światła skierowany na te właśnie elementy, nie tylko wydobędzie z nich piękno, ale w zależności od intensywności nada im wyjątkowy charakter: teatralny, dramatyczny lub futurystyczny.
Światło sztuczne pozwala uzyskać wiele zaskakujących efektów, które mogą zupełnie zmienić charakter wnętrza. Światło może zmienić kolor tkanin, ścian, mebli, a nawet obrazów, powiększać i pogłębiać wszelkie nisze i zagłębienia znajdujące się w pomieszczeniu i meblach. Pozwala też na optyczne powiększenie lub zmniejszenie wnętrza.

Panel dotykowy i detektor ruchu


Jeśli, zgodnie z obowiązującymi trendami, zdecydujemy się na nowoczesne, inteligentne oświetlenie wnętrz, powinno być ono sterowane panelem dotykowym. Wówczas bez zbędnych komplikacji szybko stworzymy w pomieszczeniu odpowiednie sceny świetlne. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem detektorów ruchu – w ten sposób  zbliżając się do drzwi frontowych światło automatycznie zapala się. Jest również możliwość “inteligentnych” opraw, które jasność świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy