Reklama

Klimatyzator przenośny czy split? Który, lepiej sprawdzi się w bloku

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 15-06-2016

Fot. Samsung

Fot. Samsung

Klimatyzacja w mieszkaniu nie jest już luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych. Upalne okresy letnie wręcz wymuszają instalowanie urządzeń chłodzących. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się również mieszkańcy bloków. Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się dużą wydajnością klimatyzatora?

Wszystkie klimatyzatory dostępne na rynku, zgodnie z europejskim wymogiem, wyposażone są zarówno w funkcję chłodzenia, jak i ogrzewania, ale oprócz tego posiadają kilka innych przydatnych funkcji. Dlatego, zanim wybierzemy sposób klimatyzowania naszego mieszkania, warto rozważyć wady i zalety powszechnie instalowanych urządzeń. Są to albo klimatyzatory przenośne, albo częściej spotykane urządzenia typu split. Które z nich będzie bardziej wydajne i spełni nasze oczekiwania?
Reklama

- Przystępując do wyboru urządzenia chłodzącego, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czego oczekujemy od klimatyzatora, jakie mamy możliwości montażu oraz ile jesteśmy w stanie za to zapłacić - mówi Bartosz Pańkow, przedstawiciel firmy Rescold w Rzeszowie. -  W zależności od klasy urządzenia mają one różne funkcje, nie tylko chłodzenia czy ogrzewania, ale również filtrowania powietrza. Najczęściej montowanym urządzeniem w mieszkaniu, jest klimatyzacja typu split. Jest ona praktyczna i prosta w obsłudze, a do tego pracuje cicho i wydajnie. Montuje się ją na stałe na ścianie. Składa się z dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej, do których musimy doprowadzić instalację złożoną z dwóch rur miedzianych, przyłączeń elektrycznych i odpływu skroplin. Zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących montażu urządzeń typu split w bloku. Mogą być montowane na każdym piętrze. Przed zleceniem montażu, warto jednak wystąpić o zgodę na montaż klimatyzacji w spółdzielni mieszkaniowej lub administracji, do której należy mieszkanie. Czasem właściciele bloków, nie chcą godzić się na przebicia na zewnątrz, bo zwłaszcza nowe bloki, często posiadają gwarancję na elewację.

Jeśli nie mamy możliwości i chęci montowania klimatyzacji ściennej, możemy zaopatrzyć się w klimatyzator przenośny. Jego główną zaletą jest łatwość przemieszczania go do innego pomieszczenia. – Ale w porównaniu do klimatyzacji ściennej, pracują dużo głośniej i nie każdemu to pasuje – tłumaczy przedstawiciel Bartosz Pańkow. - Klimatyzator wolnostojący to system, w którym zamknięte są dwa obiegi. Z jednej strony dmucha zimnym, z drugiej ciepłym powietrzem. Jeśli zamkniemy to w jednym urządzeniu, to będzie ono pracowało mocniej i będzie głośniejsze. To ciepło, które się w nim zbiera, trzeba też w jakiś sposób z niego wyprowadzić. Dlatego w zestawie z klimatyzatorem powinna być rura, którą to ciepło jest usuwane, najczęściej do innego pomieszczenia lub wyciągu wentylacyjnego.

Jeżeli mamy skomplikowany układ pomieszczeń w mieszkaniu, a chcemy chłodzić klika jednocześnie, wtedy warto zainwestować w system multisplit. Jest on tańszy niż kilka niezależnych od siebie urządzeń.

Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę


Przy wyborze konkretnego modelu klimatyzacji warto zwrócić uwagę na sposób regulowania temperatury. W najprostszych modelach klimatyzatorów możliwa jest skokowa regulacja mocy, standardowo ustawiana za pomocą pilota. Do dyspozycji są dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre klimatyzatory mają dodatkowo tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg pracy do utrzymania żądanej temperatury. Nowoczesne i warte polecenia są klimatyzatory z inwerterem, który ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna.

W zależności od modelu, klimatyzatory można programować w cyklu dobowym lub tygodniowym. Dzięki temu w ustawionych przedziałach czasowych będą godziny intensywnej pracy urządzenia lub takie, w których nie działa w ogóle. Jest też funkcja cichej pracy nocnej oraz możliwość ustawienia temperatury, przy jakiej urządzenie ma się uruchamiać i wyłączać. Może się też automatycznie przełączać z funkcji grzania na chłodzenie. Są również takie urządzenia, w których można wybrać tryb ekonomiczny. Wtedy klimatyzator będzie wybierał optimum między komfortem a zużyciem energii.

- Dostępne są też na rynku klimatyzatory, w których wbudowane są modemy wi-fi – mówi przedstawiciel firmy Rescold. - Dzięki połączeniu klimatyzatora z internetem, możemy włączać je za pomocą aplikacji na telefonie. Przykładowo dwie godziny przed powrotem z pracy włączamy ją i zaraz po przyjściu mamy schłodzone mieszkanie. Warto przyjrzeć się funkcjom klimatyzatorów oferowanych przez producentów. Czasem można znaleźć przydatną w użytkowaniu, a niestosowaną na szeroką skalę.

- Kolejny ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzacji, to poziom hałasu związany z pracą klimatyzatora – mówi specjalista od klimatyzacji.  –  Klimatyzator split ma większość głośnych elementów montowanych poza mieszkaniem. To ważne szczególnie dla osób wrażliwych na jednostajny szum. Charakteryzuje je cicha praca jednostek wewnętrznych - nawet 20dB, co można porównać do szeptu czy tykania zegara. Klimatyzator przenośny  to około 60-65 dB, czyli mniej więcej tyle, ile pracujący odkurzacz. Różnica jest nawet czterokrotna. Dodatkowo w klimatyzatorze przenośnym zbierają się skropliny w zbiorniku, które trzeba co jakiś czas wylewać, a to dodatkowo utrudnia eksploatację.

Potrzebny skuteczny filtr


Istotną kwestią w wyposażeniu klimatyzatora są filtry powietrza. Większość urządzeń nie pobiera powietrza z zewnątrz, a jedynie recyrkuluje powietrze w pomieszczeniu. Stały ruch powietrza i dodatkowo osuszanie go powodują wznoszenie się cząsteczek kurzu, alergenów, pyłków itp. Dlatego warto zainwestować w klimatyzator, który będzie wyposażony w skuteczny filtr. Przydatną funkcją jest również nawilżanie powietrza, zwłaszcza wtedy, gdy klimatyzator pracuje w funkcji grzewczej. Powietrze zbyt wysuszone, o wilgotności względnej poniżej 40 procent, jest niekorzystne dla zdrowia i pogarsza nasze samopoczucie.

To, co wzbudza w ludziach największe obawy przed zamontowaniem klimatyzacji, to związane z tym koszty. Oprócz zakupu i zamontowania takiego urządzenia, musimy się liczyć z kosztem zużycia prądu na jego pracę. - Ceny klimatyzatorów przenośnych i typu split są zbliżone. W przypadku klimatyzatora naściennego dochodzi jeszcze koszt montażu – mówi Bartosz Pańkow. –  W marketach są urządzenia tańsze, ale najczęściej po dwóch latach pracy, nadają się już do wyrzucenia. W przypadku markowych produktów rozpiętość cenowa jest dość duża. Najtańsza klimatyzacja to koszt ok. 2500 zł plus ewentualne koszty montażu. Jeżeli chodzi o zużycie prądu, to szacuje się to w granicach od 800 do 1100 watów dla przeciętnego klimatyzatora inwerterowego w mieszkaniu. To zużycie uzależnione jest również od pracy urządzenia. Przykładowo, jeśli mamy na zewnątrz trzydzieści dwa stopnie, a w środku chcemy mieć o dziesięć mniej, to automatycznie taki pobór prądu będzie większy. Ale im bardziej będzie się w pomieszczeniu wychładzało, tym to zużycie prądu będzie mniejsze. Klimatyzator w sam w sobie ma wbudowany termostat, czujnik temperatury. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu odpowiednio się obniży, spada moc jego pracy.

Ludzie coraz częściej decydują się na klimatyzację w mieszkaniu. Jej zamontowanie trwa od 2 do 8 godzin, jeśli mówimy o jednym urządzeniu. Najczęściej klimatyzatory montowane są w salonie. – To, co jest bardzo ważne, to dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania każdy klimatyzator,  powinien być raz w roku serwisowany – uczula Bartosz Pańkow. - Wewnątrz mogą pojawić się zagrzybienia i związki chemiczne, niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najłatwiej te zanieczyszczenia usunąć z klimatyzacji ściennej.


 

KOMENTARZE

Barwy w domu

Kolory mają na nas ogromny wpływ. Często podświadomie otaczamy się barwami, które są nam przyjazne, wśród których czujemy...

Męski prezent na Dzień Ojca

Czym można uszczęśliwić tatę w tym wyjątkowym dniu w roku? Pomysły mogą być najróżniejsze...

Nowy Jork...11 września 2001 - 11 września 2013

Dokładnie 12 lat temu 11 września świat zamarł z...

Koncert skrzypka Mariusza Patyry już w piątek!

W najbliższy piątek, 17 stycznia o godz. 19, odbędzie się wyjątkowy koncert wybitnego Polskiego skrzypka Mariusza Patyry, który po raz pierwszy wystąpi w Rzeszowie. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii...

Po co komu architekt wnętrz?

Takie pytanie pada bardzo często w dyskusjach na forach internetowych pod artykułami o urządzaniu wnętrz. Zwykle, jednym tchem dodawane jest uzasadnienie takiego stanowiska, które brzmi mniej więcej tak: "Nie rozumiem, jak można pozwolić...

zobacz więcej
Reklama

W poszukiwaniu czystej formy czyli minimalizm wnętrz

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest...

Remontowy must have

Remont na całego? Jeśli sądzisz, że powinien być zrobiony raz a porządnie, zainwestuj w porządny sprzęt...

Kiedy posiać kwiaty? Jak się zabrać za siew roślin ozdobnych?

Producenci kwiatów już rozpoczęli uprawę niektórych roślin ozdobnych. Jeżeli mamy miejsce, czas i ochotę, to sami możemy podjąć próbę wyhodowania różnych...

Czysto, że aż lśni- najlepsze sposoby na osad kamienny!

Kto nie zna osadów tworzących się wokół baterii, czy na elementach ceramiki łazienkowej? To niestety powszechny i powracający problem.W "walce z osadem nie musimy inwestować w...

Uchybienia w montażu okien - jak ich uniknąć?

Co raz częściej poszukujemy okien o wysokich parametrach technicznych, z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Nawet najlepsze okna nie będą dobrze nam służyły, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane...

Reklama

Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Koszenie trawy jest jedną z podstawowych czynności ogrodniczych. Aby murawa wokół domu prezentowała się znakomicie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę. Podstawowym kryterium wyboru rodzaju napędu kosiarki będzie dostęp do...

Rannik zimowy najszybciej zakwitnie w ogrodzie

Ta mała krzewinka, o wzniesionym pokroju dorasta do 5-10 cm wysokości. Jej ozdobą są żółte kwiaty (jak u ziarnopłonu), pachnące i miododajne. Zwieńczeniem korony kwiatowej są zielone, powycinane liście...

Jego Wysokość Pomidor

Królują na polskich stołach. Co raz częściej wzorem kuchni śródziemnomorskiej sięgamy po nie smażone i grillowane oraz niezwykle aromatyczne suszone. Ale co zrobić, by pełne mikroelementów pomidory dobrze rosły?

Seler - niepozorna bomba witaminowa

Zachwycano się nim już w starożytności. Jeśli wierzyć Homerowi, jego zapach "podobał się samym bogom". Madame de Pompadour, chcąc rozpalić rządze króla Ludwika XV wykorzystywała go jako afrodyzjak. Wygląda niepozornie...

Judaszowiec - uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany widok. Zauroczy każdego swoimi przepięknymi kwiatami, które pojawiają się nie tylko na pędach, ale także na konarach, a nawet na pniu. Nazwa...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY