Reklama

Dom

Wanna czy prysznic? Rozwiązaniem jest parawan nawannowy

Ewelina Czyżewska
Dodano: 21.07.2016
28418_bathroom-1336167_1280-750x498
Share
Udostępnij

Jeśli cenimy sobie funkcjonalność kabiny prysznicowej, a jednocześnie marzy nam się relaks w wannie, warto pomyśleć o parawanie nawannowym. Jest to proste rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w małej łazience. Radzimy, jak dopasować parawan do wanny i jak go zainstalować.

Parawany nawannowe to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w małej łazience. Idealnie sprawdza się jeżeli chcemy mieć prysznic, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z wanny. Taki parawan pozwala na korzystanie z wanny jak z kabiny prysznicowej, osłaniając przed rozchlapywaniem wody po całej łazience. Kiedy zdecydujemy się na zakup parawanu nawannowego, musimy pamiętać, że najważniejszą kwestią jest jego dopasowanie do kształtu wanny, a dopiero później jego wygląd oraz materiał, z którego jest wykonany.

Na jakiej wannie można zainstalować parawan nawannowy?

– Parawan nawannowy, możemy zamontować na każdej wannie – mówi Paweł Ferenc, z salonu łazienek BLU w Rzeszowie. – Ale by kąpiel była bezpieczna i wygodna, pod parawany lepiej wybrać wannę o prostej konstrukcji i jak najmniej wyprofilowanym dnem. Najlepiej pod parawan nawannowy nadają się wanny asymetryczne i szersze od standardowych (80-90 cm). Droższym rozwiązaniem są kabino-wanny zamykane szczelnie jak kabina prysznicowa, ale mające kształt i wymiary wanny.

– Wielkość parawanu jest czasem regulowana w zakresie 1-3 cm – wyjaśnia specjalista z salonu z łazienkami. – Szerokość takiego parawanu powinna mieć minimum 70 cm, a wysokość 140-150 cm. Jednak należy pamiętać, że te najmniejsze parawany, nie zabezpieczą łazienki w całości. Tym bardziej, że musimy pamiętać o pozostawieniu wejścia do wanny, które musi mieć ok. 75 cm. Istnieje, oczywiście, możliwość zamówienia parawanu robionego na wymiar, są to jednak dodatkowe koszty.

– Bardziej funkcjonalny parawan możemy otwierać i na zewnątrz, i do środka – mówi przedstawiciel salonu łazienek.

Przesuwne, wahadłowe czy harmonijkowe

Do wyboru mamy parawany nawannowe wahadłowe, składane harmonijkowo lub parawany przesuwne. – Najciekawszym rozwiązaniem są parawany wahadłowe – mówi Paweł Ferenc. – Zbudowane są z jednego elementu, który obraca się wokół własnej osi. Dzięki temu łatwo zadbać o ich czystość. Montuje się je do ściany. Warto jednak pamiętać o tym, że ten typ parawanu nadaje się wyłącznie do wanien prostokątnych.

Do każdego typu wanien, nadają się natomiast parawany przesuwne i te składane harmonijkowo.

– Jedne i drugie mogą składać się z jednego (w przypadku przesuwnego) lub dwóch ( w przypadku harmonijkowego) albo kilku elementów – wyjaśnia specjalista z salonu łazienek. – Należy jednak mieć na uwadze, że nawet kilkuelementowe drzwi muszą się swobodnie otwierać.

Parawan może być prawy lub lewy w zależności od strony, z której chcemy go zamontować. Ścianki parawanu przytwierdza się do ściany za pomocą profili (najczęściej z aluminium) lub zawiasów. Te drugie są bardziej praktyczne ze względu na łatwość czyszczenia, a przy tym wyglądają ładniej i delikatniej.

– Najczęściej montowane są parawany przesuwne, które umiejscawia się na wannie oraz nad jej krawędzią, za pomocą odpowiednich prowadnic. Jedna część jest stała, a pozostałe przesuwne – tłumaczy przedstawiciel salonu BLU. – Montaż parawanu składanego harmonijkowo nie wymaga montowania prowadnic.

Parawany nawannowe szklane i z tworzywa

– Ścianki parawanu mogą być zrobione z tworzywa sztucznego lub ze szkła – tłumaczy Paweł Ferenc. – Jest to szkło hartowane lub tak zwane szyby polistyrenowe. Mogą być one matowe, przezroczyste, przydymiane, a nawet z nadrukiem lub tłoczonym wzorem. Jeśli mamy bardzo małą łazienkę, lepiej wybrać przezroczyste, które optycznie nie zabierają przestrzeni. Biorąc pod uwagę względy praktyczne, czyli przede wszystkim czyszczenie, lepiej zainwestować w ścianki ze specjalną powłoką, która sprawia, że nie zostają na nich ślady kropel. Na tego typu ścianach woda łączy się w strużki oraz spływa szybciej, tworząc przy tym mniejsze zacieki.

Parawany pasują do aranżacji łazienki w każdym stylu. Zarówno tych nowoczesnych, jak i stylowych. Jeśli lubimy nowoczesność, do wyboru mamy parawany bezramowe. Jeżeli natomiast chcemy zachować stylowe wnętrze łazienki, dobre dla niej będą parawany nawannowe o chromowanych elementach. Możemy również zamiast sztywnej ścianki na wannie, zamontować podwieszaną, przesuwną kotarę.

Cena parawanu zależy od jego rodzaju, materiału, z którego został wykonany oraz jego funkcjonalności. Najtańsze kosztują około 200 zł. Najdroższe parawany nawet około 2 tys. złotych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy