Reklama

Kotły grzewcze, które zapewnią tanie i bezpieczne ogrzewanie

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 08-08-2016

Fot. Vaillant.pl

Fot. Vaillant.pl

Kotły przeznaczone do ogrzewania domu, powinny być przede wszystkim wydajne, ale również bezpieczne i proste w obsłudze. Dużą zaletą jest również energooszczędność, warto więc już na etapie projektowania domu pomyśleć o najlepszym sposobie ogrzewania.

Każdy, kto wybiera kocioł grzewczy, chciałby mieć urządzenie i dobre, i tanie. Warto jednak zadać sobie pytanie, po co nam dwa kotły? Lepiej zdecydować się albo na dobry, albo na tani.

- Dobry kocioł grzewczy, charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością wykonania - mówi Zygmunt Wacławski, z firmy WABUD z Rzeszowa. - Wykonany jest z dobrych materiałów, a producent daje dłuższą gwarancję na bezawaryjność. Ponadto, w przypadku, kiedy zdecydujemy się na lepszy sprzęt, zawsze możemy liczyć na łatwy i niezawodny dostęp do serwisu oraz szybką interwencję serwisową. Tanie urządzenia są w niższej cenie, ponieważ stosuje się w nich gorsze materiały i podzespoły oraz inne elementy, które mają wpływ głównie na trwałość i poprawne działanie takiego urządzenia.

Tradycyjny czy raczej kondensacyjny

Dotychczas najczęściej stosowane były kotły tradycyjne, z tzw. otwartą komorą spalania. Wynikało to głównie z braku dostępności innych metod ogrzewania lub związanych z nową technologią kosztami. Dziś kotły tradycyjne odchodzą już  do lamusa, a standardem zaczynają być kotły kondensacyjne.

- Są to kotły, które charakteryzują się większą oszczędnością energii – tłumaczy Zygmunt Wacławski. – Ich działanie jest również bardziej bezpieczne, ze względu na to, że są to kotły z zamkniętą komorą spalania. Konstrukcja tego typu kotła, nie pozwala na wydostawanie się spalin w sposób niekontrolowany, a dzięki temu, praktycznie nie występuje ryzyko zatrucia się dwutlenkiem węgla, czadem.

Trzecią bardzo ważną zaletą kotłów kondensacyjnych jest to, że zbudowane są z bardzo trwałych materiałów. Odporne są na korozję, którą może wywołać przede wszystkim kondensat, spływający przez kocioł podczas pracy urządzenia. Więc albo to będzie stal nierdzewna, albo aluminiowo-krzemowe elementy, które odporne są na procesy korozji.

Parametry techniczne powinny być dobrane do oczekiwań

Jakość, oszczędność energetyczna oraz bezpieczeństwo użytkowania, to są główne i podstawowe elementy, którymi należy się kierować podczas wyboru urządzenia grzewczego. Niewątpliwie ważnym argumentem jest także cena urządzenia, jednak nie powinien to być argument decydujący.

Jaka moc kotła

Są też pewne parametry techniczne, o których musimy pamiętać, gdy dobieramy urządzenie do naszych oczekiwań i potrzeb.

- Przy wyborze kotła i jego mocy grzewczej, musimy kierować się też wielkością domu, a dokładniej zapotrzebowaniem ciepła dla naszego domu. Znając ten parametr dobieramy odpowiednią moc kotła – wyjaśnia specjalista techniki grzewczej. – Upraszczając, jeśli mamy mały dom, wtedy dobieramy kocioł odpowiednio mniejszej mocy. Nie ma potrzeby inwestowania w zbyt duże urządzenie grzewcze. Jeśli natomiast dom będzie duży, ponadstandardowy, wówczas i kocioł grzewczy musi być większej mocy.

Urządzenie grzewcze powinna dobierać osoba znająca się na technice grzewczej, np. doświadczony instalator, projektant, a nie ktoś przypadkowy. Należy pamiętać też, że dokonując wyboru urządzenia grzewczego będziemy od niego uzależnieni przez najbliższych kilkanaście lat.

Reklama

- W przypadku ogrzewania większych obiektów, takich jak szkoły, szpitale, biurowce, centra handlowe, tradycyjny kocioł z pewnością będzie za mały – tłumaczy specjalista od technik grzewczych. - Wtedy możemy zbudować kotłownię złożoną z kilku mniejszych kotłów. By uzyskać wydajność mocy np. 500 kW, możemy zastosować pięć kotłów o mocy 100 kW. Kiedyś kotły o tej mocy były bardzo duże. Dziś technika pozwala nam uzyskać tak dużą moc za pomocą kotłów wielkości szafek kuchennych, a i pomieszczenia techniczne mogą być zdecydowanie mniejsze.

Wielkość zasobnika na wodę

Kolejnym ważnym parametrem jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę, ponieważ musimy dopasować odpowiednią wielkość zasobnika.

- Jeśli zasobnik na wodę będzie za mały w stosunku do liczby osób korzystających z ciepłej wody, użytkowanie tego urządzenia będzie niekomfortowe – mówi Zygmunt Wacławski. - Natomiast jeśli rodzina jest mała, dwu- lub trzyosobowa, stosowanie zasobnika zbyt dużego też nie ma sensu, ponieważ są to niepotrzebne, większe koszty. Nie ma sensu nagrzewać dużej ilości wody, by jej później nie wykorzystać. Jest to marnowanie drogiej energii.

Kotły grzewcze mogą być zasilane różnymi rodzajami paliw.

- Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym jest gaz ziemny, ale są miejsca gdzie nie ma gazu ziemnego i trzeba szukać innego rozwiązania – wyjaśnia specjalista od kotłów grzewczych. – Do dziś zdarza się, że ludzie budując nowe domy, stosują kotły węglowe. Związane jest to z fałszywym przekonaniem, że tego typu ogrzewanie jest tańsze niż za pomocą gazowych kotłów kondensacyjnych. Kocioł węglowy wymaga dużego zaangażowania – naszego czasu i energii. Trzeba go codziennie doglądać i pilnować, by cały czas mieć w domu ciepło. Nie jest to więc rozwiązanie komfortowe, tym bardziej w dzisiejszych czasach. Poza tym w domu unosi się pył i zapach palonego węgla. Lepszym rozwiązaniem w przypadku braku dostępu do gazu ziemnego będzie olej opałowy albo gaz płynny. Są to jednak dość drogie źródła energii.

Odnawialne źródła energii - OZE

Coraz popularniejsze i powszechniej stosowane są pompy ciepła zasilane energią odnawialną.

- Są to urządzenia, które na chwilę obecną zapewniają ludziom najmniejsze koszty ogrzewania, a właśnie koszty ogrzewania stanowią dzisiaj sześćdziesiąt procent wydatków związanych z utrzymaniem domu – zauważa właściciel firmy WABUD. - Są one stałe i trzeba pokrywać je na bieżąco, dlatego tym bardziej należy zastanowić się, jaki system ogrzewania zastosować. Inwestycja w dobre, energooszczędne rozwiązania i sprzęt wysokiej jakości  zwróci się po krótkim czasie.

System ogrzewania najlepiej wybrać już na etapie projektowania domu

- Bardzo dobrym zjawiskiem jest to, że coraz więcej osób, które planują budowę domu, o systemie ogrzewania myśli już podczas projektowania budynku – mówi Zygmunt Wacławski. – To pozwala uniknąć wielu błędów i, co ważne, pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydajemy na wykonywanie robót budowlanych w dalszej perspektywie nieprzydatnych. Może tak być np. w przypadku tradycyjnych kominów wentylacyjnych. Zdarza się, że gdy przychodzi czas na wykonanie instalacji grzewczej, inwestor zamiast wentylacji grawitacyjnej wykonuje mechaniczną. Okazuje się wtedy, że kominy dla wentylacji grawitacyjnej wybudowane zostały niepotrzebnie.

Koszt urządzeń grzewczych

Ceny urządzeń grzewczych są bardzo zróżnicowane. Zależą od marki, producenta, od konfiguracji podzespołów oraz innych parametrów technicznych. Czasem na cenę ma również wpływ wygląd urządzenia.

- Ceny najtańszego gazowego kotła kondensacyjnego zaczynają się od 3 000 złotych, natomiast górna granica zależy od wyposażenia kotła, jego mocy, rodzaju i możliwości automatyki – mówi Zygmunt Wacławski. – Dziś na rynku są również kotły sterowane za pomocą aplikacji mobilnych, przy pomocy których możemy sterować urządzeniem z dowolnego miejsca na ziemi.

KOMENTARZE

Domy na Podkarpaciu, czy projekt jest dla nas ważny?

Gdy w latach 60-70 XX wieku zlikwidowano na wsi...

Drugi dom - zbędny luksus czy inwestycja?

W pierwszym toczy się codzienne życie, drugi nabiera rumieńców...

Grzejnik - ciepło i designe w twoim domu

Można je zamówić niemalże w każdym wymarzonym kolorze. Dostępne...

Lesław Wojtas - w lokalnym sanockim banku mam globalne ambicje

Drugi co do wielkości bank spółdzielczy w kraju, bank z potencjałem przekraczającym 2 miliardy zł. Pierwszy w Polsce bank spółdzielczy, który zadebiutował z bankowością...

Schody - ozdoba domu

W domach nowo budowanych nikt nie ukrywa ich w klatkach schodowych, lecz umieszcza je w takim punkcie domu, by były widoczne. Mając w domu schody przemierzamy je wielokrotnie w ciągu dnia, a więc muszą być wygodne i szerokie. Ale nie można zapomnieć, że...

zobacz więcej
Reklama

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem...

Stylowy dom na wąską działkę

Decydując się na zakup gotowego projektu domu warto najpierw sprawdzić czy wpasuje się...

Najgorętsze miejscowości nad polskim morzem - tutaj warto zamieszkać

Czy czasami nachodzi Cię taka myśl, że chciałbyś zmienić swoje otoczenie? Na dłuższą bądź krótszą chwilę? Podobno długotrwałe przebywanie w tym...

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do łóżka?

Sypialnia to nasze małe królestwo, które urządzamy z ogromną starannością. Dbamy o to, aby wszystko było takie, jak sobie wymarzyliśmy. Niestety, często skupiamy się na wyglądzie...

Walka z smogiem - termoizolacja domu

Wraz z sezonem grzewczym niczym bumerang powraca do nas także smog. Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, aż 33 znajduje...

Reklama

Wilczełyko pojawi się już niedługo

Podczas lekkich zim zakwita już w styczniu. Wawrzynek wilczełyko to jedna z pierwszych roślin, które zwiastują szybki koniec zimy. Kwiaty kuszą swym zapachem i przyciągają wzrok - wawrzynek kwitnie na biało lub różowo...

Ocieplenie wnętrza - porady aranżacyjne

Latem sprawdzają się powściągliwe dekoracje, duże przestrzenie i chłodne kolory. W zimie potrzebujemy jednak zupełnie innego klimatu. Wnętrze naszego domu ma być wtedy ciepłym i bezpiecznym miejscem. W tym artykule...

Zimowe róże, czyli ciemierniki. Piękne, ale trujące. Jak je uprawiać?

Zimą brakuje kolorowych akcentów, niewiele roślin kwitnie o tej porze. Wyjątek stanowią m.in. ciemierniki, rośliny odporne na mróz i kwitnące w zależności...

Funkcjonalność kuchni czyli klucz do sukcesu

Gdy kuchnia nie jest dobrze zorganizowana oraz podzielona na odpowiednie strefy nawet najlepsze umiejętności nie pomogą. Kluczem do sukcesu oprócz pasji do gotowania jest ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia...

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników na budowie?

Budownictwo ze względu na swoją specyfikę, jest branżą szczególnie narażoną na występowanie wypadków. Rocznie w Polsce w wypadkach na budowach rannych zostaje ponad 5 tys. osób. W 2016...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY